Paweł raz jeszcze

Wszelkie inne rozmowy związane z tematyką około biblijną, wiarą itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Paweł raz jeszcze

Post autor: wuka »

Czytając ten fragment listu Pawła nasuwa mi się niezmiennie wiele wątpliwości, co do jego - Pawła - osoby oraz jego mentalności. Zastanawiam się też, jak Jezus mógł takiego człowieka wybrać na swego przedstawiciela.

"Tak więc nie zależąc od nikogo, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby tym liczniejsi byli ci, których pozyskam. Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem. Dla nie podlegających Prawu byłem jak nie podlegający Prawu - nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu - by pozyskać tych, którzy nie są pod Prawem. Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych. Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział."
(1 list do Koryntian 9:19- 23)
Szczerość do bólu, a jednocześnie...fałsz, kłamstwa, udawanie kogoś innego, podstęp...
Właściwie KrK to wierne odbicie charakteru Pawła.

Nawet w sprawie swojego pochodzenia ten człowiek nie mówi szczerze. Trzy wersje:
1. Ja jestem Żydem - mówił - urodzonym w Tarsie w Cylicji. Wychowałem się jednak w tym mieście, u stóp Gamaliela otrzymałem staranne wykształcenie w Prawie ojczystym. Gorliwie służyłem Bogu, jak wy wszyscy dzisiaj służycie. Dzieje Apost. 21:39
2. Jestem faryzeuszem, bracia, i synem faryzeuszów, a stoję przed sądem za to, że spodziewam się zmartwychwstania umarłych.23,6
3. Wszyscy Żydzi znają moje życie. Od początku upływało ono wśród mego narodu w Jerozolimie. Wiedzą o mnie od dawna - gdybyż chcieli zaświadczyć! - że żyłem według /zasad/ najsurowszego stronnictwa naszej religii jako faryzeusz. 26,4-5

Jak mu wierzyć co do reszty? Jak wierzyć Łukaszowi?
:cry:

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

2 Piotr 3,13)" Oczekujemy jednak, według obietnicy, nowego nieba i nowej ziemi, w których będzie mieszkała sprawiedliwość. (14) Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby [On] was zastał bez plamy i skazy - w pokoju, (15) a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, (16) jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę. (17) Wy zatem, umiłowani, wiedząc o tym wcześniej, strzeżcie się, abyście dając się uwieść błędom tych, którzy nie szanują praw Bożych, własnej stałości nie doprowadzili do upadku".

Może pomoże Ci to tłumaczenie :


1 Kor.9, (19) stern "Bo choć jestem wolnym człowiekiem, niezwiązanym niczyimi rozkazami, to uczyniłem siebie niewolnikiem wszystkich, ażeby pozyskać tylu, ilu tylko można.
(20) Czyli dla Żydów postawiłem się w położeniu Żyda, aby pozyskać Żydów. Dla ludzi poddanych legalistycznemu wypaczeniu Tory postawiłem się w położeniu osoby poddanej takiemu legalizmowi, aby pozyskać poddanych temu legalizmowi, mimo że sam nie jestem poddany legalistycznemu wypaczeniu Tory.
(21) Dla tych, którzy żyją poza porządkiem Tory, postawiłem się w położeniu człowieka poza porządkiem Tory, aby pozyskać tych poza porządkiem Tory - sam nie będąc jednak poza porządkiem Bożej Tory, lecz w ramach porządku Tory, której moc nadaje Mesjasz.
(22) Dla "słabych" stałem się "słaby", aby pozyskać "słabych". Stałem się dla wszelakiego rodzaju ludzi wszelakimi rzeczami, ażebym we wszelakich okolicznościach mógł zbawić przynajmniej niektórych. (23) A robię to wszystko przez wzgląd na nagrody obiecane przez Dobrą Nowinę, abym miał w nich udział wraz z pozostałymi, którzy zaufają".
Ostatnio zmieniony 19 lip 2019, 12:08 przez Listek, łącznie zmieniany 1 raz.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Listek, no i co w związku z tym?

