Koscioly a Eucharystia ....

Dzieje chrześcijaństwa od ebionitów i gnostyków po nowożytne nurty charyzmatyczne

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

„ Rzecze im Jezus: Czy nie czytaliście nigdy w Pismach: Kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się kamieniem węgielnym; Pan to sprawił i to jest cudowne w oczach naszych? Dlatego powiadam wam, że Królestwo Boże zostanie wam zabrane, a dane narodowi, który będzie wydawał jego owoce "
[Mt 21;42-23 BW]
Jak widać jest to zagadnienie dość złożone. Pośród was, czyli pośród tych którym jest zabrane, czy może pośród tych którym będzie dane ???

„Pozwólcie dziatkom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im, albowiem takich jest Królestwo Boże. „
[Mk 10;14 BW]
Tutaj też rodzi się dylemat. Jeśli trzymać się jedynie wniosku że Królestwo Boże jest pośród nas, to co zrobić z dziećmi w minionych epokach. Jeśli przyjąć że słowo „nas” tyczy się tylko wierzących, to jak mamy traktować dzieci w rodzinach pogańskich, albo nienarodzone ???
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Jeżeli chodzi o Królestwo Boże to trwamy w pewnym napięciu między "już" a "jeszcze nie". Królestwo Boże się urzeczywistnia, ale do jego pełni jest daleko.

Awatar użytkownika
mitryl
Posty: 93
Rejestracja: 17 lut 2014, 21:40
Lokalizacja: Kurpie

Post autor: mitryl »

Temat znajduje sie w dziale Historia kościoła. Może ma ktoś wiarygodne informacje potwierdzone jak i kiedy eucharystia rozwijała sie w KRK? masę tego przewaliłem, ale większość to wypowiedzi ludzi (wykłady, ito) a nie konkretne informacje.
B?ogos?awieni, którzy pior? swoje szaty, aby mieli prawo do drzewa ?ywota i mogli wej?? przez bramy do miasta.
MARANA THA
https://www.youtube.com/watch?v=KumSroHP4VA

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

meritus pisze:Jeżeli chodzi o Królestwo Boże to trwamy w pewnym napięciu między "już" a "jeszcze nie". Królestwo Boże się urzeczywistnia, ale do jego pełni jest daleko.
Zgadzam się co do określenia iż jesteśmy przed burzą, gdyż ufający Mu i Jego obietnicom chcieliby już zakończenia niesprawiedliwości jaką widzimy niemal na każdym kroku. Nastąpi zadziwiająca chwila gdy jakaś część populacji, WYPARUJE ! :-D Natomiast niewierzący Bogu Biblii, też są w jakimś napięciu. Bo przecież sporo się mówi o końcu cywilizacji, i pewien czas ogłaszana jest data końca świata...

Uważam że wypełnienie tej obietnicy " W domu Ojca mego wiele jest mieszkań; gdyby było inaczej, byłbym wam powiedział. Idę przygotować wam miejsce. A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę znowu i [shadow=cyan]wezmę was do siebie, abyście, gdzie Ja jestem, i wy byli.[/shadow] [J 14;2-3 BW].
Jest już bardzo bliskie !!! :-D Mamy czuwać, gdyż nie znamy dnia i godziny. Lecz okres, czasy powinniśmy rozpoznać, ponieważ Chrystus powiedział tak : " Obludnicy! Potraficie rozpoznac wyglad ziemi i nieba, czemuz wiec nie umiecie rozpoznac tego czasu?"[Łuk 12;56 BP] + kontekst.
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

mitryl pisze:Może ma ktoś wiarygodne informacje potwierdzone jak i kiedy eucharystia rozwijała sie w KRK?
Moze to Cie zainteresuje mitryl.
Mitraizm był religią w Imperium Rzymskim w I-V wieku n.e. Był bardzo popularny wśród Rzymian, szczególnie wśród żołnierzy rzymskich, i prawdopodobnie był religią kilku rzymskich władców. Podczas gdy mitraizm posiadał „oficjalny” status w Imperium Rzymskim, był de-facto oficjalną religią dopóki Konstantyn i jego następcy nie zamienili go na chrześcijaństwo.

