Kiedy powstał Kościół Katolicki i kto go założył?

Dzieje chrześcijaństwa od ebionitów i gnostyków po nowożytne nurty charyzmatyczne

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

A ty dalej mieszasz i wszystkie Królestwa ci się mylą, plączą i mętlik powstaje - co jasno widać w tym ostatnim poście
Pytam po raz enty
czy odróżniasz???:
1. Królestwo Boże/Niebieskie, które jest w nas i pośród nas - jest już od czasów Jezusa
2. Królestwo Jezusa nie jest z tego świata i ciągle na nie czekamy
3. "Państwo boże" - wymyślone przez Augustyna, które nic nie ma wspólnego z dwoma pierwszymi, i nie miało na celu ich zastąpienie, a mające być ustrojem politycznym, ziemskim dla żyjących chrześcijan, który stawali się większością w wielu państwach starożytnych

wymyśliłeś sobie, lub przeczytałeś gdzieś kiepską koncepcję, która nie ma pokrycia w rzeczywistości i na siłę ją promujesz :-? :roll:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Rethel

Post autor: Rethel »

Dezerter pisze:czy odróżniasz???:
1. Królestwo Boże/Niebieskie, które jest w nas i pośród nas - jest już od czasów Jezusa
2. Królestwo Jezusa nie jest z tego świata i ciągle na nie czekamy
3. "Państwo boże" - wymyślone przez Augustyna, które nic nie ma wspólnego z dwoma pierwszymi, i nie miało na celu ich zastąpienie, a mające być ustrojem politycznym, ziemskim dla żyjących chrześcijan, który stawali się większością w wielu państwach starożytnych
To powinno być wypisane złotemi zgłoskami na szyldzie forum. :-)

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Dezerter napisał.
Jeśli twierdzisz, że Jezus założył jakieś państwo to kłamiesz
Jeśli twierdzisz, że Augustyn pisał o tym, by budować Królestwo Boże tu na ziemi w formie politycznej , państwowej a nie duchowej to kłamiesz
Jeśli twierdzisz, że kiedykolwiek KRK uznał, że państwo Kościelne, czy Watykan - jest obiecanym przez Jezusa Królestwem Bożym to kłamiesz
Myślałem,że stać Cię na więcej.
Ja nie napisałem że Jezus założył jakieś państwo,jeżeli Ty piszesz,że tak napisałem to kłamiesz.

Następnie św.Augustyn pisał o dwóch państwach,zobacz jak na Augustyna powołują się wszyscy zwolennicy dominacji władzy duchowej,papieskiej,nad władza świecką.Co w tym czasie uczyło'' Magisterium''
Taka jest średniowieczna historia,możesz tupać nogami,krzyczeć i oskarżać,ale to jej nie zmieni .
Wszystkie te podziały,które Ty stosujesz nie mają nic wspólnego z rzeczywistością,w K.R.K..Ona przerasta wszelkie wyobrażenia o tym jak człowiek może być pyszny,chciwy na bogactwo,władzę,dominacje,to są wszystkie cechy Szatana,które z Chrystusem nie maja nic wspólnego.Mało tego że te ambicje ''papiestwo''uzurpuje sobie do władzy na ziemi,to jeszcze pod ziemią oraz w królestwie niebieskim.Tiara,to symbolizuje.
Jeżeli nie chcesz zobaczyć rzeczywistej historii,a wymyślasz sobie swoje koncepcje,nie zgodne z historią to kłamiesz.

Czy Papież[papiestwo] ze wszystkimi tytułami,historycznymi ambicjami władzy,reprezentuje jakiekolwiek królestwo Jezusa?.[duchowe czy ziemskie],jeżeli nie odpowiemy na to pytanie zgodnie z nauczaniem Biblii,ale według własnych schematów broniących system,to jest to kłamstwem.
Napisałeś.
a ty twierdzisz inaczej?? - czy może istnieć Królestwo Boże, bez Głowy Kościoła i jego ciała. Znasz znaczenie słowa Kościół?:
Kościół /(gr.) ἐκκλησία (ekklesia), zwołanie, zgromadzenie – w teologii chrześcijańskiej, wspólnota ludzi ze wszystkich narodów, zwołanych przez Apostołów, którzy zostali posłani przez Jezusa Chrystusa, by utworzyć zgromadzenie wybranych, stających się wolnymi obywatelami Królestwa niebieskiego[1].
Kościół – w teologii chrześcijańskiej: wspólnota wierzących założona przez Jezusa Chrystusa, stanowiąca Lud Boży, Ciało Chrystusa i Świątynię Ducha Świętego

