Kiedy powstał Kościół Katolicki i kto go założył?

Dzieje chrześcijaństwa od ebionitów i gnostyków po nowożytne nurty charyzmatyczne

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Kiedy powstał Kościół Katolicki i kto go założył?

Post autor: Henryk »

Kiedy powstał Kościół Katolicki i kto go założył?

Bardzo wielu odpowie: Co za pytanie! - Założył go sam Jezus w dniu pięćdziesiątnicy!
No to zobaczmy.

Przez pierwsze trzy wieki chrześcijanie stanowili niezależne gminy.
Nieliczne, miejscami okrutnie prześladowane grupy ludzi, potajemnie zgromadzające się, aby słuchać i wprowadzać w czyn słowa Pana.
Chociaż podział na tzw. kler i laikat nastąpił już pod koniec II wieku. Już nie wszyscy byli równi.
Jedni byli tymi „lepszymi”, "oświeconymi" duchem, inni to prostacy- parafianie.
Wprowadzono specjalne szaty liturgiczne, których nawet kolory mają znaczenie, trochę później przedmioty (dewocjonalia), bez których nie mogło odbyć się już „nabożeństwo”.
(Dziś brak jakiegoś elementu ubioru duchownego może uczynić np. ślub kościelny nieważnym!)
Zaczęły pojawiać się odstępstwa od tego, czego nauczali apostołowie...
Pogańskim boginiom pozamieniano imiona na Maryja. Tak było z Izis, jako „Królową Nieba” lub „Theotoks”.
Zasadnicza zmiana nastąpiła podczas panowania (świętego dla Prawosławia) poganina Konstantyna I.
On to z podzielonych i prześladowanych gmin uczynił monolit.
Kościół państwowy.
To połączenie z rządem uczyniło Kościół (już) Powszechny biblijną nierządnicą.
Nie dotrzymała wierności Panu. Nie czekała "Oblubieńca", a weszła w związek z kimś innym.

„Upaństwowione średniowieczne chrześcijaństwo, w samym zasadniczym nurcie pozbawione światła Ewangelii o zbawieniu w Chrystusie, przestało być solą ziemi. Oczywiście było to chrześcijaństwo, które zaczęło czcić obrazy i figury, zbawienie bardziej opierać na uczynkach ludzkich niż zasługach płynących z krzyża Golgoty. Dalej - byli to chrześcijanie, którzy wierzyli w wieczne męki piekielne, czyściec i wiele innych praktyk, które miały raczej pogański rodowód, niż apostolskie dziedzictwo wiary.
Na przestrzeni swoich długich dziejów nominalny system chrześcijański musiał ujawniać i potępiać, niekiedy nawet pokonywać siłą, niezliczone nauki Słowa Bożego, które uważał za herezję. Ta wielowiekowa walka okazała się dla katolicyzmu zbawienna, gdyż antychrześcijański paradoks pozwolił mu przetrwać wieki i umocnić się wśród innych kościołów. Religijna walka przeciw inności stała się najpewniejszym gwarantem egzystencji Kościoła Katolickiego. Nikt nie zdołał naruszyć jego monolitycznej tożsamości, bowiem każdy sprzeciw wobec supremacji Rzymu był bezlitośnie tłumiony. Ta sytuacja, co jest nader istotne, wpływała na zacieśnienie więzów w łonie wspólnoty i okazała się siłą napędową w rozwoju pierwotnych dogmatów.
Mówi się, że instytucja kościoła katolickiego jest kierowana przez Ducha Świętego. Zastanówmy się… Czy sprzedawanie odpustów, krwawe krucjaty, tortury, mordy i inkwizycja, tłamszenie nauki, bogacenie się kosztem biednych i surowe karanie za posiadanie własnej Biblii jest działaniem Ducha Świętego? Wątpię. Ale przecież papież za to przeprosił… To wszystko zmienia, prawda? Niestety ślepa wiara(czyt. ignorancja) w instytucję KrK często wygrywa tutaj z faktami, logiką, zdrowym rozumem i słowami Chrystusa, które zawierają w sobie powyższe.”
„Pochodzenie Kościoła Katolickiego to tragiczny kompromis chrześcijaństwa z otaczającymi go religiami pogańskimi. Zamiast ogłaszania Ewangelii, Dobrej Nowiny i nawracania pogan, Kościół Katolicki „schrystianizował” religie pogańskie i „spoganizował” chrześcijaństwo. Poprzez zatarcie i wymazanie różnic katolicyzm stał się atrakcyjny dla ludzi w Imperium Rzymskim. Jedynym rezultatem było to, że Kościół Katolicki stał się przez wieki przeważającą religią w „rzymskim świecie”. Jednakże, innym rezultatem było to, że większa część chrześcijaństwa odeszła od prawdziwej Ewangelii Jezusa Chrystusa i prawdziwego wyznawania Bożego Słowa.”

