Czy "Matka Pana" (Łk 1:43) jest Matką Bożą?

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

Kefaz pisze:Bóg powiedział do Mojżesza: „Żaden człowiek nie może mnie zobaczyć i pozostać przy życiu” Wj 33:20.
Posługuje się swoim duchem do realizowania swojego zamierzenia (nie inną osobą) Dz 1:8 " lecz otrzymacie moc, gdy zstąpi na was duch święty".
Bóg nie zszedł na ziemię tylko posłał swego Syna 1 Jana 4:10 "...Boga, lecz że on nas umiłował i posłał swego Syna jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy'.
Co do powyższego, pełna zgoda.
Kefaz pisze:Bóg nie jest wszechobecny (nawet niema takiego słowa w Biblii) przebywa w niebie 2 Kronik 6:33 "ty racz wysłuchać z niebios, z twego ustalonego miejsca zamieszkania"
Z tym, nie do końca się mogę zgodzić.
Fakt, że słowa "wszechobecny" w Biblii nie ma. Są jednak teksty, które wprawdzie nie wprost, nie tym słowem ale ową wszechobecność sugerują, np.
Ps 139 pisze:1 Przewodnikowi chóru. Psalm Dawidowy. Panie, zbadałeś mnie i znasz.
2 Ty wiesz, kiedy siedzę i kiedy wstaję, Rozumiesz myśl moją z daleka.
3 Ty wyznaczasz mi drogę i spoczynek, Wiesz dobrze o wszystkich ścieżkach moich.
4 Jeszcze bowiem nie ma słowa na języku moim, A Ty, Panie, już znasz je całe.
5 Ogarniasz mnie z tyłu i z przodu I kładziesz na mnie rękę swoją.
6 Zbyt cudowna jest dla mnie ta wiedza, Zbyt wzniosła, bym ją pojął.
7 Dokąd ujdę przed duchem twoim? I dokąd przed obliczem twoim ucieknę?
8 Jeśli wstąpię do nieba,Ty tam jesteś, A jeśli przygotuję sobie posłanie w krainie umarłych, I tam jesteś.
9 Gdybym wziął skrzydła rannej zorzy I chciał spocząć na krańcu morza,
10 Nawet tam prowadziłaby mnie ręka twoja, Dosięgłaby mnie prawica twoja.
11 A gdybym rzekł: Niech ciemność mnie ukryje I nocą stanie się światło wokoło mnie,
12 To i ciemność nic nie ukryje przed tobą, A noc jest jasna jak dzień, Ciemność jest dla ciebie jak światło.
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

nike
Posty: 11551
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Kefaz,

Uważasz,ze Bóg JHWH jest ograniczony w swoim działaniu?

Awatar użytkownika
Batszeba2010
Posty: 74
Rejestracja: 24 sie 2011, 22:53
Lokalizacja: polska

Post autor: Batszeba2010 »

Bóg nie jest ograniczony w swoim działaniu
Jezus w modlitwie wzorcowej , wyraźnie określił ,gdzie znajduje się Bóg „Ojcze nasz ,który jesteś w niebie „ jak również wiele innych wersetów biblijnych wskazuje ,że miejscem pobytu Boga jest niebo np. Mateusza 12:50 . 50 Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką".(BT)
Natomiast to że przebywa wszędzie ,tego dowiadujemy się o Jego świętym duchu , którego można przyrównać do sondy przebywającej w jednym miejscu a widzącej co się dzieje w odległych miejscach .
Psalm 139
7 Gdzież się oddalę przed Twoim duchem?
Gdzie ucieknę od Twego oblicza?(BT)
Gdy mądrość wejdzie do twego serca i poznanie stanie się miłe twej duszy, 11 strzec cię będzie umiejętność myślenia, chronić cię będzie rozeznanie(Przysłów 2:10-11)

nike
Posty: 11551
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Batszeba2010,
Czyli co: Jest wszechmogący, wszechwiedzący, wszechobecny?
Bo ja uważam,że jest, bo nie może być człowiek mądrzejszy od Stwórcy który go stworzył prawda?
Ponieważ Bóg człowiekowi dał własną wolę to nie chce ingerować w nią i nie zawsze chce wszystko widzieć, wiedzieć. Ale może. nie ograniczajmy Boga Najwyższego.

