Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: tom68 »

Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Czy to mozliwe, aby zakorzeniony od wiekow w polskiej kulturze kult Maryi w rzeczywistosci byl poswiecony komus innemu niz Marii matce Jezusa, a nasze chrzescijanstwo bardziej przypominalo mitologiczna religie Grekow i Rzymian niz kosciol zalozony przez Jezusa Chrystusa?

Fakty teologiczne i historyczne wskazuja, ze tak sie wlasnie dzieje.

Jak doszlo do tego, ze prosta wierzaca izraelska kobieta w przeciagu kilku wiekow zaczela byc czczona niczym Bog?

Obecny tradycyjny kult Maryjny ma wiecej wspolnego z dawnym kultem Boskiej Matki Bogow inaczej Krolowej Niebios niz z osoba Marii matki Jezusa .... Krolowa Niebios nalezala do najwazniejszych bostw starozytnosci. Zwano ja takze Matka Bogow i czczono ja pod takimi imionami jak: Kali w Indiach, Aszera w Kanaanie, Izyda w Egipcie, Kybele w Azji Mniejszej, Artemida w Grecji i Diana w Rzymie.

Gdy wiekszosc chrzescijanstwa poszla na kompromis za wladze i bogactwo z cesarskim Rzymem w IV wieku w ... i wyniku czego stalo sie ono religia panstwowa, stare poganskie wierzenia i tradycje jedna po drugiej wchodzily do kosciola, gdzie nadawano im nowa chrzescijanska terminologie. W ten sposob poganie latwiej przechodzili na nowa wiare, gdyz nie musieli zmieniac swoich przekonan i praktyk, a chrzescijan nowe swieta nie razily, gdyz towarzyszyly im chrzescijanska otoczka. Na bazie tego mechanizmu do kosciola przeniknely m.in.: swieta Bozego Narodzenia czy niedziela jako dzien swiety, oba pierwotnie poswiecone bogu slonca. Na tej samej zasadzie do chrzescijanstwa wszedl takze kult Diany (Krolowej Nieba), ktorej imie zmieniono na Maryje tlumaczac, ze chodzi o Marie matke Jezusa. Rozpowszechniony kult Diany Dziewicy zaczal promowac idee Maryi Dziewicy i trwa on do dzisiaj. Figury, figurki, obrazy, przydrozne kapliczki, sanktuaria i procesje poswiecone Dianie Efeskiej sluzyly teraz wywyzszaniu Maryi. Prawdopodobnie nie jest przypadkiem, ze jeden z najwczesniejszych kosciolow poswieconych Maryi stal na miejscu swiatyni Diany.

W stolicy starozytnego kultu Diany, w Efezie, w 431 roku sobor obdarzyl Maryje kolejnym tytulem nalezacym do Diany, a mianowicie Matki Boskiej (Theotokos). Wydarzenie to wzbudzilo wiele kontrowersji, gdyz po raz pierwszy w chrzescijanskim swiecie pojawila sie mysl, ze Bog moze miec matke, podczas gdy On jest tym „bez poczatku i bez konca”

Mityczna Maryja z czasem wzbudzala coraz wieksze zainteresowanie. Ludzie zadawali sobie pytania dotyczace jej zycia, ale za wyjatkiem osmiu krotkich fragmentow z Biblii, ktore w dodatku w zaden sposob nie wspieraly rozwijajacego sie kultu, innych nie bylo. Pojawili sie pisarze, ktorzy zaczeli spekulowac na temat zycia Marii dochodzac do coraz bardziej irracjonalnych wnioskow. Zaczely powstawac fantastyczne opowiesci i legendy. Z biegiem czasu ze wzgledu na swoj wiek pisma te zostaly uznane za wiarygodne zrodlo wiedzy a w oparciu o te materialy powstawaly w kosciele rozne dogmaty Maryjne .

Prawdziwa Maria matka Jezusa to dobry przyklad biblijnej wiary dla nas wszystkich bo Maria byla mloda,wierzaca kobieta, ktora odegrala znaczaca role w historii chrzescijanstwa. Niewiele o niej wiadomo, ale nawet z nielicznych fragmentow Ewangelii wylania sie obraz osoby o duzej wierze, otwartym umysle . Podczas, gdy mityczna Maryja kieruje uwage ludzi wylacznie na siebie, a Jezus jest wiecznym niemowleciem na jej na reku, ktory nigdy nie dochodzi do glosu to prawdziwa Maria, matka Jezusa, rozumie doniosla role jaka odegral jej syn i kieruje uwage jedynie na Niego a nie na siebie a Oni oboje sa dobrym przykladem wiary w Boga . Podczas wesela w Kanie Galilejskiej Maria matka Jezusa wypowiedziala slowa w kontekscie Jezusa, ktore powinny stac sie dla wszystkich prawdziwych chrzescijan wyznacznikiem wlasciwego postepowania: „Idzcie i robcie wszystko, cokolwiek wam powie”. J 2,5

Material oparty miedzy innymi o tekst ... Czy Maria to Maryja autor Maciej Strzyzewski



ps : Maria Matka Jezusa ... kazanie
https://www.youtube.com/attribution_lin ... re%3Dshare
tom68

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: George »

Po pierwsze, matka Jezusa nie była Izraelską kobietą.

