"Czy historia chrześcijaństwa może być inna?"

Interpretacje alternatywne, wydarzenia biblijne a historia itp.

Moderatorzy: Bobo, kansyheniek, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
George
Posty: 1665
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Chrystus Chrześcijanin

Post autor: George »

Korn pisze:Po analizie tekstów i sytuacji historycznej okresu pierwszego chrześcijaństwa, postać faryzeusza Pawła jawi mi się jako bardzo kontrowersyjna.

Uważam, że gorliwy faryzeusz Paweł był specjalnie posłany do chrześcijan z pewną misją, którą nota bene wykonał dobrze-Misja się powiodła.

Nakreślę teraz dość pobieżnie sytuację jaka panowała w samych sektach żydowskich.
Rozróżniamy z tego okresu parę różniących się ugrupowań żydowskich, toczących ze sobą spory oraz różniących się ideologicznie. Są to sekty Faryzeuszy, Sadyceuszy, Esseńczyków, Zeloci, poniekąd także Chrześcijanie.

Dlaczego Chrześcijanie? Dlatego bo Jezus nic z prawa nie pozwolił odjąć. Dlatego ludzie przystępujący do Chrześcijan z innych sekt żydowskich, myśleli , że przechodzą do jakiejś podobnej sekty co Oni, tylko bardziej wrażliwej na sytuację zwykłego, szarego, biednego człowieka.

Po ukrzyżowaniu Jezusa, faryzeusze myśleli, że problem się im skończył, jednak się pomylili i następował dalszy odpływ ludzi do dość podobnej, jeśli chodzi o prawa religijne społeczności chrześcijańskiej. Była wielka obawa wśród samych faryzeuszy, że ich sekta zostanie zmarginalizowana a nawet były obawy, że przestanie istnieć.

Dla zwykłych faryzeuszy nie było wielkich różnic religijnych pomiędzy chrześcijaństwem a sektami żydowskimi. Co trzeba było zrobić, żeby utrzymać sektę faryzejską przy życiu, ano trzeba było nakreślić różnice. Dlatego posłano faryzeusza Pawła aby oddzielił Chrześcijan od sekt żydowskich i Esseńczyków. Paweł od razu zniósł PRAWO i wszystkie tradycje.

Nakreślił wyraźne różnice pomiędzy tymi wszystkim sektami, ludzie widzieli teraz wyraźne różnice religijne. Chrześcijanie nie mieli już Prawa z Tory oraz obrzezania.
Dzięki tej misji Pawła, sekta faryzejska przetrwała do dzisiaj. Co mogłoby się wydawać w cale nie takie pewne w czasach pierwszego Chrześcijaństwa. Rabini faryzejscy, żeby bardziej scementować swoją sektę-napisali Talmud a w nim ujęli pełno traktatów, kto jest Żydem i jak ma wyglądać życie żydowskie.

To, że Jezus stosował się do Prawa Tory, nie było niczym dziwnym, nie świadczy też o tym, że Jezus na 100%, był Żydem. W tamtym czasie wiele ościennych ludów stosowało się do Prawa, Esseńczycy, Samarytanie, Nazarejczycy.

Można powiedzieć, że to Paweł i jego misja uratowała upadającą sektę faryzejską.
Dla większości Chrześcijan postać Pawła, jawi się jako bardzo znamienita, a dla mnie, jako bardzo kontrowersyjna z misją polityczną w tle. Bez misji Pawła, Chrześcijaństwo wyglądało by zupełnie inaczej.

Na pewno nie było by tyle podziałów, jakie obserwujemy i na tym forum.
Faryzeusz Paweł stworzył żydo-chrześcijańską religię.

Religia Chrześcijańska, którą cechowała ceremonia Chrztu, istniała od czasów Patriarchów, i była to religia potomków Ezawa - i są na to historyczne dowody.

Poniżej Minejska / Minojska Chrzcielnica z VI wieku przed Chrystusem. Oglądałem ją z bliska w zeszłym roku, zwiedzając wyspę Delos.


