Kiedy wiara staje się religią?

Wszelkie inne rozmowy związane z tematyką około biblijną, wiarą itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: Bobo »

Rzucę taką myśl. Dlatego Żydzi nie mogli spożywać krwi (choć zakaz ten zakaz obowiązywał od czasu Noego), gdyż krew wyobrażała/była symbolem życia, które oddał Jezus za Ciebie I nie tylko.
Polecam rozważyć greckie słowo ESTIN często tłumaczone na JEST choć można oddać je też inaczej.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: wuka »

była symbolem życia
No właśnie...symbolem życia, czy życiem - po prostu?
Jak to skutkuje dla nas, dla ludzi biorących udział w tzw.Komunii św. Pamiątki itp.
Co myślicie o wykładni różnych kościołów; o teologii tej sprawy.
Ja przyznam, że mam ogromne zamieszanie w tej sprawie.
Rozumiem zarówno uzasadnienie katolickie, luterańskie, jak i np.ŚJ.
Przyznacie jednak, że są to skrajności. I nie wiem, jak wybrnąć z tych kwestii.

krzysiekniepieklo
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: krzysiekniepieklo »

wuka pisze:
24 lut 2024, 12:13
Sprawa ta, o której rozmawiacie jest dla mnie nierozwiązalną zagadką.
Słowa Jezusa podczas Wieczerzy są jasne i proste. Jednocześnie są bardzo dziwne, bo wypowiedziane w obecności Żydów, a wiemy kaki był ich stosunek do krwi, do spożywania (niespożywania raczej) krwi (niczego z krwią). A ty Nauczyciel wyskakuje z czymś takim. Wczujcie się w sytuację tam zaistniała. Dlaczego nie wywołała oburzenia, wręcz przerażenia, strachu?
Chciałabym poznać wasze zdanie: dlaczego?
Myślę, że to ważne abyśmy mogli dalej rozważyć sprawę słów wypowiedzianych przez Pana Jezusa "To JEST CIAŁO MOJE itd."
Jak ja to rozumiem, to przedstawiłem w nowym wątku:
viewtopic.php?f=12&t=17973

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: wuka »

w nowym wątku:
Zapoznam się.

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: Nieziem »

krzysiekniepieklo pisze:
23 lut 2024, 22:15
A Jezusa to symboliczne ukrzyżowali, czy tak naprawdę? No bo może by wystarczyło takie symboliczne ukrzyżowanie?
Pana Jezusa ukrzyżowali naprawdę.
Pan Jezus podczas ostatniej wieczerzy dzielił upieczony chleb symbolizujacy Jego ciało, oraz wino czyli napoj jaki w tamtym czasie spożywało się do posiłków. Nie dawał uczniom rzeczywistego swego ciała ani swojej krwi bo ciało Jego i krew były mu jeszcze w pełni potrzebne do wypełnienia misji, z którą przyszedł. Dziś też dzieli się rzeczywiste pieczywo i napój, tylko symbolizujące ciało i krew. Oczywiście wierzącym w przeistoczenie nie można takiej wiary odmówić. Nie każdy jednak musi taką wiarę podzielać.

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: Nieziem »

krzysiekniepieklo pisze:
23 lut 2024, 15:09
To poprzez Łamanie Chleba w rycie ostatniej wieczerzy Jezus udziela nam ze Swojego Życia. Przez spożycie Jego Ciała, a później przez wypicie Jego Krwi z kielicha Nowego Przymierza, zstępuje na nas Boży Duch, który ożywia naszą duszę.
Inaczej Pismo mówi o otrzymywaniu Ducha:

Chcę dowiedzieć się od was tego jednego: Czy przez uczynki zakonu otrzymaliście Ducha, czy przez słuchanie z wiarą? Gal.3.2

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: Queza »

Nieziem pisze:
25 lut 2024, 16:04
Oczywiście wierzącym w przeistoczenie nie można takiejj wiary odmówić. Nie każdy jednak musi taką wiarę podzielać.
Niektórzy ludzie to wampiry i nie tylko energetyczni.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

krzysiekniepieklo
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: krzysiekniepieklo »

