Cykl wykładów Objawienia Jana

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3663
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: booris »

Queza pisze:Tu pisze, że Lwy żyją w samotności
No to jest bardzo powazne zrodlo. :-D Szczegolnie mocne polaczenie:Osho-hinduski mistyk,Zen-buddyjska filozofia i tarot-karty wrozebne.Jesli potwierdzaja to az trzy takie autorytety,to to na pewno musi byc prawda.Lwy to samotniki,nie poluja razem,nie wychowuja mlodych razem i koniec. :-D

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6355
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: Queza »

Ale karta fajna, przyznaj, Lew, który myślał, że jest Barankiem.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Nieziem
Posty: 904
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: Nieziem »

Jak dla mnie, treść księgi Objawienia zmienia teologię apostolską dość znacznie, i dlatego nie jest dla mnie jej odbiór jednoznaczny. Jak autor tych wykładów zauważa, tutaj jakieś 90% wersów ma odniesienia do zawartości ST, a pozostałe 10% może "pasować" do NT. Czyli jest napisana ta księga bardziej w duchu Starego Przymierza, i to jest zastanawiające, dlaczego nagle proponuje się powrót do tego, co było, a co się nie sprawdziło.
Objawienie Jezusa Chrystusa, które dał mu Bóg, aby ukazać sługom swoim to, co ma się stać wkrótce; to też wyjawił On za pośrednictwem zesłanego anioła swojego słudze swemu Janowi...
Na początku jest opisany podwójny system pośredników, a mianowicie, że Bóg dał objawienie Jezusowi, Ten z kolei za pośrednictwem anioła, dał je Janowi.
Co się stało, że wcześniej Pan Jezus do Pawła mógł przemówić bezpośrednio, a do Jana przemówił nie bezpośrednio, ale poprzez anioła?
Autor wykładu nieśmiało także zasugerował, że w tym wersie można dostrzec Trójcę, ale jako że nie rozwinął tej myśli, pozostaje mi mieć nadzieję, że nie w aniele widzi objawienie Ducha Świętego, ale inaczej tu Trójcę maluje. Ja w ogóle tego tu nie widzę.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6355
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: Queza »

Może to Księga nie dla Ciebie? :-D Na początku jest hierarchia w Niebie: Bóg, Jezus, anioł, a potem Jan przecież widzi Jezusa i pada Mu do stóp.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: wuka »

Nieziem
Jak dla mnie, treść księgi Objawienia zmienia teologię apostolską dość znacznie, i dlatego nie jest dla mnie jej odbiór jednoznaczny. Jak autor tych wykładów zauważa, tutaj jakieś 90% wersów ma odniesienia do zawartości ST, a pozostałe 10% może "pasować" do NT. Czyli jest napisana ta księga bardziej w duchu Starego Przymierza, i to jest zastanawiające, dlaczego nagle proponuje się powrót do tego, co było, a co się nie sprawdziło.
Czekałam na jakieś konkretne uzasadnienia tego stwierdzenia, gdy zapowiadał, że tak dużo będzie odniesień do ST i, jak na razie nie doczekałam się. A może po prostu nie wyłapałam. Jednak dopiero czytał Listy do Zborów, a Księga jest długa. Tak sobie myślę, że może chodzi o tą zapowiedź skłądania krwawych ofiar na ołtarzu w Jerozolimie(?), co będzie potem objawione(?). Ta sprawa -powrotu do ofiar starotestamentowych już za panowania Chrystusa na ziemi zawsze mnie niepokoiła. Tą sprawę wyjaśnia (mnie nie przekonał, ale nic lepszego nie znalazłam) również nauczanie z tych stron, gdzie jest nauczanie Krzysztofa Dubisa. Tu jedynie mogę podac link do mojej playlisty. Jeśli nie uda się otworzyć, to daj znać, będę myśleć, jak udostępnić (bo nie wiem, czy to, co u mnie się otwiera również ty zobaczysz) https://www.youtube.com/playlist?list=P ... pWptwkEuek_

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: wuka »

