Korneliusz

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Korneliusz

Post autor: Albertus »

Krystian pisze:
08 sie 2020, 14:34
Jak wiemy setnik Korneliusz przyjął chrzest z w imię Pana Jezusa.
Dalej Biblia nic o nim nie pisze.
Jak sądzicie, czy nadal służył w armii rzymskiej?
Prawdopodobnie dalej służył w armii.

Po pierwsze dlatego ze nie mógł jej opuścić przed końcem służby a poza tym to nie widać w Piśmie aby apostołowie mieli jakieś zastrzeżenia wobec niego odnośnie pełnionej służby w armii.

Chrześcijanie służyli w armii rzymskiej i są tego świadectwa historyczne. Poza tym w tym czasie nie było jeszcze żadnych prześladowań chrześcijan w cesarstwie. Nie było też oczywiście żadnego kultu cesarza - to wynalazek późniejszych wieków.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Korneliusz

Post autor: Albertus »

Krystian pisze:
08 sie 2020, 19:02
BoaDusiciel pisze:
08 sie 2020, 18:23
Krystian pisze:
08 sie 2020, 18:05

Ja myślę,że Korneliusz wystąpił z armii rzymskiej, aby głosić ewangelię Pana Jezusz
Byłoby to możliwe jeżeli odsłużył już 16 lat i był w wieku zaawansowanym, czyli koło 50-tki.
W przeciwnym razie groziła mu śmierć za naruszenie regulaminu.
Wiem Boa, ale mógł wystąpić i zginąć na arenie rzymskiej jak wielu Chrystian

Nie mógł. Nie było w tym czasie żadnych prześladować chrześcijan prowadzonych przez państwo rzymskie. Były prześladowania ze strony żydowskiej

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Korneliusz

Post autor: BoaDusiciel »

Czego to ten Albertus nie wymyśli, żeby usprawiedliwić istnienie patologii w postaci kapelanów w armii :lol:
A kiedyś nawet napisał, że Mussolini był lepszy od komunistów, co usprawiedliwia - jego zdaniem - sojusz Watykanu z włoskimi faszystami.
Nie zdziwię się jak jutro napisze, że ksiądz pedofil jest lepszy od księdza mordercy, więc należy usprawiedliwić pedofilię.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Korneliusz

Post autor: Albertus »

Poza tym Korneliusz jest określany jako "bojący się Boga". Tym mianem w odniesieniu do pogan określano wtedy tych którzy stali się monoteistami, wierzyli w Boga Izraela ale jeszcze nie stali się prozelitami żydowskimi - to znaczy nie zostali jeszcze obrzezani i nie przestrzegali wszystkich przepisów Tory.

Takich rzymskich żołnierzy było wielu. Na przykład:

Łk7: 2 Sługa pewnego setnika, szczególnie przez niego ceniony, chorował i bliski był śmierci. 3 Skoro setnik posłyszał o Jezusie, wysłał do Niego starszyznę żydowską z prośbą, żeby przyszedł i uzdrowił mu sługę. 4 Ci zjawili się u Jezusa i prosili Go usilnie: «Godzien jest, żebyś mu to wyświadczył - mówili - 5 miłuje bowiem nasz naród i sam zbudował nam synagogę». 6 Jezus przeto wybrał się z nimi. A gdy był już niedaleko domu, setnik wysłał do Niego przyjaciół z prośbą: «Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. 7 I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony. 8 Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: "Idź!" - a idzie; drugiemu: "Chodź!" - a przychodzi; a mojemu słudze: "Zrób to!" - a robi». 9 Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i zwracając się do tłumu, który szedł za Nim, rzekł: «Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu». 10 A gdy wysłani wrócili do domu zastali sługę zdrowego.


Czyli Korneliusz nie był zanim stał się chrześcijaninem poganinem w sensie praktykowania pogańskich kultów a tylko w tym sensie że nie był jeszcze żydem .Z tego wynika że w tamtym czasie, przynajmniej na terenie Izraela ( ale podejrzewam że i w innych rejonach też) państwo rzymskie nie wymagało od żołnierzy uczestniczenia w kultach pogańskich i pozostawiało im pełną swobodę co do praktykowanej religii.

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Korneliusz

Post autor: BoaDusiciel »

Tylko że dla Rzymian kultem pogańskim było chrześcijaństwo.
Btw - chciałbym se uznać moje małżeństwo za niebyłe, po 20 latach. Jedno dziecko.
Jak to załatwić i za ile ? :lol:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Korneliusz

Post autor: Krystian »

Mam nadzieję, że inni userzy też się wypowiedzą w tym temacie.
Bo ciekawi mnie jak postąpił Korneliusz po chrzcie.
Oczywiście na dzień dzisiejszy prawdy nie poznamy.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Korneliusz

Post autor: Krystian »

Boa nie neguj,tak ad hoc argumentów Albertusa w tym temacie.
Zwróć uwagę, że Jan Chrzciciel, też żołnierzom nie kazał wystąpić z armii.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Re: Korneliusz

Post autor: Luba »

Takie postacie jak Korneliusz zostaly wymyslone po to, zeby mozna bylo usprawiedliwic dzialania militarne chrzescijan w imie trojcy, w ktorej schowal sie Mocny Bog Izraela, ktory uwielbia ofiary z ludzi i zwierzat....i ktory mowi, ze bojazn przed nim jest poczatkiem madrosci🙁

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Korneliusz

Post autor: BoaDusiciel »

Krystian pisze:
09 sie 2020, 22:44
Boa nie neguj,tak ad hoc argumentów Albertusa w tym temacie.
Zwróć uwagę, że Jan Chrzciciel, też żołnierzom nie kazał wystąpić z armii.
Jan Chrzciciel nie jest w tej sprawie istotny.
Istotne jest, co na to wszystko przełożeni żołnierzy.
Moim zdaniem jest skrajnie mało prawdopodobne żeby tolerowali żołnierzy, którzy nagle zaczęli wyznawać obcą religię.
Ty byś tolerował ucznia, który oświadczy, że nie będzie przestrzegał prawa ?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Korneliusz

Post autor: Krystian »

ale w tamtym czasie Rzymianie wyznawali różnych bogów i Rzym nie wnikał, kto w jakiego wierzy
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Korneliusz

Post autor: Albertus »

Krystian pisze:
10 sie 2020, 19:49
ale w tamtym czasie Rzymianie wyznawali różnych bogów i Rzym nie wnikał, kto w jakiego wierzy
Tak. A poza tym, przynajmniej na terenie Izraela monoteizm był tolerowany w armii rzymskiej przynajmniej w tamtym okresie, przed powstaniem żydowskim.

Jasno to wynika z Ewangelii.

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Korneliusz

Post autor: BoaDusiciel »

Jeszcze chwila i okaże się, ze kapelanów w armii też mieli i płacili im z państwowej kasy :lol:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Korneliusz

Post autor: booris »

Albertus pisze:
10 sie 2020, 19:58
Krystian pisze:
10 sie 2020, 19:49
ale w tamtym czasie Rzymianie wyznawali różnych bogów i Rzym nie wnikał, kto w jakiego wierzy
Tak. A poza tym, przynajmniej na terenie Izraela monoteizm był tolerowany w armii rzymskiej przynajmniej w tamtym okresie, przed powstaniem żydowskim.

Jasno to wynika z Ewangelii.
Mozesz przyblizyc te monoteistyczna religie,tolerowana w armi rzymskiej?Interesuje mnie tez ktora ewangelia i gdzie o tym wspomina.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”