Bliźni

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Bliźni

Post autor: wybrana »

Wuka, przeczytaj jeszcze raz mój post, który napisałam powyżej i nie przypisuj mi stwierdzeń, których ja nie napisałam.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Bliźni

Post autor: wuka »

wybrana pisze:
28 lip 2020, 12:53
Wuka, przeczytaj jeszcze raz mój post, który napisałam powyżej i nie przypisuj mi stwierdzeń, których ja nie napisałam.
Tak na szybko, bo jestem gotowa do wyścia ;-)
Zauważyłam, że piszesz, że nie masz na mysli proroków ST, ale dalej, w dalszej części wypowiedzi, dajesz wyraźnie do zrozumienia, że jednak masz.
Skoro jednak źle odczytałam cię, to podaj proszę, jakich konkretnie (rozumiem, że pozabiblijnych) proroków masz na myśli.
Ja wspomniałam tez o prorokach i dopowiem, że mam namyśli takich całkiem świeckich ;-) (jak by to okreslili ortodoksi), a wręcz heretyckich :mrgreen:

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Bliźni

Post autor: nike »

Kto jest moim bliźnim???--- Każdy człowiek jest moim bliźnim, w naszym śpiewniku jest piękna pieśń, kilka słów:

Któż bliźnim twoim,
każdy który z tobą
drogą krzyżową do wrót nieba śpieszy,

Któż jeszcze bliźnim?
ten też, co dla ciebie
jakby ze skały serce ma wykute

A więc wszyscy jesteśmy bliźnimi dla siebie.
A jeżeli chodzi o Arabów zamieszkujących Palestynę to oni z Żydami są KUZYNAMI jedni od EZAWA DRUDZY OD JAKUBA.
A kochają się hehe "jak przystało na kuzynów"

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Re: Bliźni

Post autor: efroni »

wuka pisze:Ciekawe spojrzenie i interesujące rozróżnienia robisz.
Nie jestem pewna, czy mają one jakieś podstawy oprócz osobistych wierzeń, ale na pewno warto sprawę rozważyć. Nie wiem tylko, gdzie miałabym szukać ewentualnych informacji w sprawie rozróżnień tej "duszy" i "boskiej duszy".
Chrześcijaństwo jest stosunkowo nową religią i jednak przez wieki obejmowalo tylko niewielki obszar naszego globu. Natomiast ludzie żyją od prawieków i znacznie starsze pisma mówią jednak inaczej.
Nie , starsze pisma nie mówią inaczej . Starsze pisma i starsze religie mówią nie o dwóch duszach w człowieku ale o trzech , czterech i więcej .

— Kinjuro — rzekłem — czy ja mam jedną duszę, czy więcej, niewiem, ale powiedz mi, ile ty masz dusz?
 — Ja, samolub, mam tylko cztery dusze — odpowiedział Kinjuro z głębokiem przekonaniem.
 — Cztery? — zawołałem, niepewny, czy dobrze słyszałem.
 — Cztery — powtórzył. — Ale ten chłopiec, nie ma więcej jak jedną duszę, tak brak mu cierpliwości.
 — W jaki sposób dowiedziałeś się, że masz cztery dusze?
 — Są ludzie mądrzy, uczeni, którzy takie rzeczy wiedzą — odparł, wytrząsając swoją małą, srebrną fajeczkę. — Są też księgi stare, które to wyjaśniają. Z wieku człowieka, z dnia jego urodzenia, z gwiazd na niebie, można oznaczyć ilość dusz jego. Ale biegłość w tem mają tylko godni czci starcy. Dzisiejsi ludzie, którzy przyjęli naukę krajów zachodnich, są już niewierzący.
 — A powiedz mi Kinjuro, czy są ludzie, którzy mają więcej dusz, niż ty?
 — Naturalnie; niektórzy mają pięć, inni sześć, siedem, ośm. Bogowie jednak nie dopuszczają, aby który z ludzi miał więcej, niż siedem dusz. Nie wydaje mi się jednak, aby to była reguła ogólna