Nieziem
Na początku jest opisany podwójny system pośredników, a mianowicie, że Bóg dał objawienie Jezusowi, Ten z kolei za pośrednictwem anioła, dał je Janowi.
Co się stało, że wcześniej Pan Jezus do Pawła mógł przemówić bezpośrednio, a do Jana przemówił nie bezpośrednio, ale poprzez anioła?
Autor wykładu nieśmiało także zasugerował, że w tym wersie można dostrzec Trójcę, ale jako że nie rozwinął tej myśli, pozostaje mi mieć nadzieję, że nie w aniele widzi objawienie Ducha Świętego, ale inaczej tu Trójcę maluje. Ja w ogóle tego tu nie widzę.
Czy nie dlatego, z tego powodu i może innych jeszcze, z takim oporem dodano tą Księgę do Kanonu NT?
Wiesz, jesteś doskonałym obserwatorem i uważnym słuchaczem. Ja tego nie wychwyciłam, ale faktycznie jest to dziwne i zastanawiające.
Może ten film coś ci wyjaśni? Dałam go w temacie i Trójcy https://www.youtube.com/watch?v=JBYklps ... L&index=12 Ojciec, Syn i Duch Święty - jeden Bóg
Tu powielam, bo nie wiem, czy obserwujesz tamten.
Tak, czy siak sprawa zagadkowa.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: wuka »

Nieziem
W tym odcinku jest sporo ciekawych informacji i porównań z Ks.Daniela. Może o to chodziło?
Objawienie Jana - 11 - Ucisk, Pochwycenie, Gniew
https://www.youtube.com/watch?v=Q7gdq7B4bME

Dodam, że pod koniec odcinka, w podsumowaniu wyraźnie wyrażona jest myśl, że nie ma i nie będzie żadnego potajemnego powrotu Chrystusa (o czym wiedzą chrześcijanie). Nauki Badaczy, ŚJ i kogo tam jeszcze są po prostu błędne. Jezus wróci, ale będzie to widoczne dla każdego i nie do pomylenia z jakimkolwiek innych zjawiskiem, o czym w różnych wątkach już pisałam.
Tak więc rada dla błądzących: opamiętajcie się, przeanalizujcie swoje wierzenia i to, od kogo pochodzą.

Nieziem
Posty: 904
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: Nieziem »

Wuka, dla mnie księga Objawienia nigdy nie była "bliska", i wcześniej jej nie analizowałem, aż kilka miesięcy temu przeczytałem w całości, i bez wstępnych założeń. I to mnie właśnie wtedy uderzyło, że treść pasuje bardziej do ST, niż do NT. I teraz ten wykładowca potwierdza to liczbami wersów.
To napiszę, dlaczego jeszcze z podejrzliwością podchodzę do tej księgi. Paweł w liście do Galacjan ostrzegał:
Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!
A treść księgi Objawienia jest opatra na tym, co otrzymał jej autor od anioła.
W Księdze Kronik, rozdział 18, opisana jest taka sytuacja:
A Pan rzekł: Kto zwiedzie Achaba, króla izraelskiego, aby wyruszył i poległ w Ramot Gileadzkim? I jeden mówił to, a drugi owo. Wtedy wystąpił duch i stanął przed Panem, i rzekł: Ja go zwiodę. A Pan rzekł do niego: W jaki sposób?A on odpowiedział: Wyjdę i stanę się duchem kłamliwym w ustach wszystkich jego proroków. Wtedy On rzekł: Tak, ty go zwiedziesz, ty to potrafisz; idź więc i uczyń tak!

Ja nie twierdzę, że Objawienie jest do odrzucenia, ale że należy należycie do treści podchodzić, mając na uwadze wnioski z powyższych fragmentów Pisma.
Nie jest przecież tak, że nieposłuszny Bogu anioł tylko kłamie, i że nie mówi nigdy prawdy. Czasem mówi anioł, i mówią nawet demony, które przejęły kontrole nad człowiekiem, taki przykład z Dz.Ap.16:
Kiedyśmy szli na miejsce modlitwy, zabiegła nam drogę jakaś niewolnica, opętana przez ducha, który wróżył. Przynosiła ona duży dochód swym panom. Ona to, biegnąc za Pawłem i za nami wołała: «Ci ludzie są sługami Boga Najwyższego, oni wam głoszą drogę zbawienia». Czyniła to przez wiele dni, aż Paweł mając dość tego, odwrócił się i powiedział do ducha: «Rozkazuję ci w imię Jezusa Chrystusa, abyś z niej wyszedł».
Duch rozgłaszał prawdę, ale z powodu natręctwa, Paweł go przegonił.

