EDOM

Interpretacje alternatywne, wydarzenia biblijne a historia itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Tak na rozgrzewkę dla Georga.

Za:The Herald 5 - 2005


Potem [Bóg] zawarł z nim [Abrahamem] przymierze obrzezki. - Dz.Ap. 7:8

Wzmianka o obrzezaniu po raz pierwszy pojawia się w 17 rozdziale 1 Moj. Bóg przemówił wówczas do Abrama i oświadczył mu, że chce z nim zawrzeć przymierze. Przy tej okazji, zmienił jego imię z Abram na Abraham i obiecał oddać mu ziemię Kanaan na wieczną własność. Na dowód, albo znak, tej szczególnej więzi między Bogiem, Abrahamem i nasieniem Abrahamowym, Bóg polecił 99 letniemu Abrahamowi aby się obrzezał, a razem z nim wszyscy mężczyźni w jego domu, wolni i niewolnicy. Od tej chwili, każda nowa osoba w rodzinie Abrahama lub jego następców miała być poddana tej ceremonii będącej dowodem na to, że są oni częścią przymierza.

Wskazany zwyczaj nie był dobrowolny: "A nieobrzezany mężczyzna, który nie będzie miał obrzezanego ciała napletka swego, będzie wytępiony z ludu swego, bo złamał przymierze moje" (1 Moj. 17:14).

Ismael miał trzynaście lat gdy został obrzezany wraz ze swym ojcem. Z tego powodu, Arabowie którzy wywodzą swój rodowód od Abrahama przez Ismaela nadal praktykują obrzezanie mężczyzn w wieku trzynastu lat[/b]. Jednakże Bóg powiedział, że od tamtej chwili obrzezanie ma być dokonywane w chwili, gdy męski potomek osiągnie wiek ośmiu dni. Tym samym, gdy Izaak narodził się w rok później, został obrzezany dnia ósmego.

Waga tego ósmego dnia była tak wielka, że gdy Żydzi otrzymali Dziesięć Przykazań z których jedno zakazywało wykonywania pracy w dzień Sabatu, to jednak wyjątek stanowiło dokonywanie obrzezania. Jezus powołał się na ten wyjątek w swej odpowiedzi dla Faryzeuszy, którzy oskarżyli go o złamanie Sabatu przez uzdrowienie człowieka: "Wszak Mojżesz dał wam obrzezkę [nie iżby ona pochodziła od Mojżesza, lecz od przodków] i w sabat obrzezujecie człowieka. Jeżeli człowiek w sabat przyjmuje obrzezkę, aby nie był naruszony zakon Mojżesza, to dlaczego się na mnie gniewacie, że w sabat uzdrowiłem całego człowieka?" (Jan. 7:22-23).

(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Starożytny hebrajski to "język biblii" , "język święty" , "język świątynny" .
W tym języku odczytywano zwoje i w tym języku dyskutowano .
Jeżeli Jezus jako dwunastoletni chłopiec dyskutował z "uczonymi w Piśmie" i zadziwiał ich bystrością umysłu,
to zapewne dyskutował w "świętym języku" , w "języku świątynnym" czyli w staro-hebrajskim a nie w aramejskim .
Wychodzi na to że każdy kto interesował się zagadnieniami Tory musiał znać "święty język" , "język biblii"
Język aramejski to język targumu (przekładu), w nim można było pisać komentarze , wyjaśnienia .

Taka ciekawostka / zapisana w Biblii jako nakaz , prawo / każdy król miał obowiązek przepisać dwie Tory .
Jedną , w języku oryginału i ją składał do skarbca a drugą w języku zrozumiałym i nią posługiwał się na co-dzień .

Edit:

Albowiem nie mają tej samej mocy słowa czytane w języku hebrajskim, co przełożone na inną mowę (Prolog do Księgi Syracha 22)
Jest to bardzo ciekawe spostrzeżenie starożytnego tłumacza i wydawcy Księgi Syracha.
Tłumacząc to dzieło na język grecki, translator czuje wyraźny dyskomfort
„Mimo naszej usilnej pracy nad tłumaczeniem, nie mogliśmy dobrać odpowiedniego wyrażenia” (Prolog do Syr 20)
Jakże ważna obserwacja . Nie da się dokładnie przetransponować tekstu z jednego języka do drugiego – tym bardziej tak starożytnego, jak hebrajski.
To samo wyraża włoski okrzyk Traduttore traditore!– tłumacz (to) zdrajca!
Ta zręczna gra słów przekazuje myśl, że każdy tłumacz jest nie tyle przekazicielem tekstu oryginalnego, co jego interpretatorem.
Język bowiem nie jest tylko bezdusznym narzędziem komunikacji, ale całościowym systemem wyrażającym sposób myślenia i postrzegania świata.
A tych nie da się przekazać tylko poprzez adekwatne słowa innego systemu.
Autor prologu daje nam tu znakomitą motywację do studiowania Słowa Bożego w oryginale .
Istotnie „nie mają tej samej mocy słowa czytane w języku hebrajskim, co przełożone na inną mowę”.