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

Batszeba2010 pisze:Bóg nie jest ograniczony w swoim działaniu
Jezus w modlitwie wzorcowej , wyraźnie określił ,gdzie znajduje się Bóg „Ojcze nasz ,który jesteś w niebie „ jak również wiele innych wersetów biblijnych wskazuje ,że miejscem pobytu Boga jest niebo np. Mateusza 12:50 . 50 Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką".(BT)
Z całym szacunkiem, ale w obydwu tych cytatach, nie fizyczna lokalizacja przebywania Pana Boga, jest kwestią podmiotową wypowiedzi Pana Jezusa.
Poza wszystkim, już Salomon w
1 Król 8:27 pisze:Lecz czy naprawdę zamieszka Bóg na ziemi? Oto niebiosa i niebiosa niebios nie mogą cię ogarnąć, a cóż dopiero ten dom, który zbudowałem?!BW
Batszeba2010 pisze:Natomiast to że przebywa wszędzie ,tego dowiadujemy się o Jego świętym duchu , którego można przyrównać do sondy przebywającej w jednym miejscu a widzącej co się dzieje w odległych miejscach .
Psalm 139
7 Gdzież się oddalę przed Twoim duchem?
Gdzie ucieknę od Twego oblicza?(BT)
Wersety z Psalmu 139, przytoczyłem 2 posty wyżej, i jest tam mowa nie tylko o duchu, (co zresztą wyboldowałem).
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Oto słowa, w których Towarzystwo Strażnica neguje „świętość” Maryi w związku z wypowiedzeniem przez Gabriela do Niej słów „łaski pełna”:

„O roli, jaką dla Marii przewidział Bóg, poinformował ją anioł Gabriel. Według katolickiego przekładu zwanego Biblią Tysiąclecia Gabriel powitał Marię słowami: »Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą« (Łuk. 1:28). Na podstawie tych słów wiele osób dochodziło do wniosku, że Gabriel przypisał Marii szczególny stopień świętości. Ale czy istotnie słowa Gabriela podkreślają »świętość« Marii? Nie” (Strażnica Rok XCVIII [1977] Nr 4 s. 14).

Ciekawe jednak, że kiedyś Towarzystwo Strażnica na podstawie tego samego wersetu podkreślało „świętość” Maryi:

„Pismo św. wyraźnie uczy: 1) Że Pan Bóg na matkę Jezusa wybrał świętą, »błogosławioną między niewiastami«, która »znalazła łaskę u Boga« (Łuk. 1:28, 30, 42); 2) Marya była pełną wiary i radowała się w Panu, iż może być narzędziem w Planie Bożym...” („Pojednanie pomiędzy Bogiem i człowiekiem” 1920 s. 114).

Trudno uzgodnić te dwa rodzaje komentarzy.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Obserwator pisze:Trudno uzgodnić te dwa rodzaje komentarzy.
Obserwator pisze:1920
Obserwator pisze:1977
Rzeczywiście :-) trudno spojrzeć na daty i uzmysłowić sobie,że w Organizacji Świadków jest coś takiego jak Światło,które świeci a czasami się ściemnia.Mozliwe,że teraz lepiej zaświeciło.Ja nadal zapomniałem spytać o Marię :-/ nie no to jest po prostu skleroza totalna hehe,zmykam spać na dziś wystarczy.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

ZAMOS
Posty: 2161
Rejestracja: 19 paź 2012, 10:26
Lokalizacja: Wieś pod Warszawą

Post autor: ZAMOS »

Witam
Niezaprzeczalnym faktem jest to, że żyła kiedyś sprawiedliwa i głęboko wierząca kobieta o imieniu Maria, która w wyniku działania Ducha Świętego urodziła nam Zbawiciela, ale to wszystko, czym przysłużyła się Panu Bogu i Jego Synowi. Sama również prosiła swego Wielkiego Syna o Zbawienie. Nie ma w Piśmie Świętym, ani jednego wersetu, że matkę Jezusa mamy wielbić za to, co się jej przytrafiło. Jest taki werset w :

„Mateusza 2:11 Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę”.Mateusz nie napisał - …oddali pokłon IM, więc czy my powinniśmy?

