Ewangelie - po kolei

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

to jeśli Biblia jest jedynym świadectwem na owe to jej nie podważaj - bo nikt z palca sobie niczego nie ssał
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

ata333 pisze:Wnikusiu.. jak nie ma sie konkretnie nic do napisania.. to najlepiej nic nie pisac .. ;-)

a poza tym.. jesli nie uznajesz takowej literatury.. to prosze odpowiedz.. skad Twoje CK.. czerpie informacje na temat wstawek biblijnych dokonanych przez KK... ??

pewnie myslisz.. ze Twoim przewodnikom duchowym.. .. takowe informacje spadaja bezposrednio wprost z NIEBA... ;-) ;-) ;-)

niestety i Oni bazuja.. kiedy im pasuje oczywiscie.. na nauce.. ;-)

i jesli moge prosic.. to prosilabym o merytoryczne uwagi.. jesli masz takowe odnosnie.. tematu.. ktory poruszylam.. czyli wstawek teologiczno - katechetycznych w ew. Lukasza..
jesli oczywiscie dysponujesz dowodami na HISTORYCZNOSC zdarzen opisanych przez Lukasza..

poglebisz tym samym wiedza uniwersytecka.. w zakresie historycznosci Jezusa.. oraz krytyki tekstu biblijnego.. ;-) ;-)
Oczywiście, że bazują - ale śJ mają jeden cel - uświecanie Imienia Bożego. Obrona Słowa Bożego.
Czy twoje bazowanie ma też taki cel. Jakoś nie zauważyłem.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Wnikliwy pisze:Oczywiście, że bazują - ale śJ mają jeden cel - uświecanie Imienia Bożego. Obrona Słowa Bożego.
Czy twoje bazowanie ma też taki cel. Jakoś nie zauważyłem.
moje "bazowanie"... (hehe) bazuje na naukowym obiektywizmie... ((Meier, Vermes, Ehrman, Crossan).. ;-) ;-)
Ostatnio zmieniony 26 sty 2015, 19:02 przez ata333, łącznie zmieniany 1 raz.
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Anowi pisze:to jeśli Biblia jest jedynym świadectwem na owe to jej nie podważaj - bo nikt z palca sobie niczego nie ssał
a mozesz mi to udowodnic.. powtarzam: UDOWODNIC.. (!!!!).. ;-)

czy mam polegac na Twoim slowie.. ?????? ;-) ;-)

tylko prosze o merytorycznosc .. NA LITOSC...(!!!!) ;-)

ps:

wykrzykniki w nawiasach.. to wyraz mojego zniecierpliwienia... oraz uwypuklenia donosnosci mych prosb.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

Jeśli chodzi o kolejność ksiąg NT, to w sumie listy Pawła i Dzieje powinny być pierwsze (powstawały na bieżąco). Może nawet Apokalipsa powinna być pomiędzy listami, a na końcu Ewangelie, ale to oczywiście jeśli mielibyśmy patrzeć na datę spisywania ksiąg.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Wnikliwy pisze:Oczywiście, że bazują - ale śJ mają jeden cel - uświecanie Imienia Bożego. Obrona Słowa Bożego.
skoro bazuja... to mam jeszcze jedno pytanie.. ;-)

nauka zwana krytyka tekstu pozwolila.. na dokonanie analizy tekstu biblijnego..
dzieki ktorej wiesz.. ktore fragmenty sa do tekstow najstarszych dodane pozniej..

dzieki temu wiesz o wstawce Kk.. zwanej Comma Johanneum..


