Księga Kaznodziei i Pieśni nad Pieśniami

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kostek
Posty: 1002
Rejestracja: 26 sie 2009, 13:47

Księga Kaznodziei i Pieśni nad Pieśniami

Post autor: kostek »

Witam,

Poprzednim razem umieściłem wątek z linkiem do filmu omawiającego treść księgi Przysłów. Poprosiłem o wyrażenie swojej opinii na temat treści filmu. Z niewiadomych mi przyczyn, nikt nie pokusił się na odpowiedź. Nie wiem czy to w wyniku uprzedzenia, jako że film został wydany przez Świadków Jehowy, czy z innych powodów.

Dzisiaj chciałbym poprosił o odniesienie się do TREŚCI i podzielenie się wrażeniami na temat filmów dotyczących księgi Kaznodziei i księgi Pieśni nad Pieśniami.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Wybacz,kostek,ale w tych "zajawkach" nie ma do czego sie odniesc.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

A może takie spojrzenie jest do przyjęcia ?

http://www.nastrazy.pl/drukuj.php?t=The ... /piesn.htm
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Hmm...no nie za bardzo,Jachu.Piesn nad Piesniami nie moze odnosic sie do Kosciola,ktory wtedy najzwyczajniej nie istnial.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Ależ to prorocza wizja,niekoniecznie rzeczywistość realna.


http://www.nastrazy.pl/archiwum/1999_6_04.htm
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Raczej ktos probuje z Piesni nad Piesniami zrobic proroctwo.Tylko nie rozumiem,po co?To tak,jakby z Julesa Verne zrobic proroka na podstawie jego "Wokol Ksiezyca".

Efezjan
Posty: 164
Rejestracja: 20 lis 2016, 12:27

Post autor: Efezjan »

A Kaznodziei to Mądrość Syracha inaczej? W mojej Biblii tego nie ma, dlatego pytam.
"Patrzcie, jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec, że zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i jesteśmy [nimi]. A świat dlatego nas nie zna, ponieważ i jego nie poznał. Umiłowani już teraz jesteśmy dziećmi Bożymi, a jeszcze się nie okazało, czym będziemy. 1J 3, 1-2

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Efezjan pisze:A Kaznodziei to Mądrość Syracha inaczej? W mojej Biblii tego nie ma, dlatego pytam.
To nie jest to samo.
W Biblii Tysiąclecia nazywa się Księgą Koheleta.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Efezjan
Posty: 164
Rejestracja: 20 lis 2016, 12:27

Post autor: Efezjan »

RN pisze:
Efezjan pisze:A Kaznodziei to Mądrość Syracha inaczej? W mojej Biblii tego nie ma, dlatego pytam.
To nie jest to samo.
W Biblii Tysiąclecia nazywa się Księgą Koheleta.
Dzięki, przynajmniej po ludzku. Kohelet jest znany z "Marność nad marnościami i wszystko marność".
"Patrzcie, jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec, że zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i jesteśmy [nimi]. A świat dlatego nas nie zna, ponieważ i jego nie poznał. Umiłowani już teraz jesteśmy dziećmi Bożymi, a jeszcze się nie okazało, czym będziemy. 1J 3, 1-2

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

KSIĘGA KAZNODZIEI SALOMONA 10. 1. BIZTB

''................Cenniejszą niż mądrość i chwała jest odrobina głupoty.''

Tymczasem prawie każdy chce być mądrym i chce żeby go podziwiano, chwalono itp.
Nawet samemu Panu Jezusowi się to udzieliło, bo mówił:

A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej

Dlaczego Pan Jezus nie szedł za radą Kaznodziei Salomona :?:
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

EMET:
Kiedy piszemy "Księga Koheleta", ew. krótko "Kohelet", to mamy na względzie hebrajską nazwę Księgi.
Gdyby chcieć przetłumaczyć na jęz. polski wyrażenie hebr. < qoheleth >, to - jako, że gramatycznie jest to imiesłów czasownikowy czynny -- mamy: "zbierający, zgromadzający, zwołujący".
Stąd też mamy np. w PNŚ: "Słowa zgromadzającego..." [1:1a].
Przyjęło się popularnie - bardziej z LXX - nadawać nazwę "Księga Kaznodziei".
Mamy w grece rdzenną formę &#7960;&#954;&#954;&#955;&#951;&#963;&#953;&#945;&#963;&#964;&#8053;&#962; w Qoh 1:2, 12; 7:27; 12:8, 9, 10.
Dokładny zapis w BH jest przez literę "Q", gdyż mamy literę Qof [nie Kaf]
&#8206; &#1511;&#1465;&#1492;&#1462;&#1500;&#1462;&#1514;

Co się tyczy 'księgi Syracha', to mamy ową poza kanonem BH; jakkolwiek znaleziono 2/3 tekstu w zapisie hebrajskim [por. Przekład B. Poznańskiej].
Rzecz jasna, że nie należy mylić Ks. Qoheleth z ks. Syracha. :-/

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”