Autorstwo Pięcioksięgu Mojżesza

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Dezerter pisze:[...]jest oczywistą oczywistością, że najpierw była Tora ustna, przekazywana z pokolenia na pokolenie a później została spisana i tylko o tym oczywistym fakcie, który potwierdzi również uczony Żyd, o biblistach nie wspominając - chciała powiedzieć Migdałek, a ty znów wietrzysz spisek i postęp :-? :-(
Dezerterze.
Tora ustna nie istniała przed Torą pisaną, z tej prostej przyczyny, że Ta ustna to jedynie interpretacja TEJ pisanej, którą dostał Mojżesz na górze Synaj.
To jest dopiero oczywiste! :lol:
Tora ustna to Talmud. Został on spisany z ustnych przekazów, długo po Torze spisanej na zwoju. Ale nie o nim mówimy!
Ustnie przekazywana jest tradycja, podobnie jak w nominalnym chrześcijaństwie.

Czy w Biblii mamy cokolwiek o chrzcie niemowląt? Czy mamy w Niej coś o procesjach z przedmiotem w którym ukryty jest „cały Chrystus”, sypaniu kwiatków, koszyczkach ze święconką na Wielkanoc?
Czy nakazuje Ona odwiedzanie zmarłych i rozmowy z nimi? Czy poleca modlić się do zmarłych?
Czy poleca modlić się za pomocą amuletów (swego rodzaju młynków modlitewnych?)- czyli Różańca do bogini Maryi- królowej Polski i Niebios?
Czy nakazuje wyjawianie na ucho swoich grzechów innemu grzesznikowi?
Czy mówi nam cokolwiek o sakramentach, poza chrztem dorosłych i pamiętaniu o śmierci Jezusa?
Czy nakazuje nam robić płaskie lub trójwymiarowe wizerunki, otaczać je czcią i modlić się do nich?
Czy nakazuje uprawianie idolatrii i idololatrii? :shock:
Czy nakazuje modlitw do kogokolwiek innego niż Ojciec lub Syn?
Nie. Nie znajdziesz tam nic z tych rzeczy, bo to wszystko jest tylko Tradycją przekazywaną ustnie. Grzeszną tradycją!
W Biblii natomiast znajdziesz wyraźnie zakazy czynienia wyżej wymienionych rzeczy!

Wiec o jakim poważaniu Biblii piszesz?
W poważaniu możesz mieć księgę kupioną w diecezjalnej księgarni, ponieważ kosztowała trochę, ale tego co jest wewnątrz okładek, to już poważa się „trochę” inaczej.
Życzę miłego dnia.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Henryk pisze:Te przykłady nie przystają do siebie.
Cały teren na prawo od Jordanu nazywany był i jest „Zajordaniem”.
Jak sama nazwa wskazuje: Za Jordanem- czyli za rzeką Jordan.
Nie słyszałam nic o "prawo od Jordanu". Natomiast w całej Torze tereny za Jordanem nazywane są tereny na wschód. Czyli mówimy o perspektywie człowieka, który był na zachodzie i dla niego to co za Jordanem, to to, co na Wschodzie. Mojżesz nie dotarł na zachód Jordanu.

To jest właśnie przyczyna, dlaczego wszystko co na wschód, to "Zajordania". Dlatego że te określenia dali Izraelici mieszkający po zachodniej stronie.
Henryk pisze:Tak więc Moabici, Ammonici, także mieszkali za Jordanem, choć Mojżesz wprowadził lud od ich strony.
I to jest bardzo dobry przykład na to, że Tora została spisana sporo wiele lat po Mojżeszu. Tereny na wschodzie są ciągle tymi "za Jordanem", mimo że dla Mojżesza i jego ludzi to właśnie tereny za zachodzie powinny być tymi za Jordanem. Jednak autorzy poszczególnych fragmentów Tory pisali dla ludzi mieszkających już we zachodniej Palestynie i sami tam mieszkali.