(Marcin Majewski - "Bereszit . Język hebrajski biblijny dla początkujących ")
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

booris pisze:
Jachu pisze:(...)a Maria-
matka Jezusa,też była potomkinią króla Dawida,ale z linii dziedziczącej.
Hmm...jakis cytat z Biblii,ze tak wlasnie bylo?

http://www.nastrazy.pl/drukuj.php?t=Na% ... /jozef.htm
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

EMET:
Tylko ad meritum --
Jest taka pozycja wydana sumptem "Bernardinum": BIBLIJNY JĘZYK ARAMEJSKI, Gramatyka / Kompletne preparacje / Słownik --> autorstwa Marka Parchema [ks. prof. dr hab.].
Dotyczy - owa pozycja - dokładnemu omówieniu filologicznemu /czyli: kompletne preparacje/: Rodzaju 31:47/ew. 31,47; jedna fraza/; Jeremiasza 10:11 /ew. 10,11 - jeden werset w całości/ oraz obszerniejszych fragmentów: Daniela 2:4b - 7:28 /ew. w notacji z przecinkiem/, jak również Ezdrasza 4:8 - 6:18; 7:12-26 /ew. w notacji z przecinkiem/.
Zgodnie z pełnym tytułem dzieła M.P., mamy też również Gramatykę jęz. aramejskiego oraz 'Słownik' na końcu.

Co do ks. Syracha /owa jest poza kanonem 'BH' i jest w LXX/, to odkryto 2/3 tekstu owej 'księgi' po hebrajsku: np. Przekład B. Poznańskiej bierze to pod uwagę w translacji. Konsekwencją tego jest np. umieszczenie wprost w tekście tejże B.P. Imienia Boga - akurat w formie brzmieniowej "Jahwe".

Niezależnie od tego, że gros /wymowa: gro/ tekstu w 'BH' jest w hebrajskim biblijnym, nieliczne fragmenty w aramejskim biblijnym, to i tak - kiedy czytamy bardzo fachowe opracowania biblistyczne - dowiadujemy się różnych opinii o odmianach tychże języków /h.b. i a.b./. Ba, czytamy również o 'wtrąceniach z innych języków' [sic!].
Wyraziście mamy to wyłuszczane w Leksykonach W. Geseniusa czy ew. Koehlera-Baumgartnera.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

EMET pisze:EMET:
Tylko ad meritum --
Jest taka pozycja wydana sumptem "Bernardinum": BIBLIJNY JĘZYK ARAMEJSKI, Gramatyka / Kompletne preparacje / Słownik --> autorstwa Marka Parchema [ks. prof. dr hab.].
Dotyczy - owa pozycja - dokładnemu omówieniu filologicznemu /czyli: kompletne preparacje/: Rodzaju 31:47/ew. 31,47; jedna fraza/; Jeremiasza 10:11 /ew. 10,11 - jeden werset w całości/ oraz obszerniejszych fragmentów: Daniela 2:4b - 7:28 /ew. w notacji z przecinkiem/, jak również Ezdrasza 4:8 - 6:18; 7:12-26 /ew. w notacji z przecinkiem/.
Zgodnie z pełnym tytułem dzieła M.P., mamy też również Gramatykę jęz. aramejskiego oraz 'Słownik' na końcu.

Co do ks. Syracha /owa jest poza kanonem 'BH' i jest w LXX/, to odkryto 2/3 tekstu owej 'księgi' po hebrajsku: np. Przekład B. Poznańskiej bierze to pod uwagę w translacji. Konsekwencją tego jest np. umieszczenie wprost w tekście tejże B.P. Imienia Boga - akurat w formie brzmieniowej "Jahwe".

Niezależnie od tego, że gros /wymowa: gro/ tekstu w 'BH' jest w hebrajskim biblijnym, nieliczne fragmenty w aramejskim biblijnym, to i tak - kiedy czytamy bardzo fachowe opracowania biblistyczne - dowiadujemy się różnych opinii o odmianach tychże języków /h.b. i a.b./. Ba, czytamy również o 'wtrąceniach z innych języków' [sic!].
Wyraziście mamy to wyłuszczane w Leksykonach W. Geseniusa czy ew. Koehlera-Baumgartnera.

Stephanos, ps. EMET
W jakim języku EMECIE została zapisana najstarsza księga Biblii - Księga Hioba ?

