Usunięte zdanie z Biblii

Ciekawe strony internetowe, linki do nagrań na YouTube itd. o tematyce Biblijnej i religijnej

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: nike »

Wybrana przeczytaj dokładnie post Zamosa który do mnie napisał, więc będziesz wiedziała dlaczego ja Zamosowi w ten sposób odpowiedziałam.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: wuka »

nike pisze:
05 sty 2021, 14:23
Zamos a w jakim zborze uczyła się wuka? Poczytaj posta w tym temacie, a potem zabieraj głos. Widzę,że adwokatem się stałeś wuki hehehe.
Zleziesz ze mnie? Wielce się zarzekała, że idzie na swoje forum, ale tam chyba wszystko zdechło, skoro tu nadal zaczepiasz i uganiasz się za mną. Ja słowa dotrzymałam i nie wchodziłam, ale ty jeszcze tego samego dnia wyplułaś z siebie coś. Jawnie prowokujesz a potem lecisz zgłaszać innych i domagać się karniaków. Ty pierwsza powinnaś dostać zakaz pisania i mącenia tu.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: nike »

Do nikogo nie latam i nie żądam karniaków, a to sa pomówienia i możesz mieć problem wuka, bo KŁAMIESZ i twój bożek zamieni ciebie w szczura za kłamstwa.Jeżeli chodzi o fora to na tym jeszcze ciebie nie było jak ja byłam i mam ponad 10 tys. postów.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: wuka »

nike pisze:
06 sty 2021, 13:57
Do nikogo nie latam i nie żądam karniaków, a to sa pomówienia i możesz mieć problem wuka, bo KŁAMIESZ i twój bożek zamieni ciebie w szczura za kłamstwa.Jeżeli chodzi o fora to na tym jeszcze ciebie nie było jak ja byłam i mam ponad 10 tys. postów.
Byłam, ale inny nick miałam. Jestem tu tak długo jak ty. Kto kłamie ten kłamie. Ode mnie się po prostu odczep. Tyle.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: Bobo »

Dobra, zamykam temat, bo kobiety się nam tu pozagryzają. Uprawiajcie swoje gadki na PW. Myślę, że czytelnicy się nie pogniewają, gdy im oszczędzę tych waszych głupich przepychanek, co?
Bob-modo
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: Bobo »

Temat odblokowany. Mam nadzieję, że głowy ochłonęły :-)
Bobo-modo
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
08 sty 2021, 10:12
Temat odblokowany. Mam nadzieję, że głowy ochłonęły :-)
Bobo-modo
:hehe: :mysli: :xhehe: :xhehe: :xhehe: Po co? O czym tu gadać?
Manipulacje są w Biblii i temu nikt nie zaprzeczy.
:mrgreen:

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: nike »

JA ZAPRZECZAM, NIE MA ŻADNYCH MANIPULACJI, A TO ZDANIE NAD KTÓRYM OSTATNIO JEST DYSKUSJA OD POCZĄTKU JEST W BIBLII. A WIEC CO TO ZA MANIPULACJE SĄ???

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: wuka »

nike pisze:
08 sty 2021, 12:39
JA ZAPRZECZAM, NIE MA ŻADNYCH MANIPULACJI, A TO ZDANIE NAD KTÓRYM OSTATNIO JEST DYSKUSJA OD POCZĄTKU JEST W BIBLII. A WIEC CO TO ZA MANIPULACJE SĄ???
TO SOBIE ZAPRZECZAJ. KOGO TO OBCHODZI :jezyk2: :roll:

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: Bobo »

Oto kilka moich spostrzeżeń na temat merytoryki tego filmu, który jest zwykłym naciąganiem (ale czego się to nie robi, aby wzbudzić sensację i zwiększyć oglądalność :-D ):

1:19 - Pan to po hebrajsku Jahwe? Sorry, ale Pan to po hebrajsku Adonaj. Autor filmu uległ przekłamaniu jakie niesie Biblia Tysiąclecia.
1:56 - autor filmu sugeruje, że Elion a Jahwe to dwie różne osoby. Nic bardziej błędnego. Mamy wiele tekstów w Biblii stwierdzających, że Elion to jeden z tytułów Jahwe patrz.:
"Ale Abram odpowiedział królowi Sodomy: „Podnoszę rękę, przysięgając na Jehowę, Boga Najwyższego (elion), Twórcę nieba i ziemi," (Rodz 14:22);
"17 Będę sławił Jehowę za Jego sprawiedliwość, będę wysławiał pieśnią imię6 Jehowy, Najwyższego (elion). " (Ps 7:17)
" Bo Jehowa, Najwyższy (elion), wzbudza lęk i podziw, jest wielkim Królem nad całą ziemią. " (47:1)
"Niech ludzie wiedzą, że Ty, który masz na imię Jehowa, sam jesteś Najwyższy (elion) nad całą ziemią." (Ps 83:18)

I dziesiątki podobnych wersetów. Wniosek? Autor filmu niesłusznie przypisuje słowa ELION i JAHWE dwóm różnym osobom.
Tym bardziej, że Ps 83:18 stwierdza, że Jahwe jest ELION nad CAŁĄ ziemią a nie tylko nad Izraelem. Izraelem tylko się szczególnie interesował.

