Nowa adhortacja papieska - o zaniechaniu poboru opłat w Kościele Katolickim

Wszelkie inne rozmowy związane z tematyką około biblijną, wiarą itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Nowa adhortacja papieska - o zaniechaniu poboru opłat w Kościele Katolickim

Post autor: BoaDusiciel »

Dziś nad ranem ukazała się najnowsza adhortacja papieża Franciszka, w której czytamy:

Dolendum tamen est quod iuxta lucida haec umbrae non desunt. Etenim est ubi fere tota negligentia cultus adorationis eucharisticae deprehendatur. Accedunt in hoc vel illo ecclesiali ambitu abusus qui ad rectam obscurandam fidem doctrinamque catholicam super hoc mirabili Sacramento aliquid conferunt. Nonnumquam reperitur intellectus valde circumscriptus Mysterii eucharistici. Sua enim significatione et vi sacrificii destitutum, mysterium vivitur tamquam si sensum ac momentum alicuius fraterni convivii non excedat. Praeterea sacerdotii ministerialis necessitas, quae successioni apostolicae innititur, nonnumquam absconditur atque Eucharistiae sacramentalitas ad solam nuntiationis efficacitatem redigitur. Hinc etiam incepta oecumenica, quantumvis voluntate nobilia, passim consuetudinibus eucharisticis indulgent disciplinae illi contrariis qua suam exprimit Ecclesia fidem. Ob haec omnia quis non intimum patiatur dolorem? Donum enim Eucharistia nimis magnum est ut ambiguitates et imminutiones sufferat.

W skrócie - chodzi o to, że papież zakazuje pobierania opłat za wszelkie czynności związane z Kościołem.
W szczególności zakaz ten dotyczy opłat pobieranych pod pozorem dobrowolnej ofiary.
Zakaz wchodzi w życie w dniu dzisiejszym i obowiązuje do odwołania.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Nowa adhortacja papieska - o zaniechaniu poboru opłat w Kościele Katolickim

Post autor: wuka »

Niestety, ale chyba głupoty piszesz.
Tekst ten w tłumaczeniu: "Szkoda jednak, że obok tych świateł są też cienie. Był prawie całkowity brak adoracji eucharystycznej. W różnych częściach Kościoła dochodziło do nadużyć w odniesieniu do zdrowej wiary i doktryny katolickiej dotyczącej tego wspaniałego sakramentu. Czasami spotyka się niezwykle Eucharystię. Przez samo jego znaczenie i moc jego ofiarnego znaczenia, tajemnica znaczenia i wagi była po prostu braterska uczta winna, którą obchodzi się tak, jakby nie przekraczała. Ponadto konieczność kapłaństwa służebnego, zakorzeniona w sukcesji apostolskiej, bywa niekiedy zaciemniona, a sakramentalny charakter Eucharystii sprowadza się do samej jej skuteczności w dziele przepowiadania. Z podobnych powodów inicjatywy ekumeniczne, które, choć w dobrych intencjach, oddają się praktykom eucharystycznym sprzecznym z dyscypliną, przez którą Kościół wyraża swoją wiarę. Czy z powodu tych wszystkich rzeczy nie możemy w ogóle wyrazić głębokiego smutku? Dar Eucharystii jest bowiem zbyt wielkim darem, aby tolerować dwuznaczność i deprecjonowanie. "
A teraz mi wytłumacz, na jakiej podstawie wyciągnąłeś wnioski z tego tekstu, że nie ma być opłat.

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Nowa adhortacja papieska - o zaniechaniu poboru opłat w Kościele Katolickim

Post autor: BoaDusiciel »

W dalszej części piszą o opłatach, ja podałem tylko fragment początkowy.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Nowa adhortacja papieska - o zaniechaniu poboru opłat w Kościele Katolickim

Post autor: wuka »

BoaDusiciel pisze:
01 kwie 2021, 12:05
W dalszej części piszą o opłatach, ja podałem tylko fragment początkowy.
To link podaj, bo tak to wiesz... :-/
Poza tym osobiście wątpię, aby polscy księża kiedykolwiek zaprzestali ściągania kasiory z ludzi. Raczej ogłosza własny kościół niż z profitów zrezygnują. A toruński grzybek prędzej zejdzie na zawał niż zacznie żyć normalnie, bez wyzyskiwania naiwnych :roll:
A jeszcze poza tym, polscy "wierni" są wyjątkowo ten tego, skoro nawet bezdomni potrafią na siłę majbachy darować...to żaden papież żadnym rozkazem nie spowoduje, że kasa popłynie, jak płynęła :xhehe:

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Nowa adhortacja papieska - o zaniechaniu poboru opłat w Kościele Katolickim

Post autor: BoaDusiciel »

No to już koniec zakazu.
Obowiązywał tylko 1 kwietnia :mrgreen:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Nowa adhortacja papieska - o zaniechaniu poboru opłat w Kościele Katolickim

Post autor: Henryk »

BoaDusiciel pisze:
01 kwie 2021, 8:39
Zakaz wchodzi w życie w dniu dzisiejszym i obowiązuje do odwołania.
I właśnie drugiego dnia kwietnia, Roku Pańskiego MMXXI odwołano zakaz...
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Nowa adhortacja papieska - o zaniechaniu poboru opłat w Kościele Katolickim

Post autor: wuka »

BoaDusiciel pisze:
02 kwie 2021, 6:57
No to już koniec zakazu.
Obowiązywał tylko 1 kwietnia :mrgreen:
:hehe: :xhehe: :mrgreen: Ależ dałam się nabrać :xhehe: :xhehe: Udało ci się. Świetny dowcip. :ello:

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Nowa adhortacja papieska - o zaniechaniu poboru opłat w Kościele Katolickim

Post autor: BoaDusiciel »

Dawno temu, na innym forum, też 1 kwietnia, ogłosiłem encyklikę De temporis celibatum annihilatio in Reppublica Poloniae, czyli O czasowym zniesieniu celibatu w Polsce.
Pisałem, że w uznaniu zasług polskich księży papież pozwala im się żenić.
Znalazła się grupka ludzi, która się nabrała i twierdziła, że polscy księża są tak wspaniali, że powinni móc się żenić :mrgreen:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Nowa adhortacja papieska - o zaniechaniu poboru opłat w Kościele Katolickim

Post autor: wuka »

No widzisz... :mrgreen: a my się dziwimy, że bezdomni majbachy im darują :hehe:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe dyskusje”