Izraelici / Żydzi za czasów Jezusa mówili po Żydo-Hebrajsku (takim językiem posługiwał się faryzeusz Paweł).

Językiem Maryji był język Aramejski, i był on też ojczystym językiem Jezusa, który to Jezus też Żydem napewno nie był, o czym świadczy ewangelia Jana, jedynego Ewangelisty który osobiście znał Jezusa.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
ParAnomalia
Posty: 37
Rejestracja: 18 sie 2020, 10:05

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: ParAnomalia »

Właściwie to ja też się z tym zgodzę, że Maria w kościele katolickim to nie ta Maria z biblii, a jakaś podmiana ze starożytnych wierzeń. I jak pewnie też sporo innych rzeczy w kościele katolickim, nie ma to za dużo wspólnego z wiarą chrześcijańską. Niestety ale znaczna większość katolików zdaje się tego nie dostrzegać albo marginalizować problem lub co gorsza identyfikować go jako coś prawdziwego, zgodnego z tym co mówił Jezus i jego pierwsi uczniowie, bo zdaje się że im dalej tym bardziej to odeszło od pierwowzoru. Co gorsza to jest z tego co się orientuję sporo tzw. "Objawień" "matki boskiej".

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: George »

Zwróć uwagę na to ParAnomalia że obecne Kościoły nie mają wiele wspólnego z Kościołem Boga, który był oryginalnym Kościołem Apostołów Jezusa.

Czy interesowała cię kiedykolwiek historia Kościoła Jerozolimskiego, którego biskupem był przyrodni brat Jezusa - Jakub Sprawiedliwy ?
Jaka była relacja tego biskupa do Maryi, Matki Jezusa ?
Co się stało z tym Kościołem ?

Czy byłaś kiedykolwiek w Efezie, oglądałaś tam domek Maryi, i grób umiłowanego ucznia Jezusa - Jana Ewangelisty ?
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
ParAnomalia
Posty: 37
Rejestracja: 18 sie 2020, 10:05

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: ParAnomalia »

Właściwie to jestem płci męskiej, ale ok może nick myli, jest przecież rodzaju żeńskiego (nie identyfikuję się jako kobieta czy coś, to po prostu nick)
No i nigdy nie interesowałem się historią kościoła w Jerozolimie, co do Jakuba to czy chodzi Ci o tego któremu Jezus powiedział
"Oto matka twoja! I od owej godziny wziął ją ów uczeń do siebie." ?
BW - Ewangelia św. Jana 19:27
No i nie wiem jaką miał on relację z Marią jak i tego co się stało z tamtym kościołem.
Także nie byłem w Efezie ani chociaż w ziemi świętej.
Zwróć uwagę na to ParAnomalia że obecne Kościoły nie mają wiele wspólnego z Kościołem Boga, który był oryginalnym Kościołem Apostołów Jezusa.
Zależy które kościoły masz na myśli, ale zgodzę się że większość bardzo daleko odeszła od pierwowzoru, nie sądzę żeby w ogóle jakikolwiek został kropka w kropkę taki jak ten opisany w dziejach apostolskich ale czy to ma aż takie znaczenie skoro są jeszcze takie które kierują się nauką biblii? Bynajmniej nie zostało takich wiele, ale czy kiedykolwiek było ich dużo? Nawet za czasów tuż po Chrystusie zdarzały się takie które bardzo odeszły od pierwowzoru. No nie wiem nie znam ich dużo ale np. nurt gnostycyzmu albo nikolaitów wspomniany zresztą w Apokalipsie św. Jana.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: Albertus »