Przykład z Odrą i Frankfurtem nad Odrą także bardzo dobre. Tereny, które nazywane są tymi "po drugiej stronie Odry" są różne dla osoby patrzącej z perspektywy Niemiec i różne dla osoby piszącej z perspektywy Polski. Jeśli ktoś pisze, że Frankfurt Oder znajduje się po drugiej stronie Odry to znaczy, że pisze z perspektywy Polski. Jeśli domniemany autor Tory nigdy w Polsce nie był, to fakty mówią same za siebie.
Henryk pisze:Zauważ, że piszemy w temacie, który w zamyśle innych ma udowodnić, że Biblia to zbiór mitów.
Przypominam, że sama Biblia nie twierdzi, że Mojżesz jest autorem Pięcioksięgu. W Torze mamy np. napisane:

(24) Gdy Mojżesz zakończył całkowicie pisanie tego Prawa w księdze, [Pwt 31: 24]

Mojżesz spisał więc Prawo. Nie jest nigdzie w Biblii napisane, że spisał historię świata czy patriarchów. To, że Mojżesz jest autorem Pięciu Ksiąg, to żydowska Tradycja.

Ty więc Henryku nie "bronisz" Biblii, a Tradycji właśnie. Tak jak w założonym przeze mnie temacie o Autorze Czwartej Ewangelii, w którym broniłeś koncepcji, że jej autorem jest Jan syn Zebedeusza. Autor tej Ewangelii się nie przedstawia, a autorstwo przypisał Janowi ojciec Kościoła Ireneusz. Tak więc Henryku, Ty jesteś obrońcą Tradycji wszelkiej ;-)

Najciekawsze jest to, że na początku 2013 roku, nikt jeszcze nie wpadł na pomysł, że takie dyskusje jak te o autorstwie czwartej Ewangelii, to pomysł na zdyskredytowanie Biblii, deizm i ateizm (i new-age). Wtedy to były po prostu dyskusje i inna perspektywa spojrzenia na pewne sprawy. Co się z niektórymi z Was porobiło? :shock:
Henryk pisze:Tora ustna nie istniała przed Torą pisaną, z tej prostej przyczyny, że Ta ustna to jedynie interpretacja TEJ pisanej, którą dostał Mojżesz na górze Synaj.
Mojżesz mógł spisać Prawa. Dopiero lata później, poszczególni autorzy włączyli je w to, co dzisiaj nazywamy Pięcioksięgiem.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

ShadowLady86 pisze:Mojżesz spisał więc Prawo. Nie jest nigdzie w Biblii napisane, że spisał historię świata czy patriarchów. To, że Mojżesz jest autorem Pięciu Ksiąg, to żydowska Tradycja.
Oraz:
Mojżesz mógł spisać Prawa. Dopiero lata później, poszczególni autorzy włączyli je w to, co dzisiaj nazywamy Pięcioksięgiem.
A ja na to:
Długa była droga, jaką przebyły pierwsze natchnione teksty, zanim uzyskały obecny kształt Biblii. Oczywistą jest rzeczą, że poszczególne księgi Starego Testamentu mają różny wiek i pochodzą z różnych rąk, powstały też w różnych miejscach. Najstarsze teksty biblijne pochodzą zapewne z najdawniejszych okresów historii, być może nawet z okresu przed potopem. W każdym razie opis potopu znajdujemy w najstarszych tekstach innych kultur, np. w tekstach sumeryjskich, zapisanych na tabliczkach glinianych, w starożytnej historii o Gilgameszu z 3. tysiąclecia p.n.e. Zapewne te i inne przekazy przeszły w posiadanie Mojżesza, człowieka wykształconego we wszelkiej mądrości egipskiej, jak czytamy o nim w Dziejach Apostolskich 7:22; Mojżesz je zredagował i w ten sposób powstała 1. Księga Mojżeszowa, która nosi na sobie wyraźne ślady pracy redakcyjnej, dającej naukowcom okazję do różnorakiej spekulacji na temat jej genezy. Tymczasem umiejętności pisarskie Mojżesza są po wielekroć dobrze poświadczone w poszczególnych częściach Pięcioksięgu i nie mamy powodu w nie wątpić, np.: „Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: Zapisz to dla pamięci w księdze” – 2 Mojż. 17:14; „Wtedy Mojżesz spisał wszystkie Słowa Pana” – 2 Mojż. 24:4; „Mojżesz spisał tę pieśń w owym dniu i nauczył jej synów izraelskich” – 5 Mojż. 31:22; „A gdy Mojżesz spisał do końca słowa tego zakonu w księdze, to dał Lewitom, którzy nosili Skrzynię Przymierza Bożego, taki rozkaz: Weźcie księgę tego zakonu i połóżcie ją z boku Skrzyni Przymierza Pana, Boga waszego, i niech będzie tam świadkiem przeciwko tobie” – 5 Mojż. 31:24–26. Teksty te wyraźnie stwierdzają pisarską działalność Mojżesza. Sam Jezus powiedział: „O mnie bowiem on (tzn. Mojżesz) napisał” – Ew. Jana 5:46.
Podczas długiej wędrówki przez pustynię ten wielki przywódca narodu izraelskiego, żyjący mniej więcej w XIV w. p.n.e., napisał księgę 2, 3, 4 i 5 i w ten sposób powstał Pentateuch – Tora, najważniejsze dla Żydów księgi, zawierające zakon, tzn. prawo. Tora znaczy nauka, nauczanie. 34 rozdział 5 Mojżeszowej, opisujący śmierć Mojżesza, musiał jednak napisać już ktoś inny, np. Jozue, o którym też mamy stwierdzone, że znał sztukę pisania, np.: „I zawarł Jozue tego dnia przymierze z ludem, i nadał mu w Sychem przepisy i prawo. Jozue spisał też te słowa w księdze zakonu Bożego” – Ks. Jozuego 24:25–26. W czasie wędrówki przez pustynię Tora była starannie przechowywana obok Arki Przymierza (jak czytamy w przytoczonym powyżej tekście), a potem w Świątyni (por. 2 Król. 22:8).
Lady pisze:
Przypominam, że sama Biblia nie twierdzi, że Mojżesz jest autorem Pięcioksięgu.
Jednak w wielu miejscach wyraźnie "twierdzi". :-P
Nie mówi natomiast nic, że autorem był ktoś inny.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

