Czy Jezus był Żydem?

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Jezus dokładniej Jeszua z Nazaretu był Izraelitą i Żydem o czym mówi wyraźnie jego rodowód - Ewangelia Mateusza 1 : 16; Ewangelia Łukasza 3 : 23- 34; oraz Rzym. 1 : 1 - 3 i Hebr. 7 : 14.


____________________________

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

RM pisze:
Dezerter pisze:Jezus był żydem i nic i nikt tego nie zmieni
Był, był, ale już go takim nie znamy. Napisałem o tym w pierwszym poście tego tematu.
A Paweł (apostoł pogan) kazał się obrzezać Tymoteuszowi przyszłemu biskupowi
Czy odniosłeś się do poniższego fragmentu:
Dotarł też do Derbe i do Listry. A był tam pewien uczeń, imieniem Tymoteusz, syn Żydówki, która była wierząca, i ojca Greka. Bracia z Listry i Ikonium wystawili mu dobre świadectwo. Paweł chciał, aby ten udał się z nim w drogę, toteż wziąwszy go, obrzezał ze względu na Żydów, którzy mieszkali w owych okolicach; wszyscy bowiem wiedzieli, że jego ojciec był Grekiem.
Pisze tam, że obrzezał go ze względu na Żydów. Ja kieruję myślenie w tą stronę, aby wszystko robić ze względu na Jezusa, nie ze względu na Żydów.
Jezus był żydem, więc zrobił to ze względu na Jezusa - mógłbym napisać
Ale fakt jest FAKTEM, że to ZROBIŁ! - obrzezał chrzescijanina, który został Biskupem i nakładał na innych dłonie.
Sam Paweł po 3 swojej wyprawie ewangelizacyjnej gdy ostatni raz odwiedził Jerozolimę pierwsze kroki skierował do Świątyni Żydowskiej i tam oddał się żydowskim obrzędom oczyszczenia za radą Biskupa judeochrześcijańskiego Jakuba (obrzezanego żyda), brata Pańskiego, który przez współczesnych żydów (nie chrześcijan) był nazywany Cadyk (Sprawiedliwy) - jak myślisz dlaczego?
Podpowiem, bo przestrzegał Prawa i był bardzo częstym gościem w Świątyni JHWH
Takie są FAKTY, które mógłbym mnożyć....
Kochani czytający! nie dajcie sobie wcisnąć kitu z tego wątku, że Jezus nie był pobożnym i praktykującym żydem - nie wierzcie w moje słowa - weźcie Biblię i przeczytajcie sami, Ewangelie, Dzieje i Listy Pawła.
Jezus jest obiecanym Mesjaszem w całym Starym Przymierzu dla Narodu Wybranego Żydowskiego. Przyszedł do swoich a swoi nie przyjęli go!
Dlatego kontynuacją judaizmu z czasów Jezusa Judaizmu kapłańskiego Światynnego w prostej linii są ci co przyjęli Mesjasz i zawarli Nowe Przymierze z "Potomkiem Dawida", Synem Bożym, który przyszedł wypełnić Prawo/Torę -judeochrześcijanie i później chrześcijanie
kto ma uszy niech słucha
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Dlatego kontynuacją judaizmu z czasów Jezusa Judaizmu kapłańskiego Światynnego w prostej linii są ci co przyjęli Mesjasz i zawarli Nowe Przymierze z "Potomkiem Dawida", Synem Bożym, który przyszedł wypełnić Prawo/Torę
I do tego miejsca z tym się całkowicie zgadzam, ale w dalszej części już nie. Kontynuatorem nie jest w żadnym wypadku kościół rzymsko-katolicki, ani cerkiew prawosławna, ani kościoły protestanckie.

Chrześcijanie to również błędna nazwa. W Biblii nie ma czegoś takiego. Nazwa chrześcijanie pochodzi od chrztu. W Biblii są Chrystianie, a więc nazwa wywodząca się od Chrystusa. Dosł. Chrystusowi, lub spolszczając chrystusowcy. Bardziej trafna nazwa Chrystianie.


