Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Sprzeczności w Biblii, krytyka etyki biblijnej itp.
Dział przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy nie wierzą w boskie natchnienie Biblii. Obowiązuje wewnętrzny regulamin

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: EMET »

EMET:
W jednej z 'publikacji ŚJ' czytamy:
Dlaczego Jezus musiał umrzeć na palu. Izraelici zobowiązali się przestrzegać Prawa, które nadał im Jehowa (Wj 24:3). Jednakże jako potomkowie grzesznego Adama, nie potrafili robić tego w sposób doskonały, toteż dostali się pod przekleństwo Prawa. Aby to szczególne przekleństwo mogło zostać z nich zdjęte, Jezus musiał zawisnąć na palu jak przeklęty zbrodniarz. Apostoł Paweł wyjaśnił to następująco: „Wszyscy bowiem, którzy polegają na uczynkach prawa, są pod przekleństwem, bo jest napisane: ‚Przeklęty każdy, kto nie trwa we wszystkich rzeczach zapisanych w zwoju Prawa, aby je czynić’. (...) Chrystus przez nabycie uwolnił nas od przekleństwa Prawa, stawszy się za nas przekleństwem, ponieważ jest napisane: ‚Przeklęty każdy zawieszony na palu’” (Gal 3:10-13).
Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: Nieziem »

Queza pisze:
10 mar 2024, 13:59
Nieziem pisze:
10 mar 2024, 12:30
Ten, który stał się diabłem i szatanem też zaczynał wspaniale.
A gdzie w Biblii jest napisane, że zaczynał wspaniale? Bo ja znam go od początku Księgi Rodzaju i do Apokalipsy włącznie jako węża, tu dzież smoka.
Księga Ezechiela 28,12-
I doszło mnie słowo Pana tej treści: Synu człowieczy, zanuć pieśń żałobną nad królem Tyru i powiedz mu: Tak mówi Wszechmocny Pan: Ty, który byłeś odbiciem doskonałości, pełnym mądrości i skończonego piękna, Byłeś w Edenie, ogrodzie Bożym; okryciem twoim były wszelakie drogie kamienie: karneol, topaz i jaspis, chryzolit, beryl i onyks, szafir, rubin i szmaragd; ze złota zrobione były twoje bębenki, a twoje ozdoby zrobiono w dniu, gdy zostałeś stworzony. Obok cheruba, który bronił wstępu, postawiłem cię; byłeś na świętej górze Bożej, przechadzałeś się pośród kamieni ognistych. Nienagannym byłeś w postępowaniu swoim od dnia, gdy zostałeś stworzony, aż dotąd, gdy odkryto u ciebie niegodziwość. Przy rozległym swoim handlu napełniłeś swoje wnętrze gwałtem i zgrzeszyłeś. Wtedy to wypędziłem cię z góry Bożej, a cherub, który bronił wstępu, wygubił cię spośród kamieni ognistych. Twoje serce było wyniosłe z powodu twojej piękności. Zniweczyłeś swoją mądrość skutkiem swojej świetności. Zrzuciłem cię na ziemię; postawiłem cię przed królami, aby się z ciebie naigrawali. Zbezcześciłeś moją świątynię z powodu mnóstwa swoich win, przy niegodziwym swoim handlu. Dlatego wywiodłem z ciebie ogień i ten cię strawił; obróciłem cię w popiół na ziemi na oczach wszystkich, którzy cię widzieli. Wszyscy, którzy cię znali pośród ludów, zdumiewali się nad tobą; stałeś się odstraszającym przykładem, przepadłeś na wieki.
Powszechnie się sądzi, że ten opis można odnieść właśnie do szatana. I ja tak uważam.