Dzieje 7/55 A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga. 56 I rzekł: «Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga”

jakoś maryi z dzieciątkiem u piersi tam nie zobaczył. Chyba, że jej jeszcze wtedy tam nie było, ziemski zarząd krk jeszcze jej tam na tronie nie usadowił? Zrobili to trochę później?

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

A jednak warto czytać Pismo,bo:

Łuk. 1:26-30
26. A w miesiącu szóstym posłany jest Anioł Gabryjel od Boga do miasta Galilejskiego, które zwano Nazaret,
27. Do Panny poślubionej mężowi, któremu imię było Józef, z domu Dawidowego, a imię Panny Maryja.
28. A wszedłszy Anioł do niej, rzekł: Bądź pozdrowiona, łaską udarowana, Pan jest z tobą; błogosławionaś ty między niewiastami.
29. Ale ona ujrzawszy go, zatrwożyła się na słowa jego, i myślała, jakie by to było pozdrowienie.
30. I rzekł jej Anioł: Nie bój się, Maryjo! albowiem znalazłaś łaskę u Boga.

(BG)

Łuk. 1:41-42
41. I stało się, skoro usłyszała Elżbieta pozdrowienie Maryi, skoczyło niemowlątko w żywocie jej, i napełniona jest Elżbieta Duchem Świętym.
42. I zawołała głosem wielkim, i rzekła: Błogosławionaś ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota twego!
(BG)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Błogosławiony - znaczy szczęśliwy.
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Jachu pisze:A jednak warto czytać Pismo,bo:

Łuk. 1:26-30
26. A w miesiącu szóstym posłany jest Anioł Gabryjel od Boga do miasta Galilejskiego, które zwano Nazaret,
27. Do Panny poślubionej mężowi, któremu imię było Józef, z domu Dawidowego, a imię Panny Maryja.
28. A wszedłszy Anioł do niej, rzekł: Bądź pozdrowiona, łaską udarowana, Pan jest z tobą; błogosławionaś ty między niewiastami.
29. Ale ona ujrzawszy go, zatrwożyła się na słowa jego, i myślała, jakie by to było pozdrowienie.
30. I rzekł jej Anioł: Nie bój się, Maryjo! albowiem znalazłaś łaskę u Boga.

(BG)

Łuk. 1:41-42
41. I stało się, skoro usłyszała Elżbieta pozdrowienie Maryi, skoczyło niemowlątko w żywocie jej, i napełniona jest Elżbieta Duchem Świętym.
42. I zawołała głosem wielkim, i rzekła: Błogosławionaś ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota twego!
(BG)
Pismo powinno się czytać całe,a nie jak komu pasuje,a najlepiej czytać różne Pisma,a nie tylko te,do których ograniczają różni ludzie:

1 Kor.10.4 I wszyscy ten sam napój duchowy pili,pili bowiem z duchowej Skały,która im towarzyszyła,a Skałą tą był Chrystus.

Preegzystujący Syn Boży Chrystus przebywał z Żydami w Starym Przymierzu.Nawet Żydzi wbrew prawdzie uczynili z niego Boga.On jako duch przybył z Nieba od Ojca i w zamieszkał w fizycznym ciele,które poczęło się z Marii i Józefa.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Jakie znowu wcielenie,lepiej poczytać np tu:

http://webcache.googleusercontent.com/s ... pl&ct=clnk
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Sami Ojcowie Kościoła wierzyli,że Maria jest Matką Syna Bożego , później dopiero przyszedł taki mądry pan i stworzył nowy dogmat["lepszy"] tworzący nowe bóstwo,czyli Matkę Bożą .
Po co ? Mało jeden Bóg ? :-/
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Bo konsekwencją stworzenia nieistniejącego Boga tzn "Trójcy" jest obłęd - jako Boża kara za bluźnierstwo.
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”