Z Septuaginty, i z antycznej Koptyjskiej Biblii, wiemy że Hiob był potomkiem Ezawa i drugim Królem Edomu.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Język Hebrajski Edomitów

Post autor: George »

Do szóstego wieku p.n.e. Edomici używali alfabetu fenickiego / staro-hebrajskiego, a od szóstego wieku alfabetu aramejskiego.
Język Edomitów był oryginalnym językiem Hebrajskim, z trochę innym dialektem niż język żydo-hebrajski.
Po prostu Edomici nie przebywali w niewoli egipskiej przez 400 lat, tak jak to było z Izraelitami, i nie zatracili oni oryginalnego hebrajskiego języka jakimi posługiwali się Patryjarchowie.
Mojżesz uczył się alfabetu hebrajskiego od swego teścia w Edomie, a nie w Egipcie !!!

W Wiki czytamy:
________________

The Edomite language was a Canaanite language, very similar to Hebrew, spoken by the Edomites in southwestern Jordanand parts of Israel in the first millennium BC. It is known only from a very small corpus. In early times, it seems to have been written with a Phoenician alphabet; like the Moabite language, it retained feminine -t. However, in the 6th century BC, it adopted the Aramaic alphabet.

Meanwhile, Aramaic or Arabic features such as whb ("gave") and tgr "merchant" entered the language, with whb becoming especially common in proper names.

According to Glottolog, referencing Huehnergard & Rubin (2011), Edomite was not a distinct language from Hebrew, but a Hebraic dialect.[2]

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Edomite_language

____________

Korpus Aramejskich Dokumentów z Edomu / Idumei

Jak podaje nam Wiki, od VI wieku p.n.e. Edomici (po grecku Idumejczycy) używali alfabetu aramejskiego. Wiele tych dokumentów odnaleziono, lecz Izrael niechętny jest je publikować.

Obrazek

Some 340 Aramaic ostraca of the Persian and Hellenistic periods have been excavated at 32 sites in Israel, from Yokneam in the north to Eilat in the south, with Arad and Beersheba being the main contributory sites. By far, however, the largest cache of texts is what has come to be known as &#8220;the Idumean ostraca.&#8221; These did not come from formal excavations but began to appear on the antiquities market in 1991. Since then, some 2,000 ostraca have reached 9 museums and libraries and 21 private collections. Of these, the majority are still not formally published, and in this volume (and those to follow), Bezalel Porten undertakes to provide a comprehensive edition of all these texts, in many cases as an editio princeps. Porten, with the expert epigraphic assistance of Ada Yardeni and hand-copies by her as well, here provides the first volume of texts, organized by "dossier" based on the primary personage cited in the text. Color photographs (where available), ceramic descriptions, hand-copies, transcription, translation, and commentary are provided for each text, along with figures and tables, and introductions and summaries of each dossier. An included CD contains a catalogue of all the texts and three color key-word-in-context concordances, for words, personal names, and months for the entire corpus. This publication will become the primary resource for information on these texts.
UPDATE: After the volume was sent to press, a number of updates were made to the electronic files available on the enclosed CD. Those three updated files may be downloaded here, here, and here.


http://www.eisenbrauns.com/assets/errat ... evised.pdf

https://www.eisenbrauns.com/ECOM/_4ZC1FG1BO.HTM


Textbook of Aramaic Ostraca from Idumea, Vol. 1
Dossiers 1&#8211;10: 401 Commodity Chits
by Bezalel Porten and Ada Yardeni
EIS - Eisenbrauns &#8232; Create a standing order for this series&#8232;
Eisenbrauns, 2014 &#8232;
ListPrice:$149.50
______________


Następny zbiór dokumentów z Edomu, pisanych alfabetem aramejskim, z lat 361 - 316 p.n.e.

Aramaic Ostraca of the Fourth Century BC from Idumaea

https://www.logos.com/resources/LLS_ARM ... om-idumaea

Israel Eph&#8217;al, Joseph Naveh
| Magnes Press | 1996

Details
The literary documentation on southern Palestine at the end of the Persian period and the beginning of the Hellenistic period is very poor. Hence recently discovered Aramaic ostraca data 361&#8211;311 BC are the almost exclusive source for the study of the ethnic structure and the economic life in the period under discussion. Containing Aramaic words which are unknown from other sources, they also bear linguistic significance.
This book contains the photographs, transliteration and translation with a commentary of 201 ostraca. It also contains a detailed introduction to the substantial and historical significance of the ostraca, as well as a glossary and an index of the proper names.



Obrazek
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

George pisze:
W jakim języku EMECIE została zapisana najstarsza księga Biblii - Księga Hioba ?

