SPRZECZNOŚCI DOTYCZĄCE JANA CHRZCICIELA

Sprzeczności w Biblii, krytyka etyki biblijnej itp.
Dział przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy nie wierzą w boskie natchnienie Biblii. Obowiązuje wewnętrzny regulamin

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
booris
Posty: 3666
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Pozwolisz,ze sie odniose do tego Twojego zdania:
chryzolit pisze:Ale ja nie sądzę bo nie jestem od tego.
Czy aby na pewno nie osadzasz?Twoje pierwsze zdanie w tym poscie brzmi:
chryzolit pisze:Co innego jest badanie i analiza tekstu,nawet bardzo krytyczna,a co innego jest szyderstwo w takim wymiarze,bo ono jest nienawiścią,a nie argumentem.
To nie jest osad?Albo to:
chryzolit pisze:Ja myślałem,że Ty jesteś ewangelizatorem materializmu i ateizmu i dlatego krytykujesz tekst biblijny.
Twój powód jest jednak znacznie głębszy .Takim wpisem na temat Pawła wpisujesz sie w marginalny nurt szyderców,a nawet coś więcej,upadasz niżej,to nie argumenty,tylko nienawiść-ona oskarża bez argumentów.
To nie jest osad?Wybacz,ale nie widze w tych slowach zadnego argumentu.

Henryk
Posty: 11741
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

booris pisze:
chryzolit pisze:Ja myślałem,że Ty jesteś ewangelizatorem materializmu i ateizmu i dlatego krytykujesz tekst biblijny.
Twój powód jest jednak znacznie głębszy .Takim wpisem na temat Pawła wpisujesz sie w marginalny nurt szyderców,a nawet coś więcej,upadasz niżej,to nie argumenty,tylko nienawiść-ona oskarża bez argumentów.
To nie jest osad?Wybacz,ale nie widze w tych slowach zadnego argumentu.
Jaki delikatny... :xhehe:

To jest jedynie stwierdzenie faktu.
Nie znasz ani treści listów, ani Pawła,a już osądziłeś...

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Henryk pisze:Stać Ciebie na to?
Na pewno, jednak zupełnie nie widzę celu i powodu, gdyż cokolwiek bym przytoczyła, ty i tak tego nie przyjmiesz. Jeszcze do niedawna ja również po prostu tego nie dostrzegałam.
Nadmienię, że mocno otworzyły mi się oczy (nie tylko w tej sprawie i w tym liście) kiedy zaczęłam czytać Biblię Gdańską w oryginalnym, staropolskim języku. Od tamtego czasu językoznawcy, na pewno w jak najlepszej wierze, poczynili zmiany. W starym oryginale są jednak zwroty, całe frazy, które trafniej pokazują prawdziwe teksty, w takim sensie, że dosadniej i bez ogródek. Obecne tłumaczenia są mocno wygłądzone i żeby nie powiedzieć, "aby głaskały po pupci każdego i nikogo nie uraziły".
Czytającym staropolkim językiem z początku jest ciężko, ale już po niedługim czasie łapie się rytm i słownictwo łatwo skojarzyć. Mnie to bardzo dużo daje.
No i nie ma komentarzy, co dla mnie jest bardzo ważne.

Henryk
Posty: 11741
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

wuka pisze:
Henryk pisze:Stać Ciebie na to?
Na pewno, jednak zupełnie nie widzę celu i powodu, gdyż cokolwiek bym przytoczyła, ty i tak tego nie przyjmiesz.
Nalegam!
Powielasz po kimś nienawistne paszkwile na temat apostoła Pawła.
Dołączyłaś do grona szyderców osoby wybranej osobiście przez Pana.
Jeśli podałaś przeciwko Pawłowi zarzuty- a podałaś (!)- to je przedstaw.
Bez dowodu, to tylko kłamliwe pomówienie.
Niegodne osoby uważającej się za wierzącą.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16818
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

