SPRZECZNOŚCI DOTYCZĄCE JANA CHRZCICIELA

Sprzeczności w Biblii, krytyka etyki biblijnej itp.
Dział przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy nie wierzą w boskie natchnienie Biblii. Obowiązuje wewnętrzny regulamin

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Paszko-napisał.
To, że Świątynia jak symbolem nieba, to jest hipoteza, ale nie ulega żadnej wątpliwości, że Świątynia jest domem Boga, zaś dom Boga w rozumieniu wizjonerów judaizmu, czyli po prostu mistyków żydowskich, jest bramą nieba:
Nie to nie jest hipoteza.
Hebrajczyków.
Wyższość Chrystusowej świątyni i Nowego Przymierza

8
1 Sedno zaś wywodów stanowi prawda: takiego mamy arcykapłana, który zasiadł po prawicy tronu Majestatu w niebiosach, 2 jako sługa świątyni i prawdziwego przybytku zbudowanego przez Pana, a nie przez człowieka. 3 Każdy bowiem arcykapłan ustanawiany jest do składania darów i ofiar, przeto potrzeba, aby Ten także miał coś, co by ofiarował. 4 Gdyby więc był na ziemi, to nie byłby kapłanem, gdyż są tu inni, którzy składają ofiary według postanowień Prawa. 5 Usługują oni obrazowi i cieniowi rzeczywistości niebieskich. Gdy Mojżesz bowiem miał zbudować przybytek, to w ten sposób został pouczony przez Boga. Patrz zaś - mówi - abyś uczynił wszystko według wzoru, jaki ci został ukazany na górze1. 6 Teraz zaś otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile stał się pośrednikiem lepszego przymierza, które oparte zostało na lepszych obietnicach. 7 Gdyby bowiem owo pierwsze było bez nagany, to nie szukano by miejsca na drugie [przymierze].
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

chryzolit pisze:on pisze tylko,o tych którzy wchodzili inna drogą,niż przez bramę,to wtedy jest rozbójnikiem,
W takim razie sam Pan namawia do bycia rozbójnikiem. W jednym miejscu każe przez bramę wchodzić, a w drugim można przez opłotki.

EWANGELIA ŁUKASZA 14. 23. BIBLIA WARSZAWSKA

"Wtedy rzekł pan do sługi: Wyjdź na drogi i między opłotki i przymuszaj, by weszli, i niech będzie zapełniony dom mój."
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

RN pisze:
chryzolit pisze:on pisze tylko,o tych którzy wchodzili inna drogą,niż przez bramę,to wtedy jest rozbójnikiem,
W takim razie sam Pan namawia do bycia rozbójnikiem. W jednym miejscu każe przez bramę wchodzić, a w drugim można przez opłotki.

EWANGELIA ŁUKASZA 14. 23. BIBLIA WARSZAWSKA

"Wtedy rzekł pan do sługi: Wyjdź na drogi i między opłotki i przymuszaj, by weszli, i niech będzie zapełniony dom mój."
:xhehe: :xhehe: :xhehe: :mrgreen: Ty to i do refleksji potrafisz zachęcić, ale i do śmiechu. Dobry tekst, bystrzaku. :-D

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

wuka pisze:
RN pisze:Prawdziwy, historyczny Jezus mógł nigdy nie mówić tego, co włożył w Jego usta czwarty ewangelista.
A jeżeli mówił, to znaczy, ze wykreował się na jakiegoś wyewoluowanego, wbrew żydowskim oczekiwaniom Mesjasza.
To dawałoby też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Żydzi nie mogli zrozumieć Jezusa.
Pewnie dlatego nie chciano tej Ewangelii w kanonie.
Jak dla mnie to oznacza, że Jezus z gronem bardzo ścisłym miał jakieś nauki extra.
Właśnie zahaczające o gnozę, mistykę itp.
Dla ogółu przekazywał proste nauki i takie życiowe, praktyczne.
Jezus pewnie nie mówił tego do czego byli przyzwyczajeni Żydzi, dlatego uczniowie nie mogli Go zrozumieć, a rodzina myślała, że odszedł od zmysłów.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

wuka
wuka pisze:
RN pisze:Prawdziwy, historyczny Jezus mógł nigdy nie mówić tego, co włożył w Jego usta czwarty ewangelista.
A jeżeli mówił, to znaczy, ze wykreował się na jakiegoś wyewoluowanego, wbrew żydowskim oczekiwaniom Mesjasza.
To dawałoby też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Żydzi nie mogli zrozumieć Jezusa.
Pewnie dlatego nie chciano tej Ewangelii w kanonie.
Jak dla mnie to oznacza, że Jezus z gronem bardzo ścisłym miał jakieś nauki extra.
Właśnie zahaczające o gnozę, mistykę itp.
Dla ogółu przekazywał proste nauki i takie życiowe, praktyczne.
BUDNY.1574 I mówił im, wam dano znać tajemnice królestwa Bożego, onym lepak co na stronie, w podobieństwach wszytko bywa.
GRZYM1936 a on im odpowiedział: Wam dane jest zrozumieć tajemnice królestwa niebieskiego; a tym, co są zewnątrz, wszystko się dzieje w przypowieściach,
TYSIĄCL.WYD5 On im odrzekł: Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach,
BRYTYJKA I odpowiedział im: Powierzono wam tajemnicę Królestwa Bożego; tym zaś, którzy są zewnątrz, wszystko podaje się w podobieństwach,