Jedną z kluczowych właściwości mitraizmu był posiłek ofiarny, który zawierał jedzenie ciała i picie krwi byka. Mitra, bóg mitraizmu był „obecny” w ciele i krwi byka, i podczas konsumowania, gwarantował zbawienie tym, którzy uczestniczyli w posiłku ofiarnym (z j. ang. theophagy – jedzenie bogów).
Mitraizm miał również siedem „sakramentów”, jest to zbyt wiele podobieństw pomiędzy mitraizmem, a rzymskim katolicyzmem, aby je ignorować.
Cesarz rzymski Konstantyn i jego następcy znaleźli zastępstwo na posiłek ofiarny mitraizmu w Ostatniej Wieczerzy / Chrześcijańskiej Komunii.
Niestety, niektórzy z pierwszych chrześcijan zaczęli łączyć mistycyzm z Ostatnią Wieczerzą, odrzucając biblijny koncept uwielbiającej pamiątki śmierci Chrystusa i przelania Jego krwi w świecie Paschy.
Romanizacja Ostatniej Wieczerzy doprowadziła do ofiarnego spożywania Jezusa Chrystusa, znanego teraz pod nazwą Mszy Katolickiej / Eucharystii/.
Prawdziwy Mesjasz wstąpił do nieba,a wierzacym ludziom został posłany Duch Syna

Bożego.
Dz 3:21 kow "Niebo musi go [ Jezusa] zatrzymać, dopóki nie nadejdą czasy odnowienia wszechrzeczy, o których Bóg od wieków mówił przez usta swoich świętych proroków."

Ga 4:6 bp "Aby zaś udowodnić, że jesteście synami, Bóg zesłał do naszych serc Ducha Syna swego, który woła: Abba, Ojcze!"
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Listek pisze:
mitryl pisze:Może ma ktoś wiarygodne informacje potwierdzone jak i kiedy eucharystia rozwijała sie w KRK?
Moze to Cie zainteresuje mitryl.
Mitraizm był religią w Imperium Rzymskim w I-V wieku n.e. (...)[/color][/b]
bardzo śmieszne boki zrywać :crazy:
i ten mitraizm przyjęły najszybciej grupy judeochrześcijańskie i dlatego ślad po nich ginie już w 3 wieku, bo zostały wykluczone ze wspólnoty wiernych/ortodoksyjnych chrześcijan za praktykowanie pogaństwa :-P
- i jak się czujesz Listku :idea:
:oops:
a teraz poważnie, bo mitryl bardzo dobre pytanie zadał - sam próbowałem zgłębić ten temat jak to w starożytności było
ale temat bardzo trudny i niejasny

znasz zapewne opis z Didache - jeśli nie to zapraszam do poczytania Tu
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=8154
za wiki
Eucharystia

Od czasu opublikowania starożytnego tekstu Didache w 1883 r., uczeni różnie interpretowali jego rozdziały 9 i 10 mówiące o Eucharystii. Interpretowano je jako modlitwy dodatkowe, służebne względem samej Eucharystii lub jako modlitwy w trakcie agape po Eucharystii. Wielu uczonych uznaje, że są to wczesne teksty eucharystyczne[2]. Według L. Bouyera, Didache zachowało dla nas starożytny przykład formuły Eucharystii, gdzie Kościół, jak Chrystus w czasie Ostatniej Wieczerzy, nadal używał żydowskich modlitw, nadając im nowy sens, z pomocą paru wstawionych zdań[3]. Opisana Eucharystia ma charakter prototypu obecnej liturgii chrześcijańskiej, ze względu na zarezerwowanie udziału w Eucharystii tylko dla ochrzczonych, podkreślenie wagi spowiedzi powszechnej oraz dziękczynienia
to o tekście a sam teks brzmi tak
Eucharystia59

IX.

1. Co do Eucharystii, składajcie dziękczynienie w taki oto sposób:

2. Najpierw przy kielichu:
Dziękuję Ci, Ojcze Nasz,
Za świętą winorośl daida60, sługi Twego61,
Którą objawiłeś nam przez Jezusa, sługę Twego.
Tobie chwała na wieki!

3. Następnie przy łamaniu chleba62:
Dziękujemy Ci, Ojcze nasz,
Za życie i za poznanie,
Które objawiłeś nam przez Jezusa, sługę Twego.
Tobie chwała na wieki!

4. Jak ten chleb łamany, rozrzucony po górach,
Został w jedno zebrany,
Tak niech Kościół Twój aż po najdalsze krańce ziemi
Zbierze się w jednym królestwie Twoim,
Bo Twoja jest chwała i moc przez Jezusa Chrystusa na wieki!