wuka pisze:kiedy zaczęłam czytać Biblię Gdańską w oryginalnym, staropolskim języku.
Wątpię, czy czytałaś BG w języku z 17 wieku.
Zobacz tekst oryginalny:
http://www.bibliagdanska.pl/biblia.php? ... eszowa&r=2
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Henryk pisze:
wuka pisze:
Henryk pisze:Stać Ciebie na to?
Na pewno, jednak zupełnie nie widzę celu i powodu, gdyż cokolwiek bym przytoczyła, ty i tak tego nie przyjmiesz.
Nalegam!
Powielasz po kimś nienawistne paszkwile na temat apostoła Pawła.
Dołączyłaś do grona szyderców osoby wybranej osobiście przez Pana.
Jeśli podałaś przeciwko Pawłowi zarzuty- a podałaś (!)- to je przedstaw.
Bez dowodu, to tylko kłamliwe pomówienie.
Niegodne osoby uważającej się za wierzącą.
Bardzo mnie zachęciłeś i zmotywowałeś. Jeszcze tylko rózgi brak, a na pewno napiszę.
Dziękuję za rozmowę.
Wolę być przez ciebie uważana za szydercę, kłamcę i co tam jeszcze, niż babrać się w religijnym bagienku.
Poza tym dziwne, że "objawienie" Pawła uważacie za pewnik, a na przykład objawienia Faustyny czy innych "objawieńców" już nie. Jakieś uzasadnienie? Bo ja nie wiedzę żadnego, ale z wielkim dystansem podchodzę do jednych i drugich.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16818
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Wuka ma uzasadnione powody nielubić Pawła. Przecież on zalecał kobiecie milczeć. Dla wuki to przecież największa kara milczeć :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Bobo pisze:Wuka ma uzasadnione powody nielubić Pawła. Przecież on zalecał kobiecie milczeć. Dla wuki to przecież największa kara milczeć :-D
Nie popisałeś się. Personalne psztyczki nie na miejscu. Pisać Paweł nie zabraniał :mrgreen: :mrgreen: , a ja pisząc nie gadam do ekranu, tylko milczę :xhehe:

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16818
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

wuka pisze:a ja pisząc nie gadam do ekranu, tylko milczę
Jakoś... nie wierzę ;-)
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
wuka pisze:a ja pisząc nie gadam do ekranu, tylko milczę
Jakoś... nie wierzę ;-)
A myślałam, że z wiarą nie masz problemu ;-) :mrgreen:

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

chryzolit pisze:R.N.-Napisał.
Tak.
To jest dobra nowina dla mocujących się na słowa, dzielących włos na czworo, nerwowo przebierających nogami w trosce o swój udział i miejsce w Królestwie.
To wyzwolenie dla sponiewieranych psychicznie przez te nauki i ich głosicieli.

W ten sposób rozumiana dobra nowina, nie wyklucza jednak możliwości jakiejś egzystencji po naszej fizycznej śmierci.
Jednak taka wiedza przekracza możliwości poznawcze człowieka. Przekracza, aby można było bez fantazjowania, nie tylko mówić o szczegółach, ale w ogóle brać takie egzystowanie za pewnik.
W świetle takiego zapatrywania na sprawę, kim może być Paweł ze swoimi naukami dotyczącymi zaświatów:?:
1. Naciągaczem :?:
2. Pocieszaczem siebie i innych :?:
3. Człowiekiem z niedomaganiami psychicznymi :?:
4. Silny blask słoneczny pod Damaszkiem nadtopił szare komórki
szyderstwo
1. «drwiący stosunek do kogoś, czegoś, nacechowany dodatkowo lekceważeniem lub pogardą»
2. «słowa lub żart będące wyrazem takiego stosunku»
Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego
szyderstwo
.
Ja myślałem,że Ty jesteś ewangelizatorem materializmu i ateizmu i dlatego krytykujesz tekst biblijny.
Twój powód jest jednak znacznie głębszy .Takim wpisem na temat Pawła wpisujesz sie w marginalny nurt szyderców,a nawet coś więcej,upadasz niżej,to nie argumenty,tylko nienawiść-ona oskarża bez argumentów.
Człowieka po prawie 2000-tysiącach lat,który potwierdzał swa działalność,różnymi nadprzyrodzonymi darami za którym stał Jezus i inni Apostołowie,oraz cały pierwotny Kościół-uczniowie Jezusa,ty określasz,jako człowieka z niedomaganiami psychicznymi,czy nadtopionymi szarymi komórkami.
Kto za Tobą stoi i akceptuje,potwierdza Twoją normalność,nauczanie i ewangelizacje materialistyczno-szyderczą.???
Bo Paweł swojej powagi i nauczania,czy czynienia cudów miał wielu świadków.
I cokolwiek napiszesz nie zmieni to faktu kim jesteś z własnego wyboru.