Więcej TU

Czy Jezus założył taki Kościół? :aaa:
Jeśli nie, to kto był jego inicjatorem?

jfs300

Post autor: jfs300 »

jeśli pytasz o legalizowaniu w jednostkach państwowych jako formy wyznaniowej, oraz organizacji wewnętrznej, to sam sobie odpowiedziałeś.

Natomiast założenie duchowe polega na czym innym , i na to tez sobie odpowiedziałeś, na samym początku swojego postu :-P


Ja jeszcze dodam ze klucze dostał od Chrystusa Sw Piotr, by na fundamencie Chrystusa powstał Kościół.
Piotr był budowniczym


To by było na tyle w tym temacie:)

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

jfs300 pisze:Ja jeszcze dodam ze klucze dostał od Chrystusa Sw Piotr, by na fundamencie Chrystusa powstał Kościół.
Piotr był budowniczym
Piszesz nieprawdę. :-(
Heb 11:10 bt "Oczekiwał bowiem miasta zbudowanego na silnych fundamentach, którego architektem i budowniczym jest sam Bóg."
Piotr, tak jak i inni naśladowcy Jezusa stanowią budowlę, którą zaplanował i buduje sam Bóg.

Natomiast budowniczym kościoła powszechnego, którego jesteś członkiem na mocy pokropienia kiedyś główki wodą, jest były Cesarz Konstantyn I. :-P

jfs300

Post autor: jfs300 »

Nie piszę nieprawdy, jedno nie wyklucza drugiego, gdyż Chrystus jest jedno z Bogiem.

Spojrz tu masz dokładny moment ogłoszenia powstania Kościoła.
8 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie". 20 Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.
Zauważ ze nie mowił tutaj Jezus do Boga, tylko do człowieka= Piotra.

Jezus powołuje ludzi na władze duchową na ziemi. Zreszta tak było i w ST- tam powoływał Bóg.
Chodz nimi oczywiście przewodził Bóg. edno bez drugiego istnieć nie może.

Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi. Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga. 2 Kto więc przeciwstawia się władzy - przeciwstawia się porządkowi Bożemu.
Rzymian 13

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

jfs300 pisze:Zauważ ze nie mowił tutaj Jezus do Boga, tylko do człowieka= Piotra.
Owszem- mówił. :lol:
A co to miało znaczyć, to już inna para kaloszy. :xhehe:

Jezus mówił też i to:
Mat 18:18 bt "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."
- tylko, że jest to bardzo niewygodny werset dla zwolenników papiestwa, dlatego też i zawsze pomijany. :-(
Apostołowie byli nieomylni i mieli prawo decydować w sprawach Bożych.
Dotyczyło to całej dwunastki.
Piotr- (rzekomy pierwszy Papież)- niczym nie jest tu wyróżniony!
Inaczej mielibyśmy jedenastu antypapieży. :mrgreen:

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

kościół powszechny powstał w momencie przyjęcia powszechnego Credo - jednolitego wyznania wiary
wiec mozna przyjąć że w 325 roku w Niceii
był to dar Konstantyna dla Chrześcijan
duch imperium
pax romanum
sługa w społeczności

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Ano zobaczmy co o Kościele pisze NT - czy tak jak wy to przedstawiacie - analiza moja:
Kościół
Mt 16 16 Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». 17 Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew6, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. 18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą7. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».
Powszechny/Katolicki/Jeden
Prośba za przyszły Kościół