Z Septuaginty, i z antycznej Koptyjskiej Biblii, wiemy że Hiob był potomkiem Ezawa i drugim Królem Edomu.
EMET:
Mnie, jeśli ktoś z Piszących na Forum napisze/napisałby tak, jak ja ku panu, panie o nicku 'George', wyraziście intencyjnie napisałem, wówczas przynajmniej uszanowałbym to. Pan natomiast widać sobie coś roi w głowie, że w jakikolwiek konwers z panem wejdę...

Co najwyżej, jeśli już, to jak ja to zwykłem czynić: tylko ad meritum według wyznawanych przez Kogoś poglądów: ale Bez Jakichkolwiek dopersonalnych odniesień z np. jawnym podaniem nicka swojego Adwersarza!!!
Jak wiadomo, na publicznym Forum dyskusyjnym Każdy ma prawo do nie zgadzania się z kimś innym; jednak, jak i powyżej...

Z panem już dawno skończyłem jakiekolwiek konwersy; ani ja pana nie przepytuję, ani pan mnie nie przepytuj!
PRECZ!

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

EMET pisze:
George pisze:
W jakim języku EMECIE została zapisana najstarsza księga Biblii - Księga Hioba ?

Z Septuaginty, i z antycznej Koptyjskiej Biblii, wiemy że Hiob był potomkiem Ezawa i drugim Królem Edomu.
EMET:
Mnie, jeśli ktoś z Piszących na Forum napisze/napisałby tak, jak ja ku panu, panie o nicku 'George', wyraziście intencyjnie napisałem, wówczas przynajmniej uszanowałbym to. Pan natomiast widać sobie coś roi w głowie, że w jakikolwiek konwers z panem wejdę...

Co najwyżej, jeśli już, to jak ja to zwykłem czynić: tylko ad meritum według wyznawanych przez Kogoś poglądów: ale Bez Jakichkolwiek dopersonalnych odniesień z np. jawnym podaniem nicka swojego Adwersarza!!!
Jak wiadomo, na publicznym Forum dyskusyjnym Każdy ma prawo do nie zgadzania się z kimś innym; jednak, jak i powyżej...

Z panem już dawno skończyłem jakiekolwiek konwersy; ani ja pana nie przepytuję, ani pan mnie nie przepytuj!
PRECZ!

Stephanos, ps. EMET
No i powiedział co wiedział ;)

Potomek Jakuba ???
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »


Biblia &#8211; Księga na dzisiaj

&#8222;Twoje Słowo jest prawdą&#8221; &#8211; Ew. Jana 17:17.

Biblia jest najbardziej interesującym i pouczającym zbiorem pism, jaki kiedykolwiek istniał. Jej 66 ksiąg jest dziełem co najmniej 60 autorów, z których ostatni żyli 19 stuleci temu, a najwcześniejsi około 5 tysięcy lat temu. Ze wszystkich książek, jakie są obecnie dostępne do czytania, ta księga jest najbardziej na czasie. Ona przedstawia pełne i odpowiednie objaśnienie życia, problemów życiowych, sposobności i możliwości. Nade wszystko jednak, ona wskazuje na Tego, który jest źródłem szczęścia, radości i pokoju. Popularna tradycja głosi, że pierwsze księgi Biblii były napisane przez Mojżesza około 1400 lat przed Chrystusem.

W świetle nowoczesnych naukowych badań udowodniono, że Mojżesz posłużył się częściowo istniejącymi już dokumentami, których oryginały pochodzą sprzed dalszego tysiąca lat wstecz.

Wewnętrzne dowody zawarte w pierwszych 11 rozdziałach Księgi Rodzaju wykazują, że ta pierwsza część Biblii, zawierająca historię stworzenia Ogrodu Eden, potopu, wieży Babel aż do czasów Abrahama, oryginalnie istniała w pismach sumeryjskich w formie pisma klinowego i w języku przodków Abrahama, żyjących w dolinie Eufratu około 500 lat wcześniej niż Abraham opuścił tę ziemię, aby udać się do Chanaanu. Jest to bardzo blisko okresu, kiedy prymitywne pismo obrazkowe ustępowało miejsca bardziej precyzyjnej formie pisma klinowego i jest całkiem możliwe, że te pierwsze biblijne historie były najpierw spisane na tabliczkach glinianych w piśmie obrazkowym. W dniach Abrahama, Izaaka i Jakuba pismo klinowe było przeważającą formą pisma i jest bardzo prawdopodobne, że Mojżesz wszedł w posiadanie zbioru zapisów z tego okresu, włączając w to nie tylko oryginalne historie dotyczące stworzenia, lecz również historie życia patriarchów, które to przetłumaczył na język hebrajski, tworząc w ten sposób Księgę Rodzaju w takiej formie, jaką posiadamy obecnie. Do tej księgi Mojżesz dodał pozostałe księgi znane jako księgi Mojżesza. Księga Hioba &#8211; pochodząca z niezależnego źródła i prawdopodobnie istniejąca już od 400 lat &#8211; weszła w posiadanie Mojżesza w tym samym czasie i została dodana do zbioru, który wkrótce stał się uświęconym zbiorem ksiąg Izraela. Podczas następnego tysiąca lat dodane były pozostałe historyczne, prorockie i poetyckie księgi Starego Testamentu.

