nieziem

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i napisać kilka słów o sobie. Obowiązuje wewnętrzny regulamin

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Nieziem
Posty: 872
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

nieziem

Post autor: Nieziem »

Tytułem wstępu, jako że to mój pierwszy wpis na forum(drugi opublikowany:)

Gdy ponad 20 lat temu kupiłem Biblię i zacząłem czytać, czułem jak wchodzę w inny świat, sacrum. Dotąd znałem fragmenty tych treści z czytań podczas mszy świętych oraz z cytatów w książkach i filmach. A oto teraz nagle sam to czytałem. Czułem się, jakbym otrzymał dostęp do pałacu królewskiego.
Przeczytałem od deski do deski. Dwa razy. Gdybym miał wtedy streścić Stary Testament jednym słowem byłoby to słowo: wojna. Nowy Testament: nadzieja.
Niewiele z tego czytania rozumiałem, ale przecież w przedszkolu nikt się nie spodziewa po dziecku głębszych wejrzeń w tekst i refleksji. Więc uznaję, że to było dobre doświadczenie, jak na czas zapoznania z Pismami tzw. Świętymi.
Zdarzyło się zaraz potem, że poznałem osoby, które też Biblię czytały. Po raz pierwszy w życiu mogłem na te tematy rozmawiać. Byliśmy grupą osób, które usłyszały ‘’wyjdź z niego ludu mój’’ czyli wierzyliśmy w eklezję czyli, że Kościołem Jezusa w danym miejscu są wszyscy ci, którzy są uczniami Jezusa, którzy wzywają imienia Jezus. Wokół były przeróżne zgromadzenia, gdzie imię Jezusa się pojawiało, katolicy, Zielonoświątkowi, Adwentyści, Świadkowie, Baptyści, Ewangelicy. Dlaczego tak? Bo poznanie nasze jest cząstkowe. I każdy na tej swojej cząstce buduje swoją społeczność z drugim podobnie cząstkowo wiedzącym. To samo jest tu na tym forum.
To właśnie dlatego jesteśmy tutaj na tym forum bo nasze poznanie jest cząstkowe, choć nam się wydaje, że wiemy wszystko. (Uogólniam oczywiście bo ta cząstkowość też nie jest równa wśród tu się udzielających). Gdyby nie cząstkowość o czym mielibyśmy dyskutować? A tak spieramy się, która cząstka jest ważniejsza albo która jest bardziej prawdziwa.
Cząstkowość wynika z naszych doświadczeń osobistych i tego, z jakimi opiniami i interpretacjami się spotkaliśmy. Myślę, że te czynniki w największym stopniu ukształtowały nasze poznanie. W niewielkim stopniu natomiast doszliśmy do naszego poznania na drodze osobistej lektury Pism i modlitwy. Znowu uogólniam bo mogą wśród nas tacy co w ten sposób doszli do tych treści, które głoszą tu na forum.
Uznajemy 66 ksiąg kanonu Biblii za główne nasze źródło wiedzy o Bogu. Zarazem używamy treść Biblii wybiórczo jako podstawę do rozróżniania się wzajemnego. W ten sposób biblijnie potrafimy uzasadnić przeciwne, wzajemnie się wykluczające twierdzenia.
Nasze dyskusje mają sens tylko wtedy gdy uznajemy zapisy Pisma jako bazę, jako odnośnik, jako punkt weryfikacji. I o ile przyjmując musimy, że ci co pisali, często nie mogli sami od siebie takiej wiedzy posiadać ale musieli mieć to objawione (jak np. w przypadku opisu stworzenia), trzeba pamiętać, że to objawienie czy ‘’natchnienie’’ dotyczy ich zapisów. To co my czytamy to są tłumaczenia, które pod natchnieniem Bożym dokonywane nie były ale raczej całkiem tendencyjnie w ramach pewnych wstępnych założeń. Nie tak dawno sam papież wskazał na całkiem błędne oddanie w tłumaczeniach tekstu biblijnego, który zna każdy nawet nie czytający Biblii, tj. ‘’i nie wódź nas na pokuszenie’’. Jak można było tak przetłumaczyć skoro oryginalnych greckich słów w żaden sposób tak się nie da oddać? A jednak tłumacze tego dokonali. Dlatego trzeba pamiętać o tym, i badać Pisma, docierając do źródeł, czy tak się rzeczy mają. Skoro tekst modlitwy, którą nauczył Jezus, jest tak błędnie przetłumaczona, jak można bezrefleksyjnie przyjmować inne fragmenty Pism bez próby weryfikacji poprawności przekładu?
Ostatnio zmieniony 28 sty 2021, 0:18 przez Nieziem, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: nieziem

Post autor: Anna01 »

Witamy na forum :-)
Czekamy na następne ciekawe posty :-)
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Re: nieziem

Post autor: RM »

Witaj Nieziem :-)

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Re: nieziem

Post autor: efroni »

Witaj nieziem .
Temat który założyłeś to "nieziem'' a post zaczynasz od słów : Tytułem wstępu . Czy to będzie rodzaj teczki, gdzie będziesz pisać o swoich przemyśleniach dotyczących Biblii ?
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
jyakkudesu
Posty: 142
Rejestracja: 21 maja 2006, 5:47
Lokalizacja: Kolumbia Brytyjska, Kanada
Kontakt:

Re: nieziem

Post autor: jyakkudesu »

Witaj Nieziem. Przeczytałem Twój pierwszy post tu z zaciekawieniem. Mam nadzieję że będzie ich więcej.
KANAŁ CYFROWY JEZUS | Ewangelia dla każdego
► SUBSKRYBUJ NA YOUTUBE ►

Nieziem
Posty: 872
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: nieziem

Post autor: Nieziem »

efroni pisze:
30 sty 2021, 19:59
Witaj nieziem .
Temat który założyłeś to "nieziem'' a post zaczynasz od słów : Tytułem wstępu . Czy to będzie rodzaj teczki, gdzie będziesz pisać o swoich przemyśleniach dotyczących Biblii ?
Założyłem ten wątek i napisałem tutaj bo ta część forum to "przywitaj się i przedstaw". Bez zamiaru kontynuacji. To forum a nie blog przecież. Przemyślenia raczej będę dodawać w stosownych wątkach. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: nieziem

Post autor: Bobo »

Witaj Nieziem!
Forum ma w swoim dorobku naprawdę sporo tematów. Zapewne znajdziesz dla siebie coś ciekawego. Z drugiej strony, pisz od siebie.
Bobo
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: nieziem

Post autor: radek »

Miło Cię "czytać" Nieziem i nie daj się zniechęcić do profitów ze znajomości Pisma Świętego
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj się i przedstaw :-)”