Obrazek

Obrazek

Chrystus był Minejczykiem i wyznawcą Nazarejskiej religii, a nie Żydem ze szczepu JUDY.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3642
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Znowu naginasz fakty,George.To nie chrzcielnica,a fontanna sluzaca pielgrzymom.Na wyspie Delos urodzili sie Apollo i Artemida,bostwa dosc istotne w greckim panteonie.To czescia ich swiatyn jest budowla,ktora nazywasz chrzcielnica.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1665
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

booris pisze:Znowu naginasz fakty,George.To nie chrzcielnica,a fontanna sluzaca pielgrzymom.Na wyspie Delos urodzili sie Apollo i Artemida,bostwa dosc istotne w greckim panteonie.To czescia ich swiatyn jest budowla,ktora nazywasz chrzcielnica.
Nie naginam ale prostuję FAKTY.

Ta sadzawka nazwana jest Minojską Fontanną, i została ona zbudowana w VI wieku przed Chrystusem.

Kultura Minojska podobno zanikła po wybuchu wulkanu Thery na obecnej wyspie Św. Ireny - Santorini, w roku 1628 przed Chrystusem. Ale czy naprawdę zanikła ???

Na wyspie Delos w pobliżu tej 'Chrzcielnicy' znajdują się Minejskie napisy, a Plineusz Starszy w swojej Encyklopedii pisał że Minejczycy to faktycznie Minojczycy.

Św. Hieronim pisał że Minejczycy - którzy byli Nazarejczupykami - byli przeklinani przez Żydów trzy razy dziennie, i to jeszcze za jego czasów - V wiek ne.

NASARA - to nazwa religii Minejczyków, ich językiem był język Aramejski.

Znani z historii i Biblii Minejczycy to Sofar - król Minejczyków i przyjaciel Hioba,
oraz Chrystus Nazarejczyk.

W Efezie, w pobliżu domku Maryi, też znajduje się podobna 'Chrzcielnica', ale ta już z początku naszej ery. Mam jej zdjęcie na dysku, ale nie widzę nic takiego w internecie.

Obrazek

W pierwszym wieku Naszej Ery, a raczej Ery Chrystusowej, Pliniusz Starszy
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Pliniusz_Starszy
pisał że Minejczycy stali się jednym z najbogatszych narodów ówczesnego świata.


Minejskie monety:

POŁUDNIOWA ARABIA, MINEJSKIE (2 wiek pne),
SOUTHERN ARABIA, MINEANS (2ND CENTURY BC),
http://www.christies.com/lotfinder/lot/ ... ID=1978117

Obrazek

http://ir0.mobify.com/project-christies ... 78117x.jpgWedług Pliniusza bogactwo Minejczyów było oparte na zbiorze i handlu 'Kadzidłem' (MINAEUM / Frankincense - pachnącą żywica z drzew gatunku Boswellia Sacra).

Z tej żywicy, zwanej dziś popularnie jako FRANKINCENSE, Minejczycy wytwarzali też perfumy i oleje namaszczające.

W dziele swojego życia - 'Naturalna Encyklopedia',
Obrazek
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Natural_History_(Pliny)

Pliniusz pisał że w jego czasach Minejczycy byli jedynym narodem na świecie który wiedział gdzie rosną drzewa wydzielające tą pachnącą żywicę, i że tylko oni zajmowali się jej zbiorem.

Poniżej kilka (miejscami błędnych) informacji z polskiej Wiki na temat 'Kadzidła', które sprawiło że za czasów Chrystusa Minejczycy byli jednym z najbogatszych narodów ówczesnego świata.

O wiele więcej informacji znajdziecie na angielskojęzycznej stronie Wiki, i w dziele Pliniusza - 'Historia Naturalna'.
________________________


PLINY: NATURAL HISTORY — Book 12 Chapter XXX

O Kadzidle / FRANKINCENSE / MINAEUM:

http://archive.org/stream/naturalhistor ... t_djvu.txt

O rodowodzie, i położeniu geograficznym narodu Minejczyków:

The Natural History of Pliny, by Pliny the Elder.
Volume 2

Chap. 32. ACCOUNT OF COUNTRIES, ETC.

http://www.ebooksread.com/authors-eng/t ... -hci.shtml

________________________


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Frankincense

Pozdrawiam
George

Kadzidło
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kadzidło

Kadzidło (arab.: لبٌان, lubbān, hebr. ketoret, gr. libanos, thymiana, łac. tus, incensum) – substancje zapachowe uwalniane podczas spalania, pochodzenia naturalnego stosowane w rytuałach religijnych, medytacji, w kosmetyce, kuchni i medycynie.