Pozdrawiam.
Proponuje ci chryzolit nie czytać moich postów, wtedy nie będą targały Tobą kompleksy.
We wczorajszych moich wpisach przeczytałeś to, czego jesteś świadom, ale nigdy nie chciałbyś tego usłyszeć z zewnątrz, stąd to Twoje poirytowanie.
Jeżeli jednak już chcesz czytać moje posty i na nie odpowiadać, to rób to rzeczowo, merytorycznie.
Zadbaj o to, żeby odpowiedzi powalały logiką, a nie śmiechem

Zarzucasz mi brak argumentów, ale prawda jest taka, że każdy mój zarzut kierowany w kierunku Biblii i ich postaci jest z mojej strony opatrzony szeregiem wersetów . Tak więc to nie ja tak naprawdę w sposób osobisty czynię zarzuty Biblii i ich postaciom, ale Biblia sama się demaskuje. Demaskuje poprzez ukazywanie na światło dzienne pewnych trudnych fragmentów, które Wy, albo bagatelizujecie, albo świadomie nadajecie im swój zmanipulowany, a w efekcie pokraczny sens.

Oczywiście jeszcze dodatkowo stosujesz znaną taktykę, wyrosłą ze świata polityki, polegającą na zdyskredytowaniu przeciwnika.
Piszesz np. tak
chryzolit pisze:Ja myślałem,że Ty jesteś ewangelizatorem materializmu i ateizmu i dlatego krytykujesz tekst biblijny.
Twój powód jest jednak znacznie głębszy .Takim wpisem na temat Pawła wpisujesz sie w marginalny nurt szyderców,a nawet coś więcej,upadasz niżej,to nie argumenty,tylko nienawiść-ona oskarża bez argumentów.
Mnie zarzucasz brak argumentów, a jaki Ty masz argument pisania o mnie, że jestem ewangelizatorem materializmu i ateizmu.
Gdzie ja się tak przedstawiłem :?:
Oczywiście do tego dodajesz, że ja nawet tym nie jestem ( a pewnie bycie takim ewangelizatorem to już upadek ), celowo pomijając wszystkie moje odniesienia do biblijnego tekstu.
Oczywiście przyznaję, że lubię nieraz lekko sprowokować :-)
I taką prowokacją jest np. sugestia uszkodzenia szarych komórek przez blask słoneczny w co oczywiście nie wierzę, łącznie z tym, że Paweł słyszał jakiś głos Jezusa z nieba.
Jednak gdyby przyszło to wybronić, to oczywiście jest wystarczająco dużo dowodów biblijnych, jak to ciężko przeżył Paweł i Jego towarzysze spotkanie z Jezusem. Takie nasłonecznienie mogło zostawić powikłania.

Chryzolit, zrób sobie melisy, zbadaj sprawę jeszcze raz od początku, następnie uderz się w pierś i ...napisz... mea culpa, mea maxima culpa :-)
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Henryk
Posty: 11741
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

wuka pisze:Wolę być przez ciebie uważana za szydercę, kłamcę i co tam jeszcze, niż babrać się w religijnym bagienku.
Sama przywlokłaś to "bagienko" o Pawle.
Nie potrafisz w żaden sposób udowodnić paszkwili na jego temat.
To tylko dowodzi, że bezmyślnie powtarzasz za kimś niesprawdzone oszczerstwa.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Henryk pisze: Nalegam!
USPRAWIEDLIWIENIE Z UCZYNKÓW CZY PRZEZ WIARĘ :?:


PRZEZ UCZYNKI


LIST DO RZYMIAN 2. 6. - 7. 13. BIBLIA WARSZAWSKA


który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez trwanie w dobrym uczynku dążą do chwały i czci, i nieśmiertelności, da żywot wieczny

gdyż nie ci, którzy zakonu słuchają, są sprawiedliwi u Boga, lecz ci, którzy zakon wypełniają, usprawiedliwieni będą

PRZEZ WIARĘ

LIST DO RZYMIAN 3. 28. BIBLIA WARSZAWSKA

Uważamy bowiem, że człowiek bywa usprawiedliwiony przez wiarę, niezależnie od uczynków zakonu.