5. Niech nikt nie je ani nie pije z waszej Eucharystii oprócz tych, co zostali ochrzczeni w imię Pana, gdyż to właśnie miał Pan na myśli mówiąc: "Nie dawajcie psom tego, co święte"63.

X.

1. A gdy się już nasycicie, składajcie dziękczynienie w taki oto sposób:

2. Dziękuję Ci, Ojcze Święty,
Za święte Imię Twoje,
Które z woli twojej zamieszkało w sercach naszych,
I za poznanie, i za wiarę, i za nieśmiertelność,
Które objawiłeś nam przez Jezusa, sługę Twego,
Tobie chwała na wieki!

3. Ty, Panie wszechmogący,
Stworzyłeś wszystko64 dla Imienia Twego,
Dałeś ludziom pokarm i napój, aby ciesząc się nim, Tobie dziękowali.
Nam zaś dałeś w swej łaskawości duchowy pokarm i napój, i
Życie wieczne przez Jezusa, sługę Twego.

4. Nade wszystko dziękujemy Ci za wielką potęgę Twoją.
Tobie chwała na wieki!

5. Pomnij, Panie, na Kościół Twój, i wybaw go od zła wszelkiego,
I uczyń doskonałym w miłości Twojej.
I zgromadź go z czterech stron świata, uświęcony,
W królestwie Twoim, które przygotowałeś dla niego,
Bo Twoja jest moc i chwała na wieki!

6. Niechaj przyjdzie łaska i przeminie świat!65
Hosanna Bogu Dawidowemu!66
Kto święty, niech podejdzie,
Kto nim nie jest, niech czyni pokutę!
Marana tha67.
Amen.

7. Prorokom zaś pozwólcie odprawiać dziękczynienie, jak długo zechcą.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Następny podstawowy tekst to jest najstarszy opis Eucharystii chrzcielnej
JUSTYN MĘCZENNIK II wiek
1 Apologia

„My zaś po udzieleniu obmycia temu, kto uwierzył i dołączył do nas, prowadzimy
go na spotkanie z tzw. braćmi, aby tam wspólnie modlić się za samych siebie, za
nowo ochrzczonego50 i za wszystkich, gdziekolwiek są obecni, abyśmy zasłużyli na
poznanie prawdy, wypełnianie dobrych uczynków i zachowywanie przykazań, a przez
to osiągnęli wieczne zbawienie.
Na zakończenie zaś modlitw pozdrawiamy się wzajemnie pocałunkiem pokoju51.
Następnie przynoszą przełożonemu bracia chleb i kielich napełniony wodą zmieszaną z winem52. On, wznosząc je, chwali53 i uwielbia Ojca wszechrzeczy przez imię Syna i Ducha Świętego, a także składa długie dziękczynienie za to, że uczynił nas godnymi tego daru.
Gdy przełożony zakończy modlitwy i dziękczynienie cały obecny lud odpowiada z radością, mówiąc:
«Amen».
(«Amen» oznacza w języku hebrajskim «Niech się tak stanie»).
Gdy zaś przełożony zakończy obrzęd dziękczynienia i cały lud odpowie radośnie, wtedy ci,
którzy są zwani przez nas diakonami, rozdzielają każdemu z obecnych
eucharystyczny chleb, wino i wodę, a także roznoszą je nieobecnym.

Pokarm zaś ten nazywany jest przez nas Eucharystią i nikt inny nie może go
przyjmować jak tylko ten, kto wierzy, że to, czego nauczamy, jest prawdą, kto
przyjął chrzest na odpuszczenie grzechów i odrodzenie oraz żyje tak, jak
Chrystus nakazał.
Nie spożywamy go jednak jako zwykłego chleba i zwykłego napoju. Jak bowiem za sprawą Logosu Bożego, nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, wcielił się i dla naszego zbawienia przyjął ciało i krew, tak samo również i ten pokarm, który dzięki modlitwie przez Niego ustanowionej staje się Eucharystią, karmi, przemieniając nasze ciało i krew.
Zostaliśmy także pouczeni, że ten pokarm jest Ciałem i Krwią właśnie wcielonego Jezusa. Apostołowie bowiem w napisanych przez siebie Pamiętnikach, zwanych także Ewangeliami, przekazali nam, że właśnie tak zostało im nakazane: Jezus, wziąwszy chleb, dzięki składał,
mówiąc: «To czyńcie na Moją pamiątkę, to jest Ciało Moje». Podobnie wziąwszy
kielich, dzięki składał i mówił: «To jest Krew Moja»54.
I tylko im samym rozdawał. Złe demony podrobiły jednak i to, nauczając, że w przekazanych misteriach Mitry dzieje się to samo. W rytach inicjacji ofiarowuje się bowiem
chleb i kielich z wodą, wymawiając przy tym określone formuły, które znacie lub
możecie poznać”.


