Noe > Sem > synowie

Sprzeczności w Biblii, krytyka etyki biblijnej itp.
Dział przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy nie wierzą w boskie natchnienie Biblii. Obowiązuje wewnętrzny regulamin

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

W innym wątku podałem dlaczego tak jest. Dla ciebie ( moze ) lub.
Podałem fragment BT, abyś zaczął trochę myśleć, a nie tylko wyszukiwać.
Przy Biblii trzeba od czasu do czasu pomyśleć - a nie tylko widzieć.

Awatar użytkownika
bbc-poland
Posty: 316
Rejestracja: 18 lis 2012, 19:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: bbc-poland »

RN pisze:
Wnikliwy pisze:Synowie Sema: Elam, Aszszur, Arpachszad, Lud i Aram. [Synowie Arama]: Us, Chul, Geter i Meszek.

BT
A tak jest w Biblii Przekładu Nowego świata;

(17) Synami Sema byli: Elam i Aszszur, i Arpachszad, i Lud, i Aram oraz Uc i Chul, i Geter, i Masz, :-)

W Biblii Tysiąclecia jest rzeczywiście ujęte w nawias ''Synowie Arama'', ale Oni dają odsyłacz do przypisów w których przyznają, że Dod. wg. Rodz. 10. 23.
Nawias (przeważnie kwadratowy) stosowany jest do wstawiania interpretacji domyślnej przez tłumacz z tekstu tłumaczonego. Czyli w tekście z którego tłumaczono tego co jest w nawiasie po prostu nie ma.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

bbc-poland pisze:
RN pisze:
Wnikliwy pisze:Synowie Sema: Elam, Aszszur, Arpachszad, Lud i Aram. [Synowie Arama]: Us, Chul, Geter i Meszek.

BT
A tak jest w Biblii Przekładu Nowego świata;

(17) Synami Sema byli: Elam i Aszszur, i Arpachszad, i Lud, i Aram oraz Uc i Chul, i Geter, i Masz, :-)

W Biblii Tysiąclecia jest rzeczywiście ujęte w nawias ''Synowie Arama'', ale Oni dają odsyłacz do przypisów w których przyznają, że Dod. wg. Rodz. 10. 23.
Nawias (przeważnie kwadratowy) stosowany jest do wstawiania interpretacji domyślnej przez tłumacz z tekstu tłumaczonego. Czyli w tekście z którego tłumaczono tego co jest w nawiasie po prostu nie ma.
Masz rację.
W Biblii Tysiąclecia jest to nawet na jednej z pierwszych stron wyjaśnione..
Dokładne wyjaśnienie brzmi ;
nawias kwadratowy zamyka słowa dodane do tekstu celem lepszego zrozumienia go.

Przy okazji informuję użytkowników, że ten temat przeniosłem w to miejsce z działu ''Postacie''.
W mojej ocenie treść tematu spełniła wymogi, aby znależć się w tym dziale.
.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Pietnas
Posty: 201
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:21

Post autor: Pietnas »

Dziękuję Wam kochani za te wpisy. Pomogły one naprowadzić mnie na właściwe myślenie. Zwłaszcza wypowiedzi bbc-poland i .Cyprian..
Kocham Was.
Biblię napisali lidzie którzy spotkali Boga. Pisali dla swojego pokolenia wprawdzie, ale my współcześni korzystamy z tego Słowa, zwłaszcza chrześcijanie.

Awatar użytkownika
Pokoja
Posty: 707
Rejestracja: 11 paź 2015, 16:09
Lokalizacja: POLSKA

Re: Noe > Sem > synowie

Post autor: Pokoja »

Pietnas pisze:(1Moj¿ 10:23) Synami Arama s±: Us, Chul, Geter i Masz.
(1 Kronik 1:17) Synami Sema byli: Elam, Assur, Arpachszad, Lud, Aram, Us, Chul, Geter i Meszech.
???

