Lilith pierwsza zona Adama - kobieta zbuntowana .....

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Lilith pierwsza zona Adama - kobieta zbuntowana .....

Post autor: tom68 »

Lilith pierwsza zona Adama - kobieta zbuntowana .....

Lilith - pierwsza zona Adama, ktora odeszla z raju. Archetyp feministki?

Wizerunek Lilith jako wyemancypowanej kobiety, ktora odmowila poddanczego seksu, stal sie jednym z najbardziej aktualnych symboli w zachodnich spoleczenstwach u niektorych grup i ruchow feministycznych.
Niektore zrodla opisuja ja jako demona, inne jako ciemne bostwo pogan, symbol wolnosci i buntu przeciwko ustalonemu porzadkowi. Nielatwo jest przesledzic sciezki, ktorymi podazaja mity, a ten o Lilith jest szczegolnie zlozony.

Lilith jest jedna z najstarszych opisywanych postaci kobiecych na swiecie; byla znana w Mezopotamii, w tradycji zydowskiej jest uwazana za pierwsza zone Adama, przed Ewa. Wedlug legendy, odmowila posluszenstwa kaprysom pierwszego mezczyzny na Ziemi i opuscila Eden z wlasnej inicjatywy, rzucajac wyzwanie samemu Jahwe.Byla pierwsza kobieta, ktora powiedziala NIE. Z tego powodu stala sie symbolem feminizmu i demonem jednoczesnie.

Lilith byla kobieta uczciwa i szczera i jako taka chciala cieszyc sie, podobnie jak Adam, zyciem i wszystkim, co sie z tym wiazalo, w tym seksualnoscia i erotyzmem. Podobnie jak Adam, Lilith zostala stworzona na obraz i podobienstwo Boga, wiec nie chciala zyc jako niewolnica mezczyzny i opuscila raj.

Historia Lilith opisana zostala w sredniowieczu, w ksiedze zwanej Alfabet Ben Siracha. Ksiega ta jest anonimowym tekstem sredniowiecznym inspirowanym dzielem hellenistycznym znanym jako Sirach. Szacuje sie, ze data jego autorstwa miesci sie w przedziale od 700 do 1000 ne. Ten dokument opowiada historie Lilith w nastepujacy sposob:

,,Adam i Lilith natychmiast zaczeli sie klocic, kiedy Adam chcial sie na nia polozyc, odmowila, na co Adam odpowiedzial: ,,Nie bede lezec pod toba, bede tylko na gorze, poniewaz jestem twoim panem", na co Lilith odpowiedziala ,,oboje zostalismy stworzeni z ziemi, wiec oboje jestesmy rowni. " Powiedziawszy to, Lilith wypowiedziala zakazane imie Boga, ktore dalo jej moc do ucieczki i opuszczenia Adama."

W swoim kraju pochodzenia, czyli w Mezopotamii, Lilith jest wolnym duchem, ,,reka Isztar", oddana swietym przyjemnosciom milosci seksualnej. Bo i sama Isztar to bogini milosci cielesnej i zachowan seksualnych; jest ona szczegolnie zwiazana z seksem pozamalzenskim i z prostytucja, bogini wojny, utozsamiana z Wenus.

Przybycie patriarchatu zakonczylo obrzedy seksualne odbywajace sie w swiatyni bogini Isztar, eliminujac w ten sposob glowne zrodlo kobiecej mocy, uwazajac ja za cos, czego nalezy sie obawiac ze wzgledu na jej wplyw na mezczyzn i dlatego nalezy ja zachowac pod kontrola. W ten sposob kobieca seksualnosc stala sie diaboliczna.

Lilith, stworzona z ducha libertarianskiego wiatru, zostala skrzydlatym demonem. Ale jego skrzydla sa jednym z najwazniejszych atrybutow, bo dzieki nim nigdy nie mozna Lilith zlapac. Uosabia ten aspekt kobiecosci, ktory nie moze byc ujarzmiony przez nic ani nikogo, poniewaz jest wolny i jest to odzwierciedlone we wszystkich mitach, w ktorych Lilith sie pojawia.

Feministyczne konotacje sa wyraznie obecne w tradycji Lilith. Kobieta, ktora odmawia podporzadkowania sie mezczyznie, uwazajac go za rownego sobie, a zatem jest wykluczona z raju i skazana na nedzne zycie jako demon nocy. Z drugiej strony Ewe uwaza sie za ulegla towarzyszke Adama, wyraznie gorsza od niego (mezczyzna jest pierwszy stworzony, a kobieta powstaje z jego zebra), choc i ona jest postacia negatywna. Jej nieposluszenstwo powoduje wszak wypedzenie z raju.