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: BoaDusiciel »

Nieziem pisze:
09 mar 2024, 15:09

My wiemy, że Pan Jezus był niewinny, pomimo to został uznamy winnego w oparciu o przepisy... Prawa Mojzeszowego! Konkretnie zarzucono Jemu bluźnierstwo. Żydzi z premedytacją zastosowali się do tego powyższego przepisu, uznali Go za winnego ...
Jak brzmiał przepis Prawa Mojżeszowego na podstawie którego skazano Jezusa?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: EMET »

Nieziem pisze:
10 mar 2024, 16:03
Queza pisze:
10 mar 2024, 13:59
A gdzie w Biblii jest napisane, że zaczynał wspaniale? Bo ja znam go od początku Księgi Rodzaju i do Apokalipsy włącznie jako węża, tu dzież smoka.
Księga Ezechiela 28,12-
I doszło mnie słowo Pana tej treści: Synu człowieczy, zanuć pieśń żałobną nad królem Tyru i powiedz mu: Tak mówi Wszechmocny Pan: Ty, który byłeś odbiciem doskonałości, pełnym mądrości i skończonego piękna, Byłeś w Edenie, ogrodzie Bożym; okryciem twoim były wszelakie drogie kamienie: karneol, topaz i jaspis, chryzolit, beryl i onyks, szafir, rubin i szmaragd; ze złota zrobione były twoje bębenki, a twoje ozdoby zrobiono w dniu, gdy zostałeś stworzony. Obok cheruba, który bronił wstępu, postawiłem cię; byłeś na świętej górze Bożej, przechadzałeś się pośród kamieni ognistych. Nienagannym byłeś w postępowaniu swoim od dnia, gdy zostałeś stworzony, aż dotąd, gdy odkryto u ciebie niegodziwość. Przy rozległym swoim handlu napełniłeś swoje wnętrze gwałtem i zgrzeszyłeś. Wtedy to wypędziłem cię z góry Bożej, a cherub, który bronił wstępu, wygubił cię spośród kamieni ognistych. Twoje serce było wyniosłe z powodu twojej piękności. Zniweczyłeś swoją mądrość skutkiem swojej świetności. Zrzuciłem cię na ziemię; postawiłem cię przed królami, aby się z ciebie naigrawali. Zbezcześciłeś moją świątynię z powodu mnóstwa swoich win, przy niegodziwym swoim handlu. Dlatego wywiodłem z ciebie ogień i ten cię strawił; obróciłem cię w popiół na ziemi na oczach wszystkich, którzy cię widzieli. Wszyscy, którzy cię znali pośród ludów, zdumiewali się nad tobą; stałeś się odstraszającym przykładem, przepadłeś na wieki.
Powszechnie się sądzi, że ten opis można odnieść właśnie do szatana. I ja tak uważam.
EMET:
W jednej z ‘publikacji ŚJ’ czytamy ---
Pierwszy grzesznik a król Tyru. Oczywiście zanim grzech i niedoskonałość zakrólowały na ziemi, najpierw pojawiły się w dziedzinie duchowej, co wynika ze słów Jezusa zapisanych w Jana 8:44 oraz z relacji zanotowanej w 3 rozdz. Rodzaju.   Postawę pierwszego duchowego syna Bożego, który zszedł na drogę grzechu, najwyraźniej zilustrowano w pieśni żałobnej o „królu Tyru”, utrwalonej w Ezechiela 28:12-19. O tym pysznym władcy, który uczynił siebie bogiem, powiedziano, że był „cherubem” i przebywał „w Edenie, ogrodzie Bożym”, co niewątpliwie przypomina nadętego pychą Szatana Diabła, którego Biblia łączy z wężem z Edenu i nazywa „bogiem tego systemu rzeczy” (2Ko 4:4; Rdz 3:1-5, 14, 15; 1Tm 3:6; Obj 12:9).
Niewymieniony z imienia król Tyru, mieszkający w mieście rzekomo „doskonale pięknym”, sam był „pełen mądrości oraz doskonale [hebr. przymiotnik spokrewniony z kalál] piękny”, a także „nienaganny [hebr. tamím] na swoich drogach”, odkąd został stworzony — aż znalazła się w nim nieprawość (Eze 27:3; 28:12, 15). Pieśń żałobna spisana przez Ezechiela mogła w pierwszej kolejności odnosić się nie tyle do określonego króla, ile do całej dynastii władców Tyru (por. proroctwo przeciw anonimowemu „królowi Babilonu” z Iz 14:4-20). W takim wypadku mogła nawiązywać do pierwotnej przyjaźni i współpracy między królami tego miasta a Dawidem i Salomonem, kiedy to Tyr miał nawet udział w budowie świątyni Jehowy na górze Moria. Początkowo więc jego oficjalne stosunki z ludem Bożym, Izraelem, układały się nienagannie (1Kl 5:1-18; 9:10, 11, 14; 2Kn 2:3-16). Potem jednak znacznie się pogorszyły, a z czasem prorocy Boży — Joel, Amos i sam Ezechiel — otwarcie potępili Tyr (Jl 3:4-8; Am 1:9, 10). Proroctwo to nie tylko nasuwa wyraźne skojarzenia między postępowaniem „króla Tyru” a największego przeciwnika Bożego, ale także ilustruje, że słowa „doskonałość” oraz „nienaganność” mogą być też użyte w węższym znaczeniu.
Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: Queza »

