Opis stworzenia zgodny z ewolucją

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Opis stworzenia zgodny z ewolucją

Post autor: Lukian »

cytaty z http://www.the614thcs.com/21.2107.0.0.1.0.phtml
"Bóg zechciał, aby ziemia wydała roślinność" (Bereszit 1:11) i "Bóg zechciał, aby ziemia wydała żywe istoty zgodnie z ich gatunkami" (Bereszit 1:24).
Charakterystyczne jest, że Bóg nie stwarza roślin i zwierząt, ale powoduje swoją wolą, że "wydaje je ziemia". Stanowisko to jest - w swoim sensie metaforycznym - fundamentalnie zgodne z teorią ewolucji.
Ze wszystkich stworzeń jedynie człowiek jest istotą, którą Bóg stwarza nie wyłącznie poprzez wolę, ale poprzez własne "fizyczne działanie" i tylko człowiekowi przekazał w ten sposób "duszę życia" - atrybuty duchowości, kreatywności, wolnej woli, inteligencji, wrażliwości estetycznej oraz etycznej i zdolności tworzenia skomplikowanych narzędzi i języków - a więc wszystkie cechy niedostępne zwierzętom.
W jaki sposób ta metafora stwarzania człowieka - podkreślająca jego wyjątkowość - której używa Tora, może wyjaśnić w kategoriach naukowych różnicę jakościową przy stosunkowo niewielkiej różnicy genomu? Co symbolizuje ten "bezpośredni" sposób stwarzania człowieka przez Boga, odwołujący się do jego antropomorfizacji ("ukształtował", "tchnął")?
Ta tajemnica czeka wciąż na wyjaśnienie.
moja propozycja to taka ,że człowiek otrzymał "dech Boga" czyli duchową zasadę
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Troche szerzej poprosze.Duchowa zasade,czyli...?

Vandersky
Posty: 813
Rejestracja: 22 sty 2016, 0:19
Kontakt:

Post autor: Vandersky »

Jeśli chodzi o różnicę człowieka i np. pozostałych ssaków to choć obydwa gatunki posiadają emocje, ale tylko człowiek posiada uczucia. Uczucia zaś są wynikiem wyboru wolnej woli, która wybiera sobie, które emocje są dobre a które złe za pomocą cech podanych jej przez rozum.
Lukian pisze:otrzymał "dech Boga" czyli duchową zasadę
Tu wydaje mi się, że masz rację, ale połączyłbym to z uczynieniem człowieka na obraz i podobieństwo, który przez tą obrazowość był zdolny otrzymać dar wolnej woli w tchnieniu Bożym. BDW wg mojej koncepcji, której się od niedawna trzymam to tchnienie nie pochodziło bezpośrednio od całej Trójcy (Trójca uczyniła człowieka - UCZYŃMY ludzi... Rdz 1:26), ale od ludzkiego Ducha II Osoby Trójcy Świętej, bo napisane jest TCHNĄŁ (l. poj) Rdz 2:7. To by też w jakiś sposób wyjaśniało dziedziczenie grzechu pierworodnego: tchnienie duchowe z duszy do duszy (Bóg przy poczęciu stwarza duszę, ale tchnienie jest przekazywane przez człowieka)

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Vandersky pisze:Jeśli chodzi o różnicę człowieka i np. pozostałych ssaków to choć obydwa gatunki posiadają emocje, ale tylko człowiek posiada uczucia. Uczucia zaś są wynikiem wyboru wolnej woli, która wybiera sobie, które emocje są dobre a które złe za pomocą cech podanych jej przez rozum.
Lukian pisze:otrzymał "dech Boga" czyli duchową zasadę
Tu wydaje mi się, że masz rację, ale połączyłbym to z uczynieniem człowieka na obraz i podobieństwo, który przez tą obrazowość był zdolny otrzymać dar wolnej woli w tchnieniu Bożym. BDW wg mojej koncepcji, której się od niedawna trzymam to tchnienie nie pochodziło bezpośrednio od całej Trójcy (Trójca uczyniła człowieka - UCZYŃMY ludzi... Rdz 1:26), ale od ludzkiego Ducha II Osoby Trójcy Świętej, bo napisane jest TCHNĄŁ (l. poj) Rdz 2:7. To by też w jakiś sposób wyjaśniało dziedziczenie grzechu pierworodnego: tchnienie duchowe z duszy do duszy (Bóg przy poczęciu stwarza duszę, ale tchnienie jest przekazywane przez człowieka)
Bzdury piszesz. Uczyńmy, bo w około było mnóstwo stworzeń duchowych stworzonych pierwszego dnia. Jezus stal się Synem Boga o wiele później Łukasza 1:35..Duch to moc, pisze o tym w wymienionym wersecie..

W biblii nie ma słowa trójca, za to wiele razy pisze że Stwórca stwarza wszystko sam, szkoda że nie znasz treści biblii, może nie pisałbyś tych wszystkich głupot.

Jesteś kłamcą i oszustem a tacy do królestwa nie wejdą...

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

daglezja77 pisze: Jezus stal się Synem Boga o wiele później Łukasza 1:35..
"Całe Pismo od Boga jest natchnione",- dlatego też nie należy wybierać ulubionych "rodzynków",a odrzucać innych " bakalii"

Job. 38:1-7
1. Potem Pan odpowiedział Jobowi spośród zawieruchy i rzekł:
2. Któż to zaciemnia mój plan słowami bezmyślnymi?
3. Przepasz jako mąż swoje biodra, będę cię pytał, a ty mnie pouczysz.
4. Gdzie byłeś, gdy zakładałem ziemię? Powiedz, jeśli wiesz i rozumiesz.
5. Kto wyznaczył jej rozmiary? Czy wiesz? Albo kto rozciągnął nad nią sznur mierniczy?
6. Na czym są osadzone jej filary albo kto założył jej kamień węgielny?
7. Gdy gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży?

