Abraham

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tessa

Abraham

Post autor: tessa »

Ciekawy fragment na temat Abrahama znajdujemy w 12 rozdziale księgi Rodzaju:

Rodzaju 12

10 A ziemię tę nawiedziła klęska głodu i Abram powędrował do Egiptu, by tam przebywać jako przybysz, gdyż dotkliwa była klęska głodu w tej ziemi. 11 A gdy już się zbliżył, by wejść do Egiptu, rzekł do swej żony Saraj: „Proszę cię! Dobrze wiem, że jesteś kobietą o pięknym wyglądzie. 12 Z pewnością więc Egipcjanie zobaczą cię i powiedzą: ‚To jego żona’. I na pewno mnie zabiją, a ciebie zachowają przy życiu. 13 Mów, proszę, iż jesteś moją siostrą, żeby mi się dobrze wiodło z twego powodu, i dzięki tobie żyć będzie moja dusza”.
14 A gdy tylko Abram wszedł do Egiptu, Egipcjanie zobaczyli tę kobietę, iż jest bardzo piękna. 15 I zobaczyli ją też książęta faraona, i zaczęli ją zachwalać faraonowi, tak iż tę kobietę zabrano do domu faraona. 16 A on ze względu na nią dobrze traktował Abrama i ten w końcu miał owce i bydło, i osły, i służących oraz służące, i oślice, i wielbłądy. 17 Wówczas Jehowa dotknął faraona i jego domowników wielkimi plagami z powodu Saraj, żony Abrama. 18 Wtedy faraon wezwał Abrama i rzekł: „Cóżeś to mi uczynił? Czemuś mi nie powiedział, że ona jest twoją żoną? 19 Czemu mówiłeś: ‚Ona jest moją siostrą’, tak iż właśnie miałem wziąć ją sobie za żonę? Oto więc twoja żona. Zabierz ją i idź!” 20 I faraon wydał ludziom nakazy w jego sprawie, a oni odprowadzili go wraz z jego żoną i wszystkim, co miał.

Abraham zwany wcześniej Abramem ze względu na własne bezpieczeństwo nie ujawnił prawdy ,że Saraj jest jego żoną.
Powiedział ,że to jego siostra.

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Abraham

Post autor: Henryk »

tessa pisze:Abraham zwany wcześniej Abramem ze względu na własne bezpieczeństwo nie ujawnił prawdy ,że Saraj jest jego żoną.
Powiedział ,że to jego siostra.
Takie były czasy.
Zbyt ładna żona groziła śmiercią dla męża.
Abraham tak bardzo nie skłamał:
rdz 20:12 bt Zresztą jest ona rzeczywiście moją siostrą, jako córka ojca mego, lecz innej matki; mimo to została moją żoną.
Powtórzył to samo z królem Abimelekiem w Gerarze. Rdz 20:1-18

Podobnie postąpił Izaak Rdz 26:6-11
rdz 26:7 bt A kiedy okoliczni mieszkańcy pytali go o jego żonę, odpowiedział: «Jest ona moją siostrą». Bał się bowiem mówić: «To moja żona», gdyż myślał sobie: «Jeszcze gotowi mnie zabić z powodu Rebeki». - Była ona bowiem bardzo piękna.
Czy był objaw tchórzostwa?
Do strachliwych raczej nie należeli...

tessa

Post autor: tessa »

Czy był objaw tchórzostwa?
Do strachliwych raczej nie należeli...
Był to raczej objaw rozwagi ,po co miałby Abraham niepotrzebnie zginąć z ręki faraona?

Podobnie zachował się Jezus ,gdy chciano go zabić.Nie stanął "odważnie" przed faryzeuszami tylko uciekł .
Czy był tchórzem? Z pewnością nie.

Awatar użytkownika
kostek
Posty: 1003
Rejestracja: 26 sie 2009, 13:47

Post autor: kostek »

Był to przejaw opieki Bożej. To on mu polecił tak postąpić. Zapewne chciał chronić linię rodową prowadzącą do Jezusa.

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Ciekawe jest to ,że Bóg bardziej od Abrahama obwiniał ewentualnego jej /Sary/ zalotnika za ewentualne konsekwencje zajęcia się "siostrą " Abrahama
Widać ,ze trzeba uważać do kogo się zalecamy
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

albo pytać o zgodę -czy nie zajęta?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

Jak pieknie umiemy usprawiedliwiac klamstwo.
Czyli, podsumowujac, mozna klamac jesli jest sie wybrancem Boga. Cel uswieca srodki.
Reszta - nie wybrani- na potepienie.
Zenada.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

a kto skłamał?

Henryku dzięki za werset:

rdz 20:12 bt Zresztą jest ona rzeczywiście moją siostrą, jako córka ojca mego, lecz innej matki; mimo to została moją żoną.

Była jego przyrodnią siostrą
Ostatnio zmieniony 19 cze 2010, 10:10 przez Anowi, łącznie zmieniany 1 raz.
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
kostek
Posty: 1003
Rejestracja: 26 sie 2009, 13:47

Post autor: kostek »

wiesia pisze:Jak pieknie umiemy usprawiedliwiac klamstwo.
Czyli, podsumowujac, mozna klamac jesli jest sie wybrancem Boga. Cel uswieca srodki.
Reszta - nie wybrani- na potepienie.
Zenada.
Twierdzisz, że to co Bóg uznał za słuszne jest niezgodne z Jego miernikami moralnymi?
To gdzie ta Jego sprawiedliwość?

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

wiesia pisze:Zenada.
Dlaczego?
Kobiety nic nie ryzykowały. Jedynie bogatszym i potężniejszym mężem.
Mężczyźni – owszem. Mogli stracić życie.