____________________

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Idac Twoim tokiem rozumowania tropicielu,nazwa Chrystianie tez nie jest trafna.Bardziej trafna bylaby nazwa Mesjanie-od Mesjasza.A po polsku?Trudna sprawa,bo jak to przetlumaczyc?Pomazancy?pomazanie?namaszczency?namaszczanie?Brzmi dziwnie i na dodatek malo powaznie.Najtrafniejsza pewnie bylaby nazwa Jezuici,ale ta juz zostala zajeta przez kogos innego ;-) .Bo przeciez Mesjasz,czy Chrystus to nie imie.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

W zasadzie nazwa Mesjanie byłaby odpowiednia, ale nie chciałbym być kojarzony ze wspólnotami mesjańskimi wywodzącymi się z zielonoświątkowców, którzy uważają się za wielkich Żydów, tylko że w środowisku żydowskim nikt ich za swoich nie uważa.


__________________

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Okreslenie "chrzescijanie" jest mocno zadomowione i w naszym jezyku i mentalnosci,jednoczesnie precyzujac kogo dotyczy.Czy warto to zmieniac?Hmm.To tak,jakby probowac zupe ponownie nazywac polewka.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

można tego nie zmieniać, ale wtedy trzeba wyjaśniać ludziom o co chodzi, bo robi się zamęt.


____________

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Dezerter pisze:Kochani czytający! nie dajcie sobie wcisnąć kitu z tego wątku, że Jezus nie był pobożnym i praktykującym żydem
Kochani czytający! nie dajcie sobie wcisnąć kitu, że Jezus był pobożnym i praktykującym Żydem - poprawiłem nieco Twój tekst.
Dezerterze, powołujesz się na pisma, ale ich nie cytujesz. Wiesz przecież, że ze mną tak nie można rozmawiać. Ja cytuję poniżej treść fragmentu, na który się powołałeś:
A gdy przybyliśmy do Jerozolimy, bracia przyjęli nas radośnie. Nazajutrz zaś poszedł Paweł z nami do Jakuba, a gdy przybyli wszyscy starsi, pozdrowiwszy ich, wyłożył im szczegółowo, czego Bóg dokonał wśród pogan przez jego służbę. A oni, gdy to usłyszeli, chwalili Boga i powiedzieli mu: Widzisz, bracie, ile to jest tysięcy Żydów, którzy uwierzyli, a wszyscy gorliwie trzymają się zakonu; o tobie jednak powiedziano im, że wszystkich Żydów, którzy żyją między poganami, nauczasz odstępstwa od Mojżesza, mówiąc, żeby nie obrzezywali dzieci ani też nie zachowywali zwyczajów. Co tu robić? Z pewnością usłyszą, że przyszedłeś. Zrób więc to, co ci mówimy: Jest między nami czterech mężów, którzy uczynili ślub; weź ich, poddaj się wraz z nimi oczyszczeniu i pokryj za nich koszty, aby mogli ostrzyc głowy; wtedy wszyscy poznają, że to, co im o tobie powiedziano, nie odpowiada prawdzie, lecz że i ty sam przestrzegasz zakonu.
Jak więc czytasz, Paweł uwikłał się w rytuały żydowskie, za radą Jakuba, owego Sprawiedliwego. O Pawle wiemy, jaki był jego osobisty stosunek do rytuałów żydowskich. Napisał o tym m. in. tak: Ale to, co mi było zyskiem, tom poczytał dla Chrystusa za szkodę. Owszem i wszystko poczytam sobie za szkodę dla zacności znajomości Chrystusa Jezusa, Pana mojego, dla któregom wszystko utracił i mam to sobie za gnój, abym Chrystusa zyskał,(BG)
A rozważając to w inny sposób, czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki był stosunek Jezusa do rytuałów religijnych (żydowskich), skoro Jego największy naśladowca, a zarazem nauczyciel pisze, że dla pozyskania Chrystusa swoje dotychczasowe wartości uznaje za gnój?