Nieziem pisze:
10 mar 2024, 16:03
Byłeś w Edenie, ogrodzie Bożym
W Edenie był wąż:

A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. Rodz 3.1

W nowym raju też jest wąż:

I został strącony wielki Smok,
Wąż starodawny,
który się zwie diabeł i szatan. Ap 12.9


Szatan to nie poczwarka, ani larwa, która się zmienia, jak widać w Biblii plewy też są.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: wybrana »

Queza pisze:
10 mar 2024, 17:01
Nieziem pisze:
10 mar 2024, 16:03
Byłeś w Edenie, ogrodzie Bożym
W Edenie był wąż:

A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. Rodz 3.1

W nowym raju też jest wąż:

I został strącony wielki Smok,
Wąż starodawny,
który się zwie diabeł i szatan. Ap 12.9


Szatan to nie poczwarka, ani larwa, która się zmienia, jak widać w Biblii plewy też są.
No właśnie istniał wąż już w Edenie, to dlaczego opis króla Tyru jest określony jako obraz piękności i upadku szatana? Skoro on istniał już w Edenie.
Skąd się wziął w Edenie?
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: Queza »

wybrana pisze:
10 mar 2024, 17:23
No właśnie istniał wąż już w Edenie, to dlaczego opis króla Tyru jest określony jako obraz piękności i upadku szatana? Skoro on istniał już w Edenie.
Skąd się wziął w Edenie?
Biblia nie mówi skąd się wąż wziął w Edenie, był tam... od samego początku i jak widać z Apokalipsy aż... do końca rzeczy, natomiast król Tyru to raczej opis człowieka a nie szatana, diabła.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: wybrana »

Queza pisze:
10 mar 2024, 17:29
wybrana pisze:
10 mar 2024, 17:23
No właśnie istniał wąż już w Edenie, to dlaczego opis króla Tyru jest określony jako obraz piękności i upadku szatana? Skoro on istniał już w Edenie.
Skąd się wziął w Edenie?
Biblia nie mówi skąd się wąż wziął w Edenie, był tam... od samego początku i jak widać z Apokalipsy aż... do końca rzeczy, natomiast król Tyru to raczej opis człowieka a nie szatana, diabła.
Też tak uważam.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: Nieziem »

Queza pisze:
10 mar 2024, 17:29
wybrana pisze:
10 mar 2024, 17:23
No właśnie istniał wąż już w Edenie, to dlaczego opis króla Tyru jest określony jako obraz piękności i upadku szatana? Skoro on istniał już w Edenie.
Skąd się wziął w Edenie?
Biblia nie mówi skąd się wąż wziął w Edenie, był tam... od samego początku i jak widać z Apokalipsy aż... do końca rzeczy, natomiast król Tyru to raczej opis człowieka a nie szatana, diabła.
Zapis Ezechiela ma co najmniej dwa znaczenia, jedno dosłowne, opisuje króla Tyru, drugie "objawione" dotyczy spraw, które nie mogą być przekazane inaczej jak za pośrednictwem "siły wyższej". Innym przykładem.takiego objawiania są pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju. Żaden człowiek przecież nie był obecny aby mógł zaświadczyć, że tak się rzeczy miały podczas stwarzania. Że tak się rzeczy miały wiemy z relacji biblijnej, natomiast autor tych opisów posiadł tę wiedzę w sposób "boski" tj. poprzez objawienie.
Można rozumieć, że to tylko o królu Tyru jest, tylko jakby to mogło być, że ten człowiek był w Ogrodzie Eden?

