Skąd się wzięli aniołowie.

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

rafalJG
Posty: 931
Rejestracja: 21 kwie 2009, 11:32

Post autor: rafalJG »

Chyba słowiańska... Nie doczytałem do końca, jak doszedłem do preegzystencji dusz : )

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

od tego już blisko do reinkarnacji

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

rafalJG pisze:Fragment Księgi Henocha:
A może przeczytajmy całą, a okaże się, że z tym „natchnieniem”...ma nie wiele do czynienia.

http://www.seremet.org/bibl051.html

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

rafalJG pisze:Chyba słowiańska... Nie doczytałem do końca, jak doszedłem do preegzystencji dusz : )

EMET:
Sprawdziłem i...
"Księga Henocha Etiopska".

Skoro już nawiązanie do apokryficznej 'Księgi Henocha', to podam nieco o 'Teologii' owej 'Księgi Henocha Hebrajskiej' --
"Nad ziemią istnieje siedem niebios (17, 1-3; 18, 1-2). W siódmym, najwyższym, mieszka Bóg, który jest całkowicie różny od stworzonego przez siebie świata. Boża transcendencja podkreślona jest w trojaki sposób. Bóg mieszka w najbardziej oddalonym od człowieka miejscu. Jest On człowiekowi niedostępny. Jego tron otaczają aniołowie, którzy strzegą doń dostępu (1, 6-7; 2, 2). Boże działanie w świecie objawia się przez Szechinę, która oznacza Bożą obecność. Po wypędzeniu Adama z raju w ogrodzie Eden pozostała jedynie Szechina (5, 1-14). Na tronie Bożym w niebie zasiada Szekina (18, 19; 22, 13; 24, 15).
Autor Księgi Henocha wiele miejsca poświęca opisowi dworu niebieskiego, który składa się z licznych aniołów spełniających przeróżne funkcje. Najwyżej w hierarchii anielskiej stoi Metatron, którego pozycję streszcza najlepiej tytuł "Mały JHWH" (12, 15). Ma on własny tron i jest przewodniczącym sądu niebios (16, 1). Etymologia imienia Metatron nie została jeszcze w pełni wyjaśniona. Jedni uważają, że pochodzi ono od łacińskiego metator (oficer idący na czele armii i przygotowujący ją do walki), drudzy wywodzą je od greckiego metatyrannos (pierwszy po władcy), jeszcze inni od greckiego (ho) meta thronon (tron drugi po tronie Bożym).
W niebie istnieje urząd sądowniczy, podobny do sanhedrynu ziemskiego. Działa on codziennie i wydaje swoje wyroki. Szatan reprezentowany jest przez Sammaela, księcia Rzymu, i Dubbiela, księcia Persji (26, 12).
Niebo ma również własną akademię, w której studiuje się Torę (18, 15-16), ma też własną liturgię, podczas której recytuje się Sanctus (35-30)."

Komentarz co do 'Teologii Księgi Hebrajskiej Henocha' zapodałem z "APOKRYFY STAREGO TESTAMENTU", strona 216, dz. cyt.; Opracowania i Wstępy - ks. Ryszard Rubinkiewicz SDB; samą 'wersję hebrajską' "Henocha" przełożył Mariusz Prokopowicz, Wyd. Oficyna Vocatio, ed. 2000.


Zapodał --

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

rafalJG pisze:W Torze Pardes w komentarzach jest napisane, że aniołowie pojawili się w drugim dniu stworzenia.
Trochę światła może nam przekazać Hiob.
Hi 38:4-9 Bw &#8222;Gdzie byłeś, gdy zakładałem ziemię? Powiedz, jeśli wiesz i rozumiesz.(5) Kto wyznaczył jej rozmiary? Czy wiesz? Albo kto rozciągnął nad nią sznur mierniczy?(6) Na czym są osadzone jej filary albo kto założył jej kamień węgielny?(7) Gdy gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży?(8) Kto zamknął morze drzwiami, gdy pieniąc się, wyszło z łona,(9) gdy obłoki uczyniłem jego szatą, a ciemne chmury jego pieluszkami,&#8221;
Rozumiem z tego tekstu, że aniołowie istnieli przed stworzeniem Ziemi.
Osobiście myślę, że na długo przed...

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Henryk pisze:
rafalJG pisze:W Torze Pardes w komentarzach jest napisane, że aniołowie pojawili się w drugim dniu stworzenia.
Trochę światła może nam przekazać Hiob.
Hi 38:4-9 Bw &#8222;Gdzie byłeś, gdy zakładałem ziemię? Powiedz, jeśli wiesz i rozumiesz.(5) Kto wyznaczył jej rozmiary? Czy wiesz? Albo kto rozciągnął nad nią sznur mierniczy?(6) Na czym są osadzone jej filary albo kto założył jej kamień węgielny?(7) Gdy gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży?(8) Kto zamknął morze drzwiami, gdy pieniąc się, wyszło z łona,(9) gdy obłoki uczyniłem jego szatą, a ciemne chmury jego pieluszkami,&#8221;
Rozumiem z tego tekstu, że aniołowie istnieli przed stworzeniem Ziemi.
Osobiście myślę, że na długo przed...