tak myślał Augustyn i średniowieczni chrześcijanie

co ty - błędnie - rozumiesz to już woja sprawa i twój błąd
Wybacz,ale wątpię w to że wiesz jak rozumiał Augustyn,czy średniowieczni chrześcijanie,ponieważ najwyrażniej nie znasz ich przekazu
Głowa duchowego ciała jest i był tylko Jezus.
A czy jest taki wyraz w języku greckim czy hebrajskim [biblijnym]jak kościół?.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

a motaj się dalej - "ja z tobą kończę" - jak mawia klasyk :lol:
myślałem, że jesteś poważniejszym dyskutantem
ale jeśli ty sam siebie stawiasz poza Kościołem :-? :cry: :oops:
to nasza dyskusja nie ma sensu
poszukaj najpierw Kościoła, wróć do Ludu Bożego i Jego Głowy
zrozum kiedy powstał Kościół Katolicki- w sensie powszechny - jedyny jaki mamy, bo wszystkie inne kościoły należą do niego, jeśli należą i przyznają się do jego Głowy - Jezusa
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Dezerter.
Dobrej nocy życzę.Tak stawiam siebie poza Kościołem R.K,który jest nie Biblijny.C.d.n.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Dezerter pisze:zrozum kiedy powstał Kościół Katolicki- w sensie powszechny - jedyny jaki mamy, bo wszystkie inne kościoły należą do niego, jeśli należą i przyznają się do jego Głowy - Jezusa
Dezerterze, uwierzyłeś w kłamstwo.Na to wskazuje historia.

Zgromadzenie to ludzie a nie instytucje religijno-finansowe.


Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Rethel

Post autor: Rethel »

Listek pisze:Dezerterze, uwierzyłeś w kłamstwo.Na to wskazuje historia.
No to chyba nie znasz kompletnie hostori... :roll:
Zgromadzenie to ludzie a nie instytucje religijno-finansowe.
Oooo, a instytucja to nie ludzie?

Dziwne, bo twój ukochany Izrael instytucjonalizował się wiele razy.
Czy przez to żydzi przestali być judaistami? :shock:

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Do Tematu.
Ap.Paweł o ewangelicznym zwiastowaniu które otrzymał od Boga napisał.
Gal.1;12.
''Albowiem nie otrzymałem jej od człowieka,ani mnie jej nie nauczono,lecz otrzymałem ja przez objawienie J.Chrystusa.''
Był to człowiek który był w Bożej mocy zachwycony do trzeciego nieba,czyli do przyszłych wieków,i to on prorokował,przepowiadał przyszłość,szczególnie tą która dotyczyła chrześcijaństwa.
Polecam.2Tes.2-cały rozdział.
Oraz,drugą szczególna postacią jest Ap.Jan,który otrzymał Objawienie,czasów przyszłych,które znajduje się w księdze Objawienia,a również On opowiedział to co widział,szczególnie treść dotyczy chrześcijaństwa.
Dlatego zobaczymy w świetle tych przepowiedni,jak one się wypełniły,[czy też,jeszcze się wypełnią] w historii chrześcijaństwa i jakie wnioski możemy z tego wyciągnąć dla siebie.
Proszę o analizę podanego rozdziału,mój komentarz podam w następnym poście.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Rethel pisze:
Listek pisze:Dezerterze, uwierzyłeś w kłamstwo.Na to wskazuje historia.
No to chyba nie znasz kompletnie hostori... :roll:
Zgromadzenie to ludzie a nie instytucje religijno-finansowe.
Oooo, a instytucja to nie ludzie?

Dziwne, bo twój ukochany Izrael instytucjonalizował się wiele razy.
Czy przez to żydzi przestali być judaistami? :shock:
Rethelu, nie krytykuj bo z historią to ty też jesteś na bakier.

