Ksiega Hioba

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

tom68 pisze:Dlaczego Bóg pozwala na zło oraz cierpienie nie winnych na ziemi i tu odp jest wiele i żadna nie jest doskonalą :->
1 Bóg nie chce śmierci ani cierpienia swoich stworzeń.
Ez 18:23pau"Czy rzeczywiście pragnęśmiercibezbożnego - wyrocznia PANA BOGA? Czy raczej nie tego, by porzucił swoje grzeszne postępowanie i żył?"
2 Celem dla którego je dopuszcza jest to aby człowiek przez zasługę osiągną chwałę wieczną czyli widzenie Boga.
Hi 42, 5 - Dotąd Cię znałem ze słyszenia,teraz ujrzało Cię moje oko,
3 Bóg w Jezusie cierpi razem ze swoimi​ dziećmi.
Hbr 4,15Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz poddanego próbie pod każdym względem podobnie [jak my] - z wyjątkiem grzechu.
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

To jedna z możliwych odp :->
tom68

eksplorator

Post autor: eksplorator »

tom68 pisze:Dlaczego Bóg pozwala na zło oraz cierpienie nie winnych na ziemi i tu odp jest wiele i żadna nie jest doskonalą
Jasną i klarowna odpowiedź daje nam Biblia. Choć Jehowa Bóg jest absolutnym władcą wszechświata (Pow Pr 10;14 Ps 115;16), to pozwolił, aby ziemią, przez pewien wyznaczony czas, rządził szatan (Ez 28;13-15), by móc udowodnić swoje kłamstwo wypowiedziane w Edenie, że nie trzeba liczyć się z Bogiem oraz że ogranicza naszą wolność Jego nakazami (Rodz 3;1,4,5).

Dlatego też w Biblii mamy stanowcze stwierdzenie; "Cały świat podlega mocy niegodziwca" (1 Jana 5:19). Wiemy też, że Jehowa nigdy nie powoduje tego, co złe i niesprawiedliwe (Rodz 18;25 2 Kron 19;7 Ps 92;15);
Hiob 34;10 PNŚ "Dalekie niech będzie od prawdziwego Boga, by miał postępować niegodziwie, a Wszechmocny — działać niesprawiedliwie!"
Jak zatem możemy winić Boga za panoszące się zło, skoro jego autorem jest szatan?! To on rządzi światem popychając ludzi do przemocy (Kaz 4;1). Jest tak przebiegły, że nawet najbliższych Jezusa nakłonił do zła (Jan 13;2).

Nie dziwi zatem, że w świecie tego niegodziwca panuje nienawiść, okrucieństwo i kłamstwo, bo szatan jest "ojcem kłamstwa" (Jan 8;44). Właśnie to, zakłamanie, jest jedną z przyczyn ludzkich cierpień, gdzie jeden człowiek panuje nad drugim, na jego nieszczęście (Kaz 8;9), obwiniając za to Jehowę Boga.

Świadomość, że Jehowa nie jest autorem cierpień, jest wielce krzepiąca. To nie Stwórca jest odpowiedzialny za wojny, akty przemocy, cierpienia!

Możemy sobie zadać jedynie pytanie; "skoro Bóg jest wszechmocny i dysponuje niewyobrażalna dla nas mocą by położyć kres takim udrękom, to co Go powstrzymuje?" Nic! Dni faktycznego sprawcy wszystkich nieszczęść, którego Jezus nazwał "władcą tego świata" (Jan 14;30), są już policzone. Kres panowania szatana jest w Bożym kalendarzu ściśle określony;
Dzie 17;31 BT (31) dlatego że wyznaczył dzień, w którym sprawiedliwie będzie sądzić świat przez Człowieka, którego na to przeznaczył, po uwierzytelnieniu Go wobec wszystkich przez wskrzeszenie Go z martwych.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

eksplorator pisze:Jak zatem możemy winić Boga za panoszące się zło, skoro jego autorem jest szatan?!
A kto jest "autorem" szatana?

eksplorator

Post autor: eksplorator »

booris pisze:
eksplorator pisze:Jak zatem możemy winić Boga za panoszące się zło, skoro jego autorem jest szatan?!
A kto jest "autorem" szatana?
Czy możemy winić producenta samochodu, że jego auto potrąciło śmiertelnie przechodnia na pasach?