Jezus swoim uczniom przekazywał tajemnice Królestwa Bożego, a innym mówił w przypowieściach. Obecna treść Mat.6.33 o szukaniu sprawiedliwości Królestwa Bożego jest świadomą nieprawdą, bo Jezus mówił, aby szukać tajemnic Królestwa Bożego.

BW Mat.6.33 Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.

Zgodnie z prawdą powinno być: Mat.6.33 Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i tajemnic Jego, a wszystko inne będzie wam dodane.

Biblia nie zawiera tajemnic Królestwa Bożego, więc trzeba ich szukać poza Biblią.
Tak jak Ty to czynisz, a innym się to niepodoba, że przejrzałaś na duchowe oczy.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

RN pisze:No ja w odróżnieniu od biblijnych mędrców, nie znam przyszłości.
Nie mam Cię za jasnowidza.
Pytałem o pra wybuch?
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

ratao pisze:Jezus swoim uczniom przekazywał tajemnice Królestwa Bożego, a innym mówił w przypowieściach. Obecna treść Mat.6.33 o szukaniu sprawiedliwości Królestwa Bożego jest świadomą nieprawdą, bo Jezus mówił, aby szukać tajemnic Królestwa Bożego.

BW Mat.6.33 Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.

Zgodnie z prawdą powinno być: Mat.6.33 Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i tajemnic Jego, a wszystko inne będzie wam dodane.

Biblia nie zawiera tajemnic Królestwa Bożego, więc trzeba ich szukać poza Biblią.
Widzisz jakiego sensu to nabiera? Widzisz, wiem to.
Taki efikołki i gwałty na tłumaczeniach Pisma doprowadzają mnie do jasnej cholery. Kłamstwa pod pozorem prawdy, a tekst, kilka słów, inny szyk, a zmiana totalna.
:-D

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Krystian pisze:
RN pisze:No ja w odróżnieniu od biblijnych mędrców, nie znam przyszłości.
Nie mam Cię za jasnowidza.
Pytałem o pra wybuch?
Ja nie wiem jak powstał Wszechświat, czy jak powstało życie na ziemi.
Nie upieram się nawet przy tym, że Bóg jest stwórcą człowieka.
Patrzę na te sprawy ze spokojem.
Jeżeli człowiek przy całej swojej otwartości umysłu i mający jeszcze do dyspozycji doświadczenia innych oraz dorobek nauki, nie jest w stanie poznać takich spraw, to znaczy, że może znać ich nie musi.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

R.N-.
Czy wiesz co to jest bajka.? Nie nie,wiesz,bo nie wiesz też że w tym przypadku wyrywasz zdanie z podobieństwa Pana Jezusa i nadajesz mu znaczenie jak leci,fizyczne.
Nie wiesz że są różne formy literackiego wyrażania myśli.?
Bajka to bajka.
Bajka – krótki utwór literacki zawierający morał, często jest wierszowany, czasem żartobliwy. Morał może znajdować się na początku lub na końcu utworu albo wynikać z jego treści. Istotną cechą bajki jest alegoryczność. Wikipedia
Twoje wypowiedzi trudno zaliczyć do czegokolwiek,czy do bajki? gdyby tak było, to było by to coś,sam więc powiedz jakie mają one znaczenie,może są dramatem.?
Twoim osobistym dramatem.?
Czy nie widzisz tego?
Odpowiedz.
Zobacz,za Wikipedią.
IGNORANT czy NIEUK lub LAIK a nawet GŁUPEK to nie są zamienne określenia. ... Ale LAIKA nie można nazywać IGNORANTEM! Natomiast słowo IGNOROWAĆ oznacza "POMIJAĆ", "NIE ZWRACAĆ UWAGI", "NIE ZAUWAŻAĆ", "LEKCEWAŻYĆ" (dotyczy dowolnego bytu, zarówno osób jak i menów, myśli, faktów, zwierząt itp.)
Ile tego przykleja się do Ciebie.
Zobacz również co to jest podobieństwo,a potem się wypowiadaj,bo tak to nie zauważasz,pomijasz,lekceważysz,nie zwracasz uwagi,co piszesz.---słowem ignorant.
Pozdrawiam.

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

RN pisze: W jednym miejscu każe przez bramę wchodzić, a w drugim można przez opłotki.
Myśl o sprzeczności pomiędzy wersetami, które mówią o zupełnie innych rzeczach, jest taka „mądra”, taka na miarę „bystrzaka” ;-) , jak szukanie sprzeczności pomiędzy przyczynami kalania człowieka.
Raz będzie się upierał, że to nie słowa wychodzące z ust mogą kalać, ponieważ w innym miejscu napisano, że kala co innego.
Ot mądrość...

