ADAM

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

ADAM

Post autor: Anna01 »

W postach czytam, że Adam był człowiekiem doskonałym.
Czasami mam co do tego twierdzenia pewne wątpliwości.
Czytam, że tylko Jezus doskonały mógł odkupić grzech uczyniony przez .... doskonałego Adama.
Jezus się nie ugiął przed kuszeniem szatana, Adam niestety tak.
W czym się objawia ta doskonałość Adama ?
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: ADAM

Post autor: wybrana »

Anna01 pisze:
26 maja 2021, 21:51
W postach czytam, że Adam był człowiekiem doskonałym.
Czasami mam co do tego twierdzenia pewne wątpliwości.
Czytam, że tylko Jezus doskonały mógł odkupić grzech uczyniony przez .... doskonałego Adama.
Jezus się nie ugiął przed kuszeniem szatana, Adam niestety tak.
W czym się objawia ta doskonałość Adama ?
Doskonałość Adama była w tym, że jego dusza była napełniona Duchem Bożym.
Jednak wszystko to, co stworzył Bóg są istotami wolnymi i czy byty duchowe ( Aniołowie) czy byty duchowe ( ludzie) - mają daną wolną wolę.
Aniołowie chociaż są bytami wyższymi niż ludzie pierwsi skorzystali z danej wolnej woli i sprzeciwili się Bogu.
Ludzie również poprzez zwiedzenie sprzeciwili się Bogu.
Wszystko co stworzył Bóg było doskonałe, bo moc Boża wypełniała istotę stworzenia.
Bóg jest doskonały.
Swą doskonałość te istoty utraciły poprzez swoją pychę i sprzeciwienie się świętym prawom Bożym.
W synu Człowieczym Jezusie moc Ducha Bożego zwyciężyła grzech i zakusy szatana.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: ADAM

Post autor: Henryk »

Anna01 pisze:
26 maja 2021, 21:51
W czym się objawia ta doskonałość Adama ?
W doskonałości organizmu, mogącego żyć bez ustanku, bez starzenia się.
W doskonałości umysłu- możliwościach intelektualnych, niewyobrażalnych dla nas.
Brakowało Mu jedynie jeszcze doświadczenia, które jednak stopniowo zdobywał...
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: ADAM

Post autor: Albertus »

Nie przypominam sobie z Biblii aby Adam był określany mianem "doskonały człowiek". Jeśli się mylę to proszę o cytat.

Pamiętam co prawda takie określenia ale to z czasopism Świadków Jehowy.

Adam był doskonały na tyle na ile Bóg go doskonałym uczynił, no i był doskonały w tym sensie ze był wolny od grzechu i to nie tylko od grzechu uczynkowego ale był wolny od skłonności do grzechu. Jego ciało nie było skłonne do grzechu tak jak nasze.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: ADAM

Post autor: wuka »

Albertus pisze:
27 maja 2021, 12:57
Nie przypominam sobie z Biblii aby Adam był określany mianem "doskonały człowiek". Jeśli się mylę to proszę o cytat.

Pamiętam co prawda takie określenia ale to z czasopism Świadków Jehowy.

Adam był doskonały na tyle na ile Bóg go doskonałym uczynił, no i był doskonały w tym sensie ze był wolny od grzechu i to nie tylko od grzechu uczynkowego ale był wolny od skłonności do grzechu. Jego ciało nie było skłonne do grzechu tak jak nasze.
Nie mylisz się i takiego wersetu nie znajdziesz. Pewnie ci zacytuja, że wszystko co Bóg stworzył było "dobre", a dalej to już nadinterpretacja denominacyjna.

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: ADAM

Post autor: Nieziem »

Anna01 pisze:
26 maja 2021, 21:51
W postach czytam, że Adam był człowiekiem doskonałym.
...
W czym się objawia ta doskonałość Adama ?
O Adamie mamy napisane, że był dobry. Dobry, jak wszystko inne, co zostało przez Boga stworzone.
Jeśli chcieć koniecznie zastosować określenie 'doskonały' do Adama, to moje rozumienie jest takie, jak na poniższej ilustracji słownej:

Bóg stworzył wielkie miasto z mocno rozbudowanym systemem komunikacyjnym. Setki tysięcy dróg, wśród nich duże i małe, a nawet całkiem malutkie ścieżki i dróżki. Dał Pan Bóg Adamowi to miasto do zamieszkania. Doskonałość Adama wyrażała się tym, że wiedział jak po tym mieście się poruszać. Jak się poruszać? Zgodnie z kierunkiem jazdy. Jaki to kierunek? Zawsze do przodu.

