Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Sprzeczności w Biblii, krytyka etyki biblijnej itp.
Dział przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy nie wierzą w boskie natchnienie Biblii. Obowiązuje wewnętrzny regulamin

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krzysiekniepieklo
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: krzysiekniepieklo »

Wyrosłem w wierze katolickiej i długo wierzyłem w to, czego mnie uczyli. Tak naprawdę, to się za bardzo nad tym wszystkim nie zastanawiałem. Jak zacząłem czytać Pisma i się nad tym wszystkim zastanawiać i dociekać Prawdy, to zacząłem mieć coraz większe wątpliwości, co do nauk, którymi mnie Kościół katolicki od wczesnej młodości karmił. No bo tak na chłopski rozum, to jeśli Bóg posłał do nas swojego Syna, to właśnie po to, żebyśmy to właśnie Jemu wierzyli. Jezus wybrał na Apostołów ludzi bardzo prostych i w zdecydowanej większości niewykształconych, a wręcz niepiśmiennych.
Widocznie takich potrzebował do tego, do czego ich przeznaczył. A przeznaczył ich do tego, żeby głosili Ewangelię - Jego naukę. Od Apostołów Jezusa pochodzą trzy Ewangelie - Mateusza, Jana i Marka (ucznia Piotra) Marek zapisywał to, co głosił Piotr.
Jezus ostrzegał swoich uczniów przed naukami Faryzeuszów:
Mt 16
5 Przeprawiając się na drugi brzeg, uczniowie zapomnieli wziąć z sobą chleba. 6 Jezus rzekł do nich: «Uważajcie i strzeżcie się kwasu faryzeuszów i saduceuszów!» 7 Oni zaś rozprawiali między sobą i mówili: «Nie wzięliśmy chleba». 8 Jezus, poznawszy to, rzekł: «Ludzie małej wiary czemu zastanawiacie się nad tym, że nie wzięliście chleba? 9 Czy jeszcze nie rozumiecie i nie pamiętacie owych pięciu chlebów na pięć tysięcy, i ile zebraliście koszów? 10 Ani owych siedmiu chlebów na cztery tysiące, i ileście koszów zebrali? 11 Jak to, nie rozumiecie, że nie o chlebie mówiłem wam, lecz: strzeżcie się kwasu faryzeuszów i saduceuszów?» 12 Wówczas zrozumieli, że mówił o wystrzeganiu się nie kwasu chlebowego, lecz nauki faryzeuszów i saduceuszów.

Jezus już wstąpił do nieba i naraz wystąpił faryzeusz Paweł z Tarsu i zadeklarował, że Jezus mu się objawił.
Czy jest możliwe żeby Jezus się wrócił i wybrał faryzeusza na swojego Apostoła, chociaż przed faryzeuszami ostrzegał? Czy tych jedenastu, których Jezus wybrał jawnie, to byli nieudacznikami, którzy nikogo nie nawrócili, a sukces odniósł tylko taki, którego wybór był niejawny (sam siebie ogłosił apostołem). Ja nie wierzę,że Jezus popełniał błędy i musiał później te błędy naprawiać. Posłał Jezus tych jedenastu żeby światu głosili Ewangelię i dał im wszystko, czego potrzebowali żeby mogli pozyskać wyznawców Jezusa. Według mojego przekonania, to Paweł z Tarsu był oszustem, który naukę Jezusa zakłamał. Na Pawle zbudowano hierarchiczny Kościół. Według nauki Jezusa wszyscy mieli być braćmi i żyć we wspólnocie. Dzisiaj braterstwa nie ma, wspólnoty tez nie ma. Każdy sobie rzepę skrobie.
Kościół Jezusa jest zbudowany na Piotrze, tak, jak Jezus zapowiedział, bo Piotr wiernie powtarzał to, czego uczył Jezus.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: Bobo »

Dziwne, że ktoś, kto był faryzeuszem odmawiasz możliwości zostania chrześcijaninem.
Jak już, to Jexus ostrzegał przed NAUKAMI faryzeuszy a nie ludźmi jako takimi.
Pp drugie, błędnie oceniasz to co przekazywał Paweł w swoich listach w konfrontacji z obecnym kościołem katolickim.
Oszołomstwu mówię NIE!

krzysiekniepieklo
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: krzysiekniepieklo »

Bobo pisze:
22 lut 2024, 7:51
Dziwne, że ktoś, kto był faryzeuszem odmawiasz możliwości zostania chrześcijaninem.
A w którym miejscu ja mu odmawiam możliwości zostania chrześcijaninem?
Ja jestem uczniem Jezusa, a Jezus mówił tak:
Mt 23
8 Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście.

