Co kościół katolicki dał Europie?

Dzieje chrześcijaństwa od ebionitów i gnostyków po nowożytne nurty charyzmatyczne

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Korn
Posty: 637
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:34

Post autor: Korn »

Yarpen Zirgin pisze:
wuka pisze:Czytałam wasz katechizm. CZYTAŁAM.
Nie kłam, bo to nieładnie. Gdybyś rzeczywiście czytała Katechizm i znała nauczanie katolickie, to udzieliłabyś odpowiedzi na to pytanie, a nie wymigiwała w każdym postcie napisanym w tamtym temacie. Takie ściemy wciskaj innym ludziom podobnym sobie, ale nie tym, którzy wiedzą, co głosi Kościół katolicki.
A co dały te wasze katechizmy i opasłe katolickie treści światu? Jak siedzieliście z królami, hrabiami, magnatami, za wspólnym suto zastawionym stołem, i wspólnie gnębili chłopów pańszczyźnianych=dziesięcina. Gdzie stawiliście się za biednymi jak Jezus??? Gdzie krytykowaliście władców za wyzysk? Nie wy wspólnie korzystaliście z łakoci materialnych. I to tak przez tysiące lat, żadnej pomocy od Was. Żadnego wsparcia...grunt jeść z hrabią gąskę na wyrandzie dworskiej. Teraz przybladliście bo i świat się zmienił. Ludzie umieją czytać i pisać. I to was boli katecheci.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Korn pisze:Jak siedzieliście z królami, hrabiami, magnatami, za wspólnym suto zastawionym stołem, i wspólnie gnębili chłopów pańszczyźnianych=dziesięcina.
Chyba nie zdajesz sobie sprawy z faktu, że dziesięcina była czterokrotnie niższym podatkiem niż to, co obecnie oddajesz Rzeczpospolitej Polskiej (w 2018 roku łączna kwota obciążeń podatkowych wynosiła 43,0% zarobków)...

Weź i się doucz, bo znowu widać, że g... wiesz, a próbujesz się wypowiadać.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Korn
Posty: 637
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:34

Post autor: Korn »

Yarpen Zirgin pisze:
Korn pisze:Jak siedzieliście z królami, hrabiami, magnatami, za wspólnym suto zastawionym stołem, i wspólnie gnębili chłopów pańszczyźnianych=dziesięcina.
Chyba nie zdajesz sobie sprawy z faktu, że dziesięcina była czterokrotnie niższym podatkiem niż to, co obecnie oddajesz Rzeczpospolitej Polskiej (w 2018 roku łączna kwota obciążeń podatkowych wynosiła 43,0% zarobków)...

Weź i się doucz, bo znowu widać, że g... wiesz, a próbujesz się wypowiadać.

Ooooo !!

Ależ mój miły teraz rządzi twój rydz nabijający punkty i głosy władzy. Za co on to robi? Za dotacje? za pieniądze? A ty taki mocny w gębie i siedzisz cicho. Boisz się, że wywalą cię z urzędu?

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Korn pisze:
Yarpen Zirgin pisze:
wuka pisze:Czytałam wasz katechizm. CZYTAŁAM.
Nie kłam, bo to nieładnie. Gdybyś rzeczywiście czytała Katechizm i znała nauczanie katolickie, to udzieliłabyś odpowiedzi na to pytanie, a nie wymigiwała w każdym postcie napisanym w tamtym temacie. Takie ściemy wciskaj innym ludziom podobnym sobie, ale nie tym, którzy wiedzą, co głosi Kościół katolicki.
A co dały te wasze katechizmy i opasłe katolickie treści światu? Jak siedzieliście z królami, hrabiami, magnatami, za wspólnym suto zastawionym stołem, i wspólnie gnębili chłopów pańszczyźnianych=dziesięcina. Gdzie stawiliście się za biednymi jak Jezus??? Gdzie krytykowaliście władców za wyzysk? Nie wy wspólnie korzystaliście z łakoci materialnych. I to tak przez tysiące lat, żadnej pomocy od Was. Żadnego wsparcia...grunt jeść z hrabią gąskę na wyrandzie dworskiej. Teraz przybladliście bo i świat się zmienił. Ludzie umieją czytać i pisać. I to was boli katecheci.
Czy tam gdzie na świecie nie było KK los chłopów był lepszy?

A czy tam gdzie wpływ KK znikał dola chłopów poprawiała się?

