BÓG IZRAELA

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

BÓG IZRAELA

Post autor: George »

Kogo właściwie spotkał Jakub, ukrywając się przed Ezawem ? (Ks. Rodzaju 32)

Czy był to anioł, czy człowiek, czy Szatan ?

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=32
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: Albertus »

George pisze:
06 cze 2021, 20:38
Kogo właściwie spotkał Jakub, ukrywając się przed Ezawem ? (Ks. Rodzaju 32)

Czy był to anioł, czy człowiek, czy Szatan ?

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=32
Walczył z aniołem:

Oz12:3 Pan wiedzie spór z Izraelem2,
ukarze postępki Jakuba
i odpłaci za jego uczynki.
4 Już w łonie matki oszukał on brata3,
w pełni sił będąc, walczył nawet z Bogiem.
5 Walcząc z Aniołem, zwyciężył,
płakał i błagał Jego o łaskę -

spotkał Go4 w Betel i tam z Nim4 rozmawiał.

Walka mająca symboliczne znaczenie - nawrócony grzesznik wiedzie duchowy spór z Bogiem i zwycięża uzyskując Jego łaskę.

Bóg nas grzeszników do wchodzenia w taką duchową walkę zachęca:

Iz1:16 Obmyjcie się, czyści bądźcie!
Usuńcie zło uczynków waszych
sprzed moich oczu!
Przestańcie czynić zło!
17 Zaprawiajcie się w dobrem!
Troszczcie się o sprawiedliwość7,
wspomagajcie uciśnionego,
oddajcie słuszność sierocie,
w obronie wdowy stawajcie!
18 Chodźcie i spór ze Mną wiedźcie! -
mówi Pan.

Choćby wasze grzechy były jak szkarłat,
jak śnieg wybieleją;
choćby czerwone jak purpura,
staną się jak wełna.

Tak więc można powiedzieć że anioł reprezentuje Bożą sprawiedliwość.

Znakiem uzyskania tej łaski jest przyjazne potraktowanie go przez jego brata Ezawa od którego spodziewał się zemsty

Jakub rzeczywiście wchodzi w nawrócenie - odpowiada na wezwanie Boga który nakazuje mu wrócić w swoje rodzinne strony czyli do Ezawa. Jakub mierzy się z tym czego najbardziej się obawiał. Mierzy się też ze swoim grzechem i ze swoją winą wobec Ezawa. Jest wobec brata pokorny

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: George »

Jakub spodziewał się zemsty od Ezawa tylko dlatego że sam by się zemścił. Ostateczne się zemścił, mordując swego brata Ezawa.

Ale jeśli Jakub spotkał tylko 'Anioła', a najprawdopodobniej Szatana, o którym czytamy w Księdze Hioba że przechadzał się po Ziemi, to Izrael wyznaje Anioła / Szatana jako swojego Boga, a nie Boga Najwyższego - Boga Abrahama.

W następnych rozdziałach czytamy że to właśnie temu Aniołowi / Szatanowi wystawił Jakub ołtarz, i jego ustanowił Bogiem Izraela. Czyż tak nie pisze w Ks. Rodzaju ?
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: George »

„Jakub w Betel i w Marme

1 Rzekł Bóg do Jakuba: «Idź do Betel i tam zamieszkaj. Wznieś też tam ołtarz Bogu, który ci się ukazał, gdy uciekałeś przed twym bratem Ezawem».

2 Rzekł więc Jakub do swych domowników i do wszystkich, którzy z nim byli: «Usuńcie spośród was [wizerunki] obcych bogów1, jakie macie; oczyśćcie się i zmieńcie szaty.

3 Pójdziemy bowiem do Betel i tam zbuduję ołtarz Bogu, który wysłuchał mnie w czasie mej niedoli i wspomagał mnie, gdziekolwiek byłem».

4 Oddali więc Jakubowi wszystkie [wizerunki] obcych bogów, jakie posiadali, oraz kolczyki, które nosili w uszach, i Jakub zakopał je pod terebintem w pobliżu Sychem.

5 A gdy wyruszyli w drogę, padł wielki strach2 na okoliczne miasta, tak że nikt nie ścigał synów Jakuba.

6 Jakub, przybywszy wraz ze wszystkimi swymi ludźmi do Luz w Kanaanie, czyli do Betel.

7 zbudował tam ołtarz i nazwał to miejsce El-Betel3. - Tu bowiem ukazał mu się Bóg, kiedy uciekał przed swym bratem.