Określenie, Kościół Katolicki, zostało oficjalnie po raz pierwszy użyte do określenia Kościoła - "Katolickich Chrześcijan", w roku 380 w Nicei.

Odnosiło się ono do tych wiernych którzy zaakceptowali 'religię' zatwierdzoną przez ówczesnego zwierzchnika Kościoła Chrześcijańskiego, Imperium Rzymskiego - Pontusa Maximusa Cesarza Theodosiusa.

Jak pewnie wiesz, IV wiek to jeden z najbardziej przełomowych okresów w historii Chrześcijaństwa.

Po przeniesieniu przez Cesarza Konstantyna Wielkiego stolicy Imperium Rzymskiego do Konstantynopola (Bizancjum), Chrześcijaństwo zostało uznane religią państwową, a Cesarz Imperium, jako Pontus Maximus, przejął władzę nad całym Kościołem Chrześcijańskim.

Myślę że aby lepiej zrozumieć ten temat, powinniśmy zajrzeć jak to właściwie doszło do oddzielenia się Kościoła Rzymskiego (Zachodniego), od Kościoła Katolickiego (Ortodoksyjnego) założonego w Imperium Rzymskim przez Cesarza Konstantyna Wielkiego.

Po soborze konstantynopolitańskim I w 381, kiedy to Konstantynopol został podniesiony z rangi biskupstwa do siedziby patriarchatu – czego papieże nie uznawali aż do 1215, na synodzie w Rzymie, w roku 382, biskup Rzymu - Damazy I, nazywając siebie 'Papieżem', ogłosił że biskup Rzymu (od tej pory już nie 'biskup' lecz 'Papież') ma jurysdykcję nad CAŁYM KOŚCIOŁEM CHRZEŚCIJAŃSKIM.

Spróbujmy przyjrzeć się o co właściwie chodziło podczas tych zebrań, Soborze Konstantynopolitańskim z roku 381, i Synodzie w Rzymie w roku 382. Jakie były Ich konsekwencje - jak właściwie doszło do oddzielenia się Kościoła Rzymskiego w roku 382, od Kościoła Imperium Rzymskiego w Konstantynopolu.

Kim właściwie był ten pierwszy oficjalny 'papież' - Damazy I, nazwany od imienia żony Nerona, Papieżycy (Pope'y) Sabiny.

Pozdrawiam
George

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Jerzy Marian pisze:
Rethel pisze:
Listek pisze:Dezerterze, uwierzyłeś w kłamstwo.Na to wskazuje historia.
No to chyba nie znasz kompletnie hostori... :roll:
Zgromadzenie to ludzie a nie instytucje religijno-finansowe.
Oooo, a instytucja to nie ludzie?

Dziwne, bo twój ukochany Izrael instytucjonalizował się wiele razy.
Czy przez to żydzi przestali być judaistami? :shock:
Rethelu, nie krytykuj bo z historią to ty też jesteś na bakier.
:lol: :oops:
W złym momencie to wypowiedziałeś, bo to co piszesz poniżej kompromituje cię jako historyka kompletnie :idea:
Określenie, Kościół Katolicki, zostało oficjalnie po raz pierwszy użyte do określenia Kościoła - "Katolickich Chrześcijan", w roku 380 w Nicei.
w jednym zdaniu dwa błędy :!:
Po raz pierwszy Kościół katolicki - zostało użyte przed 107 rokiem przez Biskupa Ignacego z Antiochii :
Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego wspólnota pierwotnych gmin chrześcijańskich może być uważana za jego zalążek. Słowo katolicki pochodzi od greckiego określenia Καθολικος oznaczającego uniwersalny lub powszechny. W listach ówczesnych biskupów, m.in. Klemensa Rzymskiego, Polikarpa ze Smyrny i Ignacego z Antiochii pojawiają się pierwsze nawoływania do utrzymania jedności w wierze. W liście tego ostatniego do Kościoła w Smyrnie napisanym przed rokiem 107 n.e. po raz pierwszy znalazło się określenie Kościół katolicki[3]. Określenie to pojawiało się również w późniejszych tekstach Ireneusza, biskupa Lyonu. Mniej więcej od II wieku n.e. mówi się już zawsze o jednym Kościele powszechnym, który składa się z wielu gmin.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... _katolicki
w 380 roku to chyba ty sam ze sobą na soborze w Nicei się zebrałeś i uchwaliłeś te swoje rewelacje :lol:
Po przeniesieniu przez Cesarza Konstantyna Wielkiego stolicy Imperium Rzymskiego do Konstantynopola (Bizancjum), Chrześcijaństwo zostało uznane religią państwową, a Cesarz Imperium, jako Pontus Maximus, przejął władzę nad całym Kościołem Chrześcijańskim.
Znów dwie nieprawdy: :oops:

