ADAM

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16741
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: ADAM

Post autor: Bobo »

I to nie Adam został zwiedziony
(1 Tym 2:14).
Skoro nie został zwiedziony, rozumiem, że zgrzeszył świadomie i celowo. Wiedział o konsekwencjach. Wcześniej otrzymał od Boga zalecenie, aby był płodny i się rozmnażał i napełnił ziemię dziećmi. Co im mógł przekazać samemu będąc grzesznym?
Oszołomstwu mówię NIE!

Henryk
Posty: 11716
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: ADAM

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:
11 cze 2021, 8:46
I to nie Adam został zwiedziony
(1 Tym 2:14).
Skoro nie został zwiedziony, rozumiem, że zgrzeszył świadomie i celowo. Wiedział o konsekwencjach. Wcześniej otrzymał od Boga zalecenie, aby był płodny i się rozmnażał i napełnił ziemię dziećmi. Co im mógł przekazać samemu będąc grzesznym?
Konsekwencje, o jakich słyszał Adama były takie:
Rdz 2:17 BW "Ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz.
Ty umrzesz.
Na jakiej podstawie twierdzisz, że były także i takie: "na pewno umrze Twoje potomstwo"? "Będziesz ich mordercą".
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16741
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: ADAM

Post autor: Bobo »

Bóg nie mógł tak powiedzieć, gdyż nie było wiadomo kiedy spłodzi dzieci, przed czy po grzechu. Gdyby przed, to te dzieci nie odziedziczyły by grzechu i nie umarły.

Nawiasem mówiąc, idąc twoim tokiem rozumowania, to Ewie Bóg też nie zapowiedział, że nie może jeść zakazanego owocu. Zakaz padł gdy Ewy jeszcze nie było. A jednak zmarła.
Można wyciągnąć wniosek, że dialog Boga z pierwszymi ludźmi był o wiele bogatszy niż mamy zapisane w Rodzaju.
Oszołomstwu mówię NIE!

Henryk
Posty: 11716
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: ADAM

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:
11 cze 2021, 9:23
Nawiasem mówiąc, idąc twoim tokiem rozumowania, to Ewie Bóg też nie zapowiedział, że nie może jeść zakazanego owocu.
Skupmy się na razie przy Twoim toku rozumowania.
Rdz 3:2-3 BW "A kobieta odpowiedziała wężowi: Możemy jeść owoce z drzew ogrodu, (3) Tylko o owocu drzewa, które jest w środku ogrodu, rzekł Bóg: Nie wolno wam z niego jeść ani się go dotykać, abyście nie umarli."
Ewa także wiedziała, że konsekwencją przekroczenia zakazu będzie ich osobista śmierć.
Można wyciągnąć wniosek, że dialog Boga z pierwszymi ludźmi był o wiele bogatszy niż mamy zapisane w Rodzaju.
Oczywiście można przyjąć, że tak było.
Jednak z całą pewnością nie mieli informacji, że ich przyszłe potomstwo (o czym nie mieli jeszcze pojęcia!), odziedziczy ból, znój i cierpienie.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16741
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: ADAM

Post autor: Bobo »

Jednak z całą pewnością nie mieli informacji, że ich przyszłe potomstwo (o czym nie mieli jeszcze pojęcia!), odziedziczy ból, znój i cierpienie.
Henryku, pomyśl logicznie. Bóg nic im takiego nie powiedział?, nie uprzedził?, ale konsekwencje jednak takie wyciągnął!
Znasz Jehowę, z tego, że nie zapowiada wcześniej tego co uczyni?

W rzeczywistości Wszechwładny Pan, Jehowa, nic nie uczyni, dopóki nie wyjawi swego zamiaru (Amosa 3:7)

Nic nie zapowiedział o Ewie? A jednak ją uśmiercił. Nic nie zapowiedział o ich potomstwie? A jednak wyciągnął takie same konsekwencje, jakie widzisz na własne oczy.
No to stawiasz Boga Jehowę jako Boga, na którego gniewają się dzisiaj miliony ludzi.
Tak mówią ludzie, którzy go raczej nie bronią, ale... swoją teorią wyświadczają mu 'niedźwiedzią' przysługę.
Oszołomstwu mówię NIE!

Henryk
Posty: 11716
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: ADAM

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:
11 cze 2021, 10:53
Henryku, pomyśl logicznie. Bóg nic im takiego nie powiedział?, nie uprzedził?, ale konsekwencje jednak takie wyciągnął!
A teraz pomyśl Ty logicznie.
Musieli by poznać pierw różnicę pomiędzy dobrem, a złem. Konsekwencją tego.
A czegoś takiego w chwili konsumpcji owocu nie wiedzieli.
No, chyba że masz inne dane? Ale... wątpię.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16741
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: ADAM

Post autor: Bobo »