Lilith ma seksualne apetyty, jest kobieta, ktora jest wolna. Ma radosc z seksu jako takiego, seksu, ktory nie sluzyc ma wylacznie prokreacji. A to przez wieki bylo zakazane kobietom w prawie wszystkich kulturach, bo seks mial sluzyc wylacznie poczeciu. Lilith nie jest delikatna, nie jest zalezna, nie szuka milosci, ale seksualnych rozkoszy. Z tego powodu moze doprowadzac mezczyzn do szalenstwa, jest typowa ,,femme-fatale".

Archetyp Lilith 100 lub 200 lat temu, kojarzony bylby wylacznie z prostytutka, bo Lilith swoja wolnoscia reprezentuje wszystko to, co mezczyzni w kobietach przez wieki tepili, przekonujac, ze jest to grzeszne i brudne.

Tymczasem byla ona jedyna osoba zdolna do wyrazenia niewymawianego i prawdziwego imienia Boga. To wizerunek kobiecego erotyzmu, naturalnej seksualnosci kobiet. Lilith dzieli te sama historie z syrenami, Amazonkami, wszystkimi postaciami kobiecymi, ktore chcialy byc wolne, bez potrzeby poddawania sie mezczyznom.

Lilith reprezentuje archetyp kobiecosci odrzuconej przez patriarchalna kulture i sluzy jako sztandar feminizmu. Kobiety, ktore akceptuja Lilith, musza przestac postrzegac rodzine jako jednosc, ktora jest priorytetem w ich zyciu.

Simone de Beauvoir, autorka pionierskiej pracy feministycznej ,,Druga plec", napisala w 1975 roku:

,,Dopoki rodzina, mit rodzinny, mit macierzynstwa i macierzynski instynkt nie zostana zniszczone, kobiety beda uciskane"

- Dzis kobieta moze czuc sie wolna i wierna sobie bez poczucia winy z tego powodu. Moze miec chec posiadanie dziecka, tworzenia dziel sztuki lub tylko zyc z radoscia, ktora jest inna forma tworzenia, moze szukac swojego miejsca na swiecie - twierdzi Clara Giner, autorka ksiazki ,,Lilith nigdy nie byla sama". Samotna kobieta moze byc szczesliwa i spelniona i nie potrzebuje do tego mezczyzny, kobiety, psa ani kota. Przyjemnosc samotnosci jest darem, ktory kobieta moze sobie dac.

Dzisiaj starozytny hebrajski mit Lilith zostal zaktualizowany poprzez wizerunek nowej kobiety, ktora nie musi sie utozsamiac z rolami odziedziczonymi po poprzednich pokoleniach.

Wizerunek Lilith jako wyemancypowanej kobiety, ktora odmowila poddanczego seksu, stal sie jednym z najbardziej aktualnych symboli w zachodnich spoleczenstwach u niektorych grup i ruchow feministycznych. Jej sprzeciw wobec zycia pod naciskiem patriarchalnej i machistowskiej kultury doprowadzil Lilit do prowadzenia stalej wojny z mezczyzna. Byla gotowa odrzucic macierzynstwo, odmowic poczecia lub po prostu walczyc o wolna, niejednoznaczna seksualnosc.

Lilith jest ta, ktorej nigdy nie mozna zdominowac, wyeliminowac ani zmanipulowac, poniewaz jest ponad wszystko, pozostaje wierna swojej wlasnej prawdzie. I dzieki tej lojalnosci zawsze wybiera to, co jest zgodne z jej natura, nie pozwala innym wybierac dla siebie, nie czyni ustepstw. Nikt jej nie wydalil z Raju, bo odeszla sama, wiec Lilith wciaz moze tam powrocic i wskazac kobietom droge powrotna do raju utraconego.

opracowano na podstawie Maria Mecedes - Zrodlo: Kobieta XL

Lilith pierwsza zona Adama kobieta demon ...

https://www.onet.pl/styl-zycia/kobietax ... d,30bc1058

https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/pi ... th/wg8fpcs
tom68

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Lilith pierwsza zona Adama - kobieta zbuntowana .....

Post autor: wybrana »

No czego to nie wymyślą? 🤦‍♀️🤦‍♀️
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Lilith pierwsza zona Adama - kobieta zbuntowana .....

Post autor: wuka »

odobnie jak Adam, Lilith zostala stworzona na obraz i podobienstwo Boga
Gdzie masz w Biblii takie informacje?
Feministyczne konotacje sa wyraznie obecne w tradycji Lilith. Kobieta, ktora odmawia podporzadkowania sie mezczyznie, uwazajac go za rownego sobie, a zatem jest wykluczona z raju i skazana na nedzne zycie jako demon nocy.
Odwalcie się od kobiet. Co za obrzydliwe, seksistowskie, poniżające kobiety posty tu dajesz.
Naprawdę macie problem. To by wam pasowało.
Archetyp Lilith 100 lub 200 lat temu, kojarzony bylby wylacznie z prostytutka, bo Lilith swoja wolnoscia reprezentuje wszystko to, co mezczyzni w kobietach przez wieki tepili, przekonujac, ze jest to grzeszne i brudne.
Wielu nadal tak uważa.
No krew mnie zalewa, jak takie wymysły czytam. Zajmijcie się adwentowi panowie waszymi ... tym co macie w spodniach, a od kobiet wara.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Re: Lilith pierwsza zona Adama - kobieta zbuntowana .....