Nieziem pisze:
25 lut 2024, 16:09
krzysiekniepieklo pisze:
23 lut 2024, 15:09
To poprzez Łamanie Chleba w rycie ostatniej wieczerzy Jezus udziela nam ze Swojego Życia. Przez spożycie Jego Ciała, a później przez wypicie Jego Krwi z kielicha Nowego Przymierza, zstępuje na nas Boży Duch, który ożywia naszą duszę.
Inaczej Pismo mówi o otrzymywaniu Ducha:

Chcę dowiedzieć się od was tego jednego: Czy przez uczynki zakonu otrzymaliście Ducha, czy przez słuchanie z wiarą? Gal.3.2
Jak widzisz, to Paweł sam chciał się dowiedzieć od Galatów. Widocznie tego nie wiedział. Może nie znał tej nauki Jezusa:
J 6
53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

Jak widzisz, to nauka Jezusa jest inna. Możesz iść za wątpliwościami Pawła. Ja wierzę Jezusowi. Twój wybór i Twoja odpowiedzialność.

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: BoaDusiciel »

Nieziem pisze:
25 lut 2024, 16:04

Pan Jezus podczas ostatniej wieczerzy dzielił upieczony chleb symbolizujacy Jego ciało, oraz wino czyli napoj jaki w tamtym czasie spożywało się do posiłków. Nie dawał uczniom rzeczywistego swego ciała ani swojej krwi bo ciało Jego i krew były mu jeszcze w pełni potrzebne do wypełnienia misji, z którą przyszedł. Dziś też dzieli się rzeczywiste pieczywo i napój, tylko symbolizujące ciało i krew. Oczywiście wierzącym w przeistoczenie nie można takiej wiary odmówić. Nie każdy jednak musi taką wiarę podzielać.
W jakim celu uczniowie Jezusa mieliby zjeść jego symboliczne ciało ?
Na czym polegała różnica w zjedzeniu chleba symbolizującego ciało Jezusa, a zjedzeniu zwykłego chleba ?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: Queza »

BoaDusiciel pisze:
01 mar 2024, 7:48
W jakim celu uczniowie Jezusa mieliby zjeść jego symboliczne ciało ?
Żeby mieć w sobie życie, coś jak jedzenie z drzewa życia.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: BoaDusiciel »

Ale przecież chleb jest tylko symbolem ciała Jezusa.
W jaki sposób zjedzenie symbolu miałby mieć wpływ na życie ?
Jak ktoś zje wydrukowany symbol witaminy C, to mu się życie wydłuży czy skróci ?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: Queza »

BoaDusiciel pisze:
01 mar 2024, 18:30
Ale przecież chleb jest tylko symbolem ciała Jezusa.
W jaki sposób zjedzenie symbolu miałby mieć wpływ na życie ?
Jak ktoś zje wydrukowany symbol witaminy C, to mu się życie wydłuży czy skróci ?
Na tym polega wiara, że Ci symbol pomoże, moja prababcia wierzyła, że jej okulary poprawią wzrok i pomogły zerówki.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: BoaDusiciel »

To nie są sytuacje analogiczne, bo - jak wiadomo -okulary służą do poprawy wzroku, więc ktoś może mieć wrażenie, że wzrok mu się poprawił od zerówek.
Ale jak zjedzenie ciała Jezusa (symbolicznego lub prawdziwego) miałoby wpłynąć na życie ?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kiedy wiara staje się religią?

Post autor: Queza »

BoaDusiciel pisze:
01 mar 2024, 20:59
Ale jak zjedzenie ciała Jezusa (symbolicznego lub prawdziwego) miałoby wpłynąć na życie ?
Myślę, że nie wpływu. Za każdym razem gdy jemy chleb, jajka, masło, czy sól mamy w sobie życie, ale niektórzy wolą to w wersji "święconej".
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe dyskusje”