J 17 20 Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; 21 aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. 22 I także chwałę8, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. 23 Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś.
1 Kor 12 27 Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami. 28 I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami. 29 Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami?
Dz 4 32 Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących.
A Henryk pisze :
Przez pierwsze trzy wieki chrześcijanie stanowili niezależne gminy.”
Niezależne od czego, od kogo ?- od apostołów ?, od Ducha Św , czy Jezusa?, którzy działali w każdej gminie w swoim czasie:
Paweł pouczał:
1 Kor 11 16 Może ktoś uważa za właściwe spierać się nadal, my jednak nie jesteśmy takiego zdania, ani my, ani Kościoły Boże8.
Dz 8 14 2 Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, 15 którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. 16 Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. 17 Wtedy więc wkładali [Apostołowie] na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego. 18
A tu przykład wizytacji „biskupiej” „niezależnych gmin”:
Dz 9 31 A Kościół cieszył się pokojem w całej Judei, Galilei i Samarii. Rozwijał się i żył bogobojnie, i napełniał się pociechą Ducha Świętego.
32 Kiedy Piotr odwiedzał wszystkich, przyszedł też do świętych, którzy mieszkali w Liddzie6.
Dalszy przykład samodzielności i niezależności gmin lol:
Dz 152 Kiedy doszło do niemałych sporów i zatargów między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich uda się w sprawie tego sporu do Jerozolimy, do Apostołów i starszych. 3 (…) 4 Kiedy przybyli do Jerozolimy, zostali przyjęci przez Kościół, Apostołów i starszych. Opowiedzieli też, jak wielkich rzeczy Bóg przez nich dokonał. (…)6 Zebrali się więc Apostołowie i starsi, aby rozpatrzyć tę sprawę.( … i) 28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne.
Mamy pierwszy sobór/synod gdzie Centrala rozstrzyga i nakłada na inne gminy – teraz jeszcze w Jerozolimie, bo Rzym, Aleksandria , Antiochia nie były jeszcze stolicami prowincji Kościoła Powszechnego – to dopiero w II wieku.

Paweł wizytował założone przez siebie gminy jak biskup a z listów wiemy, że pouczał i napominał czasem ostro:
36 Po pewnym czasie powiedział Paweł do Barnaby: «Wróćmy już i zobaczmy, jak się mają bracia we wszystkich miastach, w których głosiliśmy słowo Pańskie(…) 41 Przechodził przez Syrię i Cylicję umacniając miejscowe Kościoły9
Jak wyglądał powrót Pawła z II misji:
22 Po przybyciu do Cezarei udał się do Jerozolimy. I pozdrowiwszy [tamtejszy] Kościół, zeszedł do Antiochii.
Czyli złożył relację Centrali Kościoła ze swej misji w którą Kościół kierowany Duchem Św go wysłał.
Paweł mówi jasno – żadnej niezależności _ Jeśli ktoś nie posłucha – jest wykluczony z Kościoła:
1 Kor 14 36 Czyż od was wyszło słowo Boże? Albo czy tylko do was przyszło? 37 Jeżeli komuś wydaje się, że jest prorokiem albo że posiada duchowe dary, niech zrozumie, że to, co wam piszę, jest nakazem Pańskim. 38 A gdyby ktoś tego nie uznał, sam nie będzie uznany7.
Paweł zbiera po „niezależnych gminach henrykowskich ;-) „dziesięcinę/daninę na Watykan – o sorry to jeszcze nie Watykan rządził tylko Jerozolima .. czy była to dobrowolna zbiórka – zobaczmy - „poleciłem Kościołom”:
161 Jeśli chodzi o zbiórkę, która się odbywa na rzecz świętych1, zróbcie tak, jak poleciłem Kościołom Galacji. 2 Niechaj pierwszego dnia tygodnia każdy z was coś odłoży według tego, co uzna za właściwe, żeby nie zarządzać zbiórek dopiero wtedy, kiedy przybędę. 3 Kiedy zaś się zjawię, przez tych, których uznacie za godnych, poślę dar wraz z listami do Jerozolimy.
A tu Paweł włodarzem wielu „niezależnych gmin henrykowskich”
włodarz
► włodarzyć
dawniej: sprawować nad czymś władzę
Kol 1 24 Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony w moim ciele dopełniam braki10 udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół. 25 Jego sługą stałem się według zleconego mi wobec was Bożego włodarstwa:
1 Tym 1 3 Jak prosiłem cię, byś pozostał w Efezie, kiedy wybierałem się do Macedonii, [tak proszę teraz], abyś nakazał niektórym zaprzestać głoszenia niewłaściwej nauki,
- jak on tak śmie się wtrącać i jeszcze mówi, że Tymoteusz ma „nakazywać” – jak biskup jakiś
:
18 Ten właśnie nakaz poruczam ci, Tymoteuszu,
I jeszcze „za Konstantyna” każe się modlić : :aaa:
2 1 Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: 2 za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. 3 Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, 4 który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy1.
I dalej w 1 Tym pisze coś o biskupach, diakonach, diakonisach i prezbiterach – jakiś klerykał z tego Pawła:
1Tym 3 1-13
a dalej
14 Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany za sprawą proroctwa i przez włożenie rąk kolegium prezbiterów4.
- a to to prawie jak święcenia księży i cześć im nakazuje:
17 Prezbiterzy4, którzy dobrze przewodniczą, niech będą uważani za godnych podwójnej czci, najbardziej ci, którzy trudzą się głoszeniem słowa i nauczaniem.
cdn
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Post autor: janwisniewski68 »