8 Wtedy to zmarła Debora, piastunka Rebeki, i pochowano ją w pobliżu Betel pod terebintem, który dlatego otrzymał nazwę Terebint Płaczu.


9 Bóg ukazał się jeszcze Jakubowi po jego powrocie z Paddan-Aram i błogosławiąc mu 10 powiedział do niego:


«Imię twe jest Jakub,
ale odtąd nie będą cię zwać Jakubem,
lecz będziesz miał imię Izrael»4.
I tak otrzymał imię Izrael.

11 Po czym Bóg rzekł do niego:
«Ja jestem Bóg wszechmocny.
Bądź płodny i rozmnażaj się.
Niechaj powstanie z ciebie naród i wiele narodów,
i niechaj królowie zrodzą się z ciebie.


12 Kraj, który dałem Abrahamowi i Izaakowi, daję tobie;
i twemu przyszłemu potomstwu dam ten kraj».


13 Potem Bóg oddalił się od niego z tego miejsca, na którym do niego przemawiał.

14 A Jakub ustawił stelę na tym miejscu, gdzie Bóg do niego mówił, stelę kamienną. I składając ofiarę płynną wylał na nią oliwę.

15 Jakub dał więc temu miejscu, na którym przemawiał do niego Bóg, nazwę Betel.

16 A gdy wyruszyli z Betel i mieli jeszcze w drodze przed sobą pewną przestrzeń, aby dojść do Efrata, Rachela zaczęła rodzić; poród jednak był ciężki. 17 I kiedy urodziła w wielkich bólach, rzekła do niej położna: «Już nie lękaj się, bo oto masz syna!» 18 Ona jednak, gdy życie z niej uchodziło, bo konała, nazwała swego syna Benoni; lecz ojciec dał mu imię Beniamin5. 19 A Rachela umarła i została pochowana przy drodze do Efrata, czyli Betlejem. 20 Jakub ustawił stelę na jej grobie. - Kamień tan stoi na grobie Racheli po dziś dzień.
21 Izrael wyruszył w drogę i rozbił namioty poza Migdal-Eder. 22 A gdy przebywał w tej okolicy, Ruben zbliżył się do Bilhy, drugorzędnej żony ojca swego, i obcował z nią; Izrael dowiedział się o tym.
Synów Jakuba było dwunastu:
23 Synowie Lei: pierworodny syn Jakuba Ruben, Symeon, Lewi, Juda, Issachar i Zabulon. 24 Synowie Racheli: Józef i Beniamin. 25 Synowie Bilhy, niewolnicy Racheli: Dan i Neftali, 26 oraz synowie Zilpy, niewolnicy Lei: Gad i Aser. Są to synowie Jakuba, którzy mu się urodzili w Paddan-Aram.
27 A potem Jakub przybył do ojca swego, Izaaka, do Mamre, do Kiriat-Arba, czyli do Hebronu, gdzie niegdyś mieszkał Abraham, a potem i Izaak. 28 Izaak miał wtedy sto osiemdziesiąt lat.
29 Izaak, doszedłszy do kresu swego życia, zmarł w późnej starości. I pochowali go jego synowie Ezaw i Jakub.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: Albertus »

George pisze:
06 cze 2021, 22:21
Jakub spodziewał się zemsty od Ezawa tylko dlatego że sam by się zemścił. Ostateczne się zemścił, mordując swego brata Ezawa.

Ale jeśli Jakub spotkał tylko 'Anioła', a najprawdopodobniej Szatana, o którym czytamy w Księdze Hioba że przechadzał się po Ziemi, to Izrael wyznaje Anioła / Szatana jako swojego Boga, a nie Boga Najwyższego - Boga Abrahama.

W następnych rozdziałach czytamy że to właśnie temu Aniołowi / Szatanowi wystawił Jakub ołtarz, i jego ustanowił Bogiem Izraela. Czyż tak nie pisze w Ks. Rodzaju ?

Ja opieram się na Biblii a ty na swoich fantazjach.

