Noe > Sem > synowie

Sprzeczności w Biblii, krytyka etyki biblijnej itp.
Dział przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy nie wierzą w boskie natchnienie Biblii. Obowiązuje wewnętrzny regulamin

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Pietnas
Posty: 201
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:21

Noe > Sem > synowie

Post autor: Pietnas »

(1Mojż 10:23) Synami Arama są: Us, Chul, Geter i Masz.
(1 Kronik 1:17) Synami Sema byli: Elam, Assur, Arpachszad, Lud, Aram, Us, Chul, Geter i Meszech.
???

Ps. Pytanie to nie ma na celu podważania Biblii.
Biblię napisali lidzie którzy spotkali Boga. Pisali dla swojego pokolenia wprawdzie, ale my współcześni korzystamy z tego Słowa, zwłaszcza chrześcijanie.

Awatar użytkownika
bbc-poland
Posty: 316
Rejestracja: 18 lis 2012, 19:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: bbc-poland »

Ciekawa sprawa.


Zobaczmy to w innych przekładach

Biblia Gdańska w Ks. Rodzaju. mamy takie imiona - Hus, i Hul, i Geter, i Mesech
Biblia Gdańska w 1 Ks. Kronik. mamy takie imiona - Chus, i Hul, i Geter, i Mesech

B.W. Ks.Rodz - Us, Chul, Geter i Masz
B.W. 1ks. Kron. - Us, Chul, Geter i Meszech

B.W-P. Us, Chul, Geter i Masz
B.W-P. Us, Chul, Geter i Meszek

B.T. Us, Chul, Geter i Masz
B.T. Us, Chul, Geter i Meszek

B.NŚ. Uc i Chul, i Geter, i Masz
B.NŚ. Uc i Chul, i Geter, i Masz

W tym samym przekładzie Biblii Warszawsko-Praskiej mamy: Masz i Meszek - ciekawe czy chodzi o te sama osobę? To samo w Biblii Tysiąclecia - Masz i Meszek .
W Biblii Warszawska mamy: Masz i Meszech
W Biblii Nowy Świat mamy: Masz i Masz ale Biblia Gdańska podaje Mesech i Mesech

To samo mamy z pierwszą postacią Us lub Uc lub Hus (Chus).

BW: Czy MASZ i MESZECH to te same imiona? Dla mnie dwa różne

Na dodatek cała czwórka w Ks. Rodz. jest potomstwem Arama a 1 Ks. Kron. potomstwem Sema.

Są to poważne błędy.

Ponoć do przepisywania pism wybierano specjalną grupę kopistów. Każde pismo sprawdzano w drobnych szczegółach. Najmniejszy błąd dyskwalifikował taką kopię i szła ona od razu w ogień.
Jak to wytłumaczyć?

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Co chcesz pokazać, przez ten post? niezgodność, jaką?
Tak nie bardzo wiem o co ciPietnas, chodzi?

Awatar użytkownika
bbc-poland
Posty: 316
Rejestracja: 18 lis 2012, 19:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: bbc-poland »

nike pisze:Co chcesz pokazać, przez ten post? niezgodność, jaką?
Tak nie bardzo wiem o co ciPietnas, chodzi?
Myślę, że przekaz Pietnasa ma na celu pokazać jakie popełniano błędy podczas kopiowania lub może autor 1 Księgi Kronik narobi w drzewie genealogicznym Noego bigosu.
Mojżesz przekazuje że Us, Chul, Geter i Masz to synowie Arama.
Autor 1 Kronik jak by temu zaprzeczał przedstawiając Us, Chul, Geter i Meszech (nie wiem czy Meszech to nie inna osoba niż Masz) oraz samego Arama jako dzieci Sema.

Dziwne, że to tak przeszło do czasów obecnych.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

bbc-poland pisze:
nike pisze:Co chcesz pokazać, przez ten post? niezgodność, jaką?
Tak nie bardzo wiem o co ciPietnas, chodzi?
Myślę, że przekaz Pietnasa ma na celu pokazać jakie popełniano błędy podczas kopiowania lub może autor 1 Księgi Kronik narobi w drzewie genealogicznym Noego bigosu.
Mojżesz przekazuje że Us, Chul, Geter i Masz to synowie Arama.
Autor 1 Kronik jak by temu zaprzeczał przedstawiając Us, Chul, Geter i Meszech (nie wiem czy Meszech to nie inna osoba niż Masz) oraz samego Arama jako dzieci Sema.

Dziwne, że to tak przeszło do czasów obecnych.
O czym Ty tu w ogóle mówisz bbc? Piszesz w stylu: A nuż by tu jeszcze coś podważyć.
Wszystko jest jasne.

O Chrystusie mówiono jako o synu Dawidowym, a przecież nie był synem Dawida w naszym obecnym pojęciu, tylko jego pra pra pra (i jeszcze wiele pra) wnukiem.
Tak samo Jezusowi Chrystusowi Izraelici mówili, że: naszym ojcem jest Abraham, a przecież byli jego pra pra pra (i jeszcze wiele pra) wnukami.