EMET:
Oto pewien komentarz --
"ANIOŁOWIE. Hebrajski wyraz mal&#8217;ách oraz jego grecki odpowiednik ággelos dosłownie znaczą &#8222;posłaniec&#8221;. W całej Biblii pojawiają się one niemal 400 razy. Gdy odnoszą się do stworzeń duchowych, są tłumaczone na &#8219;aniołowie&#8217;, a gdy wyraźnie chodzi o ludzi &#8212; na &#8222;posłańcy&#8221; (Rodzaju 16:7; 32:3; Jakuba 2:25; Objawienie dane Janowi 22:8). Jednakże w pełnej symboli Księdze Objawienia pewne wzmianki o &#8219;aniołach&#8217; mogą dotyczyć ludzi (Objawienie dane Janowi 2:1, 8, 12, 18; 3:1, 7, 14).

Aniołów &#8212; jako istoty niewidzialne i potężne &#8212; nazywa się niekiedy duchami. Na przykład czytamy: &#8219;Wystąpił pewien duch i stanął przed Jehową&#8217; albo &#8222;Czyż oni wszyscy nie są duchami do publicznej służby?&#8221; (1 Królów 22:21; do Hebrajczyków 1:14). Ponieważ mają niewidzialne ciała duchowe, mieszkają &#8222;w niebiosach&#8221; (wg Marka 12:25; 1 do Koryntian 15:44, 50). Poza tym odnoszą się do nich takie określenia, jak &#8222;synowie prawdziwego Boga&#8221;, &#8222;gwiazdy poranne&#8221; i &#8222;święte miriady&#8221; (lub &#8222;święci&#8221;, BWP) (Hioba 1:6; 2:1; 38:7; Powtórzonego Prawa 33:2).

Aniołowie nie wstępują w związki małżeńskie ani nie wydają na świat potomstwa; każdego z nich osobno stworzył Jehowa poprzez swego pierworodnego Syna, który jest &#8222;początkiem stworzenia Bożego&#8221; (Objawienie dane Janowi 3:14; wg Mateusza 22:30). &#8222;Za jego [tego pierworodnego Syna, zwanego Słowem] pośrednictwem zostało stworzone wszystko inne w niebiosach (...) co niewidzialne (...). On też jest przed wszystkim innym i za jego pośrednictwem wszystko inne zostało powołane do istnienia&#8221; (do Kolossan 1:15-17; wg Jana 1:1-3). Aniołowie pojawili się na długo przed człowiekiem, gdyż w czasie &#8219;zakładania ziemi&#8217; &#8222;wespół radośnie wołały gwiazdy poranne i zaczęli z uznaniem wykrzykiwać wszyscy synowie Boży&#8221; (Hioba 38:4-7).

Jeśli chodzi o liczbę tych niebiańskich stworzeń, Daniel zobaczył, jak &#8222;tysiąc tysięcy mu [Bogu] usługiwało, a stało przed nim dziesięć tysięcy dziesiątek tysięcy&#8221; (Daniela 7:10; do Hebrajczyków 12:22; Judy 1:14).".


Zapodał --

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Taki material do poczytania i ew.przemyśleń:

http://dabhar.org/wt/R5633.htm

rafalJG
Posty: 931
Rejestracja: 21 kwie 2009, 11:32

Post autor: rafalJG »

Ciekawe...

madzialena1309
Posty: 7
Rejestracja: 25 wrz 2013, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Re: Skąd się wzięli aniołowie.

Post autor: madzialena1309 »

izraelita pisze:W ks. Rodzaju jest opis stworzenia wszystkiego z człowiekiem włącznie.
A co z aniołami?

Kiedy Bóg stworzył aniołów?

Pozdrawiam
Biblia mówi o aniołach setki razy. Np. w Księdze Hioba 38 rozdział, wersety 4 do 7 jest napisane, że 'kiedy zakładano Ziemię, z uznaniem wykrzykiwali wszyscy synowie Boga' - czyli aniołowie zostali stworzeni PRZED ziemią i ludźmi. No i ten werset wskazuje też na to, że żywią oni uczucia.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

w NT dowiadujemy się ,ze aniołowie nie wiedza co grane z tą Ewangelią.Chcieliby w to wejrzeć.

1P 1:12 bpd "Im to zostało objawione, że nie im samym, lecz wam służyły te sprawy, które teraz zostały wam ogłoszone przez ludzi ewangelizujących was w Duchu Świętym posłanym z nieba; (sprawy) w które pragną wejrzeć aniołowie."
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

madzialena1309
Posty: 7
Rejestracja: 25 wrz 2013, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: madzialena1309 »

Listek pisze:w NT dowiadujemy się ,ze aniołowie nie wiedza co grane z tą Ewangelią.Chcieliby w to wejrzeć.

1P 1:12 bpd "Im to zostało objawione, że nie im samym, lecz wam służyły te sprawy, które teraz zostały wam ogłoszone przez ludzi ewangelizujących was w Duchu Świętym posłanym z nieba; (sprawy) w które pragną wejrzeć aniołowie."
To akurat pokazuje, jakim są dla nas przykładem cierpliwości. Mimo tego że przecież bardzo ich interesuje zamierzenie Boże, to sporo szczegółów jest dla nich tajemnicą. Fragment z listu do Efezów 3:10, 11 mówi, że cierpliwie czekają, aż w stosownym czasie Bóg &#8219;da poprzez zbór poznać swą wielce różnorodną mądrość'. :-)

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Skąd się wzięli aniołowie.

Post autor: radek »

Aniołami Ewangelia nazywa wieńczących swoją linię rodową, którzy podążają za Bogiem. Co ciekawe ich przodków nazywa małymi

Mat 18:10 BT5 "Baczcie, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie."
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”