Czy Judasz moze być zbawiony?

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dires
Posty: 897
Rejestracja: 16 mar 2010, 21:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dires »

BLyy pisze:Cytat:
Jego zbrukane sumienie nie pozwoliło mu żyć dalej. powiesił się popełniając kolejny grzeszny czyn.


Równie dobrze mógł popełnić samobójstwo gdyż nie mógł pogodzić się z tym co musiał zrobić. Nie jesteś psychologiem by oceniać czym jest z jakich pobudek popełnia się samobójstwo bo ludzka psychika jest krucha.
Tak po ludzku to szkoda mi Judasza. Nie dość że taki człowiek miał być (przepowiednia), to jeszcze niezłą burę otrzymał od Jezusa. Zastanawiam się, po co był potrzebny Judasz, skoro Jezus i tak miał ponieść męczeńską śmierć.
Joh 17:12 bw Dopóki byłem z nimi na świecie, zachowywałem w imieniu twoim tych, których mi dałeś, i strzegłem, i żaden z nich nie zginął, prócz syna zatracenia, by się wypełniło Pismo.
Dziwny przypadek :-)

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

dires pisze: Zastanawiam się, po co był potrzebny Judasz, skoro Jezus i tak miał ponieść męczeńską śmierć.
Kto wie, czy musiał to akurat Judasz.
ps 41:10 bw Nawet przyjaciel mój, któremu zaufałem, Który jadł mój chleb, Podniósł piętę przeciwko mnie.
Każdy z obecnych na wieczerzy miał jednakową możliwość.
Jest jeszcze jedna możliwość:
Luk 19:40 bw I odpowiadając, rzekł: Powiadam wam, że jeśli ci będą milczeć, kamienie krzyczeć będą.

Awatar użytkownika
dires
Posty: 897
Rejestracja: 16 mar 2010, 21:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dires »

Henryk pisze:Kto wie, czy musiał to akurat Judasz.
Niezależnie od tego, kto zdradził lub miał zdradzić, takie proroctwo skazywało jednego z 12 apostołów.
A może, Bóg posłużył się Judaszem jak Nabuchodonozorem, ew. Zatwardził serce jak Faraonowi.
W rezultacie, żałował swoich grzechów i zdrady.
Dziwny przypadek :-)

nietak
Posty: 207
Rejestracja: 30 maja 2010, 13:16
Lokalizacja: marność

Post autor: nietak »

Lepiej aby się nie urodził Judasz (jak powiedział Jezus), no ale się urodził, a jakby nie on to kto inny wszedłby w rolę. Jakby nie patrzeć na sprawę jest ona dowodem zakulisowych gierek ze zbawieniem.
marność nad marnościami, wszystko marność...

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

nietak pisze:Lepiej aby się nie urodził Judasz (jak powiedział Jezus), no ale się urodził, a jakby nie on to kto inny wszedłby w rolę. Jakby nie patrzeć na sprawę jest ona dowodem zakulisowych gierek ze zbawieniem.
Jak nie Judasz to Piotr. Jak nie Piotr to Bartłomiej. Jak nie Bartłomiej to Mateusz. Jak nie Mateusz to Tomasz...

nietak
Posty: 207
Rejestracja: 30 maja 2010, 13:16
Lokalizacja: marność

Post autor: nietak »

A jakby nikt się nie zgodził wydać/zdradzić Jezusa, to w końcu musiałby On sam się oskarżyć i zgłosić gdzie trzeba. Czy nie mógł tak zrobić aby oszczędzić komukolwiek słów "biada" albo poczekać aż kamienie zaczną krzyczeć według możliwości proponowanej przez Henryka?
marność nad marnościami, wszystko marność...