Tak mówiono wówczas i tak w Biblii pisano. Przodka uważano za ojca.
BW Exodus 10:22-23 - (22) Synami Sema są: Elam, Assur, Arpachszad, Lud i Aram.
(23) Synami Arama są: Us, Chul, Geter i Masz.

BW 1 Kronik 1:17 - Synami Sema byli: Elam, Assur, Arpachszad, Lud, Aram, Us, Chul, Geter i Meszech.

W Księdze Kronik tak jest napisane, bo Us, Chul, Geter i Meszech byli przecież potomkami Sema i mogli mówić, że ojcem naszym był Sem.

A co do imion, to tak jak i dziś, tak i przedtem mogły być formy skrócone: Masz od Meszech.

Awatar użytkownika
bbc-poland
Posty: 316
Rejestracja: 18 lis 2012, 19:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: bbc-poland »

.Cyprian. pisze:
bbc-poland pisze:
nike pisze:Co chcesz pokazać, przez ten post? niezgodność, jaką?
Tak nie bardzo wiem o co ciPietnas, chodzi?
Myślę, że przekaz Pietnasa ma na celu pokazać jakie popełniano błędy podczas kopiowania lub może autor 1 Księgi Kronik narobi w drzewie genealogicznym Noego bigosu.
Mojżesz przekazuje że Us, Chul, Geter i Masz to synowie Arama.
Autor 1 Kronik jak by temu zaprzeczał przedstawiając Us, Chul, Geter i Meszech (nie wiem czy Meszech to nie inna osoba niż Masz) oraz samego Arama jako dzieci Sema.

Dziwne, że to tak przeszło do czasów obecnych.
O czym Ty tu w ogóle mówisz bbc? Piszesz w stylu: A nuż by tu jeszcze coś podważyć.
Wszystko jest jasne.

O Chrystusie mówiono jako o synu Dawidowym, a przecież nie był synem Dawida w naszym obecnym pojęciu, tylko jego pra pra pra (i jeszcze wiele pra) wnukiem.
Tak samo Jezusowi Chrystusowi Izraelici mówili, że: naszym ojcem jest Abraham, a przecież byli jego pra pra pra (i jeszcze wiele pra) wnukami.

Tak mówiono wówczas i tak w Biblii pisano. Przodka uważano za ojca.
BW Exodus 10:22-23 - (22) Synami Sema są: Elam, Assur, Arpachszad, Lud i Aram.
(23) Synami Arama są: Us, Chul, Geter i Masz.

BW 1 Kronik 1:17 - Synami Sema byli: Elam, Assur, Arpachszad, Lud, Aram, Us, Chul, Geter i Meszech.

W Księdze Kronik tak jest napisane, bo Us, Chul, Geter i Meszech byli przecież potomkami Sema i mogli mówić, że ojcem naszym był Sem.

A co do imion, to tak jak i dziś, tak i przedtem mogły być formy skrócone: Masz od Meszech.
Może, masz rację? ... Masz mógł być też jako Meszek , Meszech, Mesech ... a Chus, to Hus, Us, Uc
Ależ ci tłumacze maja wyobraźnię, z jednego zapisu natworzyć tyle imion.
Ciekawe czy problem mieli z tylko z imionami ?

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

bbc-poland pisze: Może, masz rację? ... Masz mógł być też jako Meszek , Meszech ... a Chus, to Hus, Us, Uc
Ależ ci tłumacze maja wyobraźnię, z jednego zapisu natworzyć tyle imion.
Ciekawe czy problem mieli z tylko z imionami ?
Może to na takiej samej zasadzie jak imię Miriam, Maria, Maryja - jedna i ta sama osoba, a imiona inaczej pisane.
To samo z imieniem: Jezus, Isus, Jehoszua.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Awatar użytkownika
bbc-poland
Posty: 316
Rejestracja: 18 lis 2012, 19:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: bbc-poland »

Anna01 pisze:
bbc-poland pisze: Może, masz rację? ... Masz mógł być też jako Meszek , Meszech ... a Chus, to Hus, Us, Uc
Ależ ci tłumacze maja wyobraźnię, z jednego zapisu natworzyć tyle imion.
Ciekawe czy problem mieli z tylko z imionami ?
Może to na takiej samej zasadzie jak imię Miriam, Maria, Maryja - jedna i ta sama osoba, a imiona inaczej pisane.
To samo z imieniem: Jezus, Isus, Jehoszua.
Zgadza się, co kraj to inne tłumaczenie. Ale nasi tłumacze chyba pobili rekord w tłumaczeniu tych imion na j.polski :)

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

.Cyprian., Tak dokładnie jest.
!Mojż. 10:23 wymienia ściśle synów Sema, natomiast Księga Kronik poszerza ten wachlarz potomków Sema.
W j.hebrajskim jest słowo wnuk, ale w opisach np. rodów, o ile dobrze pamiętam to to słowo nie występuje, wszyscy potomkowie, są nazywani synami.
Jezus jest nazwany synem Dawida, a był jego prararara, wnukiem.

