Wykłady biblijne M.Majewskiego

Ciekawe strony internetowe, linki do nagrań na YouTube itd. o tematyce Biblijnej i religijnej

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: wuka »

Ukazał się nowy wykład dr Marcina Majewskiego.
Tym razem temat: "Największe wpadki tłumaczy Biblii"
https://www.youtube.com/watch?v=Kssivxq4Rxc


Przy okazji polecam kanał https://www.youtube.com/@Marcin.Majewski
Bogactwo informacji zarówno na temat Biblii i spraw okołobiblijnych; archeologia biblijna, pozabiblijne pisma i księgi i wiele różności.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: wuka »

Ew.Jana w przekładzie dla młodego pokolenia
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: wuka »

Nowy materiał na kanale
"SZASU - tajemniczy lud czczący JAHWE przed Izraelem | Q&A nr 2"
https://www.youtube.com/watch?v=RABWZ8NK19g

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: EMET »

EMET:
Pan dr habilitowany Marcin Majewski niekoniecznie jest bezstronnym obiektywnym biblistą. Jak nietrudno dostrzec można, np. 'Przekład Nowego Świata' traktuje, jak to się mawia, "per noga". Jakoś "przez gardło Mu nie przeszło" przy omawianiu wg Jana 20:17, żeby zapodać oddanie 'PNŚ'. Skwapliwie za to zapodał w celu, jak mniemam, kpiny werset o 'sercu': chodzi o dosłowne tłumaczenie hebrajskiego idiomu. Pan ten - dr hab. Majewski - skądinąd wiem, iż ani nie sympatyzuje [eufemizm] ze Świadkami Jehowy, ani nie gustuje [eufemizm] w formie brzmieniowej Imienia Bożego - "Jehowa". Spytajcie Go, w jakim kodeksie mss hebrajskim jest notacja "Jahwe"...?

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: wybrana »

EMET pisze:
13 lut 2023, 16:48
EMET:
Pan dr habilitowany Marcin Majewski niekoniecznie jest bezstronnym obiektywnym biblistą. Jak nietrudno dostrzec można, np. 'Przekład Nowego Świata' traktuje, jak to się mawia, "per noga". Jakoś "przez gardło Mu nie przeszło" przy omawianiu wg Jana 20:17, żeby zapodać oddanie 'PNŚ'. Skwapliwie za to zapodał w celu, jak mniemam, kpiny werset o 'sercu': chodzi o dosłowne tłumaczenie hebrajskiego idiomu. Pan ten - dr hab. Majewski - skądinąd wiem, iż ani nie sympatyzuje [eufemizm] ze Świadkami Jehowy, ani nie gustuje [eufemizm] w formie brzmieniowej Imienia Bożego - "Jehowa". Spytajcie Go, w jakim kodeksie mss hebrajskim jest notacja "Jahwe"...?

Stephanos, ps. EMET
Na tyle wykładów, zawsze można się do czegoś przyczepić.
Biblista dr hab.Marcin Majewski nie przedstawia Biblii jako ocenę jej prawdy. Przedstawia on ją jako formę wierzeń tzw.teologię przedstawioną w formie pisemnej religii Judaizmu. Nie jest ona historią zdarzeń lecz ujętą teologią według przekazu piszącego ją. Spisano ją na podstawie zasłyszeń z przekazów ustnych, na podstawie mitów oraz zasłyszeń z innych religii ujętych w Mezopotamii i Egipcie.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: EMET »

Pan dr habilitowany powinien być naukowo bezstronnym biblistą, nie zaś teologiem o proweniencji rzymskokatolickiej. Greka koine to nie jest dziedzina zawłaszczona przez teologów o proweniencji rzymskokatolickiej. Jakoś "nie zająknął się" względem oddania wg Jana 20:17 => w przekładzie 'PNŚ'...
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: wuka »