1. Chrześcijaństwo za Konstantyna nie zostało uznane religią państwową/jedyną - a zostało jedynie zalegalizowane, stało się jedną z wielu, jak dziesięć innych już legalnych.
2. Cesarz przejął władzę nad całym Cesarstwem i o to walczył a nie zajmował się pierdołami w stylu religia. Cesarz nie był wcale chrześcijaninem - Ceremonię niezwykle uroczystą przeniesienia stolicy do Konstantynopola prowadził filozof grecki. Cesarz był Pontifex Maximus, czyli najwyższy kapłan wszystkich kultów i religii oficjalnych w Cesarstwie
Po soborze konstantynopolitańskim I w 381, kiedy to Konstantynopol został podniesiony z rangi biskupstwa do siedziby patriarchatu – czego papieże nie uznawali aż do 1215
Ale mam nadzieję, że wiesz, że były jeszcze patriarchat Antiochii, Aleksandrii i Jerozolimy a sprzeciw Rzymu był z tego powodu, że nagle cesarski, państwowy, stołeczny Konstantynopol, chciał się wywyższać ponad apostolskie, starożytne i czcigodne patriarchaty w Antiochii, Aleksandrii i Jerozolimy. Stawiając siebie na drugim miejscu wywyższył jednocześnie i oficjalnie [chyba po raz pierwszy] patriarchat w Rzymie :roll:

Wobec tak podstawowych i dyskwalifikujących cię błędów :oops:
daruj sobie dalsze wprowadzanie czytających w błąd i pisanie nieprawdy, bo to wstyd i grzech

ps
gdybyś skorzystał z mojej rady i poczytał wątki w dziale historia chrześcijaństwa, to byś się nie kompromitował publicznie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Do Tematu.
2 Tes.2-roz.

Apostoł Paweł charakteryzuje w nim odstępstwo,które zaczęło pojawiać się w zborach.
Przyczyną,napisania tych przepowiedni [proroctwa] było pojawianie się nauczania,jakoby ''Dzień Pański''już nastał.
Apostoł ostrzega że takie wiadomości pojawiające się czy to przez mowę,czy przez list rzekomo przez nas pisany,czy przez wyrocznie ma charakter ''zwodzenia''czy ''zbałamucenia''.
Daje informacje,co musi się stać zanim ten dzień nadejdzie.
3w.-pisze.
''bo nie nastanie pierwej,zanim nie przyjdzie odstępstwo i nie objawi się człowiek niegodziwości,syn zatracenia''
Niektórzy,przypuszczają,że takim człowiekiem niegodziwości może być jednostka,ja przyjmuje że Apostoł pisze o systemie,chociaż może mu przewodzić jednostka,dlaczego? ponieważ na innym miejscu Paweł pisze ''z ws samych powstaną wilcy okrutni'',rodzące odstępstwo ma proces czasu swojego powstania,dominacji oraz upadku,długiego okresu czasu.Zaczyna działać już od czasów Apostolskich.
7w.-czytamy
''Albowiem tajemna moc nieprawości już działa,tajemna dopóty,dopóki ten który teraz powstrzymuje,nie zejdzie z pola'' [Apostoł prawdopodobnie ma na myśli Apostołów działalność].
Po ich śmierci,ta nieprawość przychodziła do ludu Bożego,coraz więcej,ale jak długo ona miała istnieć?
8w.-pisze.
A w tedy objawi się niegodziwiec,którego Pan Jezus zabije tchnieniem ust swoich,i zniweczy blaskiem przyjścia swego.''