W rejonie Morza Śródziemnego kadzidło (tutaj zwane olibanum) powstawało z substancji żywicznej otrzymywanej z przedstawicieli rodzaju kadzidla (kadzidłowiec) (Boswellia sacra, Boswellia serrata) z dodatkiem innych gatunków aromatycznych roślin z rodziny osoczynowatych (Burseracerae). Gatunki, z których uzyskuje się surowiec to niskie drzewa i krzewy występujące na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu.

Obrazek
https://www.facebook.com/15994625435408 ... =3&theater

Uszkodzenie kory powoduje sączenie żywicy, która po zaschnięciu jest zbierana. Wyschnięta żywica przypomina kawałki rozdrobnionego bursztynu.

W czasach przed Imperium Rzymskim cena kadzidła była wyższa niż cena złota.

Od starożytności kadzidło jest substancją używaną do celów kultu. Podczas spalania w kadzielnicy wydziela przyjemny zapach. Odświeżający, cytrusowy aromat olibanum sprawia, że od tysiącleci jest używany w rytuałach oczyszczających i w medytacji.

Poza zasięgiem roślin z rodzaju kadzidla stosowane są kadzidełka wytwarzane z innych substancji zapachowych.

Naturalne surowce

Religia

W starożytnej Grecji używano kadzidła w celach kultowych, prawdopodobnie od VII w. p.n.e. W Rzymie od III w. ogrywało dużą rolę w kulcie prywatnym i publicznym oraz w kulcie cesarza.

Kadzidło ma szerokie zastosowanie w wielu religiach i dzisiaj:

hinduizmie
buddyzmie
taoizmie
shintō
judaizmie
chrześcijaństwie
islamie
neopogaństwie
konfucjanizmie

W judaizmie kadzidło jest wyrazem czci oddawanej Bogu przez naród i używane było tylko do celów sakralnych, użycie w innych celach było zakazane.


Ołtarz kadzielny w świątyni jerozolimskiej stał na miejscu świętym, a kadzidło mógł zapalić tylko kapłan. Wierzono, że dym kadzidła osłania go przed porażeniem spowodowanym bliską obecnością Boga. Codziennie w świątyni spalano około 0,9 kg importowanego z innych krajów kadzidła.

Starotestamentowy obraz wznoszącej się ku górze woni kadzidła jest symbolem modlitwy:

"Niech moja modlitwa będzie stale przed Tobą jak kadzidło; wzniesienie rąk moich jak ofiara wieczorna" (Ps 141,2).

Symbol ten jest on obecny również w liturgii chrześcijańskiej (Ap 8,4).


Kadzidła używa się dla podniesienia uroczystego nastroju niektórych nabożeństw, a także dla okazania czci osobom lub świętym przedmiotom (w katolicyzmie i prawosławiu), okadza się więc hostie, ołtarz, relikwie, osoby, zwłoki podczas pogrzebu. Szczególnie często kadzidła używają liturgie wschodnie.

Według Ewangelii Mateusza kadzidło było jednym z darów trzech mędrców ze Wschodu przyniesionych narodzonemu Chrystusowi.

Skutki zdrowotne

Kadzidło wytwarzane z żywic kadzidłowców działa leczniczo, zawiera bowiem seskwiterpeny zwiększające utlenowanie mózgowia, co bardzo korzystnie wpływa na pracę podwzgórza, a tym samym gospodarkę hormonalną, stany emocjonalne, procesy uczenia się i zwiększa odporność organizmu.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3642
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Co to byly za napisy mozesz przeczytac w informacji pod ilustracja ktora zamiesciles.Raczej nie dotycza religii.To zakazy zanieczyszczania wody w fontannie i smiecenia w jej okolicy.
Jak juz pisalem wczesniej,wyspa Delos byla miejscem narodzin boskich blizniakow,dzieci Zeusa i Leto.Leto,przesladowana przez Pytona,ktorego naslala na nia zazdrosna zona Zeusa,Hera,schronila sie na wyspie i urodzila tam Apolla i Artemide.Caly kompleks swiatynny,ktorego czescia jest fontanna,byl poswiecony dzieciom Zeusa i ich matce.Z opisu pod ilustracja ktora zamiesciles wynika,ze byla tam rowniez swiatynia Dionizosa.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1665
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

booris pisze:Co to byly za napisy mozesz przeczytac w informacji pod ilustracja ktora zamiesciles. Raczej nie dotycza religii. To zakazy zanieczyszczania wody w fontannie i smiecenia w jej okolicy.

