Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Therminus
Posty: 93
Rejestracja: 25 gru 2023, 15:24

Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: Therminus »

Nie chodzi mi o osobę, a o tytuł. Od kiedy w niebie zaczął funkcjonować tytuł archanioł?
Skosztujcie i zobaczcie, że Jehowa jest dobry (Psalm 34:8)

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: DonCicio »

Therminus pisze:
26 gru 2023, 17:51
Nie chodzi mi o osobę, a o tytuł. Od kiedy w niebie zaczął funkcjonować tytuł archanioł?
Kilka faktów. Wiemy, że anioł o imieniu Michał wstawiał się zawsze za ludem Jehowy będąc "Księciem" (Dan 10:13, 21). Wiemy też, że w czasach Mojżesza nosił tytuł Archanioła (Judy 9). Wiemy, że jako „Wielki Książe” miał walczyć wraz ze swoimi aniołami przeciwko szatanowi i Jego aniołom (Dan 12:1, Obj 12:7). Tytuł „Wielki Książe” sugeruje, że góruje nad innymi anielskimi książętami (Dan 10:13).

Teraz wypadałby ustalić, co oznacza tytuł „Archanioł”. Przedrostek „arch” oznacza „główny; naczelny; najważniejszy; przewyższający innych”. Skoro Michał był Archaniołem już w czasach Mojżesza, to zachodzi pytanie, od kiedy stał się najważniejszym aniołem Jehowy? I tu zachodzi kolejne pytanie. Czy Jezus został nazwany przez Judę Archaniołem, bo już nim był w czasach Mojżesza (Judy 9), czy dlatego, że Jego przyrodni brat Juda wiedział, iż po zmartwychwstaniu Jezus został wywyższony, obejmując „wyższe stanowisko”, przed którym miało zginąć się każde kolano ... również aniołów „w niebie”:

„Właśnie dlatego Bóg wyniósł go na wyższe stanowisko i życzliwie dał mu imię, które przewyższa wszelkie inne imię, żeby w imię Jezusa zgięło się każde kolanotych w niebie, tych na ziemi i tych pod ziemią — i żeby każdy otwarcie przyznał, że Jezus Chrystus jest Panem na chwałę Boga, Ojca” (Fil 2:9-11)

Wydaje się, że stanowisko jedynego Archanioła Michał objął w chwili, kiedy wyłoniły się dwie grupy anioł, Synów Bożych wiernie służących Jehowie (Obj 7:11) oraz demonów służących „władcy” tego świata Szatanowi (Mat 12:24, Obj 12:7,8), który nie ma władzy nad Archaniołem Michałem (Jan 14:30).

Ale wiemy też, kto jest odbiciem samego Boga, a tym samym najważniejszym z jego stworzeń, Jego "arch" spośród stworzenia (Heb 1:3, Kol 1:15). Tak więc, każdy anioł stworzony po Michale mógł Go traktować jak "arch" (Jan 1:1-3) ... tak myślę.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Therminus
Posty: 93
Rejestracja: 25 gru 2023, 15:24

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: Therminus »

DonCicio pisze:
30 gru 2023, 8:01
Wiemy też, że w czasach Mojżesza nosił tytuł Archanioła (Judy 9).
No właśnie nie jest to takie pewne. W pismach hebrajskich nie znajdujemy żadnej wzmianki o tym, że w tamtym czasie istniał jakiś jeden najważniejszy anioł. Przywołany przez Ciebie werset z Daniela 10:13 mówi "Michał, jeden z najznakomitszych książąt".
A to oznacza, że 'najznamienitszych książąt' było kilku (dwóch co najmniej).
A wypowiedź Judy można rozumieć inaczej. Juda mógł użyć bieżącego tytułu wobec osoby, która kiedyś coś tam robiła, ale w tamtym czasie tego tytułu nie miała. Nie wiem, jak to było w czasach biblijnych, ale dzisiaj taki zabieg wobec znanych polityków jest często używany.
Jak wiemy, Jezus po zmartwychwstaniu powiedział swoim uczniom "Dano mi wszelką władzę w niebie i na ziemi" (Mat. 28:18)

Wygląda na to, że właśnie wtedy otrzymał tytuł archanioła.
Tak myślę...
Skosztujcie i zobaczcie, że Jehowa jest dobry (Psalm 34:8)

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: BoaDusiciel »