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: Queza »

Nieziem pisze:
10 mar 2024, 18:15
Można rozumieć, że to tylko o królu Tyru jest, tylko jakby to mogło być, że ten człowiek był w Ogrodzie Eden?
Nie wierzę, że w Edenie był jakiś król Tyru, mętne to i pewnie napisane przez mąciciela.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: BoaDusiciel »

A ja nie wierzę, że Jezus został skazany za bluźnierstwo.
Gdyby tak było musiałby zostać ukamienowany, bo taką karę przewidywało prawo żydowskie za bluźnierstwo.
Ukrzyżowanie nie było karą przewidzianą w prawie żydowskim. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, niech wskaże przepis żydowskiego prawa mówiący o ukrzyżowaniu.
Zresztą od większości kar można się było wykupić, nawet od ukamienowania.
Kogo to interesuje niech przeczyta:
https://pf.uw.edu.pl/images/NUMERY_PDF/ ... B_Kara.pdf
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: wybrana »

BoaDusiciel pisze:
10 mar 2024, 18:36
A ja nie wierzę, że Jezus został skazany za bluźnierstwo.
Gdyby tak było musiałby zostać ukamienowany, bo taką karę przewidywało prawo żydowskie za bluźnierstwo.
Ukrzyżowanie nie było karą przewidzianą w prawie żydowskim. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, niech wskaże przepis żydowskiego prawa mówiący o ukrzyżowaniu.
Zresztą od większości kar można się było wykupić, nawet od ukamienowania.
Kogo to interesuje niech przeczyta:
https://pf.uw.edu.pl/images/NUMERY_PDF/ ... B_Kara.pdf
Ale nie dotyczyło to prawa Rzymskiego.
Oskarżycielem był Sanchedryn żydowski.
Wykonawcą byli Rzymianie.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: BoaDusiciel »

Wątpię żeby prawo rzymskie zajmowało się bluźnierstwem wobec żydowskiego Boga.
Gdyby tak było, to wszyscy Rzymianie powinni być ukarani, bo oddawali cześć swoim Bogom, a nie żydowskiemu.
Rzymianie mieliby bronić Boga, którego nie uznają?
Przecież to bez sensu.
Równie sensownie byłoby oczekiwać od konkwistadorów, że będą bronić indiańskich Bogów.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

krzysiekniepieklo
Posty: 258
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: krzysiekniepieklo »

BoaDusiciel pisze:
10 mar 2024, 19:50
Wątpię żeby prawo rzymskie zajmowało się bluźnierstwem wobec żydowskiego Boga.
Gdyby tak było, to wszyscy Rzymianie powinni być ukarani, bo oddawali cześć swoim Bogom, a nie żydowskiemu.
Rzymianie mieliby bronić Boga, którego nie uznają?
Przecież to bez sensu.
Równie sensownie byłoby oczekiwać od konkwistadorów, że będą bronić indiańskich Bogów.
Nie zarzyna się krowy, która daje mleko. Rzymianie dość pragmatycznie podchodzili do bogów podbitych ludów.

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: BoaDusiciel »

Gdyby Rzymianie chcieli się troszczyć o dobre imię bogów we wszystkich swoich prowincjach, to by oszaleli.
Na terenie Imperium Rzymskiego było co najmniej kilkudziesięciu bogów.
Dlaczego mieliby bardziej dbać o Jehowę niż o Zeusa, Odyna czy Taranisa?
Moim zdaniem Rzymianom tak zależało na cudzych bogach jak Cortezowi na bogach Azteków.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzeczności w Biblii”