I tak oto Justyn Męczennik odpowiedział Listkowi :idea:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

Listek pisze:
Mitraizm był religią w Imperium Rzymskim w I-V wieku n.e. Był bardzo popularny wśród Rzymian, szczególnie wśród żołnierzy rzymskich, i prawdopodobnie był religią kilku rzymskich władców. Podczas gdy mitraizm posiadał „oficjalny” status w Imperium Rzymskim, był de-facto oficjalną religią dopóki Konstantyn i jego następcy nie zamienili go na chrześcijaństwo.

Jedną z kluczowych właściwości mitraizmu był posiłek ofiarny, który zawierał jedzenie ciała i picie krwi byka. Mitra, bóg mitraizmu był „obecny” w ciele i krwi byka, i podczas konsumowania, gwarantował zbawienie tym, którzy uczestniczyli w posiłku ofiarnym (z j. ang. theophagy – jedzenie bogów).
Mitraizm miał również siedem „sakramentów”, jest to zbyt wiele podobieństw pomiędzy mitraizmem, a rzymskim katolicyzmem, aby je ignorować.
Cesarz rzymski Konstantyn i jego następcy znaleźli zastępstwo na posiłek ofiarny mitraizmu w Ostatniej Wieczerzy / Chrześcijańskiej Komunii.
Niestety, niektórzy z pierwszych chrześcijan zaczęli łączyć mistycyzm z Ostatnią Wieczerzą, odrzucając biblijny koncept uwielbiającej pamiątki śmierci Chrystusa i przelania Jego krwi w świecie Paschy.
Romanizacja Ostatniej Wieczerzy doprowadziła do ofiarnego spożywania Jezusa Chrystusa, znanego teraz pod nazwą Mszy Katolickiej / Eucharystii/.
Prawdziwy Mesjasz wstąpił do nieba,a wierzacym ludziom został posłany Duch Syna

Bożego.

Dz 3:21 kow "Niebo musi go [ Jezusa] zatrzymać, dopóki nie nadejdą czasy odnowienia wszechrzeczy, o których Bóg od wieków mówił przez usta swoich świętych proroków."

Ga 4:6 bp "Aby zaś udowodnić, że jesteście synami, Bóg zesłał do naszych serc Ducha Syna swego, który woła: Abba, Ojcze!"
Chwała Najwyższemu za poznanie !!!

Przykładem dla wierzących, JEST TYLKO BIBLIA (w zakresie 66 ksiąg) !!! Tylko przekaz apostolski jest dla dzieci Bożych, zachowanym przykładem. Nie Justyn męczennik, wszak to tylko człowiek który interpretował apostołów. Nie może więc być wzorcem. Modelem jest jedynie Pismo Święte natchnione przez Boga.
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

zainteresowanym polecam dwie książki - mogę podesłać w formie elektronicznej, ale są dostępne w necie
ks marek starowiejski - Ojcowie Koscioła Wschodniego o Eucharystii
i
ks marek starowiejski - Ojcowie Koscioła Zachodniego o Eucharystii
sa w nich omówione i przytoczone wszystkie starożytne teksty wspominające o eucharystii
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Ale Jezus odpowiedział mu, mówiąc:
Napisano, iż nie samym chlebem żyć będzie człowiek, ale każdem słowem Bożem
.
Łk.4,4

To Jezus jest Słowem,które zostało wysłane przez Boga, On jest chlebem z nieba.
Bożym Słowem mamy się karmić,gdyż:

"Odrzućcie tedy od siebie wszystko, co nieczyste i złe, a poddajcie się z całą uległością działaniu Słowa, które zostało w was zaszczepione i które ma moc zbawić wasze dusze." Jk 1:21 br

Nie ma innych dróg ani środków zbawienia tylko Jezus, Słowo Boże, które jest od początku u Boga.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

Listek pisze:Ale Jezus odpowiedział mu, mówiąc:
Napisano, iż nie samym chlebem żyć będzie człowiek, ale każdem słowem Bożem
.
Łk.4,4