ParAnomalia pisze:
25 sie 2020, 1:15
Właściwie to jestem płci męskiej, ale ok może nick myli, jest przecież rodzaju żeńskiego (nie identyfikuję się jako kobieta czy coś, to po prostu nick)
No i nigdy nie interesowałem się historią kościoła w Jerozolimie, co do Jakuba to czy chodzi Ci o tego któremu Jezus powiedział
"Oto matka twoja! I od owej godziny wziął ją ów uczeń do siebie." ?
BW - Ewangelia św. Jana 19:27
No i nie wiem jaką miał on relację z Marią jak i tego co się stało z tamtym kościołem.
Także nie byłem w Efezie ani chociaż w ziemi świętej.
Zwróć uwagę na to ParAnomalia że obecne Kościoły nie mają wiele wspólnego z Kościołem Boga, który był oryginalnym Kościołem Apostołów Jezusa.
Zależy które kościoły masz na myśli, ale zgodzę się że większość bardzo daleko odeszła od pierwowzoru, nie sądzę żeby w ogóle jakikolwiek został kropka w kropkę taki jak ten opisany w dziejach apostolskich ale czy to ma aż takie znaczenie skoro są jeszcze takie które kierują się nauką biblii? Bynajmniej nie zostało takich wiele, ale czy kiedykolwiek było ich dużo? Nawet za czasów tuż po Chrystusie zdarzały się takie które bardzo odeszły od pierwowzoru. No nie wiem nie znam ich dużo ale np. nurt gnostycyzmu albo nikolaitów wspomniany zresztą w Apokalipsie św. Jana.
Zwróć uwagę ParAnomalia że George odrzuca w ogóle dużą część Biblii a całkowicie pisma św Pawła.

Z Biblii wybiera sobie to co , jak mu si ę zdaje, potwierdza jego zmyślone bajeczki.

Awatar użytkownika
ParAnomalia
Posty: 37
Rejestracja: 18 sie 2020, 10:05

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: ParAnomalia »

Byćmoże, ja nie jestem na tym forum za długo więc ciężko mi ocenić.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: George »

Nie ‘dużą część' ale sfałszowane, lub podmienione jej Księgi, jak np. podmienioną Ewangelię Mateusza.
Przecież sam wiesz że oryginalna Ewangelia Mateusza była napisana w języku hebrajskim, a obecna powstała w języku greckim.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: nike »

Czy ty wierzysz w Boga ojca Jezusa? Jeżeli wierzysz to uważasz,ze Bóg pozwolił by na z fałszowanie całej Księgi Mateusza? Ja się mogę zgodzić,ze tłumacze w klasztorach [bo prawie tylko oni tłumaczyli Biblię na języki] tłumaczyli często jak wierzyli tym bardziej,ze często jeden wyraz ma kilka znaczeń, i teraz co jakiś czas to daje się nam odczuć. Ja jednak nie sadzę,ze cała księga jest oszustwem, bo BÓG do tego by nie dopuścił.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: wybrana »

nike pisze:
26 sie 2020, 14:14
Czy ty wierzysz w Boga ojca Jezusa? Jeżeli wierzysz to uważasz,ze Bóg pozwolił by na z fałszowanie całej Księgi Mateusza? Ja się mogę zgodzić,ze tłumacze w klasztorach [bo prawie tylko oni tłumaczyli Biblię na języki] tłumaczyli często jak wierzyli tym bardziej,ze często jeden wyraz ma kilka znaczeń, i teraz co jakiś czas to daje się nam odczuć. Ja jednak nie sadzę,ze cała księga jest oszustwem, bo BÓG do tego by nie dopuścił.
Bóg pozwala, bo dał wolną wolę.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: George »

nike pisze:
26 sie 2020, 14:14
Czy ty wierzysz w Boga ojca Jezusa? Jeżeli wierzysz to uważasz,ze Bóg pozwolił by na z fałszowanie całej Księgi Mateusza? Ja się mogę zgodzić,ze tłumacze w klasztorach [bo prawie tylko oni tłumaczyli Biblię na języki] tłumaczyli często jak wierzyli tym bardziej,ze często jeden wyraz ma kilka znaczeń, i teraz co jakiś czas to daje się nam odczuć. Ja jednak nie sadzę,ze cała księga jest oszustwem, bo BÓG do tego by nie dopuścił.
Czy wierzysz Nike aby Bóg pozwolił karać śmiercią za posiadanie, a nawet czytanie Biblii ???

A przecież taki wyrok wydał najpotężniejszy z papieży KRK - Innocenty III.

Jak myślisz Nike, dlaczego to zrobił ?
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: nike »

George napisał/
Czy wierzysz Nike aby Bóg pozwolił karać śmiercią za posiadanie, a nawet czytanie Biblii ???

A przecież taki wyrok wydał najpotężniejszy z papieży KRK - Innocenty III.

Jak myślisz Nike, dlaczego to zrobił ?
Bóg nie pozwolił, Bóg nie ingerował, w myśl do tekstu:----- J 14:30 bg "Już dalej z wami wiele mówić nie będę; albowiem idzie książę świata tego, a we mnie nic nie ma;"

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: wybrana »

nike pisze:
26 sie 2020, 23:19
George napisał/
Czy wierzysz Nike aby Bóg pozwolił karać śmiercią za posiadanie, a nawet czytanie Biblii ???

