Bóg - stały czy zmienny?

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

wuka pisze: Czegoś jednak nie rozumiem. Po wygnaniu z Raju spotkano innych ludzi.
Wuka, gdzie tak jest napisane? Możesz podać werset?
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

.Cyprian. pisze:
wuka pisze: Czegoś jednak nie rozumiem. Po wygnaniu z Raju spotkano innych ludzi.
Wuka, gdzie tak jest napisane? Możesz podać werset?
Nie pamiętam, ale kiedy na przykłąd Kain po zabiciu Abla odszedł to przecież spotkał ludzi innych. Stąd wniosek, że istnieli na planecie inni ludzie. Ks.Rodzaju i ta opowieść o pierwszych ludziach sugeruje, że tylko ta jedna para tam była. Nie mogę sę z tym zgodzić. Być może to miało coś zobrazowac. Inne źródła, o wiele starsze od PS mówią też o stworzeniu, ale nieco szerzej ;-)

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

wuka pisze:
.Cyprian. pisze:
wuka pisze: Czegoś jednak nie rozumiem. Po wygnaniu z Raju spotkano innych ludzi.
Wuka, gdzie tak jest napisane? Możesz podać werset?
Nie pamiętam, ale kiedy na przykłąd Kain po zabiciu Abla odszedł to przecież spotkał ludzi innych. Stąd wniosek, że istnieli na planecie inni ludzie. Ks.Rodzaju i ta opowieść o pierwszych ludziach sugeruje, że tylko ta jedna para tam była. Nie mogę sę z tym zgodzić. Być może to miało coś zobrazowac. Inne źródła, o wiele starsze od PS mówią też o stworzeniu, ale nieco szerzej ;-)
Napisane mamy tak:
Rodzaju 3,23-24 (BW)

Odprawił go więc Pan Bóg z ogrodu Eden, aby uprawiał ziemię, z której został wzięty. I tak wygnał człowieka, a na wschód od ogrodu Eden umieścił cheruby i płomienisty miecz wirujący, aby strzegły drogi do drzewa życia.
Tu nigdzie nie wzmianki, jakoby byli inni ludzie. Dopiero potem, gdy czyn Kaina wyszedł na jaw - ten mówi:
Rodzaju 4,14 (BW)

Oto dziś wypędzasz mnie z tej ziemi i muszę ukryć się przed obliczem twoim. Będę tułaczem i wędrowcem na ziemi, a każdy, kto mnie spotka, zabije mnie.
Dlaczego jednak utożsamiać ten fragment z innymi poza-adamowymi ludźmi a nie z innymi potomkami Adama? Przecież zamierzeniem Bożym było, by cała Ziemia została zapełniona ludźmi i Kain na pewno był o tym pouczony przez swoich rodziców. Zatem obawiał się swoich braci i sióstr i ich potomstwa - których jeśli w owym czasie nie było, to było pewne, że się pojawią.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Ok, Cyprian. Nie będę ci wciskać swoich poglądów. Może było tak, a może całkiem inaczej. Zostańmy przy twoim ;-)

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

.Cyprian. pisze: Według kreacjonistów młodej Ziemi, do których siebie zaliczam, zwierzęta w Edenie nie umierały, gdyż śmierć przyszła na świat przez człowieka. Pierwsza śmierć jaka się pojawiła to zwierzęta, które przestały żyć, by Adam i Ewa mogli mieć odzienie (ze skór tych zwierząt).
Właśnie.
Skoro zatem w Raju nie było śmierci, to Adam i Ewa nie mieli pojęcia co to znaczy "umrzecie".
Równie sensowne byłoby powiedzieć, że Windows im się zawiesi :mrgreen:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

.Cyprian. pisze:
wuka pisze:
.Cyprian. pisze:
wuka pisze: Czegoś jednak nie rozumiem. Po wygnaniu z Raju spotkano innych ludzi.
Wuka, gdzie tak jest napisane? Możesz podać werset?
Nie pamiętam, ale kiedy na przykłąd Kain po zabiciu Abla odszedł to przecież spotkał ludzi innych. Stąd wniosek, że istnieli na planecie inni ludzie. Ks.Rodzaju i ta opowieść o pierwszych ludziach sugeruje, że tylko ta jedna para tam była. Nie mogę sę z tym zgodzić. Być może to miało coś zobrazowac. Inne źródła, o wiele starsze od PS mówią też o stworzeniu, ale nieco szerzej ;-)
Napisane mamy tak:
Rodzaju 3,23-24 (BW)

Odprawił go więc Pan Bóg z ogrodu Eden, aby uprawiał ziemię, z której został wzięty. I tak wygnał człowieka, a na wschód od ogrodu Eden umieścił cheruby i płomienisty miecz wirujący, aby strzegły drogi do drzewa życia.
Tu nigdzie nie wzmianki, jakoby byli inni ludzie. Dopiero potem, gdy czyn Kaina wyszedł na jaw - ten mówi:
Rodzaju 4,14 (BW)