Jezus podpisuje się tylko pod swoimi własnymi naukami. Pod faryzejskimi naukami się nie podpisuje.
W innym miejscu mówił tak:
Mt 7
24 Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. 25 Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. 26 Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. 27 Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki».

A więc budowanie na skale, to budowanie na nauce Jezusa. Uczeń stosuje się do nauki nauczyciela, a jak ktoś swoje własne nauki głosi, to uczniem nie jest. Staje się nauczycielem.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: Bobo »

A w którym miejscu ja mu odmawiam możliwości zostania chrześcijaninem?
To dlaczego negatywnie piszesz o Pawle?
Oszołomstwu mówię NIE!

krzysiekniepieklo
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: krzysiekniepieklo »

To dlatego, że Paweł robi za nauczyciela, a nauczyciel jest jeden Jezus.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: wuka »

krzysiekniepieklo pisze:
22 lut 2024, 14:12
To dlatego, że Paweł robi za nauczyciela, a nauczyciel jest jeden Jezus.
Dokładnie.
Paweł to już komentarz, subiektywny w dodatku i różnie/czasami błędnie interpretujący nauki Pana Jezusa.

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: Nieziem »

krzysiekniepieklo pisze:
22 lut 2024, 0:30
Jezus już wstąpił do nieba i naraz wystąpił faryzeusz Paweł z Tarsu i zadeklarował, że Jezus mu się objawił.
Czy jest możliwe żeby Jezus się wrócił i wybrał faryzeusza na swojego Apostoła, chociaż przed faryzeuszami ostrzegał? Czy tych jedenastu, których Jezus wybrał jawnie, to byli nieudacznikami, którzy nikogo nie nawrócili, a sukces odniósł tylko taki, którego wybór był niejawny (sam siebie ogłosił apostołem). Ja nie wierzę,że Jezus popełniał błędy i musiał później te błędy naprawiać. Posłał Jezus tych jedenastu żeby światu głosili Ewangelię i dał im wszystko, czego potrzebowali żeby mogli pozyskać wyznawców Jezusa. Według mojego przekonania, to Paweł z Tarsu był oszustem, który naukę Jezusa zakłamał. Na Pawle zbudowano hierarchiczny Kościół. Według nauki Jezusa wszyscy mieli być braćmi i żyć we wspólnocie. Dzisiaj braterstwa nie ma, wspólnoty tez nie ma. Każdy sobie rzepę skrobie.
Kościół Jezusa jest zbudowany na Piotrze, tak, jak Jezus zapowiedział, bo Piotr wiernie powtarzał to, czego uczył Jezus.
Apostoł Piotr nie miał Pawła za oszusta, ale miał go za brata umiłowanego. Więcej, przewidział, że będą tacy, którzy opacznie będą rozumieć nauczanie Pawła, a to
z racji ich własnego niedouczenia i małego utwierdzenia w Prawdzie.
A cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę. 2 List Piotra 3,15-16

krzysiekniepieklo
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: krzysiekniepieklo »

To jest jedyne miejsce w Biblii gdzie Apostoł uwiarygadnia Tawła z Tarsu. Według mnie, tego listu Piotr nie napisał. Pisali go ci sami ludzie, którzy napisali listy Pawła. Ten sam styl pisania. Piotr był niepiśmiennym rybakiem bez żadnego wykształcenia. Nie mógł by się posługiwać tak wyszukanym stylem pisania. Zresztą jest wielu, którzy kwestionują to, że to Piotr ten list napisał.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: Bobo »