To, co chcę podkreślić, ja nie neguję, i nie odrzucam treści tej księgi, ale podchodzę do niej krytycznie, analizując w odniesieniu do innych części Pism. Dopuszczam z dużym prawdopodobieństwem, że są treści godne przyjęcia (dobre nasienie), jak i takie, które należy pozostawiać bez wgłębiania się w nie, niech sobie będą (kąkol).

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: wuka »

Nieziem
Aż mnie ciarki przeszły.
Ja ją czytałam kilka razy, ale że jest trudna więc posiłkowałam się komentarzami (których bardzo mało jest w j.polskim i są raczej pobieżne) oraz szukałam nagrań w sieci (też ich mało i skrajnie różne wykładanie). Książkę Henryka Turkanika czytałam lata temu i już mało co pamiętam. Potem te wykłady o których wspomniałam (Dubisa) no i coś takiego starszego pana od ADS (nie pamiętam nazwiska).
Z samej Księgi też pamiętam tylko listy do zborów. Tamte pozostałe sprawy przyjmuję do wiadomości, ale dla mnie są tak pogmatwane, że nie wgłębiam się.
Dopiero ten ostatni wykład daje mi jakiś obraz i zrozumienie.
Nieziem, zwróć uwagę, że listy są od Jezusa.
W tym ostatnim wykładzie przedstawia chronologię i popiera jasnymi wersetami z Ks.Daniela, odnośnik o tym samym w Mt (gdzie Pan Jezus rozmawia z Apostołami i wyjaśnia im sprawy - rozdział 24 oraz odnośnik do Ks.Obawienia). Uważam, że to ciekawe i zasadne. Coś zaczęłąm pojmować, a może czas nadszedł. Mówi też o pochwyceniu, o przemienieniu i wiele innych ważnych spraw. Jakoś zachęcona się czuję.
Wiele razy o tych czasach i datowaniach toczyliśmy "boje" na protestanckich różnych forach o powyższe kwestie i dopiero tu, w tym wykładzie znalazłam potwierdzenie (poparte wersetami), że ani Badacze, ani Świadkowie, ani Adw. nie mają racji nauczając o potajemnym powrocie, a także błędnie nauczają o czasach powrotu.
Jeśli będziesz miał czas i ochotę to zachęcam do słuchania. Biorąc pod uwagę nauczanie p.Macha i twoje komentarze, zrozumienie...cóż, uprawiam prywatę ;-) , chcę jak najwięcej dla swojego zbudowania i rozeznania od was wyciągnąć :-)
Dopiero ty na tego anioła zwróciłeś mi uwagę i nie wiem co z tym zrobić. Acha, w filmiku też na św.Pawła się powołuje i cytuje nauki z kilku jego listów (Tyt. Tm, Kor.).
Pozdrawiam cię.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6355
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: Queza »

Jesteś Nieziem jak moja rodzina, co krzyżuje Chrystusa Zmartwychwstałego ale nie uda się to wam.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16809
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: Bobo »

Wuka, od czasu do czasu coś tam wrzucisz o ŚJ.
Jak już wielokrotnie pisałem, guzik wiesz co nauczają. A na pewno nie nauczają o jakimś potajemnym powrocie. Jak już to nauczają o niewidzialnej paruzji i spektakularnym przyjściu. A to nie to samo. Jeśli chcesz to pojąć, zadawaj pytania, a nie wyglaszaj własnych poglądów, jakoby to miały byś nauki ŚJ.
Czy mój przekaż jest prosty czy skomplikowany? Wtedy napisze jeszcze prościej.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6355
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: Queza »