Therminus pisze:
26 gru 2023, 17:51
Nie chodzi mi o osobę, a o tytuł. Od kiedy w niebie zaczął funkcjonować tytuł archanioł?
A że tak spytam, z życzliwą ciekawością: skąd pewność, że w niebie funkcjonuje tytuł "archanioł"?
No bo niewątpliwie określenie "archanioł" jest ludzkim określeniem pewnego rodzaju mitycznych istot, mieszkających w mitycznym niebie.
Ale skąd wiadomo, że jedne istoty niebiańskie tak tytułują inne istoty niebiańskie? :roll:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: Queza »

BoaDusiciel pisze:
30 gru 2023, 16:33
Therminus pisze:
26 gru 2023, 17:51
Nie chodzi mi o osobę, a o tytuł. Od kiedy w niebie zaczął funkcjonować tytuł archanioł?
A że tak spytam, z życzliwą ciekawością: skąd pewność, że w niebie funkcjonuje tytuł "archanioł"?
No bo niewątpliwie określenie "archanioł" jest ludzkim określeniem pewnego rodzaju mitycznych istot, mieszkających w mitycznym niebie.
Ale skąd wiadomo, że jedne istoty niebiańskie tak tytułują inne istoty niebiańskie? :roll:
Boa, Ty się przydajesz. :-)
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

jozek
Posty: 95
Rejestracja: 20 lis 2020, 0:32

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: jozek »

Boa mimo strasznego i przerażającego nicku jest całkiem ok.
Dawniej balem się nawet spojrzeć na Jego wypowiedzi bo czulem jakieś duszności dziwne. Ale już nie lękam się, nawet wręcz przeciwnie 😃
Слава Україні !

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: DonCicio »

Therminus pisze:
30 gru 2023, 12:02
A wypowiedź Judy można rozumieć inaczej. Juda mógł użyć bieżącego tytułu wobec osoby, która kiedyś coś tam robiła, ale w tamtym czasie tego tytułu nie miała. Nie wiem, jak to było w czasach biblijnych, ale dzisiaj taki zabieg wobec znanych polityków jest często używany.
Jak wiemy, Jezus po zmartwychwstaniu powiedział swoim uczniom "Dano mi wszelką władzę w niebie i na ziemi" (Mat. 28:18)

Wygląda na to, że właśnie wtedy otrzymał tytuł archanioła.
Tak myślę...
Też tak myślałem przez wiele lat, ale ponowna analiza pewnych wersetów, podczas zwyczajowego czytania Biblii, sprawiła, że zacząłem się zastanawiać, czy nie było to jednak wcześniej. Np. z relacji o dniu aresztowania czytamy, że Jezus powiedział:

"Czy myślisz, że nie mogę poprosić Ojca, żeby mi w tym momencie przysłał więcej niż 12 legionów aniołów?" (Mat 26:53)

Jeżeli w niebie są "legiony" aniołów, to ktoś stał na czele ich "miriad". (PWT 33:2, Obj 5:11). Tu Biblia mówi konkretnie o dwóch miriadach miriad anielskich "wojsk konnych" (Obj 9:16). Ale może być i tak, że Jezus posłużył się ogólnie przyjętym nazewnictwem, zdominowanym w ówczesnym świecie przez rzymian. Jak by na to nie patrzeć, również anielscy przeciwnicy byli zgrupowani w legiony:

"Jezus go zapytał: „Jak masz na imię?”. Ten odpowiedział: „Legion”, bo weszło w niego wiele demonów" (Łuk 8:30)

"Kiedy przyszli do Jezusa, zobaczyli, że człowiek opętany przez demony — ten, w którym wcześniej był ich legion — siedzi ubrany i przy zdrowych zmysłach. Wtedy się przestraszyli" (Mar 5:15)

Myślę, że wcześniej czy później dowiemy się odpowiedzi na Twoje pytanie: "Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?"
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: DonCicio »

BoaDusiciel pisze:
30 gru 2023, 16:33
A że tak spytam, z życzliwą ciekawością: skąd pewność, że w niebie funkcjonuje tytuł "archanioł"?
No bo niewątpliwie określenie "archanioł" jest ludzkim określeniem pewnego rodzaju mitycznych istot, mieszkających w mitycznym niebie.
A czy określenie "Bóg" jest ziemskiego, czy niebiańskiego pochodzenia? (Iz 46:9). Czy według Ciebie Bóg, który sam siebie tak określił, również jest "mityczną istotą" mieszkającą w "mitycznym świecie"?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: BoaDusiciel »