(BW)


Logos był i jest Synem Bożym,niezależnie od tego,czy to uznajesz,czy nie.
Jest podwójnie,- jako istota duchowa najwyższej godności,oraz jako Człowieczy Syn Boży,Ten,który złożył swoje życie doskonałego Człowieka,w Okupie za Adama i jego rodzaj.
Za to też został wywyższony do najwyższej godności prze Boga,a to przez to,że otrzymał najwyższą nagrodę za swoje dzieło,a mianowicie Naturę Boską,a więc wyższą od anielskiej.
Ostatnio zmieniony 03 paź 2016, 16:24 przez Jachu, łącznie zmieniany 1 raz.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Jachu pisze:
daglezja77 pisze: Jezus stal się Synem Boga o wiele później Łukasza 1:35..
"Całe Pismo od Boga jest natchnione",- dlatego też nie należy wybierać ulubionych "rodzynków",a odrzucać innych " bakalii"

Job. 38:1-7
1. Potem Pan odpowiedział Jobowi spośród zawieruchy i rzekł:
2. Któż to zaciemnia mój plan słowami bezmyślnymi?
3. Przepasz jako mąż swoje biodra, będę cię pytał, a ty mnie pouczysz.
4. Gdzie byłeś, gdy zakładałem ziemię? Powiedz, jeśli wiesz i rozumiesz.
5. Kto wyznaczył jej rozmiary? Czy wiesz? Albo kto rozciągnął nad nią sznur mierniczy?
6. Na czym są osadzone jej filary albo kto założył jej kamień węgielny?
7. Gdy gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży?
(BW)


Logos był i jest Synem Bożym,niezależnie od tego,czy to uznajesz,czy nie.
Jest podwójnie,- jako istota duchowa najwyższej godności,oraz jako Człowieczy Syn Boży,Ten,który złożył swoje życie doskonałego Człowieka,w Okupie za Adama i jego rodzaj.
Za to też został wywyższony do najwyższej godności prze Boga,a to przez to,że otrzymał najwyższą nagrodę za swoje dzieło,a mianowicie Naturę Boską,a więc wyższą od anielskiej.
Jezus stał się niebiańskim człowiekiem Dz.Ap. 17:31 dopiero po zmartwychwstaniu, przed poczęciem jak wszyscy ludzie zwyczajnie nie istniał. Cytowany werset z Łukasza pisze dobitnie co i jak.

Początek Jana pisze o literalnym Słowie Boga urealniającym sie w osobie Jezusa w wersecie 14. Poczytaj sobie Rodzaju 1 tam pisze kto i jak stwarza, generalnie to powinieneś znać i rozumieć te wersety..Podobnie np. Izaj 44:24, Hebr 11:3..

Każdy człowiek stworzony jest na obraz Stwórcy..

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Już zaczęło się. Nie widzicie, że od razu poszliście po bandzie w krzaki?
Jaki jest temat?
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Do wielu nie dociera ze Jezus był i jest człowiekiem, dlatego zlozyl okup za innego człowieka. Gdyby przed narodzinami był np. aniołem wtedy nie byłby człowiekiem tylko hybryda jak np. nefilim. To nie byli ludzie i biblia tak ich nie nazywa.

Ewolucji nie było.
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

daglezja77 pisze:Do wielu nie dociera ze Jezus był i jest człowiekiem
ale nie tylko
Kol 2:9 pau "W Nim bowiem pełnia bóstwa zamieszkuje na sposób cielesny"
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Lukian pisze:
daglezja77 pisze:Do wielu nie dociera ze Jezus był i jest człowiekiem
ale nie tylko
Kol 2:9 pau "W Nim bowiem pełnia bóstwa zamieszkuje na sposób cielesny"
Jak nie tylko??

Wiesz co to bóstwo, boskość?

http://synonim.net/synonim/bosko%C5%9B%C4%87

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

daglezja77 pisze:
Lukian pisze:
daglezja77 pisze:Do wielu nie dociera ze Jezus był i jest człowiekiem
ale nie tylko
Kol 2:9 pau "W Nim bowiem pełnia bóstwa zamieszkuje na sposób cielesny"
Jak nie tylko??

Wiesz co to bóstwo, boskość?

http://synonim.net/synonim/bosko%C5%9B%C4%87
http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /9/param/1
nr
strong
słowo
trans. fonet.
kod gramat.
znaczenie
drugie znaczenie1
3754
οτι
hoti
Conj
gdyż
2
1722
εν
en
Prep
w
3
846
αυτω
autō
pp Dat Sg m
Nim
4
2730
κατοικει
katoikei
vi Pres Act 3 Sg
zamieszkuje
5
3956
παν
pan
a_ Nom Sg n
całe
6
3588
το
to
t_ Nom Sg n
7
4138
πληρωμα
plērōma
n_ Nom Sg n
wypełnienie
8
3588
της
tēs
t_ Gen Sg f
9
2320
θεοτητος
theotētos
n_ Gen Sg f
boskości
10
4985
σωματικως
sōmatikōs
Adv
cieleśnie
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Zadałem ci pytanie co to takiego boskość, zadaje ponownie bo nie udzieliłeś mi odpowiedzi, być może nie rozumiesz pytania.

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

A co w Piśmie oznacza boskość
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Lukian pisze:A co w Piśmie oznacza boskość
Jak masz definicje w piśmie to podaj. Nie odpowiadaj pytaniem na pytanie..Chyba znowu masz problemy i lawirujesz..

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

Boskość. To Boska natura
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”