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Post autor: janwisniewski68 »

Słyszałem jak w tv puls Orzechowski szydził z Abrahama z jego tchórzostwa i chęci zysku,było to żałosne i wynikające z niewiedzy, ale raczej celowe działanie , aby zdyskredytować Abrahama, Żeby to zrozumieć trzeba stać się Abrahamem, czasami mówicie że żeby kogoś zrozumieć trzeba się w niego wcielić. Odpowiem wam w imieniu Abrahama.
Abraham wiedział tego czego nie wiedziała Sara , dlatego żona ma pytać męża w sprawach Pana. Otóż Abraham wiedział że wchodzą do pogańskiego kraju i znał obyczaje pogan, i wiedział co może ich spotkać i wiedział jak tego uniknąć.Abraham kochał Boga i wiedział że jak wejdą do Egiptu jako jego dzieci to Bóg nie pozwoli im uczynić krzywdy, dlatego weszli jako brat i siostra jednego ojca Boga ale różnych matek i to spowodowało że kiedy chciano Sarę oddać Faraonowi jako nałożnicę stanął anioł Boży i nie pozwolił zbeszcześcić Sary , Faraon się przestraszył.Sara jako żona nie była by chroniona jako siostra tak, gdyż Abraham był wybranym przez Boga , wybranym dlatego że wyrzekł się swojego narodu ze względu na bożki które jago naród czcił i był wierny Bogu i jego przykazaniom.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

janwisniewski68 pisze:Słyszałem jak w tv puls Orzechowski szydził z Abrahama z jego tchórzostwa i chęci zysku,było to żałosne i wynikające z niewiedzy, ale raczej celowe działanie , aby zdyskredytować Abrahama, Żeby to zrozumieć trzeba stać się Abrahamem, czasami mówicie że żeby kogoś zrozumieć trzeba się w niego wcielić. Odpowiem wam w imieniu Abrahama.
Abraham wiedział tego czego nie wiedziała Sara , dlatego żona ma pytać męża w sprawach Pana. Otóż Abraham wiedział że wchodzą do pogańskiego kraju i znał obyczaje pogan, i wiedział co może ich spotkać i wiedział jak tego uniknąć.Abraham kochał Boga i wiedział że jak wejdą do Egiptu jako jego dzieci to Bóg nie pozwoli im uczynić krzywdy, dlatego weszli jako brat i siostra jednego ojca Boga ale różnych matek i to spowodowało że kiedy chciano Sarę oddać Faraonowi jako nałożnicę stanął anioł Boży i nie pozwolił zbeszcześcić Sary , Faraon się przestraszył.Sara jako żona nie była by chroniona jako siostra tak, gdyż Abraham był wybranym przez Boga , wybranym dlatego że wyrzekł się swojego narodu ze względu na bożki które jago naród czcił i był wierny Bogu i jego przykazaniom.
czyli to nie było kłamstwo

Rdz 20:12 Br „Z drugiej strony naprawdę jest ona moją siostrą, bo jest córką mojego ojca, tylko że z innej matki; dlatego też mogła zostać moją żoną.”
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Post autor: janwisniewski68 »

Anowi pisze:
janwisniewski68 pisze:Słyszałem jak w tv puls Orzechowski szydził z Abrahama z jego tchórzostwa i chęci zysku,było to żałosne i wynikające z niewiedzy, ale raczej celowe działanie , aby zdyskredytować Abrahama, Żeby to zrozumieć trzeba stać się Abrahamem, czasami mówicie że żeby kogoś zrozumieć trzeba się w niego wcielić. Odpowiem wam w imieniu Abrahama.
Abraham wiedział tego czego nie wiedziała Sara , dlatego żona ma pytać męża w sprawach Pana. Otóż Abraham wiedział że wchodzą do pogańskiego kraju i znał obyczaje pogan, i wiedział co może ich spotkać i wiedział jak tego uniknąć.Abraham kochał Boga i wiedział że jak wejdą do Egiptu jako jego dzieci to Bóg nie pozwoli im uczynić krzywdy, dlatego weszli jako brat i siostra jednego ojca Boga ale różnych matek i to spowodowało że kiedy chciano Sarę oddać Faraonowi jako nałożnicę stanął anioł Boży i nie pozwolił zbeszcześcić Sary , Faraon się przestraszył.Sara jako żona nie była by chroniona jako siostra tak, gdyż Abraham był wybranym przez Boga , wybranym dlatego że wyrzekł się swojego narodu ze względu na bożki które jago naród czcił i był wierny Bogu i jego przykazaniom.
czyli to nie było kłamstwo

Rdz 20:12 Br „Z drugiej strony naprawdę jest ona moją siostrą, bo jest córką mojego ojca, [Tu miał na myśli Boga Ojca]tylko że z innej matki; dlatego też mogła zostać moją żoną.”
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

janwisniewski68 pisze:
Anowi pisze:
czyli to nie było kłamstwo

Rdz 20:12 Br „Z drugiej strony naprawdę jest ona moją siostrą, bo jest córką mojego ojca, tylko że z innej matki; dlatego też mogła zostać moją żoną.”
[Tu miał na myśli Boga Ojca]
jaka matkę wobec tego miał na myśli?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Post autor: janwisniewski68 »

1 Koryntian
Tak jak w każdym zborze świętych, 34 kobiety w zborach niech milczą, bo nie pozwala się im mówić, lecz niech będą podporządkowane, jak to i Prawo oznajmia. 35 Jeśli więc chcą się czegoś nauczyć, niech w domu pytają własnych mężów, bo rzeczą hańbiącą jest dla kobiety mówić w zborze.
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”