Żyjemy dzisiaj w tym samym mieście, w którym mieszkał Adam. Te same drogi mamy dostępne. Dlaczego nie jesteśmy 'doskonali' jak Adam na początku, i nie wiemy jak po mieście się poruszać?

Kluczowym elementem pierwotnego miasta było to, że wszystkie drogi były JEDNOKIERUNKOWE. Nie było opcji zderzenia czołowego z kimkolwiek. Nie było wypadków żadnych. Dzisiaj większość dróg jest dwukierunkowa, stąd wiedziemy bardzo kolizyjne życie.

W mieście Adama było łatwo się poruszać bo Adam wiedział, którą drogą w którą stronę jechać.
Adam był 'doskonały' bo harmonizował z całą resztą. Działał (wiemy, że do czasu) zgodnie z tym, jak przewidział Bóg dla niego, jeździł tymi jednokierunkowymi drogami zgodnie z kierunkiem jazdy, aż do dnia, gdy pojechał 'pod prąd'. Wtedy skończyła się jego 'doskonałość'. Każde następne pokolenie po Adamie coraz mniej znało pierwotny układ kierunkowy miasta, a za czasów Jezusa było tak, że już prawie nic nie było jednokierunkowe, i Jezus między innymi też po to przyszedł, aby o właściwych kierunkach na drogach nauczyć. To co tutaj określam jako właściwy kierunek drogi, On nazywał PRAWDĄ.
Doskonałość to umietętność dotarcia do celu bez błądzenia po drodze. To działanie zgodne z wszelkimi innymi prawami wpisanymi w stworzony świat, czyli działanie 'po Bożej myśli'. Bądź wola Twoja jak w niebie tak i na ziemi.
Co to znaczy, że mamy stać się doskonałymi? To znaczy aby każdy po tym naszym mieście nauczył się jeździć w prawidłową stronę. Wtedy objawimy początkową doskonałość Adama.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: ADAM

Post autor: wuka »

Człowiek nie jest w stanie stać się doskonałym. Dlatego Chrystus, jako doskonały Człowiek i Boży Syn doskonały, uczynił doskonałymi tych, którzy Mu ufają i w Nim pokładają nadzieję. Tak przecież wykładał Paweł. Kto jest w Chrystusie już jest doskonały.
Adam nie mógł byc doskonały w takim sensie, bo wtedy...po co komu Chrystus?
Adam został ulepiony z gliny (ponoć), Chrystus istniał od zawsze, był przed Adamen. Mówi się, że był stwórcą i dla niego i przez niego zostało wszystko stworzone. Nie wiem, jak godzą te sprawy niektórzy, którzy uważają Chrystusa za Syna dopiero od ... chrztu w Jordanie?

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: ADAM

Post autor: wybrana »

wuka pisze:
27 maja 2021, 14:35
Człowiek nie jest w stanie stać się doskonałym. Dlatego Chrystus, jako doskonały Człowiek i Boży Syn doskonały, uczynił doskonałymi tych, którzy Mu ufają i w Nim pokładają nadzieję. Tak przecież wykładał Paweł. Kto jest w Chrystusie już jest doskonały.
Adam nie mógł byc doskonały w takim sensie, bo wtedy...po co komu Chrystus?
Adam został ulepiony z gliny (ponoć), Chrystus istniał od zawsze, był przed Adamen. Mówi się, że był stwórcą i dla niego i przez niego zostało wszystko stworzone. Nie wiem, jak godzą te sprawy niektórzy, którzy uważają Chrystusa za Syna dopiero od ... chrztu w Jordanie?
No i to pisze osoba, która była największą zwolenniczką reinkarnacji 🤔
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: ADAM

