Księga Enocha

Ciekawe strony internetowe, linki do nagrań na YouTube itd. o tematyce Biblijnej i religijnej

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wuka
Posty: 7581
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Księga Enocha

Post autor: wuka »

Wklejam tłumaczenie tekstu z tej strony: http://www.abovetopsecret.com/forum/thr ... kpMufA6nUM
"Księga Enocha jest jedną z tych książek, które prawie weszły do ​​Biblii, ale potem zostały odrzucone jako „apokryficzne”, chociaż Enoch i sama książka są wymieniani i wielokrotnie przywoływani w Biblii. Jedynymi ludźmi, którzy akceptują tę książkę jako oficjalną część pism świętych, są etiopscy Żydzi i etiopski Kościół Prawosławny oraz kilka mniej znanych grup religijnych na całym świecie. Oficjalne źródła podają, że książka została napisana 300 pne, ale ponieważ przypisuje się ją Enochowi, pradziadkowi Noego, niektórzy spekulują, że napisano ją przed wielką powodzią.
Pierwsza część książki jest o „Obserwatorach”, grupie „aniołów” wysłanych na ziemię, by pilnować ludzi. 200 aniołów popełniło przestępstwo, uprawiając seks z ludźmi, tworząc hybrydową rasę zwaną Nephilim. O Nephilim mówi się, że byli gigantami i dzikusami, którzy zniszczyli i splądrowali ludzkość. Mówi się, że „Obserwatorzy” uczyli ludzi czytania, pisania, broni, kosmetyków, czarów, o gwiazdach, meteorologii i wielu innych sztukach i że było to problematyczne, ponieważ pozbawiło ludzi możliwości odkrywania sztuki samodzielnie. Oni „ujawnił odwieczne tajemnice, które zostały zachowane na niebie, co mężczyźni dążą do opanowania.” Książka mówi.
„Bogowie” nie byli zadowoleni z interwencji „Obserwatorów” w sprawy ludzkie. (Ta sama historia interwencjonistów kontra nieinterwencjonistów jest opisana w mitologii greckiej, mitologii sumeryjskiej, a także w różnych azjatyckich mitach o dawnych czasach ludzkości). Podobno były też eksperymenty krzyżowania zwierząt i ludzi.

„Zaszły w ciążę i urodziły olbrzymie olbrzymy, których wysokość wynosiła trzy tysiące łokci: Którzy pochłonęli wszystkie nabytki ludzi. przeciwko ptakom, zwierzętom i gadom, i rybom, i aby pożerać ciało jednego, i pić krew.

[A potem Michał, Uriel, Rafael i Gabriel spojrzeli w dół z nieba i zobaczyli wiele krwi przelanej na ziemi i wszelką bezprawie, która została wyrządzona na ziemi. … I poszli do córek ludzkich na ziemię, i spali z niewiastami, i splugawili się, i objawili im wszelkiego rodzaju grzechy. Kobiety urodziły olbrzymów, a cała ziemia została wypełniona krwią i niesprawiedliwością.

Zdegustowani tym wszystkim, „Bogowie” postanowili mieć wielką powódź, by pozbyć się ziemi Nefilim i innych upiornych stworzeń (według Księgi Henocha. Biblia mówi, że Nefilim są związani „w dolinach ziemi” - pod ziemią? - aż do dnia sądu.
Potem rzekł Najwyższy, Święty i Wielki przemówił, i posłał Uriela do syna Lamecha i rzekł do niego: Idź do Noego i powiedz mu w moim imieniu „Ukryj się!”. i objaw mu koniec, który się zbliża: cała ziemia zostanie zniszczona, a potop przyjdzie na całą ziemię i zniszczy wszystko, co na niej jest. A teraz poucz go, że może uciec, a jego nasienie będzie zachowane dla wszystkich pokoleń świata ”.

Kolejna książka, w której aniołowie, wysłani przez Boga, są określani jako „Obserwatorzy”, jest pseudepigraficzną „Księgą Jubileuszy”, biblijną księgą Daniela oraz starożytną żydowską legendą i folklorem. W Księdze Enocha „Obserwatorzy” stali się upadłymi aniołami dopiero po łączeniu się z ludźmi i nauczaniu ich zakazanej i tajemnej wiedzy, na którą, według Enocha, nie byli gotowi.