Imie Meszech,/k według mnie to jest jedno imie Masz.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

nike pisze:.Cyprian., Tak dokładnie jest.
!Mojż. 10:23 wymienia ściśle synów Sema, natomiast Księga Kronik poszerza ten wachlarz potomków Sema.
W j.hebrajskim jest słowo wnuk, ale w opisach np. rodów, o ile dobrze pamiętam to to słowo nie występuje, wszyscy potomkowie, są nazywani synami.
Jezus jest nazwany synem Dawida, a był jego prararara, wnukiem.

Imie Meszech,/k według mnie to jest jedno imie Masz.
1. 1. Mojż. 10. 23. wymienia synów Arama, a nie synów Sema.
2. Dalsze wersety w 1 Mojż. wymieniają następne pokolenia dzieci Sema. Nie robi tego tylko Księga Kronik.
3. W tym temacie nie chodzi o to, że pomylono imiona przez ich wymowę, tylko, że jak się porówna opisy z obu wymienionych ksiąg, to te same osoby w jednej są synami Sema, a w drugiej synami syna, czyli wnukami Sema.

Obie te księgi w omawianych fragmentach wymieniają te same rody, tylko 1 Mojz. robi wstawkę z synami Arama, której brak w Księdze kronik. To właśnie Aramowi przyznaje się ojcostwo części synów Sema, którzy w świetle Księgi kronik są tylko jego braćmi.
Dalej autorzy ciągną rody już od Arpachaszada, innego syna Sema i tu już poza małymi przekręceniami imion się zgadza.
Błąd polega na tym, że Aramowi przyznano ojcostwo niektórych swoich braci.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

RN pisze:1. 1. Mojż. 10. 23. wymienia synów Arama, a nie synów Sema.
pomyliłam imiona, ale to nic nie zmienia doskonale każdy wie co miałam na myśli.
Aram był synem Sema.

Widzę,że szukacie dziury w całym,ażeby tylko poniżyć Biblię.
nie ma żadnych nieścisłości Biblia sama się uzupełnia.

Awatar użytkownika
bbc-poland
Posty: 316
Rejestracja: 18 lis 2012, 19:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: bbc-poland »

nike pisze:
RN pisze:
Widzę,że szukacie dziury w całym,ażeby tylko poniżyć Biblię.
nie ma żadnych nieścisłości Biblia sama się uzupełnia.
Ustalanie prawdy nazywasz poniżaniem Biblii? Różne tłumaczenia imion można jakoś wytłumaczyć, ale pomyłki w ustaleniu ojcostwa to już poważny błąd. Mojżesz twierdzi, że Us jest synem Arama a autor 1 Kronik, że bratem.
W związku z powyższym należy rozpatrzyć która księga jest natchniona a która nie?

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

A mnie się wydaje że fakt, iż w Biblii zdarzają się nieścisłości, nie przekreśla jej natchnienia. Chyba że ktoś postrzega natchnienia w perspektywie absolutnej nieomylności i braku różnicy w zdaniach/ opinii poszczególnych autorów/ Ksiąg. Wtedy takiemu człowiekowi jest ciężko i musi np. usunąć wszystkie Listy Pawła jak niektórzy.

Nie wiem jak Wam, ale mi absolutnie w życiu nie przydaje się "wiedza", kto był czyimś synem/ bratem/ wujkiem wśród starożytnych ludów. Bardziej przydają się pewne uniwersalne pouczenia.

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Synowie Sema: Elam, Aszszur, Arpachszad, Lud i Aram. [Synowie Arama]: Us, Chul, Geter i Meszek.

BT

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Wnikliwy pisze:Synowie Sema: Elam, Aszszur, Arpachszad, Lud i Aram. [Synowie Arama]: Us, Chul, Geter i Meszek.

BT
A tak jest w Biblii Przekładu Nowego świata;

(17) Synami Sema byli: Elam i Aszszur, i Arpachszad, i Lud, i Aram oraz Uc i Chul, i Geter, i Masz, :-)

W Biblii Tysiąclecia jest rzeczywiście ujęte w nawias ''Synowie Arama'', ale Oni dają odsyłacz do przypisów w których przyznają, że Dod. wg. Rodz. 10. 23.

W BT. jest wiele ''poprawionych'' miejsc, jednak w przypisach dodają, ze wg. manuskryptów i in. jest inaczej. Po prostu widząc ewidentną sprzeczność sami to poprawiają. Tak jest np. z dziećmi Michal. Na ten temat napiszę w sprzecznościach dotyczących Dawida.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzeczności w Biblii”