Skąd się wzięli aniołowie.

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

rafalJG
Posty: 931
Rejestracja: 21 kwie 2009, 11:32

Post autor: rafalJG »

Księga Henocha jest w kanonie Biblii Kościoła Etiopii... W seminarium KADS jest wykładana...

therapon

Post autor: therapon »

rafalJG pisze:Fragment Księgi Henocha:

Grzech Aniołów
izraelita pisze:No niestety nie uznaję tekstów apokryficznych.
W czasach bibljnych księga Henocha uchodziła za natchnioną, czego przykładem jest, iż cytuje z niej apostoł Juda w swim liście:

Jud 1:14-15 Bw „O nich też prorokował Henoch, siódmy potomek po Adamie, mówiąc: Oto przyszedł Pan z tysiącami swoich świętych,(15) aby dokonać sądu nad wszystkimi i ukarać wszystkich bezbożników za wszystkie ich bezbożne uczynki, których się dopuścili, i za wszystkie bezecne słowa, jakie wypowiedzieli przeciwko niemu bezbożni grzesznicy.”

Werset ten jest cytatem z apokryficznej Księgi Henocha 1:9, wysoko cenionej w judaizmie i później przez chrześcijan w pierwszych wiekach. Dodatkowo pragnę zauważyć, iż bardzo dziwi mnie występowanie w tym fragmencie imienia Bożego w PNŚ. Jakie mamy jednakże dowody, że w księgach niekanonicznych również występowało imię Boga?

Na marginesie powyższych rozważań pragnę dodatkowo wspomnieć, że Biblia używając terminu Pismo robi nam bardzo duży psikus, ponieważ jak Juda cytuje w tym miejscu apokryficzną księgę Henocha, tak podobnie również w Jakuba 4:5 jest cytowane jakieś pismo pozabiblijne, które nie weszło do kanonu, ponieważ trudno wskazać konkretny fragment Biblii, do którego on nawiązuje. Także ewangelia Jana 7:38 zawiera nieznany tekst nie pochodzący z dzisiejszego Kanonu Pisma Świętego, a na który powołuje się i przytacza sam Jezus, chociaż cytat niestety nie odpowiada żadnemu tekstowi biblijnemu.

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Znam z Etiopii biskupa Teklemariam -jego zbór/wspólnota AWCF/ w Addis Abebie jest największą liczebnie jednostką kościelną na świecie a jakoś tej księgi nie używa
pozdrawiam

rafalJG
Posty: 931
Rejestracja: 21 kwie 2009, 11:32

Post autor: rafalJG »

Płaskowicki Rys pisze:Znam z Etiopii biskupa Teklemariam -jego zbór/wspólnota AWCF/ w Addis Abebie jest największą liczebnie jednostką kościelną na świecie a jakoś tej księgi nie używa
pozdrawiam
Bo nie należy do kręgów etiopskiego katolicyzmu, ale do zielonoświątkowych jednościowców ; )

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Rafał
napisałeś kościół w Etiopii
sorry ale dla mnie to określenie nie kojarzy się z organizacją katolicką -chyba tylko z nazwy/maja imiona ze żyją/
nie myślałem że uznajesz to za kościół
pozdrawiam

rafalJG
Posty: 931
Rejestracja: 21 kwie 2009, 11:32

Post autor: rafalJG »

Kościół etiopski, jeden z kościołów wschodnich. Źródła etiopskie podają, że został on utworzony ok. 500 na skutek przybycia do Abisynii (Etiopii) 9 "świętych", którzy nauczali Ewangelii. Wyznanie etiopskie chrześcijaństwa ma charakter monofizytyzmu i jurysdykcyjnie jest związane z Kościołem koptyjskim.

Kościół etiopski zagrożony przez islam w VIII w. odrodził się na skutek pomocy ze strony Portugalii, papieża i misji jezuitów, wysłanych w 1564. W XVII w. zawarł unię z Rzymem. W poł. XX w. unia ta została zerwana, a jezuici odesłani.

Kościół etiopski przestrzega niektórych zwyczajów żydowskich (obrzezanie, szabat, koszerność mięsa), jak też dodaje do kanonu ksiąg św. szereg apokryfów. Kapłani świeccy (udzielający jedynie sakramentów) mogą zawierać związki małżeńskie, resztę funkcji pełnią kapłani zakonni. Od 1959 kościół etiopski jest autokefaliczny, jego metropolita rezyduje w Addis Abebie. Językiem liturgicznym jest język gyyz. Wierzenia i obrzędy kultowe są zbliżone do wierzeń i obrzędów Koptów.