Jak juz pisalem wczesniej, wyspa Delos byla miejscem narodzin boskich blizniakow, dzieci Zeusa i Leto. Leto, przesladowana przez Pytona, ktorego naslala na nia zazdrosna zona Zeusa, Hera,schronila sie na wyspie i urodzila tam Apolla i Artemide.

Caly kompleks swiatynny, ktorego czescia jest fontanna, byl poswiecony dzieciom Zeusa i ich matce. Z opisu pod ilustracja ktora zamiesciles wynika, ze byla tam rowniez swiatynia Dionizosa.

Napisy na informacji pochodzą z II wieku pne. i dotyczą przestrzegania czystości tego miejsca, a nie zastosowania.

Ta 'Chrzcielnica' nie jest częścią żadnego kompleksu świątynnego, lecz osobną budowlą, z przylegającą do niej płaskorzeźbą przedstawiającą twarze Hioba i jego trzech córek

Obrazek

Na Delos znajduje się też ołtarz poświęcony Bogu Miłości - WADD (braterskiej miłości) ufundowany przez dwóch Minejskich kupców, na którym widnieje Minejska inskrypcja

(nΒb mΨbΉ)

z greckim tłumaczeniem dla tych co nie znali języka Minejczyków, ale używali greki jako lingua franca.

‘of Wd, god of the Minaeans’ and ‘to Wd’,


O Minejskiej religii wiemy sporo ponieważ była nią - NAZARA, religia Chrystusa i Jego apostołów.

Poza dialogami Sofara (Króla Minejczyków i przyjaciela Hioba) na temat Boga WADD, które znamy z Księgi Hioba, wiemy też o religii Minejczyków z archeologii, i to z okresu na bardzo długo zanim Izrael opuścił Egipt.

Okazuje się że Minejczycy wyznawali Boga Abrahama, i że wiele dobrego z religii Minejskiej przejęli Żydzi, którzy uważają teraz tradycje z Minejskiej religii jako swoje własne.

Czy nie miał byś czasu aby ten tekst przetłumaczyć na język polski ?
_______________
BIBLE AND SPADE - BY STEPHEN L CAIGER D B - first published at the University Press, Oxford 1936. This Edition prepared for katapi by Paul Ingram 2003.

http://www.katapi.org.uk/BAndS/ChVII.htm

Chapter VII: THE LAW OF MOSES

THE INFLUENCE OF ARABIA

Far more readily assimilated, we may well believe, was the influence of the kindred Semitic culture of Arabia.
Here, as the fifteenth-century Minaean inscriptions show the Divine Name JAH had survived from the most primitive times.

What may have been the original meaning or root of this mysterious name is still in doubt. It is found (as Ya or Yau) on Babylonian tablets of 2000 BC and later, always as a Semitic Deity. It is found in name-compounds among the Ras Shamra tablets.

It appears again in the Minaean records as the God of Heaven, whose second name is Love (Wadd), and Who has His shining Hosts (Sabaoth).

It may well be that here in Midian Moses learnt to call upon the 'Name of the LORD'.

But, as Rogers remarks [R. W. Rogers, Religion of Babylonia and Assyria (1908).],
'the question is not where the Name came from, but what Moses put into it. For into that vessel a long line of Prophets from Moses onwards poured such a flood of attributes as never a priest in all Western Asia, from Babylon to the Sea, ever dreamed of in his highest moments of spiritual insight.'

Further interesting points arise in the Minaean inscriptions.

God is known as EL, and the several gods of the Minaean pantheon as ELOHIM,
both of which forms appear in the Biblical name for God.

The priestess of Wadd is called a Levite (lawiat); and there are further verbal identities in the words for the sacrificial cart (mekonah),
the cauldron (mabsal),
a feast (haj),
the tithe (ma'ser),
the congregation (kahal),
the sin-offering (hattath), and so on.