3:05 - Dziwny błąd, bo autor filmu napisał SEPTAUGINTA. Myślałem, że to zwykła literówka ale gdy odczytał to słowo z błędem a potem w dalszej części filmu zrobił ten sam błąd, to... ręce opadają. Gość merytorycznie nie był dobrze przygotowany. SeptUAginta a nie SeptAUginta.

3:30 - autor używa niczym nie popartego zwrotu, że tekst masorecki nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Co to ma znaczyć? Na jakiej podstawie tak powiedział. Cisza.

6:50 - podstawowy błąd. Autor filmu używa zwrotu: oryginalny tekst PwPr 32 brzmi... a przecież powołuje się na zwoje z Qumran, które nie są oryginałami. Równie dobrze mogło być odwrotnie. Zwój z Qumran zawiera błąd bo jakiś zwolennik politeizmu chciał przemycić to do Biblii.
Ponadto kolejny błąd to wnioskowanie, że im starszy rękopis tym wierniejszy i poprawniejszy. Żaden uczciwy biblista tego nie potwierdzi.

11:22 - autor filmu powołuje się na angielską Wikipedię i cytuje: Sam oddawanie czci Jahwe zaczęło się najwcześniej od Eljasza ok. IX wieku pne... Jakby to powiedzieć, są to domysły, bo nie bierze się pod uwagę np. Abrahama, który czcił TYLKO Jahwe setki lat przed Eliaszem...

Pomijam zagadkę, że nawet jeśli Elion został wchłonięty przez Jahwe to... co na to Elion, skoro jest najwyższy? Dał się?
Natomiast co do monolatrii, to, oczywiście wiadome, że w pewnym okresie Izraelici czcili innych bogów oprócz Jahwe, tylko, że to nie dowód, że oni istnieli. Dopiero ingerencja Jahwe to wyprostowała. Jak to rzekł Jehowa: Ja jestem Jehowa. To jest moje imię. Swojej chwały nie oddam nikomu
ani należnej mi czci wizerunkom.
(Iz 42:8)

9 Niech wszystkie narody zgromadzą się w jednym miejscu
i niech się zbiorą razem ludy.
Kto z nich może to powiedzieć?
Albo czy mogą sprawić, żebyśmy usłyszeli o pierwszych wydarzeniach?
Niech przedstawią swoich świadków i dowiodą, że mają rację.
Niech ci usłyszą i powiedzą: ‚To prawda!’”.
10 „Wy jesteście moimi świadkami”, mówi Jehowa,
„moim sługą, którego wybrałem,
żebyście mnie poznali, wierzyli we mnie
i rozumieli, że ja zawsze jestem ten sam.
Przede mną nie istniał żaden Bóg
ani po mnie żaden się nie pojawił.
11 Ja, właśnie ja, jestem Jehowa i oprócz mnie nie ma wybawcy”.
12 „Ja jestem Tym, który oznajmił, wybawił i sprawił, że o tym usłyszano —
nie było wtedy wśród was cudzoziemskiego boga.
Dlatego wy jesteście moimi świadkami”, mówi Jehowa, „a ja jestem Bogiem.
(Iz 43:9-12)

W podsumowaniu napiszę, że autor filmu 1. nie przygotował się zbytni dokładnie, 2. używa nieuzasadnionych zwrotów typu: oryginalny tekst, albo że tekst masorecki nie ma nic wspólnego z rzeczywistością itp. i 3. Zapomniał, że werset ten mógł być próbą jaką podjąć chcieli zwolennicy politeizmu. Generalnie pozostałe manuskrypty biblijne nie potwierdziły, że zamiana słowa jest uzasadniona. To są teorie oparte na... albo celowych błędach tłumaczy, albo po prostu ich pomyłek.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: wuka »

Świetna analiza. Wiesz, że warto by tą wypowiedź przedstawić pod filmikiem i zobaczyć, co autor odpowie.
Co sądzisz?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: Bobo »

Wątpliwa propozycja. Komentarze tam są raczej hejtowane a jak przeczytałem już istniejące, w większość to zakochani w głosie lektora :-D
A mnie się ten głos kompletnie nie podoba :roll:
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
08 sty 2021, 14:37
Wątpliwa propozycja. Komentarze tam są raczej hejtowane a jak przeczytałem już istniejące, w większość to zakochani w głosie lektora :-D
A mnie się ten głos kompletnie nie podoba :roll:
Masz prawo do własnego zdania. Mam tylko nadzieję, że mnie nie podejrzewasz o zakochanie i to w głosie :roll:

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: Bobo »

A bo ja wiem w kim i czym ty się kochasz ?🤔 Do tej pory myślałem, że w... Bobo, wiernym fanie 🤣😍
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Usunięte zdanie z Biblii

Post autor: Bobo »

A może EMET zna jakąś ciekawą myśl odnośnie Pwt Pr 32:8.9 i zmiany słowa?
Oszołomstwu mówię NIE!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe linki o tematyce Biblijnej i religijnej”