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

eksplorator pisze:
booris pisze:
eksplorator pisze:Jak zatem możemy winić Boga za panoszące się zło, skoro jego autorem jest szatan?!
A kto jest "autorem" szatana?
Czy możemy winić producenta samochodu, że jego auto potrąciło śmiertelnie przechodnia na pasach?
No tak...samochody :-D Jak auto bylo bez hamulcow ,to jak najbardziej. :-D
Nie zauwazyles jednej istotnej rzeczy.Prawo jazdy-to ono determinuje uzytkownika.Siadajac za kierownica musisz miec swiadomosc,ze stwarzasz zagrozenie.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Jehowa, dając niektórym stworzeniom wolną wolę, też był świadom, że będzie można z niej skorzystać w niewłaściwy sposób, jednak nie zrobił z nas ludzi oraz z 'Synów Bożych' zaprogramowanych automatów. Chciał, abyśmy kierowali się rozsądkiem i prawami Stwórcy, które determinują rozumne stworzenia do przestrzegania Bożych zasad.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Ktorym to stworzeniom dal wolna wole?Mozesz poprzec cytatami?

eksplorator

Post autor: eksplorator »

booris pisze:Ktorym to stworzeniom dal wolna wole?Mozesz poprzec cytatami?
Pow Pra 30;19 BW (19) Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię. Położyłem dziś przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierz przeto życie, abyś żył, ty i twoje potomstwo,

Joz 24;15 BW (15) A jeśliby się wam wydawało, że źle jest służyć Panu, to wybierzcie sobie dzisiaj, komu będziecie służyć: czy bogom, którym służyli wasi ojcowie, gdy byli za Rzeką, czy też bogom amorejskim, w których ziemi teraz mieszkacie. Lecz ja i dom mój służyć będziemy Jahwe.


Jehowa otwarcie ostrzegł Adama: "Z każdego drzewa ogrodu możesz jeść do syta. Ale co do drzewa poznania dobra i zła - z niego nie wolno ci jeść, bo w dniu, w którym z niego zjesz, z całą pewnością umrzesz" - dał mu wolą wolę wyboru. Adam był człowiekiem wolnym od grzechu "dopóki" nie znalazła się u niego nieprawość.

Tak samo było z szatanem. Dopóki w jego umyśle nie zaczęły dominować złe myśli, był lojalny Jehowie ... ale kierując się wolna wolą wybrał bunt przeciw swemu Ojcu!
Ez 28;15 BT (15) Byłeś doskonały w postępowaniu swoim od dni twego stworzenia, znalazła się w tobie nieprawość.
W tym samym momencie ów Syn Boży utracił życie wieczne;
Ez 28;19 BT (19) Wszystkie spośród narodów, które cię znały, zdumiały się nad tobą. Stałeś się dla nich postrachem. Przestałeś istnieć na zawsze.

PNŚ "A wszyscy, którzy cię znają wśród ludów, będą na ciebie patrzeć zdumieni. Zamienisz się w nagłe trwogi i już cię nie będzie po czas niezmierzony"