To Jezus jest Słowem,które zostało wysłane przez Boga, On jest chlebem z nieba.
Bożym Słowem mamy się karmić,gdyż:

"Odrzućcie tedy od siebie wszystko, co nieczyste i złe, a poddajcie się z całą uległością działaniu Słowa, które zostało w was zaszczepione i które ma moc zbawić wasze dusze." Jk 1:21 br

Nie ma innych dróg ani środków zbawienia tylko Jezus, Słowo Boże, które jest od początku u Boga.
Dobre argumenty na to że uobecnianie Chrystusa w opłatku, w materii, jest INNĄ EWANGELIĄ !!!
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
KobietaZMagdali
Posty: 2125
Rejestracja: 12 sty 2014, 16:47
Lokalizacja: ze wsi :)

Post autor: KobietaZMagdali »

Tylko te argumenty nie wyjaśniaja pouczeń Pawła z 1 Kor 11
(20) Wy tedy, gdy się schodzicie w zborze, nie spożywacie w sposób należyty Wieczerzy Pańskiej; (21) każdy bowiem zabiera się niezwłocznie do spożycia własnej wieczerzy i skutek jest taki, że jeden jest głodny a drugi pijany. (22) Czy nie macie domów, aby jeść i pić? Albo czy zborem Bożym gardzicie i poniewieracie tymi, którzy nic nie mają? Co mam wam powiedzieć? Czy mam was pochwalić? Nie, za to was nie pochwalam. (23) Albowiem ja przejąłem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb, (24) a podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją. (25) Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją. (26) Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie. (27) Przeto, ktokolwiek by jadł chleb i pił z kielicha Pańskiego niegodnie, winien będzie ciała i krwi Pańskiej. (28) Niechże więc człowiek samego siebie doświadcza i tak niech je z chleba tego i z kielicha tego pije. (29) Albowiem kto je i pije niegodnie, nie rozróżniając ciała Pańskiego, sąd własny je i pije. (30) Dlatego jest między wami wielu chorych i słabych, a niemało zasnęło.
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

KobietaZMagdali pisze:Tylko te argumenty nie wyjaśniaja pouczeń Pawła z 1 Kor 11
(20) Wy tedy, gdy się schodzicie w zborze, nie spożywacie w sposób należyty Wieczerzy Pańskiej; (21) każdy bowiem zabiera się niezwłocznie do spożycia własnej wieczerzy i skutek jest taki, że jeden jest głodny a drugi pijany. (22) Czy nie macie domów, aby jeść i pić? Albo czy zborem Bożym gardzicie i poniewieracie tymi, którzy nic nie mają? Co mam wam powiedzieć? Czy mam was pochwalić? Nie, za to was nie pochwalam. (23) Albowiem ja przejąłem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb, (24) a podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją. (25) Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją. (26) Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie. (27) Przeto, ktokolwiek by jadł chleb i pił z kielicha Pańskiego niegodnie, winien będzie ciała i krwi Pańskiej. (28) Niechże więc człowiek samego siebie doświadcza i tak niech je z chleba tego i z kielicha tego pije. (29) Albowiem kto je i pije niegodnie, nie rozróżniając ciała Pańskiego, sąd własny je i pije. (30) Dlatego jest między wami wielu chorych i słabych, a niemało zasnęło.
Rozpatrz że wiersz dwudziesty w innym przekładzie jest oddany tak „Tak wiec, gdy sie zbieracie, nie ma u was spozywania Wieczerzy Panskiej.” Sugeruje to wyraźnie że sam fakt spotkania i spożywania chleba i wina nie stanowi jeszcze wieczerzy.
Popatrz też na tekst nieco wcześniej gdzie jest mowa o rozdwojeniach. A dalej jest mowa o nierozróżnianiu ciała Pańskiego (wiersz 29). Dowodzi to iż już wtedy było dwojakie zrozumienie czym jest Wieczerza Pańska.