W Genesis czytamy o Nephilimach:

Kiedy ludzie zaczęli się rozmnażać na ziemi i urodziły im się córki, synowie Boży zobaczyli, jak piękne są córki ludzkie, i wzięli za swoje żony tyle samo, ile wybrali. Wtedy Pan powiedział: „Mój duch nie pozostanie w człowieku na zawsze, ponieważ jest tylko ciałem. Jego dni będą obejmować sto dwadzieścia lat”. W tym czasie Nefilim pojawili się na ziemi, po tym, jak synowie Boga obcowali z córkami ludzkimi, które urodziły im synów. To byli dawni bohaterowie, sławni ludzie. (Rodzaju 6: 1-4)
Znaczenie pierwszej Księgi Henocha zostało ostatnio wzmocnione, gdy wśród Zwojów znad Morza Martwego znaleziono „Księgę Gigantów” datowaną na 200 pne i mówiącą o czasie przed wielką światową powodzią, kiedy olbrzymy i smoki walczyli ze sobą. Niektóre z nazw wymienionych w „Księdze gigantów” są również wymienione w Talmud.

Starożytni bogowie byli często przedstawiani jako latające rydwany i smoki

Podsumowując, grupa aniołów została wysłana na ziemię jako obserwatorzy. Ponieważ uprawiali seks z ludźmi, musimy założyć, że mieli ciała, że ​​byli obecni w formie fizycznej. Prawdopodobnie „wyższe wzloty” były niefizyczne lub niebiańskie lub ultraterrestrialne, podczas gdy „obserwatorzy” byli tym, co nazywalibyśmy humanoidami, istotami pozaziemskimi. im rzeczy, których mieli się nauczyć sami. W wyniku grzechów zrodziła się rasa dzikich, kanibalistycznych bestii, które zjadły ciało i piły krew, i przekształciły raj w koszmarne miejsce. Ktokolwiek stworzył ziemię, postanowił ją zniszczyć przy pomocy Potopu Gigantycznego, który przetrwa tylko kilka gatunków. Niektóre istoty uciekły lub zostały zamknięte w „Zaświatach” które byłoby albo piekłem na planach astralnych, albo mieszkaniami pod powierzchnią ziemi lub obydwoma. Najwyraźniej ludzkość jest jak dzieci, które muszą być nadzorowane przez „Obserwatorów”, ale bez zbytniej interwencji, ponieważ zdusiłoby to ich dojrzałość. Dzisiaj, wiele tysięcy lat później, polityka braku interwencji najwyraźniej wciąż trwa (tym razem z większym powodzeniem) z kilkoma sporadycznymi zakłóceniami.

Księga Enocha odpowiada na wiele tajemnic. Na pytanie o wiek, dlaczego Bogowie nie zostawili dowodów na ich pobyt, odpowiada sama polityka nieingerencji. Na pytanie, dlaczego pewna wiedza jest utrzymywana w tajemnicy, odpowiada „abyś mógł ją odkryć z własnej mocy”. Książka w pewnym stopniu potwierdza legendy i opowieści o zaawansowanych ludziach, które istniały przed wielką powodzią, która została zniszczona, ponieważ rzeczy poszły źle. Oczywiście cała opowieść jest pośrednio potwierdzona przez inne starożytne źródła ... Sumerańskie, chińskie i prekolumbijskie, aby wymienić tylko kilka ...

Wszystko to brzmi dla mnie całkiem prosto i jasno :-D "

Także dla mnie brzmi logicznie. A jakie jest Wasze zdanie?

EMET
Posty: 11087
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Księga Enocha

Post autor: EMET »