No tak. Mały cytacik???

Słowa samego Jezusa:

Łk 24:44
44. Potem rzekł do nich: To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach.
(BT)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Henryk pisze: ja na to:
No to zacznijmy od cytatów w ST, które zacytowane zostały w podanym przez Ciebie tekście:
  • 2 Mojż 17: 14.
    (14) Pan powiedział wtedy do Mojżesza: Zapisz to na pamiątkę w księgę i wyryj to w pamięci Jozuego, że zgładzę zupełnie pamięć o Amalekicie pod niebem.

    Bóg każe coś wpisać w księgę, która już istniała w czasie, gdy to powiedział. Tym sam jest to Księga (a raczej zwoje) wojskowe.
  • 2 Mojż. 24:4: (4) Spisał więc Mojżesz wszystkie słowa Pana.

    I jakie to były te słowa Henryku? Czy nie przypadkiem Prawo dane Mojżeszowi na górze Synaj? Możemy o tym przeczytać w rozdziałach 19 i 20. Czy może Bóg tam opowiadał Mojżeszowi o stworzeniu świata i dziejach Abrahama? Rozdziały 20-24 wyraźnie mówią, co powiedział Bóg Mojżeszowi.
  • 5 Mojż 31: 22. (22) Mojżesz napisał tę pieśń w owym dniu i nauczył jej Izraelitów.

    Ok, Mojżesz jest też autorem jednej pieśni, o której możemy poczytać dalej.
  • 5 Mojż 31: 24-25 (24) Gdy Mojżesz zakończył całkowicie pisanie tego Prawa w księdze, (25) rozkazał lewitom noszącym Arkę Przymierza Pańskiego: (26) Weźcie tę Księgę Prawa i połóżcie ją obok Arki Przymierza Pana, Boga waszego, a niech tam będzie przeciwko wam jako świadek.

    Mojżesz jako ten, który spisał Prawo, Cytowałam ten fragment w poprzednim poście.
Brak w całym ST fragmentu mówiącego, jakoby Mojżesz był autorem opisów wydarzeń typu stworzenie świata itd.

A teraz NT.

Wersety z Jana 5 nawiązuje do Sabatu i rzekomego jego łamania przez Jezusa. A zasada przestrzegania sabatu jest częścią Prawa. Tam, gdzie w NT powołuje się na Mojżesza, tam jest nawiązanie do Prawa. Np.