Post autor: wuka »

wybrana pisze:
27 maja 2021, 15:49
wuka pisze:
27 maja 2021, 14:35
Człowiek nie jest w stanie stać się doskonałym. Dlatego Chrystus, jako doskonały Człowiek i Boży Syn doskonały, uczynił doskonałymi tych, którzy Mu ufają i w Nim pokładają nadzieję. Tak przecież wykładał Paweł. Kto jest w Chrystusie już jest doskonały.
Adam nie mógł byc doskonały w takim sensie, bo wtedy...po co komu Chrystus?
Adam został ulepiony z gliny (ponoć), Chrystus istniał od zawsze, był przed Adamen. Mówi się, że był stwórcą i dla niego i przez niego zostało wszystko stworzone. Nie wiem, jak godzą te sprawy niektórzy, którzy uważają Chrystusa za Syna dopiero od ... chrztu w Jordanie?
No i to pisze osoba, która była największą zwolenniczką reinkarnacji 🤔
Zauważam jedno: ludzie (generalnie) nie znają zasad dyskusji, czy to w realu, czy na forum.
Już tu ktoś wiele razy wyskakiwał z "wnioskami", że skoro nie uznaję całości Biblii za natchnione słowo boże , to nie wolno mi o niej dyskutować i się na wersety powoływać. Widze, że podchwyciłaś trop i też uważasz, że skoro w innych tematach pisałam o reinkarnacji to w tym temacie nie wolno mi dyskutować o Adamie i Chrystusie.
Nie to nie. To sami sobie kadzidłami pod nos nawzajem kadźcie.
Co temat, co się odezwę to personalne zaczepki i uwagi. :ble:
Znowu temat "wuka"? Doprawdy, chyba powinnam czuć się jak gwiazda NBI co najmniej :crazy: :roll: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: ADAM

Post autor: wybrana »

wuka pisze:
27 maja 2021, 15:59
wybrana pisze:
27 maja 2021, 15:49
wuka pisze:
27 maja 2021, 14:35
Człowiek nie jest w stanie stać się doskonałym. Dlatego Chrystus, jako doskonały Człowiek i Boży Syn doskonały, uczynił doskonałymi tych, którzy Mu ufają i w Nim pokładają nadzieję. Tak przecież wykładał Paweł. Kto jest w Chrystusie już jest doskonały.
Adam nie mógł byc doskonały w takim sensie, bo wtedy...po co komu Chrystus?
Adam został ulepiony z gliny (ponoć), Chrystus istniał od zawsze, był przed Adamen. Mówi się, że był stwórcą i dla niego i przez niego zostało wszystko stworzone. Nie wiem, jak godzą te sprawy niektórzy, którzy uważają Chrystusa za Syna dopiero od ... chrztu w Jordanie?
No i to pisze osoba, która była największą zwolenniczką reinkarnacji 🤔
Zauważam jedno: ludzie (generalnie) nie znają zasad dyskusji, czy to w realu, czy na forum.
Już tu ktoś wiele razy wyskakiwał z "wnioskami", że skoro nie uznaję całości Biblii za natchnione słowo boże , to nie wolno mi o niej dyskutować i się na wersety powoływać. Widze, że podchwyciłaś trop i też uważasz, że skoro w innych tematach pisałam o reinkarnacji to w tym temacie nie wolno mi dyskutować o Adamie i Chrystusie.
Nie to nie. To sami sobie kadzidłami pod nos nawzajem kadźcie.
Co temat, co się odezwę to personalne zaczepki i uwagi. :ble:
Znowu temat "wuka"? Doprawdy, chyba powinnam czuć się jak gwiazda NBI co najmniej :crazy: :roll: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:
Wuka, zlituj się, co ty za wnioski wyciągasz?
Czy ja dałam Ci do zrozumienia, że masz nie pisać?
Napisałam ci, że skoro pojmujesz co to jest inkarnacja, to powinnaś pojąć, że Jezus jest inkarnacją z nieba - inkarnacją duchową. To właśnie ty bardziej niż inni powinnaś zrozumieć, co to jest wcielenie.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: ADAM