Historyczne księgi powstawały od czasu do czasu, w miarę jak powoływani do tego ludzie spisywali wiarygodne historie czasów, w których żyli; ostatnia z nich, Nehemiaszowa, doprowadza historię do 4 wieku przed Chr. Dzieła żydowskich proroków należą do okresu między 800 do 400 przed Chr., a był to czas, kiedy nadzieja na przyjście Mesjasza wysuwała się na pierwsze miejsce.

W czasach Nehemiasza Stary Testament &#8211; mniej lub więcej w tej formie jak obecnie &#8211; został uznany za świętą Księgę Żydów.

Całość Nowego Testamentu była skompletowana w stosunkowo krótkim okresie czasu &#8211; pomiędzy 50 a 100 rokiem po Chr. Pisarze byli przeważnie osobistymi naśladowcami Jezusa Chrystusa z wyjątkiem św. Pawła i św. Łukasza. Przyjęcie tych Ksiąg i tylko tych nastąpiło po blisko 200 lat istnienia chrześcijaństwa. Wiele innych ksiąg z różnych okresów, zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu, zostało za ogólną zgodą wykluczonych ze zbioru, który obecnie tworzy Pismo Św. Te inne księgi znane są pod ogólną nazwą &#8222;Apokryfów&#8221; .

Biblia jest najstarszą Księgą z istniejących. Przetrwała burze 45 stuleci. Ludzie starali się wszelkimi sposobami zgładzić ją z powierzchni ziemi: ukrywali ją, palili, posiadanie jej było karane śmiercią; najbardziej wyrafinowane i okrutne prześladowania czekały tych, którzy wierzyli w Biblię, a jednak Księga ta żyje do dzisiaj. Dzisiaj, kiedy wielu z jej wrogów śpi w śmierci, a setki książek napisanych w celu obniżenia wartości i wpływu Biblii zostało dawno zapomnianych, Biblia znów znalazła swą drogę do każdego narodu i ludzi na ziemi, została opublikowana w więcej niż tysiącu różnych języków i dialektów.

Pisma Biblii zawierają: prawo, etykę, poezję, dramaty, historię, podróże, proroctwa, romanse, filozofię, polityczne i społeczne pouczenia, wszystko, co ma do czynienia z życiem człowieka. Jej autorzy różnili się charakterem tak jak i jej treść. Królowie, książęta, poeci, filozofowie, rybacy, mężowie stanu i kapłani, biedacy, bogacze, kaznodzieje, wygnańcy, prawnicy, sędziowie &#8211; ludzie ze wszystkich niemal klas i zawodów przyczynili się do napisania tej Księgi. Generał Smuts powiedział raz na ten temat: &#8222;Kiedykolwiek widzę coś wielkiego albo coś rzeczywiście wzruszającego, umysł mój zawsze powraca do języka Starego Testamentu. Jest to język ludzkiego serca, język ludzkiego umysłu i duszy, wyrażający czyste ludzkie uczucia i ludzkie pobudki posiadające tę powszechność, która jest zrozumiała dla wszystkich ras i wszystkich wieków&#8221;. Żadne inne pisma uważane za święte nie posiadają takich cech. Święte księgi islamu i buddyzmu &#8211; tych dwu wielkich, nie opierających się na Biblii religijnych systemów &#8211; nie mogą być porównywane z Biblią. Nie podają one szczegółowej historii narodów, jak to czyni Biblia, ani też nie poruszają z takim autorytetem i logiką węzłowych zagadnień odnoszących się do człowieka, jego pochodzenia i przeznaczenia, nie piszą o przyczynach dozwolenia zła i jego zakończeniu. Biblia zasługuje na uważne przemyślenie przez każdego myślącego człowieka. Na ziemi jest uciśnienie narodów z zamieszaniem, bardzo jest zatem potrzebny głos mówiący z autorytetem. Biblia jest tym głosem.