DonCicio pisze:
31 gru 2023, 7:37
BoaDusiciel pisze:
30 gru 2023, 16:33
A że tak spytam, z życzliwą ciekawością: skąd pewność, że w niebie funkcjonuje tytuł "archanioł"?
No bo niewątpliwie określenie "archanioł" jest ludzkim określeniem pewnego rodzaju mitycznych istot, mieszkających w mitycznym niebie.
A czy określenie "Bóg" jest ziemskiego, czy niebiańskiego pochodzenia? (Iz 46:9). Czy według Ciebie Bóg, który sam siebie tak określił, również jest "mityczną istotą" mieszkającą w "mitycznym świecie"?
Określenie "Bóg" jest ziemskiego pochodzenia, polskiego, no może ogólnie słowiańskiego.
Niby dlaczego Bóg miałby tak siebie określać, a nie np: God, Dieu, Gott, Dios, Adonai, YHWH, czy jeszcze inaczej?
No chyba że w niebie obowiązuje język polski, z uwagi na obecność Matki Boskiej Częstochowskiej :mrgreen:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: BoaDusiciel »

jozek pisze:
30 gru 2023, 21:21
Boa mimo strasznego i przerażającego nicku jest całkiem ok.
Dawniej balem się nawet spojrzeć na Jego wypowiedzi bo czulem jakieś duszności dziwne. Ale już nie lękam się, nawet wręcz przeciwnie 😃
Błogosławieni nielękający się, albowiem oni nie lękają się!! :-)
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Therminus
Posty: 93
Rejestracja: 25 gru 2023, 15:24

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: Therminus »

DonCicio pisze:
31 gru 2023, 7:17
czytamy, że Jezus powiedział:

"Czy myślisz, że nie mogę poprosić Ojca, żeby mi w tym momencie przysłał więcej niż 12 legionów aniołów?" (Mat 26:53)

Jeżeli w niebie są "legiony" aniołów, to ktoś stał na czele ich "miriad".
Inny z najprzedniejszych książąt anielskich. Ja za punkt wyjścia wziąłem informację, że za dni Daniela, nie było w niebie jednego najważniejszego "księcia aniołów".
DonCicio pisze:Myślę, że wcześniej czy później dowiemy się odpowiedzi na Twoje pytanie: "Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?"
Pewnie tak. Nie jest to dla mnie jakiś problem, przez który nie mógłbym zasnąć. ;-)
Pozdrowienia.
Skosztujcie i zobaczcie, że Jehowa jest dobry (Psalm 34:8)

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: DonCicio »

BoaDusiciel pisze:
31 gru 2023, 9:46
No chyba że w niebie obowiązuje język polski, z uwagi na obecność Matki Boskiej Częstochowskiej :mrgreen:
Mało tego, w niebie obowiązuje język polski, a na ziemi, po Armagedonie będzie obowiązywała śląska gwara, no bo każdy przecież wie, że Adam był Ślązakiem ... a nie jak inni twierdzą, jednym z Bonanzy :lol:
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: DonCicio »

Therminus pisze:
31 gru 2023, 11:41
DonCicio pisze:
31 gru 2023, 7:17
Myślę, że wcześniej czy później dowiemy się odpowiedzi na Twoje pytanie: "Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?"
Pewnie tak. Nie jest to dla mnie jakiś problem, przez który nie mógłbym zasnąć. ;-)
Pozdrowienia.
Ja też dobrze sypiam :lol: ... również pozdrawiam
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: Queza »

Odnośnie Twojej stopki Therminus, co masz na myśli mówiąc, że Jehowa jest dobry? Że jest smaczny? Jesteś wampirem? Therminus co się z Tobą dzieje?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Therminus
Posty: 93
Rejestracja: 25 gru 2023, 15:24

Re: Kiedy w niebie pojawił sie archanioł?

Post autor: Therminus »

Queza pisze:
31 gru 2023, 20:24
Odnośnie Twojej stopki Therminus, co masz na myśli mówiąc, że Jehowa jest dobry? Że jest smaczny? Jesteś wampirem? Therminus co się z Tobą dzieje?
To cytat z Biblii (ale to chyba zauważyłaś).
Ktoś dobry, to taki kto robi dla innego więcej, niż wymaga tego zwykła sprawiedliwość.
Tak à propos
Biblia pisze:Rzym 5:7 Rzadko się zdarza, że ktoś umrze za sprawiedliwego; prędzej za dobrego gotów ktoś umrzeć.
Skosztujcie i zobaczcie, że Jehowa jest dobry (Psalm 34:8)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”