Post autor: Nieziem »

wuka pisze:
27 maja 2021, 14:35
Człowiek nie jest w stanie stać się doskonałym. Dlatego Chrystus, jako doskonały Człowiek i Boży Syn doskonały, uczynił doskonałymi tych, którzy Mu ufają i w Nim pokładają nadzieję. Tak przecież wykładał Paweł. Kto jest w Chrystusie już jest doskonały.
Adam nie mógł byc doskonały w takim sensie, bo wtedy...po co komu Chrystus?
Adam został ulepiony z gliny (ponoć), Chrystus istniał od zawsze, był przed Adamen. Mówi się, że był stwórcą i dla niego i przez niego zostało wszystko stworzone. Nie wiem, jak godzą te sprawy niektórzy, którzy uważają Chrystusa za Syna dopiero od ... chrztu w Jordanie?
Mat.5.48 Wy zatem bądźcie tak doskonali, jak doskonałym jest wasz Ojciec w niebie.
Gdyby człowiek nie mógł być doskonałym, Jezus by nie zachęcał do tego.
Gdybyśmy mieli jedną uniwersalną definicję słowa 'doskonały' to moglibyśmy przyłożyć Adama do niej i stwierdzić, czy pasuje czy nie, czy był doskonały, czy nie był. A ponieważ nie mamy takiej definicji, to jest dyskusja, i każdy może podać własną definicję, jak ja w poprzednim wpisie.

Ten wątek jest o (potencjalnej) doskonałości Adama. Każdy może przedstawić swoją opinię. Proszę wypowiadać się w temacie.
Inne kwestie, jak chrzest w Jordanie czy wszelkie inne niezwiązane z doskonałością Adama niech będą w innym miejscach dyskutowane. Dziękuję.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: ADAM

Post autor: wuka »

Nieziem pisze:
27 maja 2021, 17:19
wuka pisze:
27 maja 2021, 14:35
Człowiek nie jest w stanie stać się doskonałym. Dlatego Chrystus, jako doskonały Człowiek i Boży Syn doskonały, uczynił doskonałymi tych, którzy Mu ufają i w Nim pokładają nadzieję. Tak przecież wykładał Paweł. Kto jest w Chrystusie już jest doskonały.
Adam nie mógł byc doskonały w takim sensie, bo wtedy...po co komu Chrystus?
Adam został ulepiony z gliny (ponoć), Chrystus istniał od zawsze, był przed Adamen. Mówi się, że był stwórcą i dla niego i przez niego zostało wszystko stworzone. Nie wiem, jak godzą te sprawy niektórzy, którzy uważają Chrystusa za Syna dopiero od ... chrztu w Jordanie?
Mat.5.48 Wy zatem bądźcie tak doskonali, jak doskonałym jest wasz Ojciec w niebie.
Gdyby człowiek nie mógł być doskonałym, Jezus by nie zachęcał do tego.
Gdybyśmy mieli jedną uniwersalną definicję słowa 'doskonały' to moglibyśmy przyłożyć Adama do niej i stwierdzić, czy pasuje czy nie, czy był doskonały, czy nie był. A ponieważ nie mamy takiej definicji, to jest dyskusja, i każdy może podać własną definicję, jak ja w poprzednim wpisie.

Ten wątek jest o (potencjalnej) doskonałości Adama. Każdy może przedstawić swoją opinię. Proszę wypowiadać się w temacie.
Inne kwestie, jak chrzest w Jordanie czy wszelkie inne niezwiązane z doskonałością Adama niech będą w innym miejscach dyskutowane. Dziękuję.
Powtórzę: jeśli własnymi siłami człowiek może stać się doskonały, to po co ofiara Chrystusa? Pokaż mi chociaz jednego mczłowieka doskonałego, czyli bezgrzesznego. Tak, jak było na początku, jak Adam był bez grzechu (przed wpadką). Wyciągasz jeden werset i wnioski z tego budujesz?

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: ADAM

Post autor: wybrana »

wuka pisze:
27 maja 2021, 18:00

Powtórzę: jeśli własnymi siłami człowiek może stać się doskonały, to po co ofiara Chrystusa? Pokaż mi chociaz jednego mczłowieka doskonałego, czyli bezgrzesznego. Tak, jak było na początku, jak Adam był bez grzechu (przed wpadką). Wyciągasz jeden werset i wnioski z tego budujesz?
To po co Jezus nauczał, kto jest Błogosławiony?
Po co Jezus dał nowe przykazania?
Po co nauczał, że mamy Go naśladować i nieść swój krzyż?