Post autor: tom68 »

O Lilith jest w apokryfach choć wspomina o niej też Izajasz http://www.kosciol.pl/article.php/20040414214808845
tom68

gnostyk

Re: Lilith pierwsza zona Adama - kobieta zbuntowana .....

Post autor: gnostyk »

Można wkleić link ?
Jeżeli jest on zabroniony to porosze o usunięcie

Ja spotkałem takie informacje o Lilit

https://www.religie.424.pl/lilit,4086,article.html

Czytałem gdzieś -nawet nie wiem czy nie w/w linku - że to Adam nie chciał Lilith za żone.
..''Bo miała czerwoną skóre, która wyglądała jak krew, wyglądała jej skóra jak przeźroczysta...''
No a drugim powodem to była własnie ochota na ''bycie równą Adamowi''

Także pisząc żartobliwie, Adam sam sobie strzelił w kolano, bo wybrzydzał :P A wszyscy wiemy, że piękno nie jest trwałe.
Kto wie, może Lilith by przegoniła Szatana, gdy ten podawałby jej jabłko - bo z opisów starożytnych nie wydaje się głupią i naiwną dziewczynką :P
-taki żarcik

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Lilith pierwsza zona Adama - kobieta zbuntowana .....

Post autor: wuka »

gnostyk pisze:
21 sie 2021, 11:34
Można wkleić link ?
Jeżeli jest on zabroniony to porosze o usunięcie

Ja spotkałem takie informacje o Lilit

https://www.religie.424.pl/lilit,4086,article.html

Czytałem gdzieś -nawet nie wiem czy nie w/w linku - że to Adam nie chciał Lilith za żone.
..''Bo miała czerwoną skóre, która wyglądała jak krew, wyglądała jej skóra jak przeźroczysta...''
No a drugim powodem to była własnie ochota na ''bycie równą Adamowi''

Także pisząc żartobliwie, Adam sam sobie strzelił w kolano, bo wybrzydzał :P A wszyscy wiemy, że piękno nie jest trwałe.
Kto wie, może Lilith by przegoniła Szatana, gdy ten podawałby jej jabłko - bo z opisów starożytnych nie wydaje się głupią i naiwną dziewczynką :P
-taki żarcik
Linki, jak widzisz wszyscy wklejają, więc dlaczego twój miałby być wywalony? Tym bardziej, że ciekawy :-)
Lilith, jako postać legendarna, owszem, do przyjęcia. Zauważ jednak, że w świetle Biblii ta postac ma się nijak do tematu. Tomasz wkleja, że była żoną! Adama, w więc jak rozumiem, została stworzona przed Ewą-żoną Adama. Jak się na to zapatrujesz?
Ja sobie zupełnie nie przypominam, aby w kanonicznej Biblii jakieś wzmianki o żonie Adama o imieniu Lilith coś było. No, ale wiadomo, są lepsi znawcy, którzy mają pewnie właściwe Pisma, nie to co moje, BW, NBG, UBG, BG - nic tam nie ma :roll:
A już na pewno nie ma o feministkach jak to tom wklejacz byle czego sugeruje :roll: ;-)

gnostyk

Re: Lilith pierwsza zona Adama - kobieta zbuntowana .....

Post autor: gnostyk »

W kanonicznej Bibli jest dwa razy wzmianka o Lilith - wiem tylko tyle że napewno w jakimś psalmie występuje to imie oraz Ks.Izajasza 34:14
W Warszawsko-Praskiej, w Ks. Izajasza 34:14 wystepuje własnie Lilith
U Cylkowa i Wójka nie jest napisane Lilith tylko 'kosmacz'
U Cylkowa w przypisach odnośnie Iz 34:14 jest napisane: ''wedle innych widmo czychające na dzieci

W Wielkim Słowniku Hebrajskim jest napisane także, że w Ks Hioba 18:15, także o niej mowa (o ile dobrze to zrozumiałem)

Kim była Lilith, chyba znajdziemy tylko w midraszach i Apokryfach...oraz w Wikipedi :P
Ciężko mi sie na to wogóle zapatrywać, bo jak widzisz nie ma nic o niej...gdzieś w internecie spotkałem się nawet z twierdzeniem że była to żona samego Boga Jahwe
Ogólnie najbardziej przemawia do mnie to że była stworzona dla Adama, ale że się nie było 'chemii' między nimi, to Bóg stworzył później Chawe/Ewe

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Re: Lilith pierwsza zona Adama - kobieta zbuntowana .....

Post autor: tom68 »

tom68

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”