Musieli by poznać pierw różnicę pomiędzy dobrem, a złem. Konsekwencją tego.
A czegoś takiego w chwili konsumpcji owocu nie wiedzieli.
No, chyba że masz inne dane? Ale... wątpię.
No myślę logicznie. Ty stawiasz Boga jako takiego, który wyciągnął konsekwencje, gdy Adam i Ewa o nich nie wiedzieli.
Bo widzisz... nawet jeśli nie wiedzieli, to dlaczego zakryli swoje narządy płciowe po grzechu? Bo wiedzieli, że odtąd teraz nie będzie z ich potomstwem tak, jak powinno i miało być. Mogli powstrzymać się od płodzenia dzieci. A jednak je spłodzili. Serio nie wiedzieli? Bóg po grzechu dalej ich zachęcał do napełnienie ziemi ich dziećmi? Wręcz odwrotnie, zapowiedział bóle porodowe itp...
Nawet po grzechu nie musieli mieć dzieci. A jednak się na nie zdecydowali. Historia Kaina, Abla itd pokazała, że ich potomstwo nie osiągnęło nic lepszego, niż mogli mieć sami w Edenie.
Oszołomstwu mówię NIE!

Henryk
Posty: 11716
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: ADAM

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:
11 cze 2021, 11:17
Ty stawiasz Boga jako takiego, który wyciągnął konsekwencje, gdy Adam i Ewa o nich nie wiedzieli.
Powtórzę jeszcze raz: gdyby znali konsekwencje inne, poza obietnicą swej osobistej śmierci, to tym sposobem musieli by znać różnicę pomiędzy dobrem i złem.
Nie ma innej opcji!
Bo widzisz... nawet jeśli nie wiedzieli, to dlaczego zakryli swoje narządy płciowe po grzechu?

Tego nie wiem, dlaczego przede wszystkim zakryli swą nagość, skoro prędzej im nie przeszkadzała?
Może (?) było to efektem stracenia niewinności?
Bo wiedzieli, że odtąd teraz nie będzie z ich potomstwem tak, jak powinno i miało być.
Nic w tym temacie nie wiedzieli. Wiedzieli jedynie to, że sami umrą, ci jednoznacznie wiązało się z brakiem potomstwa.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16741
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: ADAM

Post autor: Bobo »

Powtórzę jeszcze raz: gdyby znali konsekwencje inne, poza obietnicą swej osobistej śmierci, to tym sposobem musieli by znać różnicę pomiędzy dobrem i złem.
Nie ma innej opcji!
A ja powtórzę jeszcze raz: Stawiasz Boga jak tego, który wyciąga konsekwencje nie uprzedzając o nich. Sam w takiego Boga nie wierzysz, prawda?
Nie ma innej opcji!
Tego nie wiem, dlaczego przede wszystkim zakryli swą nagość, skoro prędzej im nie przeszkadzała?
Może (?) było to efektem stracenia niewinności?
Tia... dlaczego tą niewinność utożsamili z narządami do wydawania potomstwa? A Piersi Ewy? Dlaczego ich nie zakryła? :-D
Też pewnie nie wiesz, albo uchylasz się przed oczywistymi wnioskami ;-)
Nic w tym temacie nie wiedzieli.
Ty tak twierdzisz. Jednak ich reakcja po grzechu pokazała, że wiedzieli. Otrzymali nakaz rozmnażania się, a po grzechu zakrywają swoje narządy płciowe... :-D
Akurat te części ciała, nie?
Lipa, panie Henryku, lipa...
Oszołomstwu mówię NIE!

Henryk
Posty: 11716
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: ADAM

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:
11 cze 2021, 12:13
A ja powtórzę jeszcze raz: Stawiasz Boga jak tego, który wyciąga konsekwencje nie uprzedzając o nich. Sam w takiego Boga nie wierzysz, prawda?
Nie ma innej opcji!
Konsekwencją była śmierć- "umierając umrzesz". To cała ich wiedza w tym temacie.
A jednak nie istnieje opcja, że wyjawił Adamowi cały przyszły Plan zbawienia ludzkości, łącznie z „tajemnicą zakrytą od wieków”.
Kol 1:24-26 BW "Teraz raduję się z cierpień, które za was znoszę i dopełniam na ciele moim niedostatku udręk Chrystusowych za ciało jego, którym jest Kościół. (25) Tego Kościoła sługą zostałem zgodnie z postanowieniem Boga, powziętym co do mnie ze względu na was, abym w pełni rozgłosił Słowo Boże, (26) Tajemnicę, zakrytą od wieków i od pokoleń, a teraz objawioną świętym jego."
Przedstawiasz absurdy, o których Słowo Boże nie wspomina, aby tylko usprawiedliwić pogląd CK o uśmierceniu Adama na wieczność.
Sam wiesz, że już kikla razy ten pogląd ulegał zmianom. Wierzę, że jeszcze raz to nastąpi, a świat nie zawali się z tego powodu.
A już z pewnością to nie nastąpi, gdy wzbudzona ludzkość ujrzy swego Praojca! :-D
Tia... dlaczego tą niewinność utożsamili z narządami do wydawania potomstwa?
Jak pisałem: nie wiem dlaczego akurat zakryli te części ciała, które uważamy za intymne.
Ale… też z pewnością nie nadaremno są tak mocno unerwione. :mysli:
Może powinni zakryć rękę, która sięgała po owoc, albo głowę, która w której narodziła się zgoda na ten czyn...
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: ADAM