Oto dziś wypędzasz mnie z tej ziemi i muszę ukryć się przed obliczem twoim. Będę tułaczem i wędrowcem na ziemi, a każdy, kto mnie spotka, zabije mnie.
Dlaczego jednak utożsamiać ten fragment z innymi poza-adamowymi ludźmi a nie z innymi potomkami Adama? Przecież zamierzeniem Bożym było, by cała Ziemia została zapełniona ludźmi i Kain na pewno był o tym pouczony przez swoich rodziców. Zatem obawiał się swoich braci i sióstr i ich potomstwa - których jeśli w owym czasie nie było, to było pewne, że się pojawią.
Tylko w pierwszym rozdziale Księgi Rodzaju jest mowa o stworzeniu Ziemi i zaludniania niej ludźmi.
Drugi rozdział to ostatnie 6-8 tysięcy lat wstecz, i jest tu mowa o stworzeńiu Ogrodu Rajskiego i stworzeniu nowego człowieka - Adama.

Pozostaje pytanie dlaczego Kain ZABIŁ własnego brata, i sam obawiał się śmierci z rąk obcych ludzi.

Skąd się w Kainie wzięła nienawiść i chęć do zbrodni. Czyż nie są to cechy SZATANA ?

Tłomaczenie wyrazu wąż jest tu błędne. Wąż po angielsku to Serprnt, a Serpent to KRĘTACZ / KŁAMCA / ZWODZICIEL / ZABÓJCA / SZATAN / JEHOWA - który w Księdze Rodzaju 25 stał się ojcem następnego bratobójcy - Jakuba / Izraela.

Czy czytałeś jak Jakub / Izrael zamordował swego brata Ezawa ?
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

BoaDusiciel pisze:To może ja zapytam: skąd twierdzenie, ze zwierzęta w Edenie umierały ?
Na logikę.
Gdyby się dowolnie rozmnażały, bez śmierci jak niektórzy, tutaj implikują, to Eden przez zwierzęta byłby przeludniony.
Adam wtedy nie wiedział by, co to śmierć.
Wtedy prawo, które dał Bóg pierwszym ludziom, byłoby śmieszne, skoro by Adam nie zobaczył czym jest śmierć.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Na logikę, to nie istnieją drzewa, dzięki którym można żyć wiecznie.
Nie istnieją też drzewa, dzięki którym zdobywa się wiadomości.
Gadające węże też nie istnieją.
Wniosek: logika ma się nijak do historii biblijnych.
Może zwierzęta rzadziej się mnożyły ?
A poza tym - ile lat przebywali Adam z Ewą w Raju ? :roll:
Moim zdaniem, skoro w Biblii nie napisano, że zwierzęta umierały, to chyba nie umierały.
Nie wypada twierdzić, że umierały, mimo że Biblia nic o tym nie wspomina.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Jest tam napisane, że po grzechu Adam i Ewa odkryli swoją nagość i Bóg dostarczył im skórę ze zwierzęcia.
Słyszałam taką wykładnię, że to był pierwszy widoczny efekt grzechu - śmierć niewinnego zwierzęcia i symbolizowal przyszłą ofiarę PJ.
Tak tylko nadmieniam.

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

To się zgadza z teorią, że śmierć pojawiła się wskutek grzechu.
Czyli chyba każda śmierć, a nie tylko śmierć ludzi.
Inna sprawa, że Jahwe mógł sprawić, że zwierzęta żyły, mimo obdarcia ze skóry :mrgreen:
Mnie śmieszy, że Jahwe stworzył cały świat, a żeby zrobić ludziom ubranie musiał obdzierać zwierzęta ze skóry.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

BoaDusiciel pisze:To się zgadza z teorią, że śmierć pojawiła się wskutek grzechu.
Czyli chyba każda śmierć, a nie tylko śmierć ludzi.
Inna sprawa, że Jahwe mógł sprawić, że zwierzęta żyły, mimo obdarcia ze skóry :mrgreen:
Mnie śmieszy, że Jahwe stworzył cały świat, a żeby zrobić ludziom ubranie musiał obdzierać zwierzęta ze skóry.
Nie wgłębiam się już w to. Przyjęłam alternatywną opcję stworzenia i dalszych dziejów ludzkości ;-)

Korn
Posty: 637
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:34

Post autor: Korn »