Awatar użytkownika
wyznawca_
Posty: 717
Rejestracja: 06 wrz 2006, 13:35

Post autor: wyznawca_ »

nietak pisze:
:A jakby nikt się nie zgodził wydać/zdradzić Jezusa, to w końcu musiałby On sam się oskarżyć i zgłosić gdzie trzeba. Czy nie mógł tak zrobić aby oszczędzić komukolwiek słów "biada" albo poczekać aż kamienie zaczną krzyczeć według możliwości proponowanej przez Henryka?:
Podchodzac do rzeczy bardzo logicznie to czyn Judasza wogole nie byl konieczny gdyz kazdy wiedzial gdzie Jezus jest gdyz za Jezusem podazaly wielkie tlumy. Jak zolnierze przyszli aresztowac Jezusa to ZANIM Judasz wydal Go pocalunkiem Jezus sam powiedzial nim ze jest Jezusem tak ze pocalunek Judasza byl kompletnie zbedny. Biblia przedstawia natomiast dokladnie co sie dzieje z ludzmi ktorzy zdradzaja Jezusa. Tym przykladem jest Judasz. Judasz nie zosta ani przez Boga czy Jezusa przymuszony do tego czynu ani nie jest zadnym bohaterem jak niektorzy go maluja. To byl po prostu zlodziejaszek ktory mimo ze dostal szanse chodzenia z Jezusem i zmiany zycia nie wykorzystal tego a zamienil Prawde na chec dochodu. Innymi slowy mozna w nim widziec kazda dzis koscielna organizacje ktorej celem jest zarabianie kasy zamiast niesienia Ewangelii z czystego serca.

w Chrystusie,

wyznawca_

Awatar użytkownika
dires
Posty: 897
Rejestracja: 16 mar 2010, 21:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dires »

wyznawca_ pisze:Judasz nie zosta ani przez Boga czy Jezusa przymuszony do tego czynu ani nie jest zadnym bohaterem jak niektorzy go maluja.
Nie bardzo, Wyznawco. Skoro jest proroctwo, to i taki osobnik musiał być. Chyba, że podważasz prawdomówność Boga. Jedynie pozostaje pytanie. Czy Judasz może być zbawiony? Ale skoro popełnił samobójstwo, to staje się to mało prawdopodobne.
Joh 17:12 bw Dopóki byłem z nimi na świecie, zachowywałem w imieniu twoim tych, których mi dałeś, i strzegłem, i żaden z nich nie zginął, prócz syna zatracenia, by się wypełniło Pismo.
Tym bardziej szkoda mi tego człowieka, gdyż nie dość, że żałował tego czynu to jeszcze (chyba) zaprzepaścił swoje szanse na nagrodę wieczności.
Paweł był o wiele bardziej okrutnym człowiekiem zanim nawrócił się. A jednak jego nikt nie nazwie synem zatracenia. Przypomina mi się, od razu sytuacja Adama i Ewy. Jeden grzech i śmierć.
Ale skoro Bóg tak lubi poświęcać ludzi dla przykładu ( abyś wiedział, co dzieje się z ludźmi zdradzającymi Chrystusa) to nie dziw się, że ludzkie poczucie sprawiedliwości krzyczy na taką sytuację.
Pozdrawiam.
Dziwny przypadek :-)

Awatar użytkownika
wyznawca_
Posty: 717
Rejestracja: 06 wrz 2006, 13:35

Post autor: wyznawca_ »

dires pisze:
Nie bardzo, Wyznawco. Skoro jest proroctwo, to i taki osobnik musiał być. Chyba, że podważasz prawdomówność Boga.
Proroctwo swiadczy o tym ze Bog wie co sie stanie a nie o tym ze Bog nim kierowal.

dires pisze:
Jedynie pozostaje pytanie. Czy Judasz może być zbawiony? Ale skoro popełnił samobójstwo, to staje się to mało prawdopodobne.
Ja to zostawiam Bogu do oceny.

dires pisze:
Tym bardziej szkoda mi tego człowieka, gdyż nie dość, że żałował tego czynu to jeszcze (chyba) zaprzepaścił swoje szanse na nagrodę wieczności.
mi szkoda kazdego czlowieka ktory grzeszy.

dires pisze:
Paweł był o wiele bardziej okrutnym człowiekiem zanim nawrócił się. A jednak jego nikt nie nazwie synem zatracenia. Przypomina mi się, od razu sytuacja Adama i Ewy. Jeden grzech i śmierć.
Pawel sie nawrocil i wydal owoc godny nawrocenia. Judasz niby zalowal co zrobil ale sie nie nawrocil tylko poszedl jeszcze dalej i popelnil samobojstwo. Nie mnie to oceniac jednak i mam nadzieje ze Bog mu wybaczy.