(19) Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: Jeśli umrze czyjś brat i pozostawi żonę, a nie zostawi dziecka, niech jego brat weźmie ją za żonę i wzbudzi potomstwo swemu bratu. [Mk 12: 19]

4) Oni rzekli: Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić. [Mk 10: 4]

Nigdzie w całym ST ani NT nie ma wzmianki, jakoby Mojżesz napisał 5 Ksiąg, był autorem historii stworzenia świata, historii patriarchów czy wręcz swojej biografii.

Henryk pisze:Nie mówi natomiast nic, że autorem był ktoś inny.
Jest dokładnie na odwrót. W żadnym miejscu żaden ustęp Biblii nie twierdzi, że Mojżesz napisał cały Pięcioksiąg. To Tradycja żydowska. Biblia wręcz zaprzecza autorstwu Mojżeszowemu jako iż wyraźnie widać, że cały Pięcioksiąg nosi ślady wielu rożnych źródeł i Tradycji.

Jednym z przykładów to wątek tego tematu. Dla narratora miejsca na wschodzie to miejsca po drugiej stronie Jordanu. Narrator znajduje się wiec w zachodniej części, gdzie Mojżesz nie dotarł. Inne przykłady:
  1. Rzekomy Mojżesz wielokrotnie mówi się w trzeciej osobie, np. (1) Tymi słowami przemawiał Mojżesz [...] [Pwt 1: 1] czy 5) za Jordanem, w kraju Moabu, począł Mojżesz wpajać to prawo, mówiąc [...] [Pwt 1: 5]. Czasem wręcz bije zarozumialstwem: (3) Mojżesz zaś był człowiekiem bardzo skromnym, najskromniejszym ze wszystkich ludzi, jacy żyli na ziemi. [Li 12: 3]
  2. Narratorzy często piszą z perspektywy odległego czasu, np. Jair, potomek Manassesa, zdobył cały obszar Argob aż po granicę Geszurytów i Maakatytów i nazwał go swoim imieniem. I do dziś dnia zwą tę część Baszanu "Osiedlami Jaira". [Pwt 3: 14]
  3. Narrator opisuje wydarzenia aktualne za czasów Mojżesz, jako przeszłe dla niego. Np.

    6) Abram przeszedł przez ten kraj aż do pewnej miejscowości koło Sychem, do dębu More. - A w kraju tym mieszkali wówczas Kananejczycy. [Rodz 12: 6]

    (7) A gdy wynikła sprzeczka pomiędzy pasterzami trzód Abrama i pasterzami trzód Lota - mieszkańcami kraju byli wówczas Kananejczycy i Peryzzyci [Rodz 13: 7]

    Kananejczycy zamieszkiwali te ziemie za czasów Mojżesza. W czasach narratorów najwidoczniej już nie, skoro trzeba było odbiorcom uzmysłowić, że tak było wówczas/ w tamtym czasie.
  4. Narratorzy są świadomi, że Izrael miał królów, choć za czasów Mojżesza, Izrael królów nie miał.

    (31) Oto królowie, którzy panowali w kraju Edom, zanim Izraelici mieli króla. [Rodz 36: 31]

    Pierwszy król Izraela wstąpił na tron około roku 1020 p.n.e., długo po Mojżeszu.
  5. Pięcioksiąg cytuje Księgę zwaną Księgą Wojny JHWH

    (14) Dlatego powiedziane jest w księdze "Wojen Pana" [Li 21: 14]

    Kto ją napisał. Ktoś przed Mojżeszem? Któryś z patriarchów? Czy jakieś wielkie wojny odbywały się przed Mojżeszem, że cała Księga osobna na ten temat powstała? Chyba że to ta Księga z Wj 17: 14. ;-) Wtedy Mojżesz byłby autorem Sześcioksiągu.
No i na koniec Teoria Źródeł. Jahwista nazywa górę, na której Mojżesz otrzymał Przykazania, górą Synaj. Elohista określa ją jako górę Horeb. Jahwista nazywa mieszkańców Kanaanu Kananitami, Elohista Amalekitami itd. Widać wyraźnie różne Tradycje.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

ShadowLady86 pisze:No i na koniec Teoria Źródeł..
OK.
Tylko kiedy Teoria przestanie być teorią, a stanie się udowodnionym faktem? :-?
Bo na razie, to możemy sobie tak... :-D

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Jachu pisze:No tak. Mały cytacik???

