Bluźnierstwo

Wszelkie inne rozmowy związane z tematyką około biblijną, wiarą itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Bluźnierstwo

Post autor: Marius Bienius »

Nergal targał Biblię, inni odwracają krzyże do góry nogami, БАТЮШКА parodiuje prawosławny kult… itd… wiele można wymieniać.
Ale to wszystko wydaje się być szopką dla przedszkolaków.
Co według Was jest takim podłym i wstrętnym bluźnierstwem?
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Bluźnierstwo

Post autor: wuka »

Bo to jest szopka, niepoważne zachowanie i nic nie znaczące dla rozsądnych, ale dla religijnych może być obraźliwe.
Co do pytania - nie wiem.

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Bluźnierstwo

Post autor: Marius Bienius »

A czy takie zdjęcie to już bluźnierstwo czy jeszcze nie?

Obrazek
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Bluźnierstwo

Post autor: wuka »

Jak dla mnie jest, lub może być to jakaś forma sztuki. Czy to jest namalowane, czy jakaś komputerowa obróbka?
W każdym razie nie widzę tu nic obraźliwego.
A ktoś widzi?

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Bluźnierstwo

Post autor: Marius Bienius »

wuka pisze:
14 wrz 2020, 12:19
Jak dla mnie jest, lub może być to jakaś forma sztuki. Czy to jest namalowane, czy jakaś komputerowa obróbka?
W każdym razie nie widzę tu nic obraźliwego.
A ktoś widzi?
To jest zdjęcie.
Krzyż zanurzony w moczu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piss_Christ
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Bluźnierstwo

Post autor: wuka »

:roll: Ludzie to mają pomysły :roll:
W życiu bym nie wpadła, ale efekt niesamowity. Zależy, jak się potraktuje. Dla osoby patrzącej i nie wiedzącej co to - może być dziełem sztuki. Jeśli natomiast intencje autora były złe to wtedy jest to obraźliwe.
Chyba właśnie od intencji zależy to, czy coś jest bluźnierstwem czy nie. Jak myślisz?

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Bluźnierstwo

Post autor: Marius Bienius »

Tak Serrano wyraża się o tej pracy:
„[…] wyraźnie odrzucił twierdzenie, że motywem jego pracy było bluźnierstwo, mówiąc, że była ona zamierzona jako poważne dzieło sztuki chrześcijańskiej: „To, co praca symbolizuje, to sposób, w jaki umarł Chrystus: wypłynęła z niego krew, ale również uryna i odchody. Może jeśli Piss Christ was denerwuje, to dlatego, że daje jakieś wyobrażenie tego, jak naprawdę wyglądało ukrzyżowanie... Urodziłem się i wychowałem jako katolik i byłem chrześcijaninem przez całe moje życie”
wuka pisze:
14 wrz 2020, 12:51
Chyba właśnie od intencji zależy to, czy coś jest bluźnierstwem czy nie. Jak myślisz?
Po części tak, ale uważam, że w dużej mierze od tego, jak sami to odbieramy i czy wiemy o tym, że coś bluźnierstwem miało być lub nie.

Dzisiaj nikogo nie rażą wizerunki świętych na koszulkach, krawatach czy w ogóle w przestrzeni.
Kiedyś to byłoby nie do przejścia.
W ogóle bluźnierstwo jest dość ruchomym stwierdzeniem, zależnym od kultury, miejsca, czasu i osobistych predyspozycji do urażania.
Dla kogoś podarcie Biblii będzie bluźnierstwem, ale podarcie Koranu już nie.
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Bluźnierstwo

Post autor: wuka »

W całej rozciągłości zgadzam się z powyższym wpisem.

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Bluźnierstwo

Post autor: Krystian »

Biblia wyraźnie mówi, co jest bluźnierstwem w oczach Boga.
Na pewno robienie sobie figurek z Pana Jezusa.
Katolicy narzędzie zbrodni umieszczają sobie na szyi z ukrzyżowanym Panem Jezusem.
Nigdy by mi nie przyszło do głowy, jeżeli nożem byłby zabity mój ojciec, powiesić sobie nóż na łańcuszku. :roll:
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Bluźnierstwo

Post autor: Marius Bienius »

Krystian pisze:
14 wrz 2020, 14:09
Biblia wyraźnie mówi, co jest bluźnierstwem w oczach Boga.
Na pewno robienie sobie figurek z Pana Jezusa.
Katolicy narzędzie zbrodni umieszczają sobie na szyi z ukrzyżowanym Panem Jezusem.
Nigdy by mi nie przyszło do głowy, jeżeli nożem byłby zabity mój ojciec, powiesić sobie nóż na łańcuszku. :roll:
Ale, widzisz, bluźnierstwo nie jest związane tylko z Biblią, judaizmem i chrześcijaństwem.

A co do noszenia noża na szyi…
jeśli Twój ojciec z jakiegoś powodu zostałby otoczony po śmierci kultem i kult ten byłby połączony z jego śmiercią,
to jest prawdopodobne, że kilkaset lat później niektórzy jego wyznawcy mogliby nosić nóż na łańcuszku na szyi.
Z krzyżem było podobnie. Musiał w społeczeństwie i kulturze ten znak przestać się kojarzyć z karą śmierci.
Tak, zgadzam się, to nie jest zbyt normalne, żeby nosić na szyi przedstawienie narzędzia kaźni jeszcze do tego ze zwłokami,
ale rozumiem jaki tu zaszedł proce kulturowy.
Krzyż i sama postać Jezusa zostały tak bardzo oderwane od rzeczywistości, że mogły stać się symbolem. Ale na to trzeba było wiele czasu.
Odrealnienie tego wizerunku pozwoliło na powstanie milionów bohomazów, często wykonywanych w fabrykach w takcie tysiąca sztuk na minutę.
Ciekawe, że kiczowate, śmieszne, obsrane przez ptactwo, zniszczone przez czas wizerunki nie urażają tzw. uczuć religijnych wyznawców.
Ciekawe, że tworzenie i przedstawianie w przestrzeni publicznej brzydkich wizerunków świętych nie uchodzi za bluźnierstwo.
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe dyskusje”