BIBLIA JEST KSIĘGĄ NA DZISIAJ

Jako zapis historyczny Biblia jest niedościgniona. Przeszło 2/3 jej treści stanowią historyczne zapisy. Te opowieści są prawdziwe i wiarygodne. Profesor Sayce &#8211; jeden z wielkich archeologów &#8211; powiedział: &#8222;Nawet przez moment nie waham się przyznać, że badania archeologiczne w Assyrii i Egipcie całkowicie potwierdzają oświadczenia Starego Testamentu&#8221;. Profesor Yahuda &#8211; inny uczony &#8211; oświadcza: &#8222;Każde archeologiczne odkrycie w Palestynie i Mezopotamii, odnoszące się do okresu opisywanego przez Biblię &#8211; potwierdza niezbicie dokładność jej historycznych zapisów&#8221;. Sławny kaznodzieja z 19 stulecia &#8211; dr H. Grattan Guinness powiedział: &#8222;Biblia jest kartą historii. Ona przedstawia panoramiczny pogląd na cały bieg wydarzeń od stworzenia i upadku człowieka do czasu końcowego sądu i zaprowadzenia nowych niebios i nowej ziemi. Bez Biblii historia byłaby przedstawieniem nieznanych rzek wypływających z nieznanych źródeł do nieznanych mórz; lecz pod jej kierownictwem możemy śledzić całość wydarzeń od ich źródła i widzieć koniec od samego początku&#8221;.

W pierwszych księgach Biblii znajduje się dowód, że pierwsze jej rozdziały były pisane w Mezopotamii około 25 stuleci przed Chrystusem. W ten sposób rozpoczęta historia była kontynuowana przez następnych pisarzy przez około 2 tysiące lat i była skompletowana na 400 lat przed narodzeniem się Chrystusa. W ostatnich dziesiątkach lat 19 wieku rozpoczęto krytykę dokładności historycznej Biblii &#8211; lecz obecnie ten krytycyzm okazał się nieuzasadniony &#8211; w większości na skutek odczytania egipskich i azjatyckich zapisów i dalszych odkryć archeologicznych. Olbrzymia ilość wykopalisk dokonanych w Mezopotamii, Palestynie i Egipcie od roku 1914 sprawiła, że praktycznie każda część historii biblijnej jest obecnie potwierdzona lub wyjaśniona przez wyniki tych prac.

Opublikowano liczne prace naukowe, które podają te fakty. Werdykt badań przeprowadzonych w 20 stuleciu potwierdził, że historia zawarta w Biblii jest prawdziwa!

W Biblii są ponadto zawarte utwory poetyckie, dramatyczne i filozoficzne. Księga Ruty jest idyllicznym romansem sprzed 3 tysięcy lat. Księga Estery jest rzadkim studium ludzkiego charakteru. Pasjonujący dramat Księgi Hioba stanowi silny kontrast do umiarkowanego monologu Kaznodziei Salomonowego, a silne akcenty Przypowieści Salomonowych do subtelnej łagodności Pieśni Salomonowych. Księga Dziejów Apostolskich może być uważana za żywą i interesującą księgę podróżniczą, a Księga Psalmów jest pełna najbardziej pobudzającej poezji.

Każdą z tych ksiąg należy czytać powoli i z uczuciem, jako dzieło sztuki posiadające własne cechy charakterystyczne i swoje szczególne wartości. W sprawach praktycznych i kulturalnych codziennego życia Biblia jest pewnym przewodnikiem. Dla dobrego zdrowia ciała i umysłu Biblia zawiera przykładowe pouczenia. Dla kierownictwa w sprawach narodów, jak i w stosunkach między jednostkami &#8211; Biblia jest najlepszym autorytetem. Ona była natchnieniem twórczego geniuszu pisarzy, poetów i malarzy poprzez całe stulecia; jest nie mniej skuteczna w życiu zwykłych mężczyzn i kobiet, którzy ją czytają i studiują. Biblia jest księgą życia codziennego.

W końcu i nade wszystko &#8211; Biblia jest Boskim Objawieniem. Człowiek nie żyje tylko chlebem. On cieszy się pełnią i obfitością życia tylko przez świadome staranie się wypełniania Bożej woli. Dla wszystkich takich Biblia jest nauczycielem.

Biblia oświadcza, że grzech i śmierć są intruzami pomiędzy ludźmi, i pewnego dnia zostaną usunięte. Pierwsze istoty ludzkie były stworzone bezgrzeszne, nie podlegające śmierci, z pełnymi zdolnościami do używania dóbr ziemskich dla swego dobra. Niestety tragedią ludzi stało się to, że zapomnieli o zasadach sprawiedliwości i pozwolili, aby samolubstwo, nieposłuszeństwo i niesprawiedliwość zdobyły wpływ na bieg ich życia. Nieodwołalnie nastąpiły boleści, choroby i śmierć i trwają aż dotąd. Historia biblijna opisuje cały ten smutny proces i mówi o przyjściu na ziemię Jezusa Chrystusa, Syna Bożego &#8211; w celu odkupienia świata od grzechu i skutków tego grzechu.