BoaDusiciel pisze:To się zgadza z teorią, że śmierć pojawiła się wskutek grzechu.
Czyli chyba każda śmierć, a nie tylko śmierć ludzi.
Inna sprawa, że Jahwe mógł sprawić, że zwierzęta żyły, mimo obdarcia ze skóry :mrgreen:
Mnie śmieszy, że Jahwe stworzył cały świat, a żeby zrobić ludziom ubranie musiał obdzierać zwierzęta ze skóry.
Tak sobie myślę Boa, ze masz pełne pole do popisu. Niestety tak zostało napisane pismo. Każdy logiczniemyślacy ma z nim problem.
Z tego powodu powstało około 3800 denominacji chrześcijańskich opierających się na NT.
Jeśli chodzi o ST, to u żydów jest podobnie. Wszystkie sekty chasydzkie interpretują sobie Torę na swój sposób. Toczą spory, wręcz nienawidząc siebie.
Masz racje, do wszystkiego można się przyczepić tak nielogiczne to jest.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

wuka pisze:Ok, Cyprian. Nie będę ci wciskać swoich poglądów. Może było tak, a może całkiem inaczej. Zostańmy przy twoim ;-)
Wuka, ja przecież też nie chcę na siłę Tobie wciskać swoich. Każdy z nas zgodnie ze swoim sumieniem i poznaniem pisze. Niemniej jednak prawda może być tylko jedna.

George pisze:Czy czytałeś jak Jakub / Izrael zamordował swego brata Ezawa ?

W Biblii czegoś takiego nie czytałem.


Według Talmudu zaś Ezaw został zabity przez wnuka Jakuba, Huszima, syna Dana - > śmierć Ezawa. Ja jednak do Talmudu wagi nie przywiązuję.
wuka pisze:Jest tam napisane, że po grzechu Adam i Ewa odkryli swoją nagość i Bóg dostarczył im skórę ze zwierzęcia.
Słyszałam taką wykładnię, że to był pierwszy widoczny efekt grzechu - śmierć niewinnego zwierzęcia i symbolizowal przyszłą ofiarę PJ.
Tak tylko nadmieniam.
Właśnie, karą za grzech jest śmierć. Adam z Ewą nie umarli od razu, ale te zwierzęta w jakiś sposób stanowiły ofiarę za grzechy. Bo jak wyjaśnić to, że Abel składał ofiarę ze zwierząt? Śmierć zwierząt z których Adam i Ewa mieli skóry, ofiary ze zwierząt składane przez Abla - stanowi to pewien ciąg.
BoaDusiciel pisze:Właśnie.
Skoro zatem w Raju nie było śmierci, to Adam i Ewa nie mieli pojęcia co to znaczy "umrzecie".
Równie sensowne byłoby powiedzieć, że Windows im się zawiesi
Oj, nie bierzesz tylko jednego pod uwagę. W odróżnieniu od Ciebie i mnie oni byli doskonali. Więcej można im było wytłumaczyć niż mnie i Tobie dzisiaj.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Jak więc można mówić, że Biblia jest dziełem Ducha Świętego i jest nieomylna? To mnie zdumiewa.

Korn
Posty: 637
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:34

Post autor: Korn »

.Cyprian. pisze:
wuka pisze:Ok, Cyprian. Nie będę ci wciskać swoich poglądów. Może było tak, a może całkiem inaczej. Zostańmy przy twoim ;-)
Wuka, ja przecież też nie chcę na siłę Tobie wciskać swoich. Każdy z nas zgodnie ze swoim sumieniem i poznaniem pisze. Niemniej jednak prawda może być tylko jedna.

George pisze:Czy czytałeś jak Jakub / Izrael zamordował swego brata Ezawa ?

W Biblii czegoś takiego nie czytałem.


Według Talmudu zaś Ezaw został zabity przez wnuka Jakuba, Huszima, syna Dana - > śmierć Ezawa. Ja jednak do Talmudu wagi nie przywiązuję.
wuka pisze:Jest tam napisane, że po grzechu Adam i Ewa odkryli swoją nagość i Bóg dostarczył im skórę ze zwierzęcia.
Słyszałam taką wykładnię, że to był pierwszy widoczny efekt grzechu - śmierć niewinnego zwierzęcia i symbolizowal przyszłą ofiarę PJ.
Tak tylko nadmieniam.
Właśnie, karą za grzech jest śmierć. Adam z Ewą nie umarli od razu, ale te zwierzęta w jakiś sposób stanowiły ofiarę za grzechy. Bo jak wyjaśnić to, że Abel składał ofiarę ze zwierząt? Śmierć zwierząt z których Adam i Ewa mieli skóry, ofiary ze zwierząt składane przez Abla - stanowi to pewien ciąg.
BoaDusiciel pisze:Właśnie.
Skoro zatem w Raju nie było śmierci, to Adam i Ewa nie mieli pojęcia co to znaczy "umrzecie".
Równie sensowne byłoby powiedzieć, że Windows im się zawiesi
Oj, nie bierzesz tylko jednego pod uwagę. W odróżnieniu od Ciebie i mnie oni byli doskonali. Więcej można im było wytłumaczyć niż mnie i Tobie dzisiaj.
Talmud to jest dzieło, tylko pokolenia Judy. I to tylko faryzeuszy=kabalistów.
A gdzie 11 pozostałych pokoleń.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”