Słowa samego Jezusa:
Cytat niezły, nie powiem. Natomiast pytanie, czy mówią o prawie, jako Pięcioksięgu, czy Prawie jako właśnie zasadach Zakonu. Bo tak naprawdę niepodważalne proroctwo o Mesjaszu z Pięcioksięgu pochodzi z wersetów, mówiących o zasadach Prawa.

(15) Pan, Bóg twój, wzbudzi ci proroka spośród braci twoich, podobnego do mnie. Jego będziesz słuchał. [Pwt 18: 15]

Było ono też cytowane przez Piotra

(22) Powiedział przecież Mojżesz: Proroka jak ja wzbudzi wam Pan, Bóg nasz, spośród braci waszych. Słuchajcie Go we wszystkim, co wam powie. [Dz Ap 3: 22]

Poza tym, czy z tych cytatów wynika, że Mojżesz pisząc o Jezusie lub ogólnie o Pomazańcu, musiał napisać cały Pięcioksiąg?

Henryk pisze:OK.
Kiedy Teoria przestanie być teorią, a stanie się udowodnionym faktem? :-?
Teoria w rozumieniu naukowym to co innego niż teoria w znaczeniu potocznym. Teoria naukowa jest konstruowana na podstawie faktów naukowych. Fakty Ci ładnie wypunktowałam w poprzednim poście.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

ShadowLady86 pisze:Teoria w rozumieniu naukowym to co innego niż teoria w znaczeniu potocznym.
Oj tam, oj tam...
Teoria zawsze jest teorią- czymś, czego nie da się naukowo udowodnić lub zweryfikować.

Może być Twoje, może wyjść na moje...
Prawda? ;-)
Poza tym, czy z tych cytatów wynika, że Mojżesz pisząc o Jezusie lub ogólnie o Pomazańcu, musiał napisać cały Pięcioksiąg?
A udowodnisz, że nie mógł napisać całej Tory? :-D

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

ShadowLady86 napisał/a:
Poza tym, czy z tych cytatów wynika, że Mojżesz pisząc o Jezusie lub ogólnie o Pomazańcu, musiał napisać cały Pięcioksiąg?
------------------------------

A nie???

2 Ptr 1:15-21
15. Starać się zaś będę, abyście zawsze mieli sposobność po moim odejściu o tym sobie przypominać.
16. Nie za wymyślonymi bowiem mitami postępowaliśmy wtedy, gdy daliśmy wam poznać moc i przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale /nauczaliśmy/ jako naoczni świadkowie Jego wielkości.
17. Otrzymał bowiem od Boga Ojca cześć i chwałę, gdy taki oto głos Go doszedł od wspaniałego Majestatu: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie.
18. I słyszeliśmy, jak ten głos doszedł z nieba, kiedy z Nim razem byliśmy na górze świętej
.
19. Mamy jednak mocniejszą, prorocką mowę, a dobrze zrobicie, jeżeli będziecie przy niej trwali jak przy lampie, która świeci w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta, a gwiazda poranna wzejdzie w waszych sercach.
20. To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia.
21. Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili /od Boga/ święci ludzie.
(BT)

_________________
Nie zawsze trzeba mówić co się wie,ale zawsze należy wiedzieć co się mówi
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

KobietaZMagdali pisze:Biblia była spisywana przez kilkadziesiąt wieków, miała mnóstwo autorów a Słowo Boże często przed spisaniem było przekazywane ustnie (podobnie jak NT).
Kilkadziesiąt wieków? O to długo.
Prorok Malachiasz,żył około 400 lat przed naszą erą, a jego księga jest ostatnia w St.Testamencie, to o jakich kilkudziesięciu wiekach mówisz?

Podobnie Nowy Testament, ap.Jan Apokalipsę spisał w setnym roku naszej ery, to o jakich kilkudziesięciu wiekach piszesz?

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

nike pisze:
KobietaZMagdali pisze:Biblia była spisywana przez kilkadziesiąt wieków, miała mnóstwo autorów a Słowo Boże często przed spisaniem było przekazywane ustnie (podobnie jak NT).
Kilkadziesiąt wieków? O to długo.
Prorok Malachiasz,żył około 400 lat przed naszą erą, a jego księga jest ostatnia w St.Testamencie, to o jakich kilkudziesięciu wiekach mówisz?