Korn
Posty: 637
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:34

Post autor: Korn »

Albertus pisze:
Korn pisze:
Yarpen Zirgin pisze:
wuka pisze:Czytałam wasz katechizm. CZYTAŁAM.
Nie kłam, bo to nieładnie. Gdybyś rzeczywiście czytała Katechizm i znała nauczanie katolickie, to udzieliłabyś odpowiedzi na to pytanie, a nie wymigiwała w każdym postcie napisanym w tamtym temacie. Takie ściemy wciskaj innym ludziom podobnym sobie, ale nie tym, którzy wiedzą, co głosi Kościół katolicki.
A co dały te wasze katechizmy i opasłe katolickie treści światu? Jak siedzieliście z królami, hrabiami, magnatami, za wspólnym suto zastawionym stołem, i wspólnie gnębili chłopów pańszczyźnianych=dziesięcina. Gdzie stawiliście się za biednymi jak Jezus??? Gdzie krytykowaliście władców za wyzysk? Nie wy wspólnie korzystaliście z łakoci materialnych. I to tak przez tysiące lat, żadnej pomocy od Was. Żadnego wsparcia...grunt jeść z hrabią gąskę na wyrandzie dworskiej. Teraz przybladliście bo i świat się zmienił. Ludzie umieją czytać i pisać. I to was boli katecheci.
Czy tam gdzie na świecie nie było KK los chłopów był lepszy?

A czy tam gdzie wpływ KK znikał dola chłopów poprawiała się?
Ale to przecież wy twierdzicie, że niesiecie ewangelie Jezusa. Chińczycy i Hindusi tego nie twierdzą. To w czym jest ta cywilizacja łacińska lepsza od innych? Mnie wygląda, że to samo a nawet gorsza. W niczym lepsza. Ten sam wyzysk i wywyższanie się. I po co sobie gębę Jezusem wycieracie?

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Korn pisze:
Yarpen Zirgin pisze:
Korn pisze:Jak siedzieliście z królami, hrabiami, magnatami, za wspólnym suto zastawionym stołem, i wspólnie gnębili chłopów pańszczyźnianych=dziesięcina.
Chyba nie zdajesz sobie sprawy z faktu, że dziesięcina była czterokrotnie niższym podatkiem niż to, co obecnie oddajesz Rzeczpospolitej Polskiej (w 2018 roku łączna kwota obciążeń podatkowych wynosiła 43,0% zarobków)...

Weź i się doucz, bo znowu widać, że g... wiesz, a próbujesz się wypowiadać.
Ooooo !!
I co Cię tak zdumiało? Świadomość, że dziesięcina (10%) jest mniejszym obciążeniem niż to, co dzisiaj się łącznie płaci na rzecz państwa (43%) z własnego dochodu?
Ależ mój miły teraz rządzi twój rydz nabijający punkty i głosy władzy. Za co on to robi? Za dotacje? za pieniądze? A ty taki mocny w gębie i siedzisz cicho. Boisz się, że wywalą cię z urzędu?
Nie odpowiadam za Twoje urojenia i nie muszę się z nich tłumaczyć.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Korn pisze:Ale to przecież wy twierdzicie, że niesiecie ewangelie Jezusa. Chińczycy i Hindusi tego nie twierdzą. To w czym jest ta cywilizacja łacińska lepsza od innych? Mnie wygląda, że to samo a nawet gorsza. W niczym lepsza. Ten sam wyzysk i wywyższanie się. I po co sobie gębę Jezusem wycieracie?
Prawda jest taka, że ci, którzy uzurpują sobie prawo do przemawiania w imieniu Boga, zaprzeczają wszelkiej boskości. Dwa tysiące lat dziejów Kościoła, to pasmo upokorzeń i wyzysku oraz walki z postępem i wiedzą. Klechy budowali kadedry na chwałę bożą (tak twierdzili i twierdzą nadal), a faktycznie uciskali chrześcijan, ukazywali ich małość i znikomość. A takie wmawianie znikomości uniemożliwia myślenie, gdyż myślenie to trucizna dla instytucji Kościoła.
A tenże utrzymuje się wyłącznie dzięki nakazom i wymuszaniu posłuchu i oczywiście wszystko oparte o hasło wiary. Wiara jest prostrza niż myślenie, samodzielne myślenie; tego robić w Kościele plebsowi nie wolno. Kościół od początku przeciwstawia się postępowi i wiedzy.
Wszystkie bzdury, w tym dogmaty np.maryjne, jakie rozpowszechniają i do wierzenia podają, załatwia się słowem: wiara, a spróbuj myśleć i wytykać błędy to masz przechlapane.
Dowody przeciwko wierze nie istnieją, a jedynie przeciw niewierze.
Kto udowodnił, że Kościół się mylił ten ginął na stosie:Galileusz (do dziś niezrehabilitowany), Giordano Bruno i wielu innych.
Oto spuścizna Kościoła. Niewolnictwo dusz.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Dwa tysiące lat dziejów Kościoła, to pasmo upokorzeń i wyzysku oraz walki z postępem i wiedzą.
Oczywiście w ramach tej "walki z postępem i wiedzą" Kościół przez wieki prowadził szkoły i uczelnie, a wielu uczonych było duchownymi (vide Kopernik). Wyzysk to pewnie dziesięcina, która była 4 razy mniejszym datkiem niż podatki, które obecnie płacimy w RP (43% dochodu).