Słowo >Eklezjasta < oznacza zgromadzenie a nie kościół i było to zgromadzenie plemion Izraela wokół namiotu Boga [świątyni], wokół Boga . Zgromadzenie ludu Bożego !!!
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Post autor: janwisniewski68 »

Państwo kościelne powstało w 756 roku i dziś Watykan jest państwem kościelnym i państwem świeckim a miało istnieć 1260 lat
756 + 1260 = 2016 rok
Wszystko na to wskazuje że w 2016 roku przestanie istnieć !!!!
dwa lata to niedługi okres czasu !!
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

Dezerter pisze:Niezależne od czego, od kogo ?- od apostołów ?, od Ducha Św , czy Jezusa?, którzy działali w każdej gminie w swoim czasie:
Dezerterze, mylisz Kościół z ... instytucją.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Anna01 pisze:Dezerterze, mylisz Kościół z ... instytucją.
Która żyje nie z Chrystusa, ale ze swoich wiernych.
Paweł zbiera po &#8222;niezależnych gminach henrykowskich ;-) &#8222;dziesięcinę/daninę na Watykan &#8211; o sorry to jeszcze nie Watykan rządził tylko Jerozolima .. czy była to dobrowolna zbiórka &#8211; zobaczmy - &#8222;poleciłem Kościołom&#8221;:
:aaa:
Paweł zbierał pieniądze od bogatszych gmin, na rzecz tych, gdzie była bieda.
"Świętymi" byli wszyscy wierni, a nie wyłącznie biskupi.
Nie była to "danina", lecz całkiem dobrowolne datki. :xhehe:
Nie była to "zapłata" za głoszenie Słowa, czy jakiekolwiek posługi "duchowe", jak pogrzeb, ślub, chrzciny, poświęcenie nowego konia czy miecza...
Modlono się także za darmo! :-P
Rz 15:26 br "[Trzeba wam bowiem wiedzieć, że chrześcijanie zamieszkali] w Macedonii i Achai postanowili przeprowadzić zbiórkę na ubogich chrześcijan jerozolimskich."
Sam Paweł utrzymywał się z pracy rąk!
Powszechny/Katolicki/Jeden
Mylisz instytucję ze zgromadzeniem świętych, gdzie wszyscy stanowili jedność.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

janwisniewski68 pisze:Państwo kościelne powstało w 756 roku
Janie ,skąd ta data?

W roku 2016 wypada ,,rok jubileuszowy',gdy uwalnia się więźniów, tak jak wtedy gdy Jezus:

Łk.4,(16) Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. (17) Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane:

(18) Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, (19) abym obwoływał rok łaski od Pana.


Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Janie - wiem co oznacza słowo Eklezja i jaki jest źródłosłów słowa Kościół i wiem, że oznacza "zgromadzenie Ludu Bożego" - dlatego często ksiądz mówi do nas - "to wy jesteście Kościołem"

Anna nie wiem z kim mnie myli, ale pisze coś takiego - ni z gruszki ni z pietruszki :-? :
Dezerterze, mylisz Kościół z ... instytucją.
broń mnie Panie Boże bym mylił Jedyny Chrystusowy Powszechny i Apostolski Kościół z jakąś instytucją, albo denominacją typu KRK, KAD7, czy ŚJ, albo budynkiem - kościołem.
Ja wyraźnie i ciągle odróżniam te trzy słowa "kościół"
a z kim ty mnie mylisz :roll: tego nie wiem i z domysłami nie będę dyskutował