dires pisze:
Ale skoro Bóg tak lubi poświęcać ludzi dla przykładu ( abyś wiedział, co dzieje się z ludźmi zdradzającymi Chrystusa) to nie dziw się, że ludzkie poczucie sprawiedliwości krzyczy na taką sytuację.
Jak juz powiedzialem Judasz zrobil wszystko z wlasnej nieprzymuszonej woli. Nie byl sterowany a juz napewno nie przez Boga. Niby pisze w biblii "wstapil w niego szatan" ale nie jestem pewny czy chodzi o literalne opetanie. Co do ludzkiego poczucia sprawiedliwosci to jest ono zmienne... zalezy od czasow, srodowiska itd itd. Jezus powiedzial nam zeby nie myslec po ludzku lecz starac sie mysec po Bozemu. Czlowiek wiec rozsadny zastosowac sie powinien do nauk Jezusa "nie sadzcie a nie bedziecie sadzeni". Obwiniajac czy uniewinniajac judasza osadzamy. Powinnismy to zostawic Bogu.

w Chrystusie,

wyznawca_

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

dires pisze:Tym bardziej szkoda mi tego człowieka, gdyż nie dość, że żałował tego czynu to jeszcze (chyba) zaprzepaścił swoje szanse na nagrodę wieczności.
Kiedy Judasz żałował? Gdyby Judasz z żalem modlił się i przepraszał Boga, może miałby przebaczone. On nie wykazał,żadnej skruchy, oddał pieniądze i się powiesił, to nie jest skrucha za taki występek.

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

nike pisze:
dires pisze:Tym bardziej szkoda mi tego człowieka, gdyż nie dość, że żałował tego czynu to jeszcze (chyba) zaprzepaścił swoje szanse na nagrodę wieczności.
Kiedy Judasz żałował? Gdyby Judasz z żalem modlił się i przepraszał Boga, może miałby przebaczone. On nie wykazał,żadnej skruchy, oddał pieniądze i się powiesił, to nie jest skrucha za taki występek.
Nike - Myślę, że wbrew wszystkim sprawiedliwszym od Pana Boga, mamy troszkę inne pojęcie o Jego Boskich Przymiotach, więc nie obraź się o tę kontrę:
Łuk. 10:12 pisze:Powiadam wam, iż w dniu owym lżej będzie Sodomie niż owemu miastu.
Nie zgadzając się z First Anią, że Judasz będzie jednym z kamieni fundamentów "Nowej Jerozolimy", uważam że tak jak np. obywatele Sodomy i Gomory, będzie on miał szansę Restytucji.
I to wcale nie drugą, jak to prześmiewczo artykuują tropiciele "masońskich korzeni" tej nauki...
Czy Sodomczycy i Gomorczycy zmarnowali swoją "pierwszą" szansę? W jaki sposób? Czy byli tam Prorocy, ktorzy ich napominali, a oni to "olali"? (ale mi się rymnęło :-))
Pozwolę sobie przypomnieć:
Iz. 55: pisze:8 Bo myśli moje, to nie myśli wasze, a drogi wasze, to nie drogi moje - mówi Pan, 9  lecz jak niebiosa są wyższe niż ziemia, tak moje drogi są wyższe niż drogi wasze i myśli moje niż myśli wasze. 10  Gdyż jak deszcz i śnieg spada z nieba i już tam nie wraca, a raczej zrasza ziemię i czyni ją urodzajną, tak iż porasta roślinnością i daje siewcy ziarno, a jedzącym chleb, 11  tak jest z moim słowem, które wychodzi z moich ust: Nie wraca do mnie puste, lecz wykonuje moją wolę i spełnia pomyślnie to, z czym je wysłałem.
1 Tym. 2: pisze:1 Przede wszystkim więc napominam, aby zanosić błagania, modlitwy, prośby, dziękczynienia za wszystkich ludzi, 2 za królów i za wszystkich przełożonych, abyśmy ciche i spokojne życie wiedli we wszelkiej pobożności i uczciwości. 3 Jest to rzecz dobra i miła przed Bogiem, Zbawicielem naszym, 4 który chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy. 5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, 6 który siebie samego złożył jako okup za wszystkich, aby o tym świadczono we właściwym czasie.
[...]
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