Czas działania Apostoł wyrażnie określa,do czasu przyjścia Pana,ponadto podaje,że niegodziwiec zostanie zniweczony,zniszczony,czyli taki będzie jego koniec.
Ale czy to odstępstwo,które przyszło do ludu Bożego,było i jest wynikiem tylko wynikającym z niedoskonałości człowieka?
9w.
''A ów niegodziwiec przyjdzie za sprawą Szatana z wszelką mocą,wśród znaków i rzekomych cudów i wsród wszelkich podstępnych oszustw wobec tych,którzy mają zginąć,ponieważ nie przyjęli miłości prawdy,która mogła ich zbawić.''
Czym się ma cechować,odstępstwo,przeciwnik?
4w.
''przeciwnik.który wynosi się ponad wszystko,co się zwie Bogiem,lub jest przedmiotem Boskiej czci,a nawet zasiądzie w świątyni Bożej,podając się za Boga.''
Wcześniej przytaczaliśmy historyczne fakty,co działo się w społeczności ludu wierzącego [i dzieje się] i nie mamy problemu z identyfikacją systemu religijnego,który jest wyrazem tego odstępstwa pokazanego proroczo przez Ap.Pawła.
Dla nas istnieje potrzeba jasnego określania się,po której jesteśmy stronie,ponieważ jest to istotne na przyszłość.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

chryzolit pisze: nie mamy problemu z identyfikacją systemu religijnego,który jest wyrazem tego odstępstwa pokazanego proroczo przez Ap.Pawła.
Systemem odstępczym jest papiestwo.

Ap 13:3 bw ,, I cała ziemia szła w podziwie za tym zwierzęciem."

Żaden inny system religijny nie wzbudza w świecie takiego podziwu jak papiestwo, które chce zastępować Boga na ziemi.

Tylko papiestwo ośmieliło się zmieniać Prawo Boże i czasy.( ks. Daniela)


Jedno z bluźnierstw tego systemu to, to, że:
kapłani mogą rozkazywać samemu Bogu. ,,Będziecie Mu rozkazywać, gdy na wasze słowa, zstępować będzie na ołtarze – Bóg żywy, choć zakryty, lecz prawdziwy.( …) Kto ku Wam patrzy, widzi w Was Boga. Kto do Was się zbliża, nie szuka ludzkiego, ale Bożego. Prawdziwie: Sacerdos, alter Christus! Kapłan jest drugim Chrystusem” – tak przemawiał kard. S. Wyszyński do nowo wyświęconych kapłanów (,,Ateneum Kapłańskie”, Zeszyt 2, IX-X 1960 r.).


Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Listek pisze:Jedno z bluźnierstw tego systemu to, to, że:

Cytat:

kapłani mogą rozkazywać samemu Bogu. ,,Będziecie Mu rozkazywać, gdy na wasze słowa, zstępować będzie na ołtarze – Bóg żywy, choć zakryty, lecz prawdziwy.( …) Kto ku Wam patrzy, widzi w Was Boga. Kto do Was się zbliża, nie szuka ludzkiego, ale Bożego. Prawdziwie: Sacerdos, alter Christus! Kapłan jest drugim Chrystusem” – tak przemawiał kard. S. Wyszyński do nowo wyświęconych kapłanów (,,Ateneum Kapłańskie”, Zeszyt 2, IX-X 1960 r.).
jak się czyta coś tak podanego to rzeczywiście bulwersujące bluźnierstwo, ale przeczytaj to w całości w kontekście
co mówi prymas do nowo wyświęconych kapłanów, by w nich ducha wzmocnić i zachęcić do gorliwej służby Bogu i bliźniemu:
Otrzymaliście w tej chwili straszliwą władzę. To jest władza nie tylko nad szatanami, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim - nad samym Bogiem! Jesteście przecież "spirituales imperatores", a jako tacy, macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu. On tego zapragnął, On tego od Was chciał!