Natychmiastowym owocem Jego życia i śmierci na ziemi jest rozwój Kościoła &#8211; światowego zgromadzenia chrześcijan poświęconych Jego służbie. Dalsze owoce staną się widoczne, kiedy Jego Królestwo na ziemi będzie ustanowione i kiedy pod Jego błogosławioną kontrolą i administracją Kościoła ludzkość będzie wyuczona i pokierowana na tę lepszą drogę, która spowoduje zaprzestanie wojen, zniesie choroby, ubóstwo i wszelkie zło, na które cierpi obecnie ludzkość i przyniesie koniec grzechowi i śmierci. A wtedy wypełnią się słowa: &#8222;Połkniona jest śmierć w zwycięstwie&#8221;, albowiem &#8222;śmierci tam więcej nie będzie&#8221;.

A zatem Biblia jest księgą przyszłości. Czas spędzony na jej czytaniu, studiowaniu i dyskutowaniu nie będzie czasem straconym. Nie może się zdarzyć, aby to nie spowodowało rozszerzenia umysłu i uszlachetnienia charakteru, uczynienia uważnego jej czytelnika bardziej troskliwym dla innych, bardziej uczynnym dla swych współbliźnich, bardziej upewnionym co do przyszłości. Zapewne utwierdzi to inteligentną wiarę w Boga i przekonanie, że ludzie mają przed sobą ważne przeznaczenie, sięgające daleko poza granice rzeczy widzialnych i znanych i rozciągające się na całą wieczność.
Źródło: Na Straży 1972/6/04
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Jachu pisze:
booris pisze:
Jachu pisze:(...)a Maria-
matka Jezusa,też była potomkinią króla Dawida,ale z linii dziedziczącej.
Hmm...jakis cytat z Biblii,ze tak wlasnie bylo?

http://www.nastrazy.pl/drukuj.php?t=Na% ... /jozef.htm
Ciekawe. :-D Gdy Cie poprosic o konkretna odpowiedz to wrzucasz cytaty,a gdy poprosic o cytat,wrzucasz tekst z "Na Strazy".Ale mniejsza...
Otoz w tym co podeslales nie znalazlem zadnej odpowiedzi potwierdzajacej pochodzenie Marii.Autor napisal o dwoch genealogiach Jezusa i stwierdzil,ze ta z Ewangelii Lukasza to rodowod Marii,dorzucajac po tym stwierdzeniu 3 odnosniki do wersow biblijnych.Wersy te jednak nic wspolnego z Maria nie maja niestety.Tak jak i rodowod z Ewangelii Lukasza.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Bo to jest podobne np całek i różniczek,jeżeli nie masz podbudowy od zera,to tego nie pojmiesz.

Jakub umierając udzielił błogosławieństw swoim 12 synom (no nie tylko błogosławieństw). przepowiedział Judzie tak:

1 Moj. 49:8-12
8. Juda - ciebie będą sławić bracia twoi, Ręka twoja będzie na karku wrogów twoich, Tobie kłaniać się będą synowie ojca twego.
9. Szczenię lwie, Juda; synu mój, Z łupu, synu mój, się podniosłeś; Czai się jak lew i jak lwica, któż go spłoszy?
10.Nie oddali się berło od Judy Ani buława od nóg jego, Aż przyjdzie władca jego, I jemu będą posłuszne narody
.
11. Uwiąże oślę u krzewu winnego, A młode swojej oślicy u szlachetnej latorośli winnej; Wypierze w winie szatę swą, A w krwi winogron płaszcz swój
12. Pociemnieją oczy jego od wina, A zęby jego zbieleją od mleka.[/b]
(BW)

Zbawiciel Jezus pochodził z królewskiego pokolenia Judy,bo Jego Matka Maria z tego pokolenia się wywodziła,z linii nieodrzuconej. Józef pochodził zaś z linii odrzuconej.

A Objawiciel Jan tak pisze:

Obj. 5:5-9
5. A jeden ze starców rzecze do mnie: Nie płacz! Zwyciężył lew z pokolenia Judy, korzeń Dawidowy, i może otworzyć księgę, i zerwać siedem jej pieczęci.
6. I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.
7. I przystąpił, i wziął księgę z prawej ręki tego, który siedział na tronie,
8. A gdy ją wziął, upadły przed Barankiem cztery postacie i dwudziestu czterech starców, a każdy z nich miał harfę i złotą czaszę pełną wonności; są to modlitwy świętych.
9. I zaśpiewali nową pieśń tej treści: Godzien jesteś wziąć księgę i zdjąć jej pieczęcie, ponieważ zostałeś zabity i odkupiłeś dla Boga krwią swoją ludzi z każdego plemienia i języka, i ludu, i narodu,
(BW)