Można także na temat żydowskości Jezusa spojrzeć z takiej perspektywy (wklejka z moich materiałów):
J 11, 47-53;
Tedy arcykapłani i faryzeusze zwołali Radę Najwyższą i mówili: Cóż uczynimy? Człowiek ten dokonuje wielu cudów. Jeśli go tak zostawimy, wszyscy uwierzą w niego; wtedy przyjdą Rzymianie i zabiorą naszą świątynię i nasz naród. A jeden z nich, Kaifasz, który tego roku był arcykapłanem, rzekł do nich: Wy nic nie wiecie, i nie myślicie, że lepiej jest dla nas, by jeden człowiek umarł za lud, niż żeby wszystek ten lud zginął. A tego nie mówił sam z siebie, ale jako arcykapłan w owym roku prorokował, że Jezus miał umrzeć za naród. A nie tylko za naród, lecz też aby zebrać w jedno rozproszone dzieci Boże. Od tego też dnia naradzali się, aby go zabić.

Żydzi zasiadający w Radzie Najwyższej rozumieli powagę sytuacji związanej z misją Jezusa. Działania Jezusa, w ich przekonaniu, godziły w podstawy bytu i tożsamości narodu żydowskiego. Wyrazili na tym spotkaniu swoje poważne obawy związane z działalnością Jezusa. Mówiąc najprościej, nauczanie i działalność Jezusa, były bardzo niebezpieczne dla dla istnienia i zachowania tożsamości Żydów. Dlatego Jezus został zabity. Napisałem tu ku refleksji dla chrześcijan, którzy wierzą w misję wspierania Izraela i zupełnie bezkrytycznie podchodzą do wszelkich działań Żydów. Z perspektywy Ewangelii, wygląda to tak, że wierzycie i czcicie jednego z największych wrogów Żydów, czyli Jezusa Chrystusa. W tej sytuacji, przekonanie, że możliwa jest do wybudowania trwała i wartościowa przyjaźń pomiędzy chrześcijaństwem a judaizmem, jest, w moim zrozumieniu, szczytem naiwności.
Napiszę jeszcze, że rozumowanie członków Sanhedrynu, opisanych powyżej, było posadowione na Torze, Mojżeszu i religii świątynnej. Gdyby Jezus przestrzegał religijnych zasad i ukierunkowywał myślenie Żydów na Mojżesza, nie byłby postrzegany jako wróg przez Żydów. Konkluzja z powyższego; ludzie, którzy bezkrytycznie budują swoją duchowość na dziedzictwie Żydów i szukają tożsamości w przestrzeganiu zasad religii żydowskiej, angażują swój umysł, w taki rodzaj rozumowania, który prowadzi do uśmiercania Jezusa, co w oczywisty sposób dokumentuje stanowisko członków Sanhedrynu. Nauczanie Jezusa godziło w fundamentalne podwaliny religii żydowskiej, dlatego Jezus został zabity.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

Z Ew. Jana: Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli.

Kim byli Ci swoi?
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Korn
Posty: 637
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:34

Post autor: Korn »

.Cyprian. pisze:Z Ew. Jana: Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli.

Kim byli Ci swoi?

Przyszedł do Edomitów, którzy przymusowo przeszli na Judaizm.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

Korn pisze:
.Cyprian. pisze:Z Ew. Jana: Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli.

Kim byli Ci swoi?

Przyszedł do Edomitów, którzy przymusowo przeszli na Judaizm.
Poproszę o poparcie tezy cytatem z Biblii.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

ZAMOS
Posty: 2161
Rejestracja: 19 paź 2012, 10:26
Lokalizacja: Wieś pod Warszawą

Post autor: ZAMOS »

.Cyprian. pisze: Poproszę o poparcie tezy cytatem z Biblii.
Poczytaj wątek o Ezawie, tam wszystko jest pięknie wyłożone.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

ZAMOS pisze:
.Cyprian. pisze: Poproszę o poparcie tezy cytatem z Biblii.
Poczytaj wątek o Ezawie, tam wszystko jest pięknie wyłożone.
Oj, tak. O ile dobrze sobie przypominam, to wątek JerzegoMariana, obecnie Georga. Spiskowa teoria dziejów. Czytałem.