EMET:
Z tzw. ‘księgą Henocha’ jest ten problem, iż brak owej zarówno w tekście Biblii Hebrajskiej, jak i w Septuagincie [LXX]. A przecież dla wielu – patrz też oznajmienie w ‘Oficynie Vocatio’ – LXX oraz Greckie Nowe Przymierze [w grece koine] → to „Biblia Pierwotnego Kościoła”. Nadto: KTÓRA to WERSJA wyjściowa [‘autograficzna’, powiedzmy /?/] owej ‘księgi Henocha’ ma być tą Do TŁUMACZENIA: „etiopska” [tzw. język geez], hebrajska, aramejska,…? W hebrajskiej wersji mamy, bowiem, Imię JHVH; tudzież Imię mamy też w hebrajskiej wersji ‘ks. Syracha [owa - jednak - jest w LXX]. Przywoływany ochoczo „argument” o cytowaniu [?] z Henocha - i to z wersji etiopskiej właśnie [!?] - przez Judę w [Liście] Judy 1:14, 15 jest o tyle naciągany, że dziwne, dlaczego nie ma przytoczenia z wersji hebrajskiej Henocha? Skąd wiemy, iż cały tekst owej wersji etiopskiej pomieszcza faktycznie mowy biblijnego Henocha? Samo imię ‘Henoch’ w nazwie księgi – niekoniecznie jest istotnym argumentem, bowiem mamy często posiłkowanie się znanymi imionami w nazwach pewnych ksiąg pozakanonicznych, np. Salomonem [tzw. ‘fikcja literacka’].
Jeśli Kogoś /z Piszących tutaj/ ciekawi, to w krytycznych edycjach Greckiego tekstu Ksiąg Nowego Przymierza mamy wyłuszczone MNÓSTWO różnych tzw. „cytatów” Z najróżniejszych pozakanonicznych [wobec Biblii Hebrajskiej czy Greckiego Nowego Przymierza] „ksiąg”. Czyżby „cytat” [o ile faktycznie jest to CYTAT i faktycznie z ‘owej’?] z jakiejś - owej ‘księgi’ - SANKCJONOWAŁ ową „księgę” w całości [jakby i owa była wręcz Kanoniczną i nadawał jej takową RANGĘ!], owe „opracowanie” czy tp.?

Ponadto: jak np. dla mnie [myślę, że nie tylko dla mnie, E.] tekst owej księgi Henocha jest nadto zawiły, pomieszcza aż nadto ‘angeologii’; natomiast w Biblii Hebrajskiej mamy TYLKO imiona dwóch [2] aniołów – „Michał” oraz „Gabriel”. Ba, nie mamy wręcz SZAFOWANIA imionami aniołów [czy innych postaci ‘niebiańskiego dworu’], o czym znacząco mamy np. w Rodzaju 32:29; Sędziów 13:18.
Tzw. »tajemniczość« owej księgi [Henocha, właśnie!] działa bardziej na jej... Niekorzyść: wobec innych Ksiąg Biblii [tej z Kanonu BH]; np. bardzo trudna filologicznie Księga Biblii Hebrajskiej - jaką jest Ks. Hioba [hebr.: Ijjow] - raczej jest Mało Tajemnicza [o ile nawet?] wobec super tajemniczej/!/ [iż tak ową ‘księgę’ określę] tzw. 'ks. Henocha'.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.

wuka
Posty: 7581
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Dziękuję, EMET, że podzieliłeś się tymi uwagami. :-)
"Można czytać Biblię albo na poważnie, albo dosłownie"
Carl F.vonWeizsacker

wuka
Posty: 7581
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Kolejną ciekawostkę znalazłam tu: https://www.koniec-swiata.org/ksiega-gi ... Ez7FjyidSI
Tytuł:",,Księga Gigantów&#8217;&#8217; odnaleziona w Jaskiniach Qumran opisuje koniec Nefilim i nadejście potopu"
Oczywiście nie nalezy łykać wszystkiego. Podaję jako ciekawostkę.Fragment:"Ponad sześćdziesiąt lat temu wykopaliska w jaskiniach Qumran ujawniły prawie tysiąc starożytnych zwojów, które stanowiły ważne przebłyski z przeszłości ludzkości. Archeologowie byli zakłopotani, kiedy okazało się, że odnaleźli wśród nich jeden niezwykły tekst, zwój zawierający wskazówki dotyczące śmierci Nefilim, o nazwie,,Księga Gigantów&#8217;&#8217;. Należy zauważyć, że Biblia zawiera kilka odniesień do Nefilim i większość z nich można znaleźć w Księdze Rodzaju. Niemniej jednak większość informacji dotyczących gigantów pochodzi z apokryficznej Księgi Henocha.

