Rodowody Jezusa

Sprzeczności w Biblii, krytyka etyki biblijnej itp.
Dział przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy nie wierzą w boskie natchnienie Biblii. Obowiązuje wewnętrzny regulamin

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Wnikliwy pisze:Czy ojcem Szelacha był Kainan, czy Arpachszad? (Łukasza 3:35, 36). Ojcem Szelacha był Arpachszad (Rodzaju 10:24; 11:12). Słowo „Kainan” użyte w Łukasza 3:36 może być zniekształconą formą słowa „Chaldejczyk”. Jeśli tak jest, to oryginalny tekst mógł brzmieć: „syna Chaldejczyka Arpachszada”. Imiona Kainan i Arpachszad mogą też odnosić się do tej samej osoby. Warto również wspomnieć, że wyrażenie „syna Kainana” nie występuje w niektórych manuskryptach
Proszę o stosowny cytat z Biblii, że Kainan nie jest ojcem Szelacha, lecz tylko zniekształconą formą słowa ''Chaldejczyk''.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Czytałeś cytat. jeśli tak to po co się pytasz o werset.
Mężczyzna wymieniony przez Łukasza w rodowodzie Jezusa Chrystusa jako syn Arpachszada (Łk 3:36). Imię Kainan występuje w rodowodach w istniejących kopiach greckiej Septuaginty, np.w Kodeksie aleksandryjskim z V w.n.e. (Rdz 10:24; 11:12, 13; 1 Kn 1:18, ale nie w 1 Kn 1:24), chociaż brak go w zachowanych rękopisach hebrajskich. Imienia Kainan nie ma też w dwóch rękopisach biblijnych z tekstem Łukasza 3:36 (papirus Bodmer XIV-XV zok. 200r.n.e.; Kodeks Bezy z V w.n.e.). Pominięcie go pozostaje w zgodzie z masoreckim tekstem Rodzaju 10:24; 11:12, 15 oraz 1Kronik 1:18, według którego synem Arpachszada był Szelach, a nie Kainan

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Wnikliwy pisze:Czytałeś cytat. jeśli tak to po co się pytasz o werset.
Mężczyzna wymieniony przez Łukasza w rodowodzie Jezusa Chrystusa jako syn Arpachszada (Łk 3:36). Imię Kainan występuje w rodowodach w istniejących kopiach greckiej Septuaginty, np.w Kodeksie aleksandryjskim z V w.n.e. (Rdz 10:24; 11:12, 13; 1 Kn 1:18, ale nie w 1 Kn 1:24), chociaż brak go w zachowanych rękopisach hebrajskich. Imienia Kainan nie ma też w dwóch rękopisach biblijnych z tekstem Łukasza 3:36 (papirus Bodmer XIV-XV zok. 200r.n.e.; Kodeks Bezy z V w.n.e.). Pominięcie go pozostaje w zgodzie z masoreckim tekstem Rodzaju 10:24; 11:12, 15 oraz 1Kronik 1:18, według którego synem Arpachszada był Szelach, a nie Kainan
To ja już po wcześniejszej odpowiedzi nie powinienem zadawać pytań :-)
Tylko, że teraz mam jeden mętlik w głowie, bo oto sam Przekład Nowego Świata podaje tak;

''syna Ebera, syna Szełacha, (36) syna Kainana, syna Arpachszada, syna Sema, syna Noego,'' :->
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »


Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

CZY JEZUS BYŁ SYNEM DAWIDA :?:

EWANGELIA MATEUSZA 1. 1. BIZTB.

''Rodowód Jezusa Chrystusa syna Dawidowego........

EWANGELIA MATEUSZA 22. 42 - 45. BIZTB.

''Co sądzicie o Chrystusie :?: Czyim jest synem :?: Mówią mu Dawidiwym. Rzecze im jakże więc Dawid w natchnieniu Ducha nazywa go Panem ...... ....... Jeśli więc Dawid nazywa go Panem, jakże może być synem jego :?: .
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Rodowody wg mnie podważają jeszcze bardziej wiarygodność opowieści.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

RN pisze:Jeśli więc Dawid nazywa go Panem, jakże może być synem jego
synem znaczy potomkiem

(1 Kor 8:6) dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy.