Comma Johanneum – uważany za nieautentyczny fragment piątego rozdziału Pierwszego listu św. Jana, który obecny był w wielu przekładach Biblii do XIX wieku. 1J 5,7-8 według Biblii gdańskiej (1632):

7Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są. 8A trzej są, którzy świadczą na ziemi: Duch i woda, i krew, a ci trzej ku jednemu są.
W tłumaczeniach współczesnych, takich jak Biblia Tysiąclecia 1J 5,7-8 brzmi następująco:

7Trzej bowiem dają świadectwo: 8Duch, woda i krew, a ci trzej w jedno się łączą.
Kwestionowany fragment stanowi bezpośrednie nawiązanie do Trójcy Świętej i był często wykorzystywany w debatach teologicznych.


ale ta sama nauka. zwana krytyka tekstu . mowi rowniez o innych wstawkach.. m.innymi wstawce w ewangelii Marka.. (16:9-20.).

http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%82u%C ... elii_Marka

czy Twoi przelozeni tez akceptuja ten fakt.. ??

czy tylko ich akceptacja dotyczy fragmentu Comma Jahonneum.. ??


zaznacze jeszcze,, ze oba fragmenty UWAZANE sa za nieatentyczne.. ;-)

tzn.. ze jednoznacznych dowodow BRAK.. gdyz rzecz jasna.. nie posiadamy ORYGINALOW owych manuskryptow..

wiec na wyciagniecie wnioskow o nieautentycznosci w obu przypadkach.. zlozyla sie tylko analiza krytyczna dostepnych manuskryptow.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Apokalipsę uważa się za jedną z młodszych ksiąg NT.
Z ewangelii młodsza może być tylko Jana. Tak się przypuszcza.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Ata na jw.org możesz poczytać sobie o wszystkim. Jak ci palce nie uschną od wklepywania stron śJ to zapraszam.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Wnikliwy pisze:Ata na jw.org możesz poczytać sobie o wszystkim. Jak ci palce nie uschną od wklepywania stron śJ to zapraszam.
uciekasz Wnikusiu.. ale doskonale Cie rozumiem.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Nigdzie nie uciekam, tylko akurat nie chce mi się z tobą gadać.
Szczerość to moja cecha.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Wnikliwy pisze:Nigdzie nie uciekam, tylko akurat nie chce mi się z tobą gadać.
Szczerość to moja cecha.
no wiec.. nie gadaj..
nie rozumiem po co wciaz sie "wcinasz"... ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

ata333 pisze:czy mam polegac na Twoim slowie.. ??????
nie, polegaj na ich słowie
ata333 pisze:moje "bazowanie"... (hehe) bazuje na naukowym obiektywizmie... ((Meier, Vermes, Ehrman, Crossan).. ;-) ;-)
ja skupię się na Biblii
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Anowi pisze:nie, polegaj na ich słowie
polegam na rozsadku.. ;-)
Anowi pisze:ja skupię się na Biblii
ja Ci tego absolutnie nie bronie..

wskazuje tylko na problemy historyczne dotyczace osoby Jezusa i ewangelii.. ;-)

i pragne.. aby takich osob jak ja.. myslacych inaczej.. (byc moze trzezwiej) nie odzegnywano od wiary... ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Gucio
Posty: 14
Rejestracja: 24 paź 2014, 15:04

Post autor: Gucio »

ile czasu upłynęło od przyjścia do Ogrodu do spotkania z Judaszem?

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

strzelam - ponad 3 godziny

(Mt 26:36) Wtedy przyszedł Jezus z nimi do ogrodu, zwanego Getsemani, i rzekł do uczniów: Usiądzcie tu, Ja tymczasem odejdę tam i będę się modlił. (37) Wziąwszy z sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza, począł się smucić i odczuwać trwogę. (38) Wtedy rzekł do nich: Smutna jest moja dusza aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną! (39) I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty. (40) Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? (41) Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe. (42) Powtórnie odszedł i tak się modlił: Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja! (43) Potem przyszedł i znów zastał ich śpiących, bo oczy ich były senne. (44) Zostawiwszy ich, odszedł znowu i modlił się po raz trzeci, powtarzając te same słowa. (45) Potem wrócił do uczniów i rzekł do nich: Śpicie jeszcze i odpoczywacie? A oto nadeszła godzina i Syn Człowieczy będzie wydany w ręce grzeszników. (46) Wstańcie, chodźmy! Oto blisko jest mój zdrajca.

modlił się trzykrotnie, a każda modlitwa zawierała te same słowa i trwała godzinę czasu
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”