A przecież taki wyrok wydał najpotężniejszy z papieży KRK - Innocenty III.

Jak myślisz Nike, dlaczego to zrobił ?
Bóg nie pozwolił, Bóg nie ingerował, w myśl do tekstu:----- J 14:30 bg "Już dalej z wami wiele mówić nie będę; albowiem idzie książę świata tego, a we mnie nic nie ma;"
A możesz to rozszerzyć, jak ty rozumiesz ten werset?
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: nike »

George napisał/
Czy wierzysz Nike aby Bóg pozwolił karać śmiercią za posiadanie, a nawet czytanie Biblii ???
A przecież taki wyrok wydał najpotężniejszy z papieży KRK - Innocenty III.
Jak myślisz Nike, dlaczego to zrobił ?
Bóg dał człowiekowi wolną wolę, a księciem tego świata jest szatan, więc Bóg nie ingeruje.
Dlaczego Innocenty III palił BIBLI ? bo chciał sie przypodobać szatanowi.

Ew.Jana 14:30-------takie mam wytłumaczenie tekstu.

Już dalej=> Po mojej śmierci i zmartwychwstaniu.
Wiele mówić nie będę=> To dało uczniom do zrozumienia o godności, do jakiej Chrystus miał być wyniesiony, na co wskazują widywania się z uczniami po Jego zmartwychwstaniu. Nie miał wiele sprzeciwiać się działalności "tajemnicy nieprawości".
Książę=> Szatan, którego istnienie wielu zaprzecza.
Tego świata=> Władca uzurpator przez podstęp i oszukaństwo stał się panem "złego świata". Przeciwnik całego rodzaju ludzkiego.
Idzie=> Przyjście szatana w wielkiej mocy i chwale było w ustanowieniu cesarstwa papieskiego, naśladownictwa Królestwa Chrystusowego w roku Pańskim 800.
We mnie nic nie ma=> Dlatego nie ma zainteresowania w uczniach i naśladowcach Jezusa w dobrych sprawach z wyjątkiem, żeby im się sprzeciwiać, kusić, niepokoić i policzkować ich.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?

Post autor: wybrana »

nike pisze:
23 wrz 2020, 23:16
George napisał/
Czy wierzysz Nike aby Bóg pozwolił karać śmiercią za posiadanie, a nawet czytanie Biblii ???
A przecież taki wyrok wydał najpotężniejszy z papieży KRK - Innocenty III.
Jak myślisz Nike, dlaczego to zrobił ?
Bóg dał człowiekowi wolną wolę, a księciem tego świata jest szatan, więc Bóg nie ingeruje.
Dlaczego Innocenty III palił BIBLI ? bo chciał sie przypodobać szatanowi.

Ew.Jana 14:30-------takie mam wytłumaczenie tekstu.

Już dalej=> Po mojej śmierci i zmartwychwstaniu.
Wiele mówić nie będę=> To dało uczniom do zrozumienia o godności, do jakiej Chrystus miał być wyniesiony, na co wskazują widywania się z uczniami po Jego zmartwychwstaniu. Nie miał wiele sprzeciwiać się działalności "tajemnicy nieprawości".
Książę=> Szatan, którego istnienie wielu zaprzecza.
Tego świata=> Władca uzurpator przez podstęp i oszukaństwo stał się panem "złego świata". Przeciwnik całego rodzaju ludzkiego.
Idzie=> Przyjście szatana w wielkiej mocy i chwale było w ustanowieniu cesarstwa papieskiego, naśladownictwa Królestwa Chrystusowego w roku Pańskim 800.
We mnie nic nie ma=> Dlatego nie ma zainteresowania w uczniach i naśladowcach Jezusa w dobrych sprawach z wyjątkiem, żeby im się sprzeciwiać, kusić, niepokoić i policzkować ich.
Masz rację. Władcą tego świata jest szatan, bo większość dusz jest w jego władaniu. Nikt mu tej władzy nie nadał . On ją przejął poprzez kłamstwo i zwiedzenie. Wmawiał ludziom, że to on jest Bogiem. O tym klamstwie i zwiedzeniu - naucza nas Stary Testament. Nowy Testament Biblii naucza nas - o zdemaskowaniu zła i daniu prawdy. Jezus przyszedł, by nam dać świadectwo wiary. Byśmy już nie trwali w duchowej ciemności. Maryja była wybrana przez Boga i jest dla nas wzorem i przykładem do naśladowania, ale była matką Jezusa - człowieka. Jezus człowiek był napełniony pełnią Ducha Bożego. W swoim wybranym człowieku zamieszkał Bóg.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”