Jak z Biblii uznajesz tylko to co pasuje do twoich tez to trudno z tym dyskutować.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: wuka »

Czy był to anioł, czy człowiek, czy Szatan ?
...czy przybysz z innej Planety?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: Bobo »

Dlaczego obce cywilizacje umiejcawiasz na planetach? Zawsze muszą tam mieszkać? A jeśli znajdują się w innym wymiarze? Nie materialnym?
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
07 cze 2021, 11:22
Dlaczego obce cywilizacje umiejcawiasz na planetach? Zawsze muszą tam mieszkać? A jeśli znajdują się w innym wymiarze? Nie materialnym?
Byty niematerialne nie podróżują w materialnych pojazdach, nie biją się na pięści czy inne bronie, nie potrzebują jedzenia (ofiary ze zwierząt) itd.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: Bobo »

No przepraszam, ale Jakub walczył z aniołem i nie było tam żadnego materialnego pojazdu. Nie było na zasadzie: zjechał na ziemię, pobił się z Jakubem, potem odleciał w maszynie :-D
Tworzysz fantazję.
Kolejna twoja fantazja:
nie potrzebują jedzenia (ofiary ze zwierząt)
Ofiary nie służyły jedzeniu. Komu smakuje spalone mięso i kości? Już szybciej, przysmażone, upieczone itp. ale spalone?
Jak już, to 'bogowie' lubią frykasy, wino, ale spalone mięso? Węgielki?
Dziwne masz wyobrażenie o ofiarach.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
07 cze 2021, 11:59
No przepraszam, ale Jakub walczył z aniołem i nie było tam żadnego materialnego pojazdu. Nie było na zasadzie: zjechał na ziemię, pobił się z Jakubem, potem odleciał w maszynie :-D
Tworzysz fantazję.
Kolejna twoja fantazja:
nie potrzebują jedzenia (ofiary ze zwierząt)
Ofiary nie służyły jedzeniu. Komu smakuje spalone mięso i kości? Już szybciej, przysmażone, upieczone itp. ale spalone?
Jak już, to 'bogowie' lubią frykasy, wino, ale spalone mięso? Węgielki?
Dziwne masz wyobrażenie o ofiarach.
Ofiary dla bogów były oddzielane, najlepsze części/kąski odkładano rzekomo dla kapłanów. Ci, jako wtajemniczeni, w jednej drużynie :mrgreen: ucztowali z bogami, a gawiedź miała tylko przynosić zwierzaki, zdrowe, jak najlepsze. Im lepszy zwierz tym więcej grzechów przebaczonych, im większy nominał na tacę tym szerzej brama do niebios otwarta :mrgreen:

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: Bobo »

No to bogowie czy kapłani jedli?
Ty mówisz o karmieniu bogów. Ja nie.
Był też tzw. całopalenia, więc nic z tego kapłan nie dostawał.
Poza tym... Lewici w Izraelu nie mieli ziemi, z której mogli się utrzymać. Musiały im wystarczyć ofiary.
Z nominałem to fałszywie prawisz. Bo nie zapoznałaś się, powierzchowna kobieto ;-)
Gdy kogoś nie było stać, to mógł złożyć coś skromniejszego, czasem była to garść mąki...
Tak więc to nie rodzaj grzechu a stan majątkowy decydował o ofierze.
Nie jestem przekonany, aby z Tobą ciągnąć ten temat. Musiałabyś od nowa przeczytać ks. Liczby, Kapłańską itp.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: wuka »

Zapomniałam, że to temat "Bóg Izraela".
Ja faktycznie mówię o czymś innym.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: Bobo »

Faktycznie. Masz taką metodę: słyszysz - Jehowa, Izrael, prawo, Biblia itp słowa, to otwiera ci się twoja szafa z niepoukładanymi rzeczami. Bajzel :-D
Taki odruch, który raczej nigdy nie doprowadza do końcowego wniosku.
Przyznaj się, masz porządek w szafkach? Bo wydaje mi się, że jesteś bardziej romantyczno-ideologiczno-marzycielką. A tacy mają w szafach bajzel. Na ogół. :-D :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: wybrana »

Bobo pisze:
07 cze 2021, 12:25
Gdy kogoś nie było stać, to mógł złożyć coś skromniejszego, czasem była to garść mąki...
Tak więc to nie rodzaj grzechu a stan majątkowy decydował o ofierze.
A w prawie mojrzeszowym nie było ustalone co i ile za dany grzech?
Coś głupoty piszesz waści 😳
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: BÓG IZRAELA

Post autor: nike »

Post autor: George » wczoraj, o 21:21
Jakub spodziewał się zemsty od Ezawa tylko dlatego że sam by się zemścił. Ostateczne się zemścił, mordując swego brata Ezawa.
Bardzo proszę o tekst biblijny, że Jakub zamordował Ezawa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”