nike pisze:
dires pisze:Tym bardziej szkoda mi tego człowieka, gdyż nie dość, że żałował tego czynu to jeszcze (chyba) zaprzepaścił swoje szanse na nagrodę wieczności.
Kiedy Judasz żałował? Gdyby Judasz z żalem modlił się i przepraszał Boga, może miałby przebaczone. On nie wykazał,żadnej skruchy, oddał pieniądze i się powiesił, to nie jest skrucha za taki występek.
Judasz żałował to co uczynił i to idzie wywnioskować z Biblii. A to czy się modlił, to tego nie wiesz, bo Biblia tak szczegółowo o nim nie pisze. A nawet jeśli się nie modlił to na pewno żałował. Żal nie jest jednoznaczny z modlitwą. Wystarczy żal za grzechy o ile jest szczery. A modlić się można swoimi słowami w myślach nawet. Dlatego nie da się potwierdzić czy się modlił czy nie.
Proroctwo swiadczy o tym ze Bog wie co sie stanie a nie o tym ze Bog nim kierowal.
Również można odpowiedzieć, że Bóg wiedział od zawsze, że pokieruje kimś by tą robote odwalił. Nawet jeśli pokierowałby Szatanem.

sio
Posty: 582
Rejestracja: 31 mar 2010, 11:17
Lokalizacja: Podhale
Kontakt:

Post autor: sio »

BLyy pisze:Cytat:
Proroctwo swiadczy o tym ze Bog wie co sie stanie a nie o tym ze Bog nim kierowal.

Również można odpowiedzieć, że Bóg wiedział od zawsze, że pokieruje kimś by tą robote odwalił. Nawet jeśli pokierowałby Szatanem.
...Ty możesz tak powiedzieć, ja bym tak nie powiedział ;-)

Jakub 1.13,,Kto doznaje pokusy, niech nie mówi: Bóg mnie kusi. Bóg bowiem ani nie podlega pokusie do zła, ani też nikogo nie kusi...,,

Hioba 36.10,,Otwiera im uszy na radę, namawia: od zła niech odstąpią!...,,

Eutychus pisze:Judasz.....uważam że tak jak np. obywatele Sodomy i Gomory, będzie on miał szansę Restytucji.
Mat 26.41,,Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie...,,
Jakub 1.12,,Błogosławiony mąż, który oprze się pokusie: gdy zostanie poddany próbie, otrzyma wieniec życia, obiecany przez Pana tym, którzy Go miłują...,,

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Eutychus pisze:Nike - Myślę, że wbrew wszystkim sprawiedliwszym od Pana Boga, mamy troszkę inne pojęcie o Jego Boskich Przymiotach, więc nie obraź się o tę kontrę:
Łuk. 10:12 napisał/a:
Powiadam wam, iż w dniu owym lżej będzie Sodomie niż owemu miastu.
Jak bym śmiała ;-) Nie rozumiem, jednak tej kontry, twojej. Co do tego ma tekst, który zacytowałeś ?
Ja nie twierdzę,że Judasz nie będzie żył, ja tego nie wiem.
Mar. 14:21
21. Synci człowieczy idzie, jako o nim napisano: ale biada człowiekowi temu, przez którego Syn człowieczy będzie wydany! dobrze by mu było, by się był ten człowiek nie narodził.
(BG) co możesz powiedzieć o tym tekście?

sio
Posty: 582
Rejestracja: 31 mar 2010, 11:17
Lokalizacja: Podhale
Kontakt:

Post autor: sio »

nike pisze:Mar. 14:21
21. Synci człowieczy idzie, jako o nim napisano: ale biada człowiekowi temu, przez którego Syn człowieczy będzie wydany! dobrze by mu było, by się był ten człowiek nie narodził.
(BG) co możesz powiedzieć o tym tekście?
...można powiedzieć że wyklucza restytucje :-P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”