Podobnie Nowy Testament, ap.Jan Apokalipsę spisał w setnym roku naszej ery, to o jakich kilkudziesięciu wiekach piszesz?
Ale przed Malachiaszem też pisali.
Kilkadziesiąt wieków to pomyłka. Ale około 1000 lat, może trochę więcej.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Jachu pisze:No tak. Mały cytacik???

Słowa samego Jezusa:

Łk 24:44
44. Potem rzekł do nich: To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach.
(BT)
A co jest napisane w Prawie Mojżesza o Jezusie :?: Co jest napisane gdziekolwiek w ST. o Jezusie :?:
ST. nie tylko, że nie wskazuje na Jezusa, to jeszcze na dodatek GO ODRZUCA
To, że parę cytatów w NT. wspomina jakoby to Mojżesz miał przepowiadać o Jezusie, jest pobożnym życzeniem wczesnochrześcijańskich gmin.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

RN pisze:A co jest napisane w Prawie Mojżesza o Jezusie Co jest napisane gdziekolwiek w ST. o Jezusie
ST. nie tylko, że nie wskazuje na Jezusa, to jeszcze na dodatek GO ODRZUCA
To, że parę cytatów w NT. wspomina jakoby to Mojżesz miał przepowiadać o Jezusie, jest pobożnym życzeniem wczesnochrześcijańskich gmin.
I dlatego jesteś w głębokich ciemnościach. Chociaż bym Ci pisał i tłumaczył,to i tak nie przyjmiesz,a nawet nie zrozumiesz.

A Tam. Coś przypomnę z zasobów FB

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?p=77557#77557
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Henryk pisze:Dezerter napisał/a:
[...]jest oczywistą oczywistością, że najpierw była Tora ustna, przekazywana z pokolenia na pokolenie a później została spisana i tylko o tym oczywistym fakcie, który potwierdzi również uczony Żyd, o biblistach nie wspominając - chciała powiedzieć Migdałek, a ty znów wietrzysz spisek i postęp :-? :-(

Dezerterze.
Tora ustna nie istniała przed Torą pisaną, z tej prostej przyczyny, że Ta ustna to jedynie interpretacja TEJ pisanej, którą dostał Mojżesz na górze Synaj.
To jest dopiero oczywiste! :lol:
Tora ustna to Talmud. Został on spisany z ustnych przekazów, długo po Torze spisanej na zwoju. Ale nie o nim mówimy!
Ustnie przekazywana jest tradycja, podobnie jak w nominalnym chrześcijaństwie.
Masz rację chodziło mi o Tradycję np o stworzeniu świata, o Potopie, o Kainie i Ablu, Raju, Abrahamie. Mojżesz tego nie mógł pamiętać z autopsji - to zostało przekazane z pokolenia na pokolenie i w tym sensie nazwałem Tradycję-Torą w prowadzając zamieszanie
ale
zgodzisz się, że niektóre opowieści z pięcioksięgu były znane Izraelitom przed zapisaniem ich przez Mojżesza?

A ustna Tora pojawiła się w kilka dni po powstaniu tej zapisanej przez Mojżesza a więc już za jego życia - warto o tym pamiętać - a zebrana, zredagowana i spisana została około 200 r. n.e. przez Judę ha-Nasi.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Jachu pisze: I dlatego jesteś w głębokich ciemnościach. Chociaż bym Ci pisał i tłumaczył,to i tak nie przyjmiesz,a nawet nie zrozumiesz.

A Tam. Coś przypomnę z zasobów FB

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?p=77557#77557
To ma być jakieś proroctwo :?: Wróbel ma oznaczać Jezusa :?:

W całym ST. nie pada ani razu słowo Jezus. Wyjątkiem jest Księga Syracha, ale to chodzi o autora tej księgi.

Co do autorstwa całego pięcioksięgu przez Mojżesza, to wystarczy zapoznać się z fragmentem Ks. Rodzaju 36. 31. BIZTB, aby podważyć Jego autorstwo.

''A oto królowie, którzy panowali w ziemi edomskiej, zanim na synami Izraela zapanował król''

Zwracam uwagę na druk zaznaczony na niebiesko.
Skąd Mojżesz mógł wiedzieć o królach Izraela :?:
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”