Gnoza jako postawa egzystencjalna

Wszelkie inne rozmowy związane z tematyką około biblijną, wiarą itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Gnoza jako postawa egzystencjalna

Post autor: wuka »

Wysłuchałam ciekawej rozmowy i dla zainteresowanych polecam
"Czym jest Gnoza? - dr hab. Mirosław Piróg
https://www.youtube.com/watch?v=Eh-HR1tNa4Q
Zaznaczam, że nie z każdym słowem się zgadzam.

Martynianka
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2023, 22:12
Lokalizacja: Wadowice

Re: Gnoza jako postawa egzystencjalna

Post autor: Martynianka »

Materiał bardzo ciekawy. Ja mogę dodać od siebie: Gnostycyzm to filozoficzne i duchowe ujęcie, które rozwinęło się w starożytności i odnosi się do poznania i zrozumienia naszego wewnętrznego ja i naszego miejsca w świecie.

Gnostycy uwierzyli, że nasze prawdziwe ja jest częścią boskiej istoty i że nasze zadanie jest odkryć tę prawdziwe ja, aby odzyskać naszą boską naturę. Wierzyli także, że materialny świat jest tylko iluzją i że nasze prawdziwe pochodzenie i przeznaczenie leżą poza nim.

Osobiście, Gnostycyzm zawsze był dla mnie fascynujący, ponieważ zachęca do poszukiwania prawdy i odkrycia naszego wewnętrznego ja. Jako młody człowiek, byłem zafascynowany tajemniczymi opowieściami i historiami związanymi z Gnostycyzmem i byłem zainteresowany poznaniem ich filozofii i praktyk. Pewnego dnia, poświęciłem się badaniu tego tematu i odkryłem, że Gnostycyzm może być bardzo pomocny w odkrywaniu naszej prawdziwej natury i naszego miejsca w świecie. Od tamtej pory, stosuję wiele z ich filozofii i praktyk w moim życiu i jestem bardziej świadomy i szczęśliwszy. Polecam stronę https://piosenki-religijne.pl/ są tam nie tylko piesni ale tez ich tłumaczenie i wątki związane z religią.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Gnoza jako postawa egzystencjalna

Post autor: wuka »

Gnostycy uwierzyli, że nasze prawdziwe ja jest częścią boskiej istoty i że nasze zadanie jest odkryć tę prawdziwe ja, aby odzyskać naszą boską naturę. Wierzyli także, że materialny świat jest tylko iluzją i że nasze prawdziwe pochodzenie i przeznaczenie leżą poza nim.
W dodatku potwierdza to kwantowa fizyka.
Zajrzyj jeszcze do tematu o gnostyckich pismach viewtopic.php?f=54&t=17061
Niedawno tą stronę odkryłam. Człowiek czyta i tłumaczy te odnalezione w Nag Hammadi. Bardzo ciekawe niektóre jego wypowiedzi.

Tak właśnie jest, jak piszesz w swoim poście. Człowiek, jako dusza żyjąca przez krótki stosunkowo czas na ziemi ma poznać, uczyć się. Pan Jezus też o tym mówił. Zacznijmy od siebie, od swojego wnętrza, tam jest wszystko.
Czy znasz książki Rudolfa Steinera? Ja jedną czytam i jest naprawdę niezła (Jak uzyskać poznanie wyższych światów?). Tytuł trochę sensacyjnie brzmi, ale treść jest jak najbardziej w porządku. Sporo o moralności, dobroci, miłości wzajemnej i innych chrześcijańskich (i po prostu ludzkich) wartościach.
Bardzo się cieszę, że podobał ci się program i może też coś polecisz?
Za link do strony z piosenkami dziękuje. Zaraz zapoznam się. :-)

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Gnoza jako postawa egzystencjalna

Post autor: nike »

Wuko jeżeli powołujesz się na Jezusa, to zacytuj tekst gdzie Jezus mówi,że dusza jest oddzielona od człowieka?
A jeżeli nie wiesz gdzie tak pisze, to nie powołuj się na Jezusa.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: Gnoza jako postawa egzystencjalna

Post autor: RN »

nike pisze:
13 lut 2023, 14:09
Wuko jeżeli powołujesz się na Jezusa, to zacytuj tekst gdzie Jezus mówi,że dusza jest oddzielona od człowieka?
A jeżeli nie wiesz gdzie tak pisze, to nie powołuj się na Jezusa.
Mówi w tym miejscu.

EWANGELIA MATEUSZA 10.28. BIBLIA WARSZAWSKA


I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16736
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Gnoza jako postawa egzystencjalna

Post autor: Bobo »

No to jedna sprawę mamy już wyjaśnioną. RN zacytował wypowiedź Jezusa potwierdzającą fakt, że Bóg może duszę zatracić, zniszczyć, zabić. To oznacza, że nie jest nieśmiertelna.
Natomiast w jakim sensie słowo dusza występuje w Biblii? To już inny temat.
Oszołomstwu mówię NIE!

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Gnoza jako postawa egzystencjalna

Post autor: nike »

nike pisze:
13 lut 2023, 14:09
Wuko jeżeli powołujesz się na Jezusa, to zacytuj tekst gdzie Jezus mówi,że dusza jest oddzielona od człowieka?
A jeżeli nie wiesz gdzie tak pisze, to nie powołuj się na Jezusa.
Mówi w tym miejscu.

EWANGELIA MATEUSZA 10.28. BIBLIA WARSZAWSKA


I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.
[/quote]
Biblia jest pisana w symbolach i ja rozumiem ten tekst tak:-------
Mat. 10:28: „A nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy [prawa do ponownego życia] zabić nie mogą; ale raczej bójcie się tego, który może i duszę i ciało zatracić w piekielnym ogniu gehennie”.
W najgorszym wypadku źli mogą zabić ciało, lecz nie mają żadnej władzy nad naszym prawem do
zmartwychwstania zagwarantowanym przez zasługę Jezusa.
Raczej powinniśmy się bać (w znaczeniu czci) tego, który może i duszę, i ciało zatracić w gehennie,
która, co stwierdzimy, także symbolizuje zupełne i wieczne unicestwienie
Na dowód:----
Dz. Ap. 3:23: „I stanie się, że każda dusza, która by nie słuchała [była posłuszna] tego proroka, będzie
wygładzona z ludu”. Święty Piotr cytuje tu 5 Moj. 18:19. Owym, wielkim prorokiem jest Chrystus, głowa i ciało, który w wieku Tysiąclecia stanie się wielkim nauczycielem świata.

Wszystkim dana będzie sposobność zrozumienia Jego nauk i okazania im posłuszeństwa.
Jednakże niektórzy nie będą Jemu posłuszni i po stuletniej próbie (Iz. 65:20) zostaną zniszczeni.
Inni, zewnętrznie posłuszni, lecz odmawiający słuchania Go z serca, dotrwają aż do końca wieku Tysiąclecia.
Z powodu samolubnego życia, braku owocowania względem Boga, zamiast właściwego korzystania ze sposobności wieku Tysiąclecia, oni jako starcy nie dopełniający dni swoich dobrymi uczynkami, ulegną szatańskim pokusom i zostaną wytraceni spomiędzy ludu.
Ten werset uczy bardzo dobitnie, że niepoprawni grzesznicy zostaną zniszczeni.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe dyskusje”