Będziecie Mu rozkazywać, gdy na wasze słowa zstępować będzie na ołtarze - Bóg żywy, choć zakryty, lecz prawdziwy: gdy życie Boże wracać będzie do dusz, pobitych grzechem. Będziecie mówić do tych, którzy w skrusze zginać będą kolana przed Bogiem: "Idź w pokoju, ja Ciebie rozgrzeszam". W czasie konsekracji dzieje się wielka Tajemnica Trójcy Świętej, a jednak powtarzasz: Hoc est enim corpus meum". Wiesz, że nie o twoje ciało tu idzie, ale równocześnie wiesz, że masz wspólny język z Twoim Bogiem - Wieczystym Kapłanem. Nie masz już innego języka! Jak dzisiaj, w czasie Mszy Świętej, miałeś właściwie wspólny język z Biskupem, bo wspólnie z nim konsekrowałeś i wspólnie sprawowałeś świętą Ofiarę, tak od tej chwili ciągle i nieustannie będziesz miał wspólny język z Bogiem.

"Kto Was słucha, Mnie słucha". Kto ku Wam patrzy, widzi w Was Boga. Kto do Was się zbliża, nie szuka ludzkiego, ale Bożego. Prawdziwie: Sacerdos, alter Christus! Kapłan jest drugim Chrystusem" (St. Wyszyński, Ateneum Kapłańskie, Zeszyt 2, IX-X 1960 r.)
Prawda, że sens wypowiedzi nieco łagodniejszy i inny?
ale zawsze jestem szczery więc i teraz powiem, że takie widzenie roli kapłana uważam, za niewłaściwe, bo zbyt wysokie i nigdy bym nie powiedział, że :
- mam władzę nad samym Bogiem
- mam władzę rozkazywać Bogu
- kapłan jest drugim Chrystusem
Ostatnio zmieniony 16 lis 2014, 22:14 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Dezerter pisze:Otrzymaliście w tej chwili straszliwą władzę. To jest władza nie tylko nad szatanami, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim - nad samym Bogiem!
To co podałeś brzmi jeszcze bardziej bluźnierczo.Księża maja władzę nad Bogiem :?: :?:
Dlatego warto przypomnieć co przydarzyło się królowi Nabuchodonozorowi, kiedy nie uznał wyższości Boga nad człowiekiem:

Daniel 4,(27) król odezwał się i powiedział: Czy nie jest to wielki Babilon, który ja zbudowałem jako siedzibę królewską siłą mojej potęgi i chwałą mojego majestatu?

(28) Nim król jeszcze wypowiedział swoje słowo, padł głos z nieba: Otrzymujesz zapowiedź, królu Nabuchodonozorze! Panowanie odstąpiło od ciebie; (29) zostaniesz wypędzony spośród ludzi. Będziesz mieszkał wśród zwierząt polnych i będą ci dawać jak wołom trawę na pokarm. Siedem okresów czasu upłynie nad tobą, dopóki nie uznasz, że Najwyższy jest władcą nad królestwem ludzkim.


a także

Daniel 4, (31) Gdy zaś upłynęły oznaczone dni, ja, Nabuchodonozor, podniosłem oczy ku niebu. Wtedy powrócił mi rozum i wysławiałem Najwyższego, uwielbiałem i wychwalałem Żyjącego na wieki, bo Jego władza jest władzą wieczną, panowanie Jego przez wszystkie pokolenia. (32) Wszyscy mieszkańcy ziemi nic nie znaczą; według swojej woli postępuje On z niebieskimi zastępami. Nie ma nikogo, kto by mógł powstrzymać Jego ramię i kto by mógł powiedzieć do Niego: Co czynisz?
Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Pierwszy Papież

Post autor: George »

Dezerter pisze:
Jerzy Marian pisze: ... Określenie, Kościół Katolicki, zostało oficjalnie po raz pierwszy użyte do określenia Kościoła - "Katolickich Chrześcijan", w roku 380 w Nicei.

Odnosiło się ono do tych wiernych którzy zaakceptowali 'religię' zatwierdzoną przez ówczesnego zwierzchnika Kościoła Chrześcijańskiego, Imperium Rzymskiego - Pontusa Maximusa Cesarza Theodosiusa.

Jak pewnie wiesz, IV wiek to jeden z najbardziej przełomowych okresów w historii Chrześcijaństwa.