Jeszcze jeden cytat; „Zaprawdę, niewiedza jest jak zamknięte i pozbawione powietrza naczynie; a Dusza jak ptak zamknięty w jego wnętrzu. Nie śpiewa, nie wzrusza piór, a niemy i odrętwiały ptak siedzi i umiera z wyczerpania"

Moje "osobiste wierzenia" , jak piszesz, nie wzięły się z znikąd , nie jestem naukowcem ani badaczem pism, ani badaczem czy pasjonatem starożytności .
Fizyka kwantowa + prace [publikacje] dr Michaela Newtona + stare wierzenia +Biblia + "stare pisma"[jak piszesz] złożyły się na to co napisałem
a co Ty określiłaś "osobistymi wierzeniami " [są interesujące, ale należy do nich podchodzić z rezerwą ; jak do chrześcijaństwa (ponieważ nie maja potwierdzenia w "starych pismach" czy w starych religiach )]

Tolle pisząc o "istocie duchowej która została prawie całkowicie zasłonięta" pisze tylko o duchowości [w sensie ogólnym] czy o czymś bardziej osobistym , o czymś co było [jest] w człowieku, ale teraz jest zasłonięte [ więc Dusza niczym "niemy i odrętwiały ptak siedzi i umiera z wyczerpania [nie śpiewa , nie wzrusza piór]]" ?
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Re: Bliźni

Post autor: Luba »

efroni pisze:
29 lip 2020, 7:57

Tolle pisząc o "istocie duchowej która została prawie całkowicie zasłonięta" pisze tylko o duchowości [w sensie ogólnym] czy o czymś bardziej osobistym , o czymś co było [jest] w człowieku, ale teraz jest zasłonięte [ więc Dusza niczym "niemy i odrętwiały ptak siedzi i umiera z wyczerpania [nie śpiewa , nie wzrusza piór]]" ?
Masz na mysli Eckhart Tolle...?

A moglbys, efroni, podac konkretne zrodlo, z ktorego zaczerpnales ten tekst, ktory cytujesz...?...bo chcialabym to sprawdzic.

Z gory dziekuje.

Sama probowalam znalezc zrodlo, ale nie udalo sie.

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Re: Bliźni

Post autor: efroni »

...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Re: Bliźni

Post autor: Luba »

efroni pisze:
29 lip 2020, 9:52
Pisała o tym wuka viewtopic.php?p=472655#p472655

Wuka niczego takiego nie napisala, co mozna by zrownac z fantazjami rozokrzyzowcow(?), tak jak ty to zrobiles, piszac: "(...)więc Dusza niczym "niemy i odrętwiały ptak siedzi i umiera z wyczerpania [nie śpiewa , nie wzrusza piór]].

Podczas lektury tekstow E. Tolle nigdy nie natknelam sie na taki, ktory moglby sugerowac takie pojmowanie "duszy".

Piszac w ten nieprzemyslany, niedbaly sposob, wprowadzasz ludzi w blad, a potem zwalasz na innych.

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Re: Bliźni

Post autor: efroni »

A skąd wzięłaś "fantazje różokrzyżowców (?)"
Nauka o dwóch [i więcej ]duszach jest starsza niż Tolle a co ciekawe potwierdzają ją i "stare religie" i "stare pisma" i nauka i judaizm [co jest nie bez znaczenia zważywszy, że to forum biblijne].
Ostatnio zmieniony 29 lip 2020, 10:36 przez efroni, łącznie zmieniany 1 raz.
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Bliźni

Post autor: wuka »

Moje "osobiste wierzenia" , jak piszesz, nie wzięły się z znikąd
Chyba odczytałeś, odebrałeś mój wpis, joko "naganę"? Jeśli tak, to bardzo cię przepraszam, na pewno niezręcznie się wyraziłam.
Dziękuję ci za tekst o duszach.
Wiesz, ja ciągle szukam, pytam, błądzę, coś znajduję itd. To chyba normalny proces.
W spór o to, co pisze E.Tolle nie wchodzę, bo, jak pisałam, czytałam jego jedną książkę - "Potęga teraźniejszości" i to wiele lat temu. Kompletnie nie pamiętam szczegółów. Natomiast tutaj zacytowałam to, co było na linkowanej stronie o nim. Zupełnie zapomniałam, że ktoś taki istnieje i wygooglowałam, aby cokolwiek sobie o nim przeczytac. Wtedy przypomiała mi się książka i tyle. Nie obarczajcie mnie poglądami kogokolwiek. ;-) :-D

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Re: Bliźni

Post autor: Luba »

efroni pisze:
29 lip 2020, 10:25
A skąd wzięłaś "fantazje różokrzyżowców (?)"