Piotr był niepiśmiennym rybakiem bez żadnego wykształcenia
Niepiśmienny był Paweł :-)
A całe wykształcenie posiadł tylko ze słuchania.
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: Nieziem »

krzysiekniepieklo pisze:
22 lut 2024, 0:30
Kościół Jezusa jest zbudowany na Piotrze, tak, jak Jezus zapowiedział, bo Piotr wiernie powtarzał to, czego uczył Jezus.
Łatwiej znaleźć w Piśmie dowód na to, że Piotr wyrzekł się znajomości Pana Jezusa, niż że powtarzał wiernie nauczania Jezusa. Skoro nowotestamentowy list Piotra nie zawiera słów Piotra to gdzie można znaleźć świadectwo o tym, że Piotr powtarzał wiernie to co głosił Pan Jezus? I które nauki Pawła są sprzeczne z nauczaniem Pana Jezusa, że nazywasz apostoła oszustem? Ja nie twierdzę, że nie ma podstaw do negatywnej weryfikacji pewnych treści z listów Pawła. Ja widzę to jako drogę tego człowieka w podążaniu za Pomazańcem. Zaczynał Paweł od ortodoksyjnego judaizmu, a doszedł do uznania religi swoich Ojców za 'śmieci" (Fil.3.8), jednakże pierwsze jego listy były pisane zanim do tej świadomości doszedł.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: wuka »

2List Piotra współgra z Listem Judy i prawdopodobnie wyszły oba spod jednego pióra. Liczy się, że pochodza z II wieku n.e.
Nie wiedziałam, że Paweł był niepiśmienny. Tak dobrze wykształcony, czym chwali się na każdym kroku i w każdym prawie liście, a pisać nie potrafił. No cóż...

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: Bobo »

Tak samo jak ja nie wierzę, że Piotr był niepiśmienny ;-)
Oszołomstwu mówię NIE!

krzysiekniepieklo
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: krzysiekniepieklo »

Nieziem pisze:
22 lut 2024, 16:42
krzysiekniepieklo pisze:
22 lut 2024, 0:30
Kościół Jezusa jest zbudowany na Piotrze, tak, jak Jezus zapowiedział, bo Piotr wiernie powtarzał to, czego uczył Jezus.
Łatwiej znaleźć w Piśmie dowód na to, że Piotr wyrzekł się znajomości Pana Jezusa, niż że powtarzał wiernie nauczania Jezusa.
Na podstawie nauki Jezusa można taki wniosek wyciągnąć:
Mt 16
18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.
W innym miejscu jest:
Mt 7
24 Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. 25 Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. 26 Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. 27 Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki»

Skoro nauka Jezusa jest skałą i na tej skale Jezus buduje swój Kościół, to z tego wynika, że Piotr może być skałą tylko wtedy, kiedy głosi wiernie naukę Jezusa. Jeśli więc Kościół Jezusa jest zbudowany na Piotrze, to nauki Pawła są tym piaskiem, na którym budują ci, którzy z Kościołem Jezusa nie mają nic wspólnego.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
22 lut 2024, 17:07
Tak samo jak ja nie wierzę, że Piotr był niepiśmienny ;-)
Rybak w tamtych czasach miał wyższe? Uniwerek, polibudę? Może i tak. Ja się nie znam.

krzysiekniepieklo
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Re: Ja wierzę Jezusowi, a Ty komu wierzysz?

Post autor: krzysiekniepieklo »

Bobo pisze:
22 lut 2024, 17:07
Tak samo jak ja nie wierzę, że Piotr był niepiśmienny ;-)
W liście Piotra znajdziesz coś takiego:
1 P5
12 Krótko, jak mi się wydaje, wam napisałem przy pomocy Sylwana

Jak widzisz, to pisał przy pomocy Sylwana, a to dlatego, że sam pisać nie umiał. Wiedza o tym, że Piotr był niepiśmienny, była w pierwszych wiekach powszechna. No i żeby uprawdopodobnić, że niepiśmienny napisał list, to w tym liście to zostało wyjaśnione.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzeczności w Biblii”