(Iz 11:10) Owego dnia to się stanie: Korzeń Jessego stać będzie na znak dla narodów. Do niego ludy przyjdą po radę, i sławne będzie miejsce jego spoczynku.
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Anowi pisze:
RN pisze:Jeśli więc Dawid nazywa go Panem, jakże może być synem jego
synem znaczy potomkiem
Ja wiem, że syn w tym przypadku ma oznaczać, że pochodził z tego rodu.
Jednak z wypowiedzi Jezusa wynika, jakby kwestionował to, że jest z rodu Dawida.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

RN pisze:Jednak z wypowiedzi Jezusa wynika, jakby kwestionował to, że jest z rodu Dawida.
Nie kwestionował, tylko wprowadził nową 'zagwozdkę', jak może być ZARAZEM synem JAK I Panem Dawida.
Chciał przez to wykazać, ze choć jako człowiek wywodził się z rodu Dawida to jako duch w przedludzkim swoim bycie, był Panem Dawida.
Jezus nie raz i nie dwa podkreślał, że istniał wcześniej niż w chwili narodzin z Marii.
Ta wypowiedź nie neguje pochodzenie z rodu Dawida ale podkreśla jego wcześniejsze istnienie.
Ot! Wkraczasz już nie w sferę sprzeczności, co w nauki Biblijne. Przemyśl.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

RN pisze:CZY JEZUS BYŁ SYNEM DAWIDA :?:
Apokalipsa 22, (16)

Ja Jezus posłałem Anioła mojego, aby wam świadczył o tych rzeczach we zborach.
Jam jest korzeń i rodzaj on Dawidowy, gwiazda jasna i poranna.



Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Bobo pisze:
Chciał przez to wykazać, ze choć jako człowiek wywodził się z rodu Dawida to jako duch w przedludzkim swoim bycie, był Panem Dawida.
.
A skąd Ty wiesz, że Jezus chciał wykazać to, czy tamto. :?: W takim razie poproszę o cytat - suplement do tej sceny, który wyjasniałby ''wykazywanie''.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Listek pisze:
RN pisze:CZY JEZUS BYŁ SYNEM DAWIDA :?:
Apokalipsa 22, (16)

Ja Jezus posłałem Anioła mojego, aby wam świadczył o tych rzeczach we zborach.
Jam jest korzeń i rodzaj on Dawidowy, gwiazda jasna i poranna.



Pozdrawiam
To ja wiem, że takie i podobne wersety są.
Problem w tym, że raz Jezus potwierdza, a raz się wręcz od tego odżegnywuje.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

A skąd Ty wiesz, że Jezus chciał wykazać to, czy tamto. W takim razie poproszę o cytat - suplement do tej sceny, który wyjasniałby ''wykazywanie''.
(Łk 1:41) Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. (42) Wydała ona okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. (43) A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Anowi, jasne, a potem Maria i inni bliscy myśleli, że Jezus jest chory psychicznie :-D
Najpierw cuda, zwiastowania, dzieworództwo, mędrcy, dary i pastuszkowie, a po jakimś czasie zdziwko: "Jezus oszalał"..


(21) Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: Odszedł od zmysłów.

A na dodatek Jezus owych lekko puszczał:

(31) Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. (32) Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie. (33) Odpowiedział im: Któż jest moją matką i /którzy/ są braćmi? (34) I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: Oto moja matka i moi bracia.


Dodatkowo. Bracia zaś podpuszczali go, aby poszedł sobie, bo mieli go dość i pewnie uważali, że ich ośmiesza.

(3) Rzekli więc Jego bracia do Niego: Wyjdź stąd i idź do Judei, aby i uczniowie Twoi ujrzeli czyny, których dokonujesz. (4) Nikt bowiem nie dokonuje niczego w ukryciu, jeżeli chce się publicznie ujawnić. Skoro takich rzeczy dokonujesz, to okaż się światu! (5) Bo nawet Jego bracia nie wierzyli w Niego.

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Fajną analizę znalazłem w necie.
Daję link:
http://cygnus.et.put.poznan.pl/~dlugosz ... aria1.html

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzeczności w Biblii”