To jest tylko przykład, bo są jeszcze inne miejsca wykazujące motanie się Pawła w tej sprawie.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Henryk pisze:za kimś
Za kim? Konkret.

Dlaczego nie uznajecie nawiedzeń Faustyny, a Pawła tak? Czym się różnią?
Udowodnić na tym forum już próbowałam i to kilka razy. Podawałam dokumenty i linki do artykułów, ale oczywiście obśmiano mnie. Mam w nosie w co wierzysz. Ja mam wątpliwości.
Wierzę Bogu, Jezusowi, do Pawłą mam stosunek taki, jak do każdego starożytnego pisarza.
W 11 rozdziale rzym. kilka razy podkreśla nadrzędność narodu swojego i daje wskazówki, że jest najważniejszy dla świata. Zauroczeni taką ideologią do dziś tyłki całuje się im, a oni są coraz bardziej agresywni, nawet tego nie ukrywają. Uważają, że mają takie przyzwolenie od Boga, ale ja się pytam: od jakiego? Bo czy Bóg Stwórca, Ojciec WSZYSTKICH stworzeń może być tak małostkowy i wybrać sobie TAKI naród za wrzozec dla reszty stworzeń. Naród oszustów, kłamców, lichwiarzy, żadnych władzy? Sam pomyśl. A o tym pisze Paweł, że tak jest i tak ma być. Skoro tobie to pasuje, to ja nie mam nic do tego, ale nie wmawiaj mi, że to moja wina. Bo do tego taka durna wymiana zdań się sprowadza.
Mnie ponoć "ktoś"powiedział tak, a tobie "ktoś" powiedział siak.
Ja sprawdzam, myślę, szukam w innych źródłach i wychodzi mi inne spojrzenie. Mam do tego prawo, a wam nic do moich poglądów.
W ogóle wiele kwestii w tym konkretnym liście, jak je słowo po słowie analizować jest dość dziwacznych. Z jednej strony można go tłumaczyć tak, jak się zwykle interpretuje, ale jest drugie dno. I doprawdy, skoro tego nie widzisz, to nie ma co z tobą dyskutować, bo twoje wypowiedzi jedynie dotykają personalnych ataków na osobę. Na inne kwestie nie odpowiadasz.

RN - dobrze napisałeś.

wybrana
Posty: 4383
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Post autor: wybrana »

RN pisze:
Henryk pisze: Nalegam!
USPRAWIEDLIWIENIE Z UCZYNKÓW CZY PRZEZ WIARĘ :?:


PRZEZ UCZYNKI


LIST DO RZYMIAN 2. 6. - 7. 13. BIBLIA WARSZAWSKA


który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez trwanie w dobrym uczynku dążą do chwały i czci, i nieśmiertelności, da żywot wieczny

gdyż nie ci, którzy zakonu słuchają, są sprawiedliwi u Boga, lecz ci, którzy zakon wypełniają, usprawiedliwieni będą

PRZEZ WIARĘ

LIST DO RZYMIAN 3. 28. BIBLIA WARSZAWSKA

Uważamy bowiem, że człowiek bywa usprawiedliwiony przez wiarę, niezależnie od uczynków zakonu.

To jest tylko przykład, bo są jeszcze inne miejsca wykazujące motanie się Pawła w tej sprawie.
Trzeba odróżnić dwuznaczne znaczenie słowa - zakon. Zakonem nazywano - zbiór praw Bożych. Zakonem nazywano - organizację kościelną Izraelitów.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzeczności w Biblii”