Idąc na skróty,nie zawsze się trafi na pojętnego słuchacza. Trzeba samemu pracować,a nie zajmować się kontestacją.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Łuk. 3:23-38
23. A Jezus, rozpoczynając działalność, miał lat około trzydziestu, a był jak mniemano, synem Józefa, syna Helego,
24. Syna Mattata, syna Lewiego, syna Melchiego, syna Jannaja, syna Józefa,
25. Syna Matatiasza, syna Amosa, syna Nahuma, syna Hesliego, syna Naggaja,
26. Syna Mahata, syna Mattatiasza, syna Semeja, syna Josecha, syna Jody,
27. Syna Joanana, syna Rezy, syna Zorobabela, syna Salatiela, syna Neriego,
28. Syna Melchiego, syna Addy, syna Kosama, syna Elmadama, syna Hera,
29. Syna Jozuego, syna Eliezera, syna Joryma, syna Mattata, syna Lewiego,
30. Syna Symeona, syna Judy, syna Józefa, syna Jonama, syna Eliakima,
31. Syna Melei, syna Menny, syna Mattaty, syna Natana, syna Dawida,
32. Syna Jessego, syna Obeda, syna Booza, syna Sali, syna Naasona,
33. Syna Aminadaba, syna Admina, syna Arniego, syna Esroma, syna Faresa, syna Judy,
34. Syna Jakuba, syna Izaaka
, syna Abrahama, syna Tarego, syna Nachora,
35. Syna Seruga, syna Ragua, syna Faleka, syna Chebera, syna Szelacha,
36. Syna Kainama, syna Arpachszada, syna Sema, syna Noego, syna Lamecha,
37. Syna Metuszelacha, syna Henocha, syna Jareda, syna Malaleela, syna Kainama,
38. Syna Enosza, syna Seta, syna Adama, który był Boży

(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Pierwszy post dotyczy Jezusa.Drugi to rodowod Jozefa.To,ze Maria pochodzila z rodu Dawida jest tylko i wylacznie spekulacja,opierajaca sie na zwyczajach malzenskich owczesnych Zydow i nie ma zadnego potwierdzenia w Biblii.
Jachu pisze:Bo to jest podobne np całek i różniczek,jeżeli nie masz podbudowy od zera,to tego nie pojmiesz.
Tyle tylko,ze na calki i rozniczki sa okreslone wzory,z ktorych mozna to obliczyc...prawda?
Jachu pisze:Idąc na skróty,nie zawsze się trafi na pojętnego słuchacza. Trzeba samemu pracować,a nie zajmować się kontestacją.
Tu akurat calkowicie sie z Toba zgadzam.Mozna byc najpojetniejszym sluchaczem i nie zrozumiec tego,co ktos wyklada na skroty.Co do kontestacji...to nie ja wymyslam tresci,ktorych w Biblii najzwyczajniej nie ma.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Chyba Ciebie nie doceniałem,jestem mile zaskoczony. Sorki za nieładne docinki z mojej strony. :oops:

Jeszcze poszukam w literaturze Badaczy,coś napewno sie znajdzie wartościowego i sensownego w danym temacie.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Łuk. 1:26-35
26. A w szóstym miesiącu Bóg posłał anioła Gabriela do miasta galilejskiego, zwanego Nazaret,
27. Do panny poślubionej mężowi, któremu było na imię Józef, z domu Dawidowego, a pannie było na imię Maria.
28. I wszedłszy do niej, rzekł: Bądź pozdrowiona, łaską obdarzona, Pan z tobą, błogosławionaś ty między niewiastami.
29. Ale ona zatrwożyła się tym słowem i rozważała, co by mogło znaczyć to pozdrowienie.
30. I rzekł jej anioł: Nie bój się, Mario, znalazłaś bowiem łaskę u Boga.
31. I oto poczniesz w łonie, i urodzisz syna, i nadasz mu imię Jezus.
32. Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego. I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida.
33. I będzie królował nad domem Jakuba na wieki, a jego królestwu nie będzie końca.
34. A Maria rzekła do anioła: Jak się to stanie, skoro nie znam męża?
35. I odpowiadając anioł, rzekł jej: Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego zacieni cię. Dlatego też to, co się narodzi, będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym.

(BW)
Warto nad tym tekstem "podumać' Wszak Józef nie był biologicznym ojcem Jezusa,a jednak potomek króla Dawida,narodził się z Panny Marii,za sprawą wpływu Ducha Świętego.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne spojrzenie na Biblię i wydarzenia biblijne. ”