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Rafale
czy myślisz ze chodziło mi o informacje o historii kościelnictwa w Etiopii ?

rafalJG
Posty: 931
Rejestracja: 21 kwie 2009, 11:32

Post autor: rafalJG »

Podłapałem cytatyzm od EMETa : )

Nie byłem w Etiopii i chyba nie bedę...

rafalJG
Posty: 931
Rejestracja: 21 kwie 2009, 11:32

Post autor: rafalJG »

Dla mnie Ks. Henocha jest o tyle interesująca, że cytuje ją Juda... Trochę przypomina Ks. Daniela...

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

rafalJG pisze:Dla mnie Ks. Henocha jest o tyle interesująca, że cytuje ją Juda... Trochę przypomina Ks. Daniela...

EMET:
Imię Boże - JHVH - występuje w 'hebrajskiej Księdze Henocha', występuje też w odnalezionym fragmencie 2/3 tekstu hebrajskiego Księgi Syracha --> por. Biblia Poznańska.

Występowanie Imienia JHVH lub niewystępowanie Imienia JHVH - to niekoniecznie jest wskazanie na kanoniczność bądź niekanoniczność Księgi.

Pisma pozabiblijne też zawierają Imię Boże.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

rafalJG
Posty: 931
Rejestracja: 21 kwie 2009, 11:32

Post autor: rafalJG »

W Torze Pardes w komentarzach jest napisane, że aniołowie pojawili się w drugim dniu stworzenia.

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

ciekawe -i możliwe -te gwiazdy coś mi mówią
pozdrawiam

Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 401
Rejestracja: 24 kwie 2009, 15:47
Lokalizacja: Farnham, UK
Kontakt:

Post autor: arturolczykowski »

therapon
W czasach bibljnych księga Henocha uchodziła za natchnioną, czego przykładem jest, iż cytuje z niej apostoł Juda w swim liście:

Nie, to o tym wcale nie musi swiadczyc. Pawel cytuje poetow poganskich, zeby przyblizyc sluchaczom swa mysl i "podeprzec" ja czyms co znaja. Tak samo Juda mogl nawiazac do znanej powszechnie ksiegi, lub wybrac z niej jakis fragment z ktorym sie zgadzal i ktory potwierdzal jego mysl. Czesto robimy tak nawet w dyskusjach internetowych np "Madrosc Boza to nie osoba z czym zgadza sie Orygenes mowiac: "....."" Postepujac w ten sposob nie stwierdzamy, ze Orygenes jest dla nas autorytetem we wszystkim i zgdzadzamy sie z jego pogladem na np. preegzystencje dusz....

Nawet gdyby Juda faktycznie uznawal te ksiegi za natchnione pozostaje jeszcze kwestia natchnionosci jego wlasnej ksiegi ale tu klania sie kwestia kanonu w ktora nie za bardzo chce mi sie zaglebiac....

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Bardzo mi się podoba Twój Arturze argument
o uznaniu kanoniczności bowiem nie stanowi /moim zdaniem/cytowanie czegoś nawet w Biblii
ale potwierdzenie Bożego namaszczenia księgi np przez proroków
Zaiste nie czyni niczego najwyższy zanim by nie objawił tego swoim sługom -prorokom
pozdrawiam

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

rafalJG pisze:Fragment Księgi Henocha:

Grzech Aniołów

6.
1 Kiedy ludzie rozmnożyli się, urodziły im się w owych dniach ładne i piękne córki.
2 Ujrzeli je synowie nieba, aniołowie, i zapragnęli ich. Jeden drugiemu powiedział: "Chodźmy, wybierzmy sobie żony z córek ludzkich i spłodźmy sobie dzieci".

[ciach...]


EMET:
Nie napisałeś, z jakiej 'wersji' ową 'Księgę Henocha' przytaczasz...(?)

Mamy bowiem 'wersje': "Etiopska", "Aramejska" [we fragmentach], "Słowiańska" i "Hebrajska".
W 'Księdze Hebrajskiej' występuje niejednokrotnie Imię JHVH; w tym także ktoś taki jak "Mały JHVH - [czyli niejaki] Metatron".


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”