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Prosilem o cytaty w ktorych Bog daje ludziom wolna wole,a nie o fragmenty wypowiedzi Mojzesza i Jozuego.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

booris pisze:Prosilem o cytaty w ktorych Bog daje ludziom wolna wole,a nie o fragmenty wypowiedzi Mojzesza i Jozuego.
Myślałem, że prowadzimy rzeczową konwersację! Termin dać komuś „wolną wolę”, to nie to samo co „dać komuś cukierka”, i średnio inteligenty człowiek w mig załapie o co chodzi. Ale jeżeli potrzebujesz bardziej precyzyjnego określenia, to Bóg obdarzył, wyposażył, udzielił, udostępnił, ofiarował 'Synom Bożym' oraz 'Synom Ludzkim' możliwość dokonywania wyborów zwanego potocznie 'wolna wolą', i to zawarte jest w podanych wersetach.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

booris pisze:Prosilem o cytaty w ktorych Bog daje ludziom wolna wole,a nie o fragmenty wypowiedzi Mojzesza i Jozuego.
Czekasz na cytat w brzmieniu: „Bóg dał człowiekowi wolna wolę”?
Ja takiego nie znam.

Ale… Bóg stwarzając Człowieka uczynił go Panem Ziemi.
Rdz 1:28 bg "I błogosławił im Bóg, i rzekł do nich Bóg: Rozradzajcie się, i rozmnażajcie się, i napełniajcie ziemię; i czyńcie ją sobie poddaną; i panujcie nad rybami morskimi, i nad ptactwem niebieskim, i nad wszelkim zwierzem, który się rusza na ziemi."
Uważasz, że Król nie może czynić co chce, że jest coś, co go (poza sumieniem) ogranicza??
1 Kor. 10:23 ubg "Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale nie wszystko buduje."
Człowiek może wszystko, nawet zamordować drugiego człowieka. Wiemy że tak dzieje się. :-(
Gal 5:16-17 ubg "Mówię więc: Postępujcie w Duchu, a nie spełnicie pożądania ciała. (17) Ciało bowiem pożąda na przekór Duchowi, a Duch na przekór ciału; są one sobie przeciwne, tak że nie możecie czynić tego, co chcecie."
Nie na darmo udzielił Bóg Swego Ducha Adamowi. Dał mu wraz ze swym Duchem takie cechy charakteru jak miłość, miłosierdzie, współczucie, dobroć, poczucie sprawiedliwości…

Nadal uważasz, że nie posiadał wolnej woli?

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

eksplorator pisze:
booris pisze:Prosilem o cytaty w ktorych Bog daje ludziom wolna wole,a nie o fragmenty wypowiedzi Mojzesza i Jozuego.
Myślałem, że prowadzimy rzeczową konwersację! Termin dać komuś „wolną wolę”, to nie to samo co „dać komuś cukierka”, i średnio inteligenty człowiek w mig załapie o co chodzi. Ale jeżeli potrzebujesz bardziej precyzyjnego określenia, to Bóg obdarzył, wyposażył, udzielił, udostępnił, ofiarował 'Synom Bożym' oraz 'Synom Ludzkim' możliwość dokonywania wyborów zwanego potocznie 'wolna wolą', i to zawarte jest w podanych wersetach.
No coz.Widocznie jestem sredniointeligentny.Co do pozostalej czesci postu:
Jeremiasza 10:23 Wiem, Panie, że nie człowiek wyznacza swą drogę, i nie w jego mocy leży kierować swoimi krokami, gdy idzie.
Dzieje Apostolskie 13:48 Poganie słysząc to radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli.
List do Rzymian 8:29 Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi. (30) Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał - tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił - tych też obdarzył chwałą.
List do Rzymian 9:13 jak jest napisane: Jakuba umiłowałem, a Ezawa miałem w nienawiści. (14) Cóż na to powiemy? Czyżby Bóg był niesprawiedliwy? żadną miarą! (15) Przecież On mówi do Mojżesza: Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję. (16) [Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie. (17) Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. (18) A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym.
List do Efezjan 1:4 W Nim bowiem wybrał nas przez założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. (5) Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli
2 List do Tesaloniczan 2:11 Dlatego Bóg dopuszcza działanie na nich oszustwa, tak iż uwierzą kłamstwu, (12) aby byli osądzeni wszyscy, którzy nie uwierzyli prawdzie, ale upodobali sobie nieprawość.
2 List do Tymoteusza 1: 9 On nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami.
Wszystkie cytaty z Biblii Tysiaclecia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”