Henrykpisze
Paweł zbierał pieniądze od bogatszych gmin, na rzecz tych, gdzie była bieda.
- my też zbieraliśmy w naszej parafii dla parafii gdzie spalił się kościół, i dla potrzebujących w Iraku i dla potrzebujących na Ukrainie... - ten sam Duch i Kościół
"Świętymi" byli wszyscy wierni, a nie wyłącznie biskupi.
- to tak samo jak u nas katolików coraz więcej świeckich a nawet małżeństw - chwała Panu, że znów ten sam Duch i Kościół
Nie była to "danina", lecz całkiem dobrowolne datki. :xhehe:
- to tak samo jak u nas katolików - chwała Panu, że znów ten sam Duch i Kościół
Nie była to "zapłata" za głoszenie Słowa, czy jakiekolwiek posługi "duchowe", jak pogrzeb, ślub, chrzciny, poświęcenie nowego konia czy miecza...
Modlono się także za darmo! :-P
ale zapominasz Henryku, że były to szczególny okres w historii Kościoła, gdzie nie dość, że apostołowie zbierali datki w diasporze dla Jerozolimy to jeszcze wierni sprzedawali swoje całe ! majątki i składali wszystko u stup apostołów.
A ty Henryku sprzedałeś wszystko i oddałeś Starszemu ( czy jak mu tam) w zborze/gminie/wspólnocie /kościele?
Mamy bardzo ważne świadectwo chrześcijańskie z końca I wieku - Didache, że już wtedy zbierana była składka/taca ;-) podczas spotkania Ludu Bożego/Eucharystii.
a poza tym - wielokrotnie modlił się za mnie ksiądz, czy zakonnica całkowicie za darmo. W mojej parafii za wszystko jest "co łaska" bez podawania kwoty.
Kurs Alfa jest za darmo, mimo, że każde spotkanie rozpoczyna się od kolacji (ech te sałatki!) a kończy kawą/herbatą i ciastkiem

jak u ciebie we wspólnocie z ciebie "skórę zdzierają" to nie myśl , że tak jest u wszystkich :-P
Mylisz instytucję ze zgromadzeniem świętych, gdzie wszyscy stanowili jedność.
następny znający moje myśli :xhehe: a niektórzy twierdzą, że dary Duch Św ustały w pierwszych wiekach ;-) - napisałem o tym do Anny wyżej mam nadzieję, że czytasz

Jedność stanowili? - tak, ale czyż Paweł nie atakował Piotra i ludzi Jakuba za judaizowanie?, Czy chrześcijanie ze stronnictwa faryzeuszy nie atakowali Pawła, czy Barnaba nie pokłócił się z Pawłem. Czy Paweł w swych Listach nie napominał , nie wykluczał, nie mówił o odstępstwach? , czy judeochrześcijanie na nazywali Pawła heretykiem?
A wszystko to działo się, gdy było tysiące ludzi, którzy "chodzili z Jezusem", gdy na niespotykaną skalę i z niespotykaną Mocą działał Duch Św. :idea:

A dzisiaj - ja i bardzo wielu chrześcijan na tym forum wierzymy że:
istnieje Jedyny Chrystusowy Powszechny i Apostolski Kościół którego głową jest Jezus Chrystus, a ciało ziemskie stanowi wierny Lud Boży - ochrzczonych wyznających, że Jezus jest ich Panem i żyjących zgodnie z jego przykazaniami
i wszyscy ci , bez względu na denominację są mi siostrami i braćmi w Chrystusie
amen
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

Dezerter pisze: Anna nie wiem z kim mnie myli, ale pisze coś takiego - ni z gruszki ni z pietruszki :-? :
Dezerterze, mylisz Kościół z ... instytucją.
broń mnie Panie Boże bym mylił Jedyny Chrystusowy Powszechny i Apostolski Kościół z jakąś instytucją, albo denominacją typu KRK, KAD7, czy ŚJ, albo budynkiem - kościołem.
Ja wyraźnie i ciągle odróżniam te trzy słowa "kościół"
a z kim ty mnie mylisz :roll: tego nie wiem i z domysłami nie będę dyskutował
Dezerterze, Ciebie odbieram jako członka Kościoła Chrystusowego - Twoja postawa o tym świadczy, ale już instytucja jaką jest Watykan - nie może być zaliczana do Kościoła Chrystusowego, bo różni się diametralnie od kościoła pierwotnego.
Kościół Pierwotny, to Kościół Chrystusowy - prosty, skromny, moralny.
Bez szpanu, przepychu i mieszania się np. w sprawy polityczne, A PRZEDE WSZYSTKIM NIESKAZITELNY MORALNIE.
Kościół Chrystusowy, to nie wyznanie (KRK, ŚJ, ADS itp. ) to styl bycia i życia według zasad Jezusowych. Takie mam zdanie.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