Po przeniesieniu przez Cesarza Konstantyna Wielkiego stolicy Imperium Rzymskiego do Konstantynopola (Bizancjum), Chrześcijaństwo zostało uznane religią państwową, a Cesarz Imperium, jako Pontus Maximus, przejął władzę nad całym Kościołem Chrześcijańskim.

Myślę że aby lepiej zrozumieć ten temat, powinniśmy zajrzeć jak to właściwie doszło do oddzielenia się Kościoła Rzymskiego (Zachodniego), od Kościoła Katolickiego (Ortodoksyjnego) założonego w Imperium Rzymskim przez Cesarza Konstantyna Wielkiego.

W rok po Soborze Konstantynopolitańskim I w 381, kiedy to Konstantynopol został podniesiony z rangi biskupstwa do siedziby patriarchatu, na synodzie w Rzymie (rok 382) biskup Rzymu - Damazy I, nazywając siebie 'Papieżem', ogłosił że biskup Rzymu (od tej pory już nie 'biskup' lecz 'Papież') ma jurysdykcję nad CAŁYM KOŚCIOŁEM CHRZEŚCIJAŃSKIM.

Spróbujmy przyjrzeć się o co właściwie chodziło podczas tych zebrań, Soborze Konstantynopolitańskim z roku 381, i Synodzie w Rzymie w roku 382. Jakie były Ich konsekwencje - jak właściwie doszło do oddzielenia się Kościoła Rzymskiego w roku 382, od Kościoła Imperium Rzymskiego w Konstantynopolu.

Kim właściwie był ten pierwszy oficjalny 'papież' - Damazy I, nazwany od imienia żony Nerona, Papieżycy (Pope'y) Sabiny."
:lol: :oops:
W złym momencie to wypowiedziałeś, bo to co piszesz poniżej kompromituje cię jako historyka kompletnie :idea:


Jerzy Marian napisał:
Określenie, Kościół Katolicki, zostało oficjalnie po raz pierwszy użyte do określenia Kościoła - "Katolickich Chrześcijan", w roku 380 w Nicei.
w jednym zdaniu dwa błędy :!:

Po raz pierwszy Kościół katolicki - zostało użyte przed 107 rokiem przez Biskupa Ignacego z Antiochii :
Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego wspólnota pierwotnych gmin chrześcijańskich może być uważana za jego zalążek. Słowo katolicki pochodzi od greckiego określenia Καθολικος oznaczającego uniwersalny lub powszechny. W listach ówczesnych biskupów, m.in. Klemensa Rzymskiego, Polikarpa ze Smyrny i Ignacego z Antiochii pojawiają się pierwsze nawoływania do utrzymania jedności w wierze. W liście tego ostatniego do Kościoła w Smyrnie napisanym przed rokiem 107 n.e. po raz pierwszy znalazło się określenie Kościół katolicki[3]. Określenie to pojawiało się również w późniejszych tekstach Ireneusza, biskupa Lyonu. Mniej więcej od II wieku n.e. mówi się już zawsze o jednym Kościele powszechnym, który składa się z wielu gmin.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... _katolicki
Myślę że ta odpowiedź kompromituje ciebie Dezerterze, ponieważ popełniłeś dwa błędy: pierwszy związany ze zrozumieniem tego co czytasz, a drugi to błąd logiczny.

Pisząc:
"w 380 roku to chyba ty sam ze sobą na soborze w Nicei się zebrałeś i uchwaliłeś te swoje rewelacje :lol: "

- Gdzie Dezerterze w moim zdaniu (poniżej) widzisz abym pisał o "SOBORZE w Nicei który uchwalił cokolwiek"?
Określenie, Kościół Katolicki, zostało oficjalnie po raz pierwszy użyte do określenia Kościoła - "Katolickich Chrześcijan", w roku 380 w Nicei.
Błąd co prawda popełniłem, ponieważ miałem na myśli to, że w roku 380 po raz pierwszy użyto określenia "Kościół Katolicki" do oficjalnego określenia Chrześcijan Niceańskich.