W ogóle - tu zwracam się do uznających natchnienie Biblii - lekturą obowiązkową dla każdego Chrześcijanina odnośnie tematu Izraela jest 11 rozdział Listu do Rzymian Pawła, Apostoła Chrystusowego. Niesamowite słowa.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Korn
Posty: 637
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:34

Post autor: Korn »

.Cyprian. pisze:
ZAMOS pisze:
.Cyprian. pisze: Poproszę o poparcie tezy cytatem z Biblii.
Poczytaj wątek o Ezawie, tam wszystko jest pięknie wyłożone.
Oj, tak. O ile dobrze sobie przypominam, to wątek JerzegoMariana, obecnie Georga. Spiskowa teoria dziejów. Czytałem.

W ogóle - tu zwracam się do uznających natchnienie Biblii - lekturą obowiązkową dla każdego Chrześcijanina odnośnie tematu Izraela jest 11 rozdział Listu do Rzymian Pawła, Apostoła Chrystusowego. Niesamowite słowa.
Dla sporej grupy nazistowskich Niemców, swoistą biblią był Mein Kampf Hitlera. "Świętą biblię" dla swoich wyznawców, napisał Marks-Manifest komunistyczny. 90% NT napisali faryzeusze. Paweł, Marek, Łukasz. I wszyscy oni powiedzą to jest wielkie, to jest natchnione.
W prost bazuje się na naturze ludzkiej-poszukujących drogowskazów i "świetlanych przykładów" A życie jak zwykle, toczy swoje własne, nieprzewidywalne scenariusze.

To co dzisiaj wydaje się święte, jutro może być przeklęte.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

Korn pisze:
.Cyprian. pisze:
ZAMOS pisze:
.Cyprian. pisze: Poproszę o poparcie tezy cytatem z Biblii.
Poczytaj wątek o Ezawie, tam wszystko jest pięknie wyłożone.
Oj, tak. O ile dobrze sobie przypominam, to wątek JerzegoMariana, obecnie Georga. Spiskowa teoria dziejów. Czytałem.

W ogóle - tu zwracam się do uznających natchnienie Biblii - lekturą obowiązkową dla każdego Chrześcijanina odnośnie tematu Izraela jest 11 rozdział Listu do Rzymian Pawła, Apostoła Chrystusowego. Niesamowite słowa.
Dla sporej grupy nazistowskich Niemców, swoistą biblią był Mein Kampf Hitlera. "Świętą biblię" dla swoich wyznawców, napisał Marks-Manifest komunistyczny. 90% NT napisali faryzeusze. Paweł, Marek, Łukasz. I wszyscy oni powiedzą to jest wielkie, to jest natchnione.
W prost bazuje się na naturze ludzkiej-poszukujących drogowskazów i "świetlanych przykładów" A życie jak zwykle, toczy swoje własne, nieprzewidywalne scenariusze.

To co dzisiaj wydaje się święte, jutro może być przeklęte.
Napisałeś, że "Przyszedł do Edomitów, którzy przymusowo przeszli na Judaizm." Zapytałem Cię o poparcie tej tezy cytatem z Biblii. Cytatu nie dostałem, dostałem natomiast porównanie do sporej grupy nazistów i pewnie też sporej grupy komunistów [w tym wypadku brak sprecyzowania].

No, porównanie piękne. Gratulacje. Pewnie sam sobie jestem winny, bo - wiedząc, że takiego wersetu nie ma - nie powinienem się o niego pytać, tylko samemu odpowiedzieć, że nie ma.

Ta "spora grupa" - tzn., że jednak nie wszyscy? To mogłeś mnie zaliczyć chociaż do tych nie wszystkich - może lepiej bym się poczuł. Co? Może litości więcej?

A tak, przy okazji, gdyby nie Biblia to nawet nie wiedziałbyś prawdopodobnie, że istnieli Edomici.

Zapamiętałem, że raz już mi w podobnym stylu napisałeś: Korn do mnie. Zobacz teraz, jak Zamos burzy.

Ech, szkoda słów.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”