cd analizy wstępniaka Henryka
Chociaż podział na tzw. kler i laikat nastąpił już pod koniec II wieku. Już nie wszyscy byli równi.
Jedni byli tymi &#8222;lepszymi&#8221;, "oświeconymi" duchem, inni to prostacy- parafianie.
aleś ty naiwny jak byś był świeżo nawróconym chrześcijaninem to byś uważał się za równego Pawłowi, którego sam Pan wybrał, który z Duchem Św jest prawie on line, który jest ojcem duchowym i założycielem dziesiątków gmin w połowie cesarstwa? - nie wierzę, że twoja pycha jest tak wielka
A gdybyś spotkał Piotra, który tyle cudów dokonał jak sam Chrystus, którego nawet cień czy spojrzenie uzdrawiało - tez byś nie uważał go za "lepszego i za oświeconego" - nie wierzę, że twoja pych jest tak wielka
Wprowadzono specjalne szaty liturgiczne, których nawet kolory mają znaczenie, trochę później przedmioty (dewocjonalia), bez których nie mogło odbyć się już &#8222;nabożeństwo&#8221;.
(Dziś brak jakiegoś elementu ubioru duchownego może uczynić np. ślub kościelny nieważnym!)
zdanie w nawiasie to ewidentna bzdura i kłamstwo (taki jest mój stan wiedzy na dzień dzisiejszy) - podaj dowody , albo odwołaj , bo pomawiasz mnie jako katolika i łamiesz 6 punk regulaminu (a masz warna w zawiasach :-P )
nie znam się na strojach duchowieństwa przed soborem w Nicei - pierwsze słyszę , by były jakieś przepisy liturgiczne na ten temat. Przypominam ci badaczy, że nasza religia chrześcijańska wyrosła/oddzieliła się ( i to nie od razu! a dopiero pod koniec I wieku) z religii żydowskiej, gdzie byli "kapłani w szatach liturgicznych" i były "przedmioty" służące im w liturgii - więc piękne wzory i Tradycja, którą sam Jezus i apostołowie przestrzegali
Zaczęły pojawiać się odstępstwa od tego, czego nauczali apostołowie...
nic się nie zaczęło - zawsze było, bo już NT opisuje takie przypadki a ST jest pełen proroków, którzy gromią odstępców od wiary prawdziwej
Pogańskim boginiom pozamieniano imiona na Maryja. Tak było z Izis, jako &#8222;Królową Nieba&#8221; lub &#8222;Theotoks&#8221;.

ja tam na religiach pogańskich się nie znam i nie wiem czy kapłani Izis zmieniali swej bogini imię czy nie - ale co to ma do chrześcijaństwa? przed 325 rokiem?
Henryk pisze:Konstantyna I.
On to z podzielonych i prześladowanych gmin uczynił monolit.
Kościół państwowy.
Niestety Henryku :-( znów napisałeś dwa kłamstwa w zdaniu powyżej w słowach:
- "monolit" za SJP
1. jednolity blok kamienny; rzeźba wykonana z tego bloku
2. człowiek, którego charakter jest bez skazy
chodziło tobie zapewne, że Kościół stał się monolitem a więc jednolity, bez podziałów, - jest to ewidentne kłamstwo, albo ewidentna nieznajomość historii Kościoła Starożytnego - nie wiem co gorsze, ale i tak powinieneś się wstydzić :-P
Za panowania Konstantyna trwała schizma donatyzmu, kwitł w najlepsze arianizm w wielu odmianach a sama ortodoksja dopiero się kształtowała, opisywała, doprecyzowała, na wschodzie było wiele judaizujących odmian chrześcijaństwa, był Kościół narodowy Armeński itd
- gdzie ten monolit?
Kościół państwowy.
To połączenie z rządem uczyniło Kościół (już) Powszechny biblijną nierządnicą.
banialuki same
- za Konstantyna nie było żadnego "Kościoła państwowego" - bynajmniej nie chrześcijańskiego - każdy, kto pisze inaczej - kłamie!
- nie było za Konstantyna żadnego "połączenia z rządem" Kościoła Chrześcijańskiego - każdy kto pisze inaczej nie zna historii Cesarstwa ani Kościoła
- na biblijnych nierządnicach się nie znam, bo apokalipsa jest dla mnie zbyt niejednoznaczna, więc nie napisze, że " Badacze są spełnieniem zapowiadanej w apokalipsie biblijnej nierządnicy" - a mógłbym :-P
Czy Jezus założył taki Kościół? :aaa:
tak !
Święty Kościół grzesznych ludzi
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia chrześcijaństwa”