Ps. Pytanie to nie ma na celu podwa¿ania Biblii.
Tak daleko wstecz, czy tak g³êboko jeszcze nie dotar³em dotychczas. I chocia¿ jestem przekonany, ¿e kwestia dobrze zosta³a wyja¶niona, co s³usznie zosta³o ju¿ zauwa¿one, to dla wzmocnienia usuniêtej niejasno¶ci, odczu³em potrzebê napisania tego postu.

Ksiêga Rodzaju, Rozdzia³ 10
1. Teæ s± rodzaje synów Noego, Sema, Chama i Jafeta, którym siê narodzi³o synów po potopie.

22. Synowie Semowi: Elam i Assur, i Arfachsad, i Lud, i Aram.

23. Synowie za¶ Aramowi: Hus, i Hul, i Geter, i Mesach.

32. Teæ s± domy synów Noego, wed³ug pokolenia ich, i w narodziech ich, i od nich rozdzielone s± narody na ziemi po potopie.

Synowie Semowi: Elam, i Assur, i Arfachsad, i Lud, i Aram, i Chus, i Hul, i Gieter, i Mesach. 1Kro. 1:17

22. Synowie Semowi:.................Synowie Semowi:
Elam (5867) i ............................ Elam (5867), i
Assur (804), i .............................Assur (804), i
Arfachsad (775), i ......................Arfachsad (775), i
Lud (3875), i ............................. Lud (3875), i
Aram (758). .............................. Aram (758), i
23. Synowie za¶ Aramowi (758):
Hus (5780), i ............................. Chus (5780), i
Hul (2343), i .............................. Hul (2343), i
Geter (1666), i ..........................Gieter (1666), i
Mesach (4851). ........................Mesach (4902). 1Kro. 1:17

Mesach/ MaSz (4851 „wyci±gniêty”) – jeden z synów Arama, tak¿e jako Meszek
Mesach/ MeSzeKH (4902 „wyci±gniêty”) – szersza wymowa imienia Mesach wi±¿e siê tak¿e z krain±.
Mêdrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdê Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i mi³o¶æ,2Te. 2:10
Trzeba wgl±daæ w ¦wiête Ksiêgi, które da³ nam w ³asce Pan. Mêdrzec swoj± marno¶æ zmierzy, zacznie badaæ Boski plan: w Chrystusow± krew uwierzy, doskona³y ujrzy stan.

Awatar użytkownika
Pokoja
Posty: 707
Rejestracja: 11 paź 2015, 16:09
Lokalizacja: POLSKA

Re: Noe > Sem > synowie

Post autor: Pokoja »

Pietnas pisze:(1Moj¿ 10:23) Synami Arama s±: Us, Chul, Geter i Masz.
(1 Kronik 1:17) Synami Sema byli: Elam, Assur, Arpachszad, Lud, Aram, Us, Chul, Geter i Meszech.
???

Ps. Pytanie to nie ma na celu podwa¿ania Biblii.
Szersza uwaga do poprzedniego mojego postu:
Mesach/powinno byæ Masz/ MaSz (4851 „wyci±gniêty”) – jeden z synów Arama, tak¿e jako Meszek
Mesach/ MeSzeKH (4902 „wyci±gniêty”) – szersza wymowa imienia Mesach wi±¿e siê tak¿e z krain±.
Wê¿sza forma imienia, czyli MaSz zosta³a zastosowana na wczesnym etapie dziejów, a szersza farma, czyli MeSzeKH zosta³a wprowadzone, gdy od tego potomka, zosta³a nazwana tak¿e kraina.
Mêdrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdê Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i mi³o¶æ,2Te. 2:10
Trzeba wgl±daæ w ¦wiête Ksiêgi, które da³ nam w ³asce Pan. Mêdrzec swoj± marno¶æ zmierzy, zacznie badaæ Boski plan: w Chrystusow± krew uwierzy, doskona³y ujrzy stan.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzeczności w Biblii”