Wuka, weź ty się za naukę, bo przykro patrzeć na to, jak się ośmieszasz wypisując takie bzdury, jak w powyższym postcie... :-(
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Kto udowodnił, że Kościół się mylił ten ginął na stosie:Galileusz (do dziś niezrehabilitowany)
Galileusz nie zginął na stosie.Umarł śmiercią naturalną jako wierny katolik.


Musisz uzupełnić podstawowe braki w wiedzy.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Albertus pisze: Musisz uzupełnić podstawowe braki w wiedzy.
Oczywiste jest, że się pomyliłam. Giordano Bruno został spalony na stosie.
Z Galileuszem były dwa procesy inkwizycyjne i do końca życia był pod nadzorem jako skazaniec.
Tu podstawowe wiadomości o Galileuszu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Galileusz
JPII zrehabilitował w 92r. Galileusza, Giordano Bruno nigdy nie doczekał się sprawiedliwość od waszego Kościoła.
Tu podstawowe wiadomości o Giordano Bruno: https://pl.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno

Zamiast mnie wyzywać można było po prostu sprostować. Nigdy wam się nie zdarzyło pomylić? Oh, jasne, że nie. Nie wam.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

wuka pisze:JPII zrehabilitował w 92r. Galileusza, Giordano Bruno nigdy nie doczekał się sprawiedliwość od waszego Kościoła.
Ależ się doczekał: Został sprawiedliwie osądzony przez Inkwizycję i wydano wyrok zgodny z tym, co ustalono na procesie. A ponieważ Bruno, w przeciwieństwie do Galileusza, został słusznie skazany za herezje, to nie doczeka się rehabilitacji. Może Ci się to nie mieścić w głowie, bo sama jesteś heretyczką i odstępczynią od wiary, ale nic tego nie zmieni.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Yarpen Zirgin pisze:I co Cię tak zdumiało? Świadomość, że dziesięcina (10%) jest mniejszym obciążeniem niż to, co dzisiaj się łącznie płaci na rzecz państwa (43%) z własnego dochodu?
A powiedz Nam mądralo, co w zamian za te 10% miał parafianin? :aaa:
Były darmowe szkoły? Uczyli chłopstwo i plebs czytać i pisać?
Darmowa służba zdrowia? Refundowali leki?
Pomagali w razie pożarów, napaści innych narodów?
Może z dziesięciny wypłacali renty dla inwalidów i emerytury dla starców? :xhehe:

Danina wpadała w "czarną dziurę", nic w zamian nie otrzymując, a często, jak uczy historia, szkodzili społeczeństwu na różne sposoby.
- Sprzymierzając się z wrogami, knując wszelkie intrygi, zdrady były im nieobce...
Sam wiesz, ale tego nie przyznasz!

Korn
Posty: 637
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:34

Post autor: Korn »

Henryk pisze:
Yarpen Zirgin pisze:I co Cię tak zdumiało? Świadomość, że dziesięcina (10%) jest mniejszym obciążeniem niż to, co dzisiaj się łącznie płaci na rzecz państwa (43%) z własnego dochodu?
A powiedz Nam mądralo, co w zamian za te 10% miał parafianin? :aaa:
Były darmowe szkoły? Uczyli chłopstwo i plebs czytać i pisać?
Darmowa służba zdrowia? Refundowali leki?
Pomagali w razie pożarów, napaści innych narodów?
Może z dziesięciny wypłacali renty dla inwalidów i emerytury dla starców? :xhehe:

Danina wpadała w "czarną dziurę", nic w zamian nie otrzymując, a często, jak uczy historia, szkodzili społeczeństwu na różne sposoby.
- Sprzymierzając się z wrogami, knując wszelkie intrygi, zdrady były im nieobce...
Sam wiesz, ale tego nie przyznasz!

Choć są między nami spory Henryku. Ale ten post napisałeś bardzo dobry. Ujął bym go tak samo.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Korn pisze: Ujął bym go tak samo.
Można wiele dodać. Choćby dbanie o drogi, mosty...
To wszystko pokrywają dzisiejsze podatki zabieranie przez Państwo.

Kościół jeśli dawał i daje dziś cokolwiek, to wyłącznie obiecankę zapłaty w Niebie.
- Takie znane przez wszystkich "Bóg zapłać", bo na kler nie ma co liczyć.
Jeszcze nigdy nikomu nic nie dali!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Henryk pisze:Jeszcze nigdy nikomu nic nie dali!
A Caritas?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia chrześcijaństwa”