Ta starożytna żydowska praca religijna przypisywana jest pradziadowi Noego. Enoch jest, co najmniej zagadkową postacią. Księga Rodzaju mówi nam, że żył on na Ziemi przez 365 lat, zanim został wzięty przez Boga. Podczas jego pobytu na ziemi, nasza planeta była zamieszkana przez anioły, które swobodnie wchodziły w interakcje z ludźmi, ostatecznie krzyżując się z córkami ludzkimi i rodząc rasę nienaturalnie silnych i gigantycznych hybryd zwanych Nefilim. Pochodzenie słowa Nefilim nie jest w pełni zrozumiałe, ale uczeni zaproponowali kilka etymologii: ,,upadły&#8217;&#8217;, ,,apostata&#8217;&#8217; lub ,,tych, którzy powodują upadek innych.&#8217;&#8217;

Księga gigantów znaleziona w jaskiniach Qumran oferuje inną perspektywę niż Księga Henocha. Chociaż fragmenty zwoju są niepełne, przedstawiają ponury obraz. Otóż,Nefilim uświadamiają sobie, że w wyniku ich gwałtownych i odbiegających od Bożych zasad działań stają w obliczu nieuchronnej zagłady a to przeraża ich na tyle, by poprosić Henocha, aby przemawiał w ich imieniu przed Bogiem. Tekst rozpoczyna się od opisania, jak Nefilim nękały Ziemię i wszystko, co na niej żyło."

EMET
Posty: 11087
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

EMET:

&#8222;Nie wszystkie apokryfy Starego Testamentu dochowały się do naszych czasów w całości. Wiele spośród nich zachowało się jedynie w postaci fragmentarycznej. Najpełniejsze wydanie przekładu wszystkich znanych dotychczasowych apokryfów, zachowanych zarówno w całości, jak i we fragmentach, ma zawierać 69 tytułów. Są to: Miejsce pobytu Rechabitów, Apokalipsa Abrahama, Testament Abrahama, Apokalipsa Adama, Testament Adama, Ahikar, List Arysteasza, 2 Barucha, 3 Barucha, 4 Barucha (= Paraleipomena Jeremiae), Apokalipsa Daniela, Eldad i Modad, Apokalipsa Eliasza, 1 Henocha, 2 Henocha, 3 Henocha, Apokalipsa Ezechiela, 4 Ezdrasza, Apokalipsa Ezdrasza grecka, Objawienie Ezdrasza, Kwestie Ezdrasza, Wizja Ezdrasza, Hellenistyczne modlitwy synagogalne, Testament Izaaka, Wniebowstąpienie Izajasza i Męczeństwo Izajasza, Drabina Jakuba, Jannes i Jambres, Testament Hioba, Józef i Asenet, Modlitwa Józefa, Księga Jubileuszów, 3 Machabejska, 4 Machabejska, Modlitwa Manassesa, Testament Mojżesza, Pseudi-Focylides, Pseudo-Filon, Żywoty proroków, Apokalipsa Sedrasza, Traktat Szema, Księga Sybilli, Ody Salomona, Testament Salomona, 5 apokryficznych Psalmów syryjskich, Testamenty XII Patriarchów, Życie i Apokalipsa Mojżesza, Apokalipsa Sofoniasza, Eupolemos, Teodot, Artapan, Arystobul, Pseudo-Aischylos, Pseudo-Sofokles, Pseudo-Euripides, Pseudo-Pitagoras, Pseudo-Difilus, Pseudo-Menander, Pseudo-Homer, Filemon, Pseudo-Hezjod, Orfica, Ezechiel Tragik, Demetrios, Pseudo-Eupolemos, Pseuodo-Hekatajos, Egzegeta Arysteasz, Kleodemos Malchas, Filon Starszy.
Wymieniliśmy tylko te apokryfy, których treść znana nam jest czy to z oryginałów hebrajskich, aramejskich lub greckich, czy też starożytnych przekładów łacińskich, greckich, ormiańskich, etiopskich, arabskich, koptyjskich, starosłowiańskich i innych. W wielu wypadkach tekst oryginalny zaginął, a treść danego utworu zachowała się jedynie w jakimś dość późnym przekładzie. Takim typowym przykładem może być tutaj Apokalipsa Abrahama, napisana w I w. po Chr. w języku semickim, a znana jedynie z przekładu staro-cerkiewno-słowiańskiego, dokonanego prawdopodobnie na przełomie X i XI w. Oczywiście to wcale nie przekreśla wartości naukowej danego dokumentu, podobnie jak współczesne przekłady Biblii nie umniejszają wartości samej Biblii
&#8221; &#8211; strona 12 i 13, opracowanie pt. &#8222;WPROWADZENIE DO APOKRYFÓW STAREGO TESTAMENTU&#8221;, Ryszard Rubinkiewicz SDB, REDAKCJA WYDAWNICTW KUL, LUBLIN &#8217;87.