Z mojej prywatnej kopalni wiedzy...a poniewaz kopalam w niej na szybko, zdaje sobie sprawe, ze moglam wydobyc nie ten kamien (wiedzy)...stad ten pytajnik w nawiasie :->

Ale pokopie moze jeszcze troche, zeby sie upewnic... :->

Z cala pewnoscia fantazja w tym stylu nie zostala wypowiedziana przez E. Tolle :->

Starsze od Tolle nauki maja oczywiscie swoje miejsce w rozwoju duchowym.

Ale to nie ma nic do rzeczy, ktora zakwestionowalam w twoim nieprzemyslanym poscie.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2020, 10:44 przez Luba, łącznie zmieniany 1 raz.

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Re: Bliźni

Post autor: efroni »

Nie jako naganę . Jako "osobiste wierzenia" niczym nie potwierdzone
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Bliźni

Post autor: wuka »

Nauka o dwóch [i więcej ]duszach jest starsza niż Tolle a co ciekawe potwierdzają ją i "stare religie" i "stare pisma" i nauka i judaizm [co jest nie bez znaczenia zważywszy, że to forum biblijne].
Przecież Tolle nie jest żadną wyrocznią.
Tak, forum jest biblijne, ale o duszy w Biblii też mamy dość różne informacje. Przecież na forum niejeden spór był o duchu, duszy, ducho bożym, przeznaczeniu duszy...no i o bliźnim. Kto jest bliźnim? Człowiek tego samego ducha, czy w ogóle człowiek?
Sam widzisz, że wszystko może być powodem sporu. A jeszcze jak odkrycia fizyki kwantowej w to włączymy, a jeszcze jak trącimy podróże poza ciało, sprawy śmierci klinicznej...itp. to mamy o czym rozmawiać :-D

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Bliźni

Post autor: wuka »

efroni pisze:
29 lip 2020, 10:43
Nie jako naganę . Jako "osobiste wierzenia" niczym nie potwierdzone
Jeszcze raz cię przepraszam :xcalus:

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Re: Bliźni

Post autor: Luba »

wuka pisze:
29 lip 2020, 10:46
Nauka o dwóch [i więcej ]duszach jest starsza niż Tolle a co ciekawe potwierdzają ją i "stare religie" i "stare pisma" i nauka i judaizm [co jest nie bez znaczenia zważywszy, że to forum biblijne].
Przecież Tolle nie jest żadną wyrocznią.
(...)

Oczywiscie, ze nie jest wyrocznia :-D ...."wyrocznie" to specjalnosc judeochrzescijan... :-D ...i z czlowieczenstwem, bliznim oraz Eckhartem Tolle i... Prawdą nie mają one nic wspolnego.

Sam o sobie pisze E.Tolle we wstepie do swojej drugiej ksiazki, "Mowa ciszy" , tak:


"prawdziwy nauczyciel duchowy nie ma nic do nauczenia w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nie ma nic, co mógłby dać lub dodać od siebie, jak na przykład nowych informacji, wierzeń lub zasad postępowania. Jedyną funkcją takiego nauczyciela jest pomóc ci usunąć to, co oddziela cię od prawdy..." i ze "jego słowa to nic więcej jak drogowskazy".


A jesli chodzi o Biblie to Tolle bardzo czesto powoluje sie na jej tresci, bedac oczywiscie zupelnie neutralnym, jesli idzie o doktryny, jakie z udzialem tej ksiegi stworzono i pod grozba smierci od miecza albo w piekle przez cale tysiaclecia wprowadzano "w zycie".

Piszac "w zycie" doznalam olsnienia...dotarlo do mnie po raz kolejny, co tak naprawde judeochrzescijanie wyprawiali z ZYCIEM

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”