Oficjalna nazwa Kościoła - "Kościół Katolicki" została przyjęta rok pózniej na Soborze Konstantynopolitańskim I w 381, kiedy to Konstantynopol został podniesiony z rangi biskupstwa do siedziby patriarchatu, a religia Chrześcijańska stała się religią państwową - Imperium Rzymskiego. Określenie Katolickich Chrześcijan zostało zarezerwowane dla członków tego Kościoła.

Podczas synodu w Rzymie w 382 roku papież Damazy I sprzeciwił się władzy kościelnej w Konstantynopolu, i ogłosił, że biskup Rzymu ma władzę jurysdykcji nad całym Kościołem.
Papież Damazy I, zarządał też stworzenia nowej Biblii dla swojego papiestwa, wyznaczając Hieronima do jej wydania w języku łacińskim w oparciu o żydowską Masorę - Biblię Masorecką.

W korespondencji pomiędzy Augustynem z Hippo a Hieronimem, załważamy że Augustyn uważał Grecka Septuagintę za prawowitą Biblie, a Hieronim miał zlecenie od Damazego I wyprodukowania Biblii w oparciu o żydowską Masorecką Biblię, i tak powstała łacińska Wulgata, oficjalna Biblia KrK na następne lata - Ciemne Wieki Rzymu i jego Zachodniego Imperium.

Drugi błąd - logiczny, który popełniłeś, to to że użycie wyrazu "katolik", którego przykłady podawałeś, nie oznaczało wcale oficjalnej nazwy Kościoła.

Pozdrawiam
George

Ps. Dołączam ciekawy tekst o twoim pierwszym Papieżu - Damazym I


Damazy I

Why Popes banned the Bible

Vati Leaks - Monday, July 23, 2012
http://www.vatileaks.com/_blog/Vati_Lea ... the_Bible/


"To cover-up the false nature of the Christian texts, an extraordinary decision is found in the records of the First Council of Constantinople of 381-3, convened by Roman Emperor Theodosius (d. 395).

What was decided at that assembly presents an historical fact outlining an extraordinary episode in New Testament history that is little-known today, and involved Pope Damasus, who was in attendance.

He was a man so stained with impiety and so notorious with women that he was called the Tickler of Matron’s Ears.¹ When he found that the Roman people would not walk before him in processions, he had them beaten, and many were killed. He was charged with adultery in a Civil Court, and only the intervention of his friend, the Emperor, averted the scandal of a trial.

He returned to the Church, and in a candid personal confession frankly admitted that the Gospel manuscripts of his day were so ‘full of errors and dubious passages’² that copies coming from scriptoriums were different and conflicting.

To prevent the fabricated writings being seen by the wrong eyes, Pope Damasus came up with a solution that was brilliant in its simplicity … he banned the Bible.

Origin of ‘heresy’

When the basic New Testament canon started to develop towards the end of the Fourth Century (generally) the laity was strictly ‘forbidden to read the word of God, or to exercise their judgment in order to understand it’.³ Damasus recorded that ‘bad use of difficult passages by the simple and poor gives rise to hear-say’ and the general populace was denied access to the compilations. The word ‘hear-say’ developed into ‘heresy’ and people who opposed Church opinions were subsequently called ‘heretics’.4

It was with a resolution of that council that the ban was officially established but some members of the priesthood had trouble understanding the new terminology. The unreliability of their explanations of heretics and heresies is illustrated in the case of St. Epiphanius, Bishop of Salamis (d. 403) who mistook the Pythagorean Sacred Tetrad (the number 4), for a heretic leader.

After he suppressed the Bible, Damasus created an array of formidable penances and additional anathemas ‘designed to keep the curious at bay’5, the chief tendency of the priesthood was to keep the Bible away from people and substitute Church authority as the rule of life and belief.

With the fabricated Christian texts safely hidden from public scrutiny by a series of Decrees, popes endorsed the public suppression of the Bible for twelve hundred and thirty years, right up until after the Reformation and the printing of the King James Bible in 1611.

¹Lives of the Popes, Mann, c. 1905
²The Library of the Fathers, Damasus, Oxford, 1833-45
³The Library of the Fathers, Damasus, Oxford, 1833-45
4The Catholic Dictionary, Addis and Arnold, 1917
5Early Theological Writings, G. W. F. Hegal

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia chrześcijaństwa”