In fact 'the Minaean inscriptions exhibit an extensive correspondence to the Hebrew ritual, and the vista is open for still more "light on the Bible" when Arabia comes at last to be scientifically explored'.
[J. A. Montgomery, Arabia and the Bible (1934).]

A small detail of Minaean orthography may also be mentioned:
the letter H is frequently used to indicate a vowel-sound.
For instance Abram would be written either ABRM or ABRHM (Abram or Abraham).


http://www.katapi.org.uk/BAndS/ChVII.htm
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

George pisze:Napisy na informacji pochodzą z II wieku pne. i dotyczą przestrzegania czystości tego miejsca, a nie zastosowania.

Ta 'Chrzcielnica' nie jest częścią żadnego kompleksu świątynnego, lecz osobną budowlą, z przylegającą do niej płaskorzeźbą przedstawiającą twarze Hioba i jego trzech córek
A jakiego chrżtu wtedy dokonywano,skoro mowa o chrzcielnicy???
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Andżelika_FS
Posty: 549
Rejestracja: 02 lip 2016, 23:20
Lokalizacja: Dornach/Kruszewnia

Post autor: Andżelika_FS »

Jachu pisze:A jakiego chrżtu wtedy dokonywano,skoro mowa o chrzcielnicy???
Pewnie niechrześcijańskiego, skoro miejsce jest tak stare. Ja nie widzę nic dziwnego w używaniu zanurzenia w wodzie jako elementu dowolnego rytuału przejścia. Woda jest powszechnie dostępna, niezbędna do życia, a jednocześnie łatwo nią zabić człowieka - wystarczy zanurzyć i trochę poczekać. Ma aspekt oczyszczający, życiodajny a jednocześnie jest groźna. Nie jestem antropologiem, ale wyobrażam sobie, że wodne rytuały przejścia mogłyby mieć miejsce od czasów, gdy ludzie zaczęli odczuwać potrzebę takich rytuałów.

No, ale rzeczywiście jest mocnym nadużyciem używanie słowa "chrzest" i "chrzcielnica" na forum biblijnym, bo to sugerowanie znaczenia, które nie zostało w żaden sposób uprawdopodobnione.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Chrztem swego rodzaju u Żydów,było obrzezanie,obrzezanie mężczyzn,a nie kobiet.Już Abraham i jego dwaj synowie Ismael i Izaak,byli obrzezani. Był to Znak Przymierza z Bogiem.
U innych ludów nie wiem jak było,może była jakaś namiastka inicjacji,czy coś podobnego.
Zakon dany przez Mojżesza,nakazywał powszechne obrzezanie dla wszystkich mężczyzn z Żydów.
Dopiero od misji Jana Chrzciciela,wszedł w użycie Chrzest przez zanurzenie,a Żydzi nadal czynili wolę Zakonu,-obrzezanie
Obrzezanie zatem było Rytuałem wprowadzania Żydów pod Przymierze Zakonu, a Chrzest przez
zanurzenie,był i jest Obrazem na Nowe Przymierze.
Jezus przez Jana Chrzciciela został Zanurzony/Ochrzczony na jesieni 29 r.ne. jako Człowiek w pełni świadomy tego chrztu ,podczas gdy w Zakonie obrzezaniu podlegali niemowlęta płci męskiej w ósmym dniu życia,a więc będący bez świadomości tego ceremoniału.
Do dziś jest/istnieje podział na świadomych tej decyzji,oraz nieświadomych / bez wiedzy przypisanych do tej,czy innej denominacji religijnej.

" Subtelna" różnica nieprawdaż??? :xhehe:
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1665
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Jachu pisze:
George pisze:Napisy na informacji pochodzą z II wieku pne. i dotyczą przestrzegania czystości tego miejsca, a nie zastosowania.

Ta 'Chrzcielnica' nie jest częścią żadnego kompleksu świątynnego, lecz osobną budowlą, z przylegającą do niej płaskorzeźbą przedstawiającą twarze Hioba i jego trzech córek
A jakiego chrżtu wtedy dokonywano,skoro mowa o chrzcielnicy???
A jakiego Chrztu udzielał Nazarejczyk Jan Chrzcicel swoim uczniom, i samemu Chrystusowi ???
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne spojrzenie na Biblię i wydarzenia biblijne. ”