Autor - Rubinkiewicz &#8211; przywołuje na stronie 11. - w zdaniu - opinię: &#8222;[&#8230;] w odróżnieniu od &#8222;apokryfów&#8221;, który to termin odnoszony jest przez autorów protestanckich do tzw. ksiąg wtórnokanonicznych Pisma św.&#178; [...]. &#8222;{przypis:} &#178;Są to 1 i 2 Machabejska, księgi: Tobiasza, Judyty, Syracha, Mądrości, Barucha oraz dodatki greckie do Księgi Daniela (Daniela 3, 25 &#8211; 50; 3, 51 &#8211; 90; 13, 1 &#8211; 64,; 14, 1 &#8211; 42) i Estery (10, 4 &#8211; 15, 24). Te ostatnie Wulgata umieszcza na końcu Księgi Estery.&#8221;.
Tzw. &#8216;księgę Henocha&#8217; zalicza autor - R. R. - do kategorii &#8222;APOKALIPSY APOKRYFICZNE&#8221; i wymienia &#8222;trzy [3] księgi przypisywane patriarsze Henochowi: Księga Henocha etiopska, Księga Henocha słowiańska, Księga Henocha hebrajska.&#8221; [str. 82, oprac. cyt.]. R. R. wspomina o odkryciu &#8216;aramejskich fragmentów&#8217; &#8222;ks. Henocha&#8221; w Qumran. Przywołuje opinię o pierwotnym hebrajskim języku - owej &#8216;księgi&#8217; - spisania, wspominając też o możliwym jęz. aramejskim bądź hebrajsko-aramejskim. [str. 83].

Znamienna jest opinia R. R.: &#8222;Księga Henocha jest dziełem złożonym. Poszczególne jej części, a nawet pewne sekcje danej części powstawały w różnym czasie i posiadały różnych autorów.&#8221; [str. 83]. &#8222;Księga Henocha jest dziełem bardzo złożonym i nie przedstawia jednolitej doktryny teologicznej.&#8221; [str. 84]. Autor omawia owe /wymienione wcześniej/ wersje owej &#8216;księgi&#8217;; opowiadając się, jak to i pewni bibliści, za jej &#8216;wpływem w wersji etiopskiej wraz z &#8222;przekładem równoległym&#8221; na grekę &#8211; tzw. język ge&#8217;ez &#8211; na pewne fragmenty gr. Nowego Przymierza&#8217;. Kiedyś zdarzyło mnie się gdzieś owe zapisy w &#8216;sieci&#8217; widzieć. Wiadomo, iż najczęściej przywołuje się Judy 1:14, 15. :->

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.

wuka
Posty: 7581
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Dość ciekawy artykuł, dla zainteresowanych
http://globalne-archiwum.pl/historia-he ... i-henocha/
Tytuł artykułu:"Historia Henocha, tego który według zapisów biblijnych, chodził z Bogiem i Gigantów z ,,Księgi Henocha&#8217;&#8217;.
"Można czytać Biblię albo na poważnie, albo dosłownie"
Carl F.vonWeizsacker

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5006
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

EMET pisze:Ponadto: jak np. dla mnie [myślę, że nie tylko dla mnie, E.] tekst owej księgi Henocha jest nadto zawiły, pomieszcza aż nadto &#8216;angeologii&#8217;; natomiast w Biblii Hebrajskiej mamy TYLKO imiona dwóch [2] aniołów &#8211; &#8222;Michał&#8221; oraz &#8222;Gabriel&#8221;.
Dokładne, ale wuka wyszuka innych aniołów.
Są inne apokryfy, co wymieniają imiona aniołów.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
MarDeb
Posty: 35
Rejestracja: 02 kwie 2020, 2:36
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Księga Henocha

Post autor: MarDeb »

Bardzo ciekawe rozważanie na temat księgi Henocha zjadziecie tutaj:
[video]https://www.youtube.com/watch?v=wa1mj-N0404[/video][/video]
Być jak Syn Marnotrawny i w końcu zrozumieć, że u Ojca jest najlepiej.
Zapraszam też do poznawania Biblii z dziećmi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe linki o tematyce Biblijnej i religijnej”