EMET pisze:
13 lut 2023, 18:12
Pan dr habilitowany powinien być naukowo bezstronnym biblistą, nie zaś teologiem o proweniencji rzymskokatolickiej. Greka koine to nie jest dziedzina zawłaszczona przez teologów o proweniencji rzymskokatolickiej. Jakoś "nie zająknął się" względem oddania wg Jana 20:17 => w przekładzie 'PNŚ'...
On jest przede wszystkim archeologiem i tłumaczem z języków starożytnych.
Fakt, że czasami daje wtręty katolickie (o Maryi na przykład), ale pokaż mi choćby jednego, nie naznaczonego denominacyjnie teologa, tłumacza, czy nawet zwykłego rozmówcy.
Nie da się całkowicie wyeliminować tego, co siedzi w człowieku od pokoleń.
Naukowcy innych dziedzin, jakichkolwiek także są "naznaczeni" różnymi przekonaniami. Mocno to widać choćby w archeologii, gdzie nowo odkryte, a pradawne artefakty, zupełnie zmieniające ludzką i ziemską historię są pomijane, bo niewygodne. Nawet ukrywa się je, aby tylko nie wyjść przed szereg.
Historia ludzkości jest inna i o wiele starsza nade wszystko od tej oficjalnej.
Piramidy mają co najmniej 9 tys.lat, a wmawia się, że 2,5 pne powstały. Budowle w Am.Płd. są tak prastare, że nie wiadomo, jak się do tego odnieść, a wmawia się nam, że powstały raptem kilkaset lat temu, już w naszej erze.
Odkrycia w Gebekli Tepe, w Mohendżo Daro itp. Przesuwają historię o tysiące lat, a obowiązuje zakaz mówienia o tym. Już o kosmicznych przypuszczeniach powstania ludzkości, o pobycie "obcych" to w ogóle jest wyśmiewane. A to przecież zakłamywanie rzeczywistości.
Przecież ŚJ też nie są wolni od stronniczości w swoich tłumaczeniach. Co się dziwić badaczowi wychowanemu na katolickiej uczlni, że ma "skrzywienie zawodowe?
Czy protestanci nie robią tego samego w swoich tłumaczeniach? W swoich intrpretacjach?

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: EMET »

EMET:
Z tego, co wiem, to udziela się na kursach z języka hebrajskiego, np. W niedawno wydanym tomiku dra habilitowanego Marka Pieli [z UJ] jest nawet Redaktorem Serii LAMAD. Ten Tomik to kontynuacja Rodzaju i Wyjścia => Księga Sędziów -- Księgi Samuela -- Fragment 1 Księgi Królewskiej; Kraków 2022r.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: wuka »

EMET pisze:
14 lut 2023, 9:44
EMET:
Z tego, co wiem, to udziela się na kursach z języka hebrajskiego, np. W niedawno wydanym tomiku dra habilitowanego Marka Pieli [z UJ] jest nawet Redaktorem Serii LAMAD. Ten Tomik to kontynuacja Rodzaju i Wyjścia => Księga Sędziów -- Księgi Samuela -- Fragment 1 Księgi Królewskiej; Kraków 2022r.

Stephanos, ps. EMET
Masz rację. W akademia edu. są też lekcje hebrajskiego dla zainteresowanych(udostępnione za darmo) . W któymś odcinku o tym mówił, nie pamiętam szczegółów.
Można powiedziec, że ten człowiek jest bardzo pracowity, ma rozległe zainteresowania i umie korzystać z darów mu danych.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: wuka »

Ukazał się nowy wykład "Tego nie wiedziałeś o modlitwie OJCZE NASZ !"
https://www.youtube.com/watch?v=q1viK2jw4D8
Zainteresowanych zapraszam na kanał.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: EMET »

EMET:
Gwoli modlitwy „Ojcze nasz” [wzgl. „Nasz Ojcze”], to w tzw. wezwaniu ‘5.’ ściśle dokładnie mamy zapis: „jak i my PRZEBACZYLIŚMY” [nie, zaś, PRZEBACZAMY]. Dr hab. M. Majewski w swoim internetowym wykładzie wyraźnie wskazuje na cza… PRZESZŁY [!]

Jakoś przy rozważaniach na temat Imienia Bożego owe Imię nijak nie wyartykułowano: zastanawiające, mocno zastanawiające… Nawet nie użył ani razu bodaj formy brzmieniowej – Jahwe.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: wuka »

EMET pisze:
04 mar 2023, 12:48
EMET:
Gwoli modlitwy „Ojcze nasz” [wzgl. „Nasz Ojcze”], to w tzw. wezwaniu ‘5.’ ściśle dokładnie mamy zapis: „jak i my PRZEBACZYLIŚMY” [nie, zaś, PRZEBACZAMY]. Dr hab. M. Majewski w swoim internetowym wykładzie wyraźnie wskazuje na cza… PRZESZŁY [!]

Jakoś przy rozważaniach na temat Imienia Bożego owe Imię nijak nie wyartykułowano: zastanawiające, mocno zastanawiające… Nawet nie użył ani razu bodaj formy brzmieniowej – Jahwe.

Stephanos, ps. EMET
Myślę, że twój zarzut jest niesłuszny. Prof. M.Majewski wielokrotnie w innych wykładach, jak najbardziej mówi o Bogu Jahwe. Tu po prostu omawia Ojcze nasz, a w tej modlitwie nie występuje ani tetragram, ani Jahwe.
Polecam przejrzeć na jego kanale playlisty tematyczne https://www.youtube.com/@Marcin.Majewski

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: EMET »

EMET:

Jak to jest, gdy mówi się o Czyimś Imieniu własnym ANI RAZU Go nie artykułując!?
Czy można czcić Imię Boga nawet owego nie ''dukając''?