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

wuka pisze:Widzisz jakiego sensu to nabiera? Widzisz, wiem to.
Taki efikołki i gwałty na tłumaczeniach Pisma doprowadzają mnie do jasnej cholery. Kłamstwa pod pozorem prawdy, a tekst, kilka słów, inny szyk, a zmiana totalna.
:-D
Zastanawiam się, czy można takie "kwiatki" w jakikolwiek sposób skomentować?

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Henryk pisze: Raz będzie się upierał, że to nie słowa wychodzące z ust mogą kalać, ponieważ w innym miejscu napisano, że kala co innego.
Ot mądrość...
CZY JEST COŚ Z ZEWNĄTRZ, COBY WCHODZĄC W CZŁOWIEKA, MOGŁO GO SKALAĆ :?:


NIE MA NIC POZA CZŁOWIEKIEM

EWANGELIA MATEUSZA 15. 11. BIBLIA WARSZAWSKA

"Nie to, co wchodzi do ust, kala człowieka, lecz to, co z ust wychodzi, to kala człowieka."

EWANGELIA MARKA 7.15. BIBLIA WARSZAWSKA

"Nie masz nic na zewnątrz poza człowiekiem, co by wchodząc w niego, mogło go skalać, lecz to, co wychodzi z człowieka, to kala człowieka.



SPOŻYWANIE POKARMÓW MOŻE KALAĆ CZŁOWIEKA


KSIĘGA DANIELA 1.8. BIBLIA WARSZAWSKA

"Lecz Daniel postanowił nie kalać się potrawami ze stołu królewskiego ani winem, które król pijał. Prosił więc przełożonego nad sługami dworskimi, by mógł się ustrzec splamienia."
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

chryzolit pisze:

Ew.Jana.10
1 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. 2 Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. 3 Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. 4 A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. 5 Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych». 6 Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił.


Mnie zarzucasz, że do spraw ''ważnych'' porównuje przypowieści, a Ty sam się nimi posiłkujesz przedstawiając je jako wywód.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

R.N.-Napisał.
Mnie zarzucasz, że do spraw ''ważnych'' porównuje przypowieści, a Ty sam się nimi posiłkujesz przedstawiając je jako wywód.
Tak,przypowieść to jedna ze sposobów wyrażania prawdy o rzeczach,które dotyczyły ducha,prawdy nigdy wcześniej człowiekowi nie znane,Pan Jezus się nimi posługiwał.
Ale Ci do których je wypowiadał najczęściej nie rozumieli,bo myśleli bardzo fizycznie tak jak dzisiaj R.N-który też ich nie rozumie,bo tak samo do nich podchodzi i widzi w ich nauczaniu sprzeczności.
Sam zacytowałeś.
Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił.Mamy na myśli świadectwo Jezusa,gdzie przedstawia się jako brama.
Dlaczego ?
Bo tak był przedstawiony świat,życie,przez alegorie,symbol.
Ale bliscy uczniowie Jezusa w ciszy słuchali dokładniejszego przedstawienia,tłumaczenia przypowieści.
Dokładnie to nauczanie Jezusa,uczniowie zrozumieli dopiero po otrzymaniu du.św.
Przypowieść, parabola – gatunek literatury moralistyczno-dydaktycznej, którego cechy formalne służą właściwemu odczytaniu alegorycznego lub symbolicznego znaczenia przedstawionego świata, przekazaniu prawdy moralnej. Wikipedia
R.N-Co to jest duch św.?
Cy Ty go posiadasz.?
Jeżeli go nie posiadasz,to nie zrozumiesz tego czego uczył Jezus,bo nawet nie wiesz co to przypowieść,i z jej zapisów wyciągasz zwroty i widzisz w nich literalne sprzeczności,które mają znaczenie tylko symbolu czy alegorii,bo przy pomocy ich Jezus uczył prawdy.

To co robisz jest świadectwem ślepoty i ciemności,[bez urazy to takie delikatne określenia rzeczywistej prawdy] i z tego zródła wydajesz owoc.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Paszko pisze:Oba fragmenty, które przytoczyłeś, operują terminem:

ἱερόν (hieron) [bądź odpowiednio ἱεροῦ (hierou)] (2411)

który oznacza 'miejsce święte' i w ogólności kompleks świątynny.

A tymczasem właściwa Świątynia, czyli budynek, w którym przebywa Bóg: "bêṯ Yah-weh hā-’ĕ-lō-hîm" - to gr. ναός (3485).
Była już tu na forum o tym mowa nie raz.
Ambicją niektórych pisarzy jest to, aby znaleźć takie wyjaśnienie, żeby powaliło czytającego na kolana.
To co napisałeś nie świadczy dobrze o twojej sumienności jako dociekliwego badacza Biblii.
Greckie NAOS i HIERON bywa stosowane w tekście Biblii zamiennie.
Oszołomstwu mówię NIE!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzeczności w Biblii”