Post autor: nike »

Bóg zapewnia nas, że ponieważ potępienie przeszło na wszystkich w Adamie, On postarał się o nową głowę, ojca, czyli dawcę życia dla rodzaju ludzkiego. Wszyscy będą przeniesieni w Niego przez swą wiarę i posłuszeństwo. Bóg zapewnia nas też, że jak w Adamie wszyscy mieli udział w przekleństwie śmierci, tak wszyscy w Chrystusie będą mieli udział w błogosławieństwach restytucji – przywróceniu do pierwotnego, doskonałego stanu. Kościół czyli [OBLUBIENICA CHRYSTUSA stanowi tu wyjątek (Rzym. 5:12).]
Widziana w ten sposób śmierć Jezusa, nieskalanego i bezgrzesznego, była całkowitym zadośćuczynieniem wobec Boga za grzech Adama.

Jak jeden człowiek zgrzeszył, a wszyscy ludzie w nim mieli udział w wydanym wyroku i karze, tak Jezus, zapłaciwszy karę za tego jednego grzesznika, kupił nie tylko Adama, ale całe jego potomstwo – wszystkich ludzi – które przez dziedziczenie miało udział w jego słabościach i grzechach oraz karze za nie – śmierci. Nasz Pan, „człowiek Chrystus Jezus”, nieskalany, zaaprobowany przez Boga, posiadał w sobie doskonałe nasienie, czyli nienarodzone potomstwo podobnie nieskalane grzechem. Oddał wszystko, co składało się na Jego ludzkie życie i prawo do życia jako zupełną cenę okupu za Adama i jego rasę, czyli nasienie, jakie zawierało się w nim, gdy zapadł wyrok.
Po całkowitym nabyciu życia Adama i jego potomstwa, Chrystus wyraża chęć usynowienia Adamowego nasienia, jego dzieci, wszystkich z rodziny Adama, którzy zechcą przyjąć warunki Jego Królestwa i tym samym przez wiarę i posłuszeństwo wejść do rodziny Boga i otrzymać życie wieczne. W taki sposób Odkupiciel „ujrzy nasienie swoje [tych wszystkich z nasienia Adama, którzy przyjmą adopcję na Jego warunkach], przedłuży dni swoje [zmartwychwstał do natury wyższej niż ludzka, danej Mu przez Ojca w nagrodę za posłuszeństwo]”, a wszystko to w najbardziej nieprawdopodobny sposób – przez ofiarowanie własnego życia i potomstwa, które mógłby mieć jako człowiek. A zostało to zapisane następująco: „Jak wszyscy w Adamie umierają, tak i wszyscy w Chrystusie będą ożywieni” (1 Kor. 15:22).

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16741
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: ADAM

Post autor: Bobo »

A jednak nie istnieje opcja, że wyjawił Adamowi cały przyszły Plan zbawienia ludzkości, łącznie z „tajemnicą zakrytą od wieków”.
Prosiłeś, aby nie zmieniać tematu, a sam to teraz robisz. Najpierw pisałeś o tym, czy Adam wiedział, że pociągnie za sobą swoje dzieci. Pokazałem, że miał taką wiedzę. Zakrycie narządów płciowych, nie bez przypadku pokazało, że z jego potomstwem nie będzie tak, jak pierwotnie zamierzył Bóg. Teraz uciekasz w kwestię, czy Adam wiedział jaki będzie plan odkupienia. Przecież nie o tym pisaliśmy, i nie o to pytałeś. Ty uciekasz w... NIE WIEM, albo w głupie przygaduchy odnośnie ŚJ.
Oszołomstwu mówię NIE!

Henryk
Posty: 11716
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: ADAM

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:
11 cze 2021, 13:19
Najpierw pisałeś o tym, czy Adam wiedział, że pociągnie za sobą swoje dzieci. Pokazałem, że miał taką wiedzę.
Pokazałem? :xhehe: Dobre sobie.
Nic nie pokazałeś.
Nijak nie udowodniłeś, a nawet nie dałeś żadnych logicznych wskazówek ku temu, że Adam znał przyszły los swego potomstwa, gdy zajadał się "nową wiedzą".
Tak więc nie mogą napisać, że to lipa z Twej strony, a nawet zwykłe kłamstwo.
Bracie Bobo...
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16741
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: ADAM

Post autor: Bobo »

To, że negujesz, nie oznacza, że nie pokazałem. Problem tylko w tym, że po pokazaniu, ty tego nie przyjmiesz. Przy okazji 'harknąłeś' kilka razy pod adresem ŚJ czy CK, no bo... cóż ci pozostało? NIC. Skoro jestem ŚJ to NIJAK nie możesz mi przyznać racji w tym co piszę :-D
Pokazałem 100-kroć więcej niż twoje: nie wiem.
Tyle.
Oszołomstwu mówię NIE!

Henryk
Posty: 11716
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: ADAM

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:
11 cze 2021, 14:19
To, że negujesz, nie oznacza, że nie pokazałem. Problem tylko w tym, że po pokazaniu, ty tego nie przyjmiesz.
No i gadaj z takim...
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”