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Re: Paweł raz jeszcze

Post autor: Yarpen Zirgin »

wuka pisze:Nawet w sprawie swojego pochodzenia ten człowiek nie mówi szczerze. Trzy wersje:
1. Ja jestem Żydem - mówił - urodzonym w Tarsie w Cylicji. Wychowałem się jednak w tym mieście, u stóp Gamaliela otrzymałem staranne wykształcenie w Prawie ojczystym. Gorliwie służyłem Bogu, jak wy wszyscy dzisiaj służycie. Dzieje Apost. 21:39
2. Jestem faryzeuszem, bracia, i synem faryzeuszów, a stoję przed sądem za to, że spodziewam się zmartwychwstania umarłych.23,6
3. Wszyscy Żydzi znają moje życie. Od początku upływało ono wśród mego narodu w Jerozolimie. Wiedzą o mnie od dawna - gdybyż chcieli zaświadczyć! - że żyłem według /zasad/ najsurowszego stronnictwa naszej religii jako faryzeusz. 26,4-5
Ręce opadają... Gdzie tu widzisz trzy wersje na temat pochodzenia św. Pawła? \
Jest Żydem. Urodził się i pierwsze lata życia spędził w Tarsie, potem przeniósł się do Jerozolimy, gdzie został faryzeuszem.
Naucz się wreszcie czytać ze zrozumieniem!
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Paweł stawiał się w położeniu konkretnych ludzi by im pomóc przyjąć Zbawiciela.Nie ma tu podstępu ani obłudy.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Listek pisze:Paweł stawiał się w położeniu konkretnych ludzi by im pomóc przyjąć Zbawiciela.Nie ma tu podstępu ani obłudy.
Jest. Paweł zachowuje się, jak akwizytor. Chwali towar, za wszelką cenę chce sprzedać posuwając się do kłamstw.
Dla mnie kłamca to kłamca, ale można też kłamstwo nazwać "mijaniem się z prawdą" i proszę, jak pięknie brzmi. :mrgreen:
Czy uważasz, że PRAWDA o Jezusie poległaby, gdyby Paweł nie nakłamał gdzie trzeba? No to cienko z ta prawdą i z Jezusem.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Post autor: wybrana »

A jak miał przekonać Żydów, by nie składali krwawych ofiar?
Miał wyłożyć od razu kawę na ławę?
A kto by tą kawę chciał wypić? Pierwszego dnia by go ukamienowali.
Była to nauka dyplomatyczna - małymi kroczkami osiągający cel.
A czy Jezus nauczał wprost? Czy człowiek byłby wstanie zaakceptować prost taką naukę?
Dlatego Paweł rozumiał, bo był inteligentny - jak i jakim językiem ma rozmawiać, bo to zależało od poziomu słuchającego.
Ta nauka przewracała dotychczasowy duchowy świat - do góry nogami. To była wielka zmiana toku myślenia i pojmowania. My do tej pory się uczymy i nie wszystko pojmujemy.
Ale są tacy, co nie przyjęli nic z nowego, bo tak jak Izraelici - żyją w duchowej ciemności.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

wybrana pisze:A jak miał przekonać Żydów, by nie składali krwawych ofiar?
Przecież on do pogan był podobno posłany.
Dla mnie, jesli ktoś raz skłamał to jest niewiarygodny. I tyle.
Paweł miał inny przekaz dla Sanhedrynu, inny dla Agryppy inny dla żydów. Co kto lubi. Dla mnie kłamstwo to kłamstwo. Co kto lubi. Wolna wola.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Post autor: wybrana »