Na mnie akurat nie robią wrażenia tzw. erystyczne stwierdzenia dra hab. Majewskiego, gdyż - skoro już takim biblistą-hebraistą-arameistą-grecystą jest, to... Nawet w realiach typowo ludzkich istnieje pojęcie "imieniny"; skoro tak, to o jakie imię solenizanta chodzi: konkretnie!? Skądinąd wiem, iż ów dr hab. - M.M. - nie pała miłością [eufemizm] ani do Świadków Jehowy ani do formy brzmieniowej Imienia Bożego - ,,Jehowa".

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: wuka »

EMET pisze:
04 mar 2023, 13:22
EMET:

Jak to jest, gdy mówi się o Czyimś Imieniu własnym ANI RAZU Go nie artykułując!?
Czy można czcić Imię Boga nawet owego nie ''dukając''?

Na mnie akurat nie robią wrażenia tzw. erystyczne stwierdzenia dra hab. Majewskiego, gdyż - skoro już takim biblistą-hebraistą-arameistą-grecystą jest, to... Nawet w realiach typowo ludzkich istnieje pojęcie "imieniny"; skoro tak, to o jakie imię solenizanta chodzi: konkretnie!? Skądinąd wiem, iż ów dr hab. - M.M. - nie pała miłością [eufemizm] ani do Świadków Jehowy ani do formy brzmieniowej Imienia Bożego - ,,Jehowa".

Stephanos, ps. EMET
Chyba jesteś źle nastawiony (uprzedzony) do niego, bo to katolik. Ja już się takich niechęci wyzbyłam, a wierz mi, nie było łatwo :hehe:
Raz: on już jest profesorem (detal)
Dwa: Rozumiem jego intencje (ten brak wymienienia imienia) w ten sposób, że wcale nie chodzi o Imię jako taki (Jahwe, Zosia, Stasiu) tylko własnie o głębię, która kryje się ZA IMIENIEM. Pan Jezus też powiedział, że już objawił nam Imię i JESZCZE OBJAWI, a więc nie jest najistotniejsze literalne Imię, ale to - OSOBA BOGA, która jest ponad każdym wyrażalnym w słowie czy piśmie imieniem.
Majewski mówi o tym, że żaden człowiek nie jest w stanie wyrazić w żaden sposób wielkości Boga. Ja tak to rozumiem, a ty pewnie przyzwyczajony jesteś do "nadmiaru" ;-) wymieniania Imienia.
W Ojcze nasz nie ma Jahwe, a więc ja nie widzę problemu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś pod filmem dał swoje uwagi. On odpowie, jeśli nie pod filmem to w odcinku, który co jakiś czas się ukazuje- odpowiedzi na pytania.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Wykłady biblijne M.Majewskiego

Post autor: EMET »

EMET:
Ależ, ,wuka’. NIE o moje NASTAWIENIE względem katolika-Majewskiego chodzi, co o Jego nieobiektywizm! Jeśli skwapliwie pokazuje – ów dr hab. – oddanie translacyjne w ‘PNŚ’ po to, żeby niejako wykpić literalność oddania [aż się rzuca w oczy to!], jednak w innej sytuacji \ przy innym wersecie \, gdzie „aż się prosi”, żeby wskazać ‘in plus’ na oddanie w ‘PNŚ’ jako nad wyraz poprawne… tam już nie „zająknie się” nawet ów biblista-hebraista-arameista-grecysta… Dla mnie prawdziwie obiektywnym uczonym jest ten, kto, i owszem, wskaże na ‘minusy’, ale – również - na ‘plusy’, chociażby nawet „nie pałał miłością”: tak do Wyznania, do formy brzmieniowej Imienia, do…
Dla mnie ciekawe jest podejście dra hab. Marka Piela, który stwierdził: „W nauce nie ma autorytetów”. Ów dr hab. też oznajmił, iż nie ma wobec kogokolwiek żadnych uprzedzeń: do jakiegokolwiek ,przekładu’, do…
W swoim opracowaniu jak najbardziej nawiązuje również do ,Przekładu Nowego Świata’: w Wydawnictwie Świadków Jehowy. Traktuje ów ‘Przekład’ na takich samych zasadach, jak i inne ‘Przekłady’: czy to katolickie, czy to protestanckie, czy to… Po prostu: ocenia fachowym okiem merytorycznie, nie zaś… „kakaja twoja familia?”.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe linki o tematyce Biblijnej i religijnej”