To moc Ducha Bożego czyni człowieka doskonałym.
Taki człowiek myśli po Bożemu, wszystko czyni po Bożemu.
Ta moc Ducha wzrasta, gdy człowiek umacnia się w niej.
Wtedy człowiek staje się Świątynia Chrystusa a serce jej ołtarzem.
Bardzo ważne są intencję i pragnienia człowieka.
Sama pisałaś kiedyś, że dusza się inkarnuje w celu dalszego doskonalenia.
Czyżbyś teraz chciała temu zaprzeczyć?
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: ADAM

Post autor: wuka »

wybrana pisze:
27 maja 2021, 18:30
wuka pisze:
27 maja 2021, 18:00

Powtórzę: jeśli własnymi siłami człowiek może stać się doskonały, to po co ofiara Chrystusa? Pokaż mi chociaz jednego mczłowieka doskonałego, czyli bezgrzesznego. Tak, jak było na początku, jak Adam był bez grzechu (przed wpadką). Wyciągasz jeden werset i wnioski z tego budujesz?
To po co Jezus nauczał, kto jest Błogosławiony?
Po co Jezus dał nowe przykazania?
Po co nauczał, że mamy Go naśladować i nieść swój krzyż?

To moc Ducha Bożego czyni człowieka doskonałym.
Taki człowiek myśli po Bożemu, wszystko czyni po Bożemu.
Ta moc Ducha wzrasta, gdy człowiek umacnia się w niej.
Wtedy człowiek staje się Świątynia Chrystusa a serce jej ołtarzem.
Bardzo ważne są intencję i pragnienia człowieka.
Sama pisałaś kiedyś, że dusza się inkarnuje w celu dalszego doskonalenia.
Czyżbyś teraz chciała temu zaprzeczyć?
Nie zrozumiałaś. Nie o tym mówię.
Doskonalić się, poprawiać swoje zachowanie - z duchem czy bez niego - to nie jest być DOSKONAŁYM. Idealnym. Bezgrzesznym od zawsze. Dobrze wiesz, że Jeden taki był, Jezus. Ludzie tacy jak my, nigdy sami nie osiągniemy DOSKONAŁOŚCI. Po to przyszedł/inkarnował (jesli wolisz) Chrystus w ciele Jezusa, aby ludzie w niego wierzący stali się W NIM doskonali, Jego doskonałością człowiek jest przed Bogiem Ojcem doskonały. I taki był Adam w chwili stworzenia. Podobno.

teska
Posty: 129
Rejestracja: 14 maja 2021, 21:49

Re: ADAM

Post autor: teska »

W czym się objawia ta doskonałość Adama ?
Adam był nazwany synem Bożym,tak jak Jezus Syn Boży.

.Łukasza 3:38
syna Enosza,
syna Seta,
syna Adama,
syna Bożego


Dlaczego? Ponieważ został stworzony na podobieństwo Boże.I na początku był bez grzechu.Mógł żyć wiecznie.

Rodzaju 1:26
Potem Bóg powiedział: „Uczyńmy człowieka na nasz obraz, na nasze podobieństwo. Niech panuje nad rybami morskimi, stworzeniami latającymi pod niebem, zwierzętami domowymi i nad całą ziemią, jak również nad wszelkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”z. 27 I Bóg przystąpił do stworzenia człowieka na swój obraz, stworzył go na obraz Boży — stworzył mężczyznę i kobietę. 28 Potem Bóg ich pobłogosławił i powiedział do nich: „Bądźcie płodni i stańcie się liczni, napełnijcie ziemię i opanujcie ją. Panujcie nad rybami morskimi i stworzeniami latającymi pod niebem, i wszelkimi żywymi stworzeniami, które poruszają się po ziemi”.

Po popełnieniu grzechu przestał być synem Bożym.

„Sami ze swej strony postąpili zgubnie; nie są Jego dziećmi, skaza jest ich własna” (Powtórzonego Prawa 32:5,)

Bóg słusznie ostrzegł Adama i Ewę, iż jeśli wykroczą poza ustalone przez Niego ramy, czeka ich degeneracja, a w końcu śmierć (1 Mojżeszowa 2:17; 3:19). Oni jednak odrzucili panowanie Boże i z czasem faktycznie zaczęli podupadać, aż wreszcie umarli.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”