Czynić to mieli NA PAMIĄTKĘ ABY PRZYPOMINAĆ to wydarzenie ! Gdyż w ten sposób zwiastują śmierć Pańską. Gdyby w tym akcie mieli dostrzegać realnego Chrystusa, to byłoby to zaznaczone, nie myślisz tak ?
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
KobietaZMagdali
Posty: 2125
Rejestracja: 12 sty 2014, 16:47
Lokalizacja: ze wsi :)

Post autor: KobietaZMagdali »

krecik pisze:Rozpatrz że wiersz dwudziesty w innym przekładzie jest oddany tak „Tak wiec, gdy sie zbieracie, nie ma u was spozywania Wieczerzy Panskiej.” Sugeruje to wyraźnie że sam fakt spotkania i spożywania chleba i wina nie stanowi jeszcze wieczerzy.
Nigdy nie posądziłabym Cię o cytowanie Tysiąclatki jestem w szoku. :shock: Zwłaszcza jako argument przeciwko warszawskiej. :-P A teraz poważnie.

Werset 20 jest tylko połową zdania całość tworzy z 21. i 21 tłumaczy dlaczego akurat u koryntian (a nie w innych zborach) Wieczerza nie jest tą Wieczerzą.

BT (20) Tak więc, gdy się zbieracie, nie ma u was spożywania Wieczerzy Pańskiej. (21) Każdy bowiem już wcześniej zabiera się do własnego jedzenia, i tak się zdarza, że jeden jest głodny, podczas gdy drugi nietrzeźwy.
BW (20) Wy tedy, gdy się schodzicie w zborze, nie spożywacie w sposób należyty Wieczerzy Pańskiej; (21) każdy bowiem zabiera się niezwłocznie do spożycia własnej wieczerzy i skutek jest taki, że jeden jest głodny a drugi pijany.
BP (20) Wasze wspólne zgromadzenia nie są spożywaniem wieczerzy Pańskiej. (21) Każdy bowiem w czasie wieczerzy zabiera się najpierw do własnego jedzenia, a skutek jest taki, że gdy jeden jest (jeszcze) głodny, drugi już jest nietrzeźwy.

Czyli spożywanie Wieczerzy odbywa się wśród Chrześcijan, ale koryntianie robią to źle, bez szacunku. Nie wszystkim najwyraźniej podobały się zwyczaje niektórych Koryntian stąd rozdwojenia. Skoro jest mowa o tym przed tekście o wieczerzy to pewnie rozpasanie podczas niej było powodem zgorszenia niektórych i sporu.

krecik pisze:Czynić to mieli NA PAMIĄTKĘ ABY PRZYPOMINAĆ to wydarzenie ! Gdyż w ten sposób zwiastują śmierć Pańską. Gdyby w tym akcie mieli dostrzegać realnego Chrystusa, to byłoby to zaznaczone, nie myślisz tak
I jest zaznaczone właśnie w 29 wersecie.
Paweł podkreśla, że wieczerza Pańska to coś więcej. nakazuje spożywać ją godnie i rozróżnić zwykły chleb od ciała Chrystusa (29)! Spożywajcie ale rozróżniajcie, nie mówi Ci to nic? To co spożywają na Wieczerzy Pańskiej mają spożywać godnie, bo to nie jest zwykły chleb! Nie wolno się chlebem z wieczerzy obżerać a winem upijać. Nie tylko z szacunku dla Jezusa. Nie wolno, bo to nie jest zwykły chleb. Zobaczcie różnicę wasz chleb codzienny a ciało Chrystusa.
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

Awatar użytkownika
mitryl
Posty: 93
Rejestracja: 17 lut 2014, 21:40
Lokalizacja: Kurpie

Post autor: mitryl »

Dało mi to sporo do myślenie dzięki Dezerter. Nasuwa mi sie jednak masa innych pytań. Nawet jeżeli pierwsi chrześcijanie traktowali eucharystie w taki sposób (mniej wiecej) jak obecnie np katolicy. To mimo wszystko miała być ona pamiątką spożywaną od razu albo też roznoszono ją nieobecnym. Teraz to jednak wystawia sie na widok publiczny modli się przed tym sakramentem jakby to był sam Jezus. Jezus Pan nasz jest w niebie i tam kieruje swój duchowy wzrok . Mówienie że jest on tu w opłatku i skupianie sie na tym to dla mnie za wiele jak na razie. Jednak szukam szukam kto wie. Zostaje mi nadzieja że kiedyś dotrze do tego mojego pustego łba prawda i będę uczestniczył w tej prawdziwej wieczerzy pańskiej:)
B?ogos?awieni, którzy pior? swoje szaty, aby mieli prawo do drzewa ?ywota i mogli wej?? przez bramy do miasta.
MARANA THA
https://www.youtube.com/watch?v=KumSroHP4VA

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia chrześcijaństwa”