wuka pisze:
wybrana pisze:A jak miał przekonać Żydów, by nie składali krwawych ofiar?
Przecież on do pogan był podobno posłany.
Dla mnie, jesli ktoś raz skłamał to jest niewiarygodny. I tyle.
Paweł miał inny przekaz dla Sanhedrynu, inny dla Agryppy inny dla żydów. Co kto lubi. Dla mnie kłamstwo to kłamstwo. Co kto lubi. Wolna wola.
A kogo Izraelici nazywali poganami?
Czy ty zapoznałaś się z historią?
Nawet ludzi, którzy zamieszkiwali Samarię - nazywali poganami.
Rozumuj jak chcesz, ale bez zrozumienia historii i zapoznania się z nią - nic nie zrozumiesz.
Gallyea, w której wychowywał się Jezus, też była dla nich pogańska.
Katolicy zmienili tą nazwę na heretycy.
Ostatnio zmieniony 19 lip 2019, 13:36 przez wybrana, łącznie zmieniany 1 raz.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Wiesz, wybrana, pierwszy raz muszę się zgodzić z Tobą i potwierdzić to, co napisałaś: Nie da się zrozumieć Biblii jeżeli nie posiada się wiedzy na temat tego, w jakich okolicznościach powstawały dane teksty.
Wuce, niestety, tej wiedzy brakuje, ale nie potrafi/nie chce tego zrozumieć i zmienić tego stanu.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Post autor: wybrana »

Yarpen Zirgin pisze:Wiesz, wybrana, pierwszy raz muszę się zgodzić z Tobą i potwierdzić to, co napisałaś: Nie da się zrozumieć Biblii jeżeli nie posiada się wiedzy na temat tego, w jakich okolicznościach powstawały dane teksty.
Wuce, niestety, tej wiedzy brakuje, ale nie potrafi/nie chce tego zrozumieć i zmienić tego stanu.
Szkoda, że pierwszy raz, ale to już sukces ;-)
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

wybrana pisze:Czy ty zapoznałaś się z historią?
:mrgreen: :xhehe: :mrgreen: :xhehe: Nie, czekam aż ty mnie zapoznasz :crazy:

Temat do zamknięcia. proszę moderację o usunięcie. :prosze:

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Jak zwykle: Wyszło na jaw, że piszesz bzdury, ale zamiast zastosować się do rad, uciekasz w nadziei, że da się usunąć z sieci dowody Twojej ignorancji i niezdolności czytania ze zrozumieniem.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Post autor: wybrana »

Yarpen Zirgin pisze:Jak zwykle: Wyszło na jaw, że piszesz bzdury, ale zamiast zastosować się do rad, uciekasz w nadziei, że da się usunąć z sieci dowody Twojej ignorancji i niezdolności czytania ze zrozumieniem.
Nie, to chyba nie ignorancja, ale raczej uznanie swoich wątpliwości i nie parcie dalsze na szkło.

wuka, jeśli chodzi o Ap.Pawła, to ja też kiedyś miałam kiedyś różne przemyślenia, ale teraz już ich nie mam. Dla mnie jest bardzo światłym nauczycielem, choć nie przez wszystkich należycie zrozumianym. Jego nawrócenie, jego dalsza posługa - jest dla nas wzorem.
Nie można go przyrównywać do Jezusa, bo był tylko człowiekiem i posiadał również ułomności ludzkie.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

wybrana pisze:Nie, to chyba nie ignorancja, ale raczej uznanie swoich wątpliwości i nie parcie dalsze na szkło.
Co ty gadasz, wybrana?
Jakie parcie na szkło?
Po prostu widzę, że nie mamy o czym dyskutować, a przepychanki mnie nie interesują. Polecam w temacie Pawła i podobnych do moich (i o wiele więcej jeszcze) wątpliwości książki następujących autorów:
Gnilka Joahim: 1. Paweł z Tarsu , 2. Pierwsi chrześcijanie,żródła i poczatki Kościoła
.
Langkammer Hugolin : Apostoł Paweł. Od nawrócenia aż po Rzym

Maccoby Hyam, Kowal mitu. Święty Paweł i wynalazek chrześcijaństwa,
Pogadamy za xxxlat

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe dyskusje”