Bobo pisze:
17 maja 2023, 8:06
Jak już to nauczają o niewidzialnej paruzji i spektakularnym przyjściu.
Mi jest bliskie nauczanie Świadków Jehowy.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
17 maja 2023, 8:06
Wuka, od czasu do czasu coś tam wrzucisz o ŚJ.
Jak już wielokrotnie pisałem, guzik wiesz co nauczają. A na pewno nie nauczają o jakimś potajemnym powrocie. Jak już to nauczają o niewidzialnej paruzji i spektakularnym przyjściu. A to nie to samo. Jeśli chcesz to pojąć, zadawaj pytania, a nie wyglaszaj własnych poglądów, jakoby to miały byś nauki ŚJ.
Czy mój przekaż jest prosty czy skomplikowany? Wtedy napisze jeszcze prościej.
Udajesz prawda? Udajesz, ż nie wiem o czym piszę. Udawaj dalej i karm nas takimi tekstami.
Nazewnictwo ci się nie podoba, ale faktom, które głosicie nie zaprzeczysz. Nie chce mi się szukać po tematach (bo i dla mnie forum to nie treść życia i nie mam czasu na zabawy), ale dobrze wiesz o czym piszę. Dyskusje były, a wasze - SJ nauki w tym temacie przytaczał z waszych dokumentów zarówno Krystian, jak i sporo innych osób. Głosicie powrót i wyznaczaliście wiele dat. Mówicie, że w przestrzeni On już tu jest i jest ukryty. Nie pamiętasz ile śmiechu było, że ukryty w tabernakulum w siedzibie waszych możnowładców w Ameryce siedzi? I wiele innych zabawnych postów, bo to się jedynie do wyśmiania nadaje. Bobo, zamiast mnie atakować, lepiej posłuchaj co biblijnie ma ten wykładowca do powiedzenia w omawianej sprawie. Czy pamiętasz ile to razy ja pisałam, że powrót/paruzja Jezusa nastąpi widzialnie dla każdego i nie sposób będzie sprawy przegapić? O tym biblijnie uzasadnia, cytatami (które i ja kiedyś podawałam) również w filmie.
Ja nie mam nic przeciwko najdziwniejszym wierzeniom Waszym (ŚJ), jak i BPS (którzy jeszcze dziwniej o tym nauczają, czego doświadczyliśmy także w dyskusjach), tudzież ADS i inne dziwne społeczności. Tylko musicie przyjąć do wiadomości, że możecie się mylić.
I proszę cię, nie czepiaj się mnie za każde słówko które nie pasuje ci. Ja mam dość zmartwień i nie mam ochoty na takie potyczki.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16809
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: Bobo »

Wiem, że po trzech postach uciekniesz bo lubisz najpierw pierdoły napisać, a gdy okaże się że jesteś w błędzie to takie posty piszesz jak powyżej.
1. O jakim tabernakulum piszesz? To jakiś żart? Czy tak po prostu głupotę walisz czytelnikom?
2. No sorry powtarzasz nieprawdę. ŚJ nie gloszą, że powrót i paruzja Jezusa to to samo. Mądrze byłoby podpytać a nie czytać głupa Krystiana 😀
3. Ależ będę się czepiał za każde kłamliwe słówko ktore powiesz o ŚJ bo jestem ŚJ i wiem że nigdy nie ogarnelaś najprostszej nauki jaka głoszą tylko udajesz że coś tam niby wiesz. Zresztą jak w każdym innym temacie. 😉
I jak zwykle: nie będę szukała pisaliśmy, udowodniono itp.
Psychomanipulacja. Pisaliśmy, owszem, ale nie znajdziesz argumentów na swoją korzyść, udowodniono? Nic nie udowodniłaś. Tylko powołujesz się na posty, które nie istnieją. Tak działasz. Pisaliśmy, udowodniliśmy, wyjaśniliśmy. Nic z tych rzeczy nie miało miejsca. No chyba że rzeczywiście pokażesz. Masz urojenia w sprawie własnej racji.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Cykl wykładów Objawienia Jana

Post autor: wuka »

Załąmać się można, doprawdy. Mistrzem jesteś w przekręcaniu. Bobo, nie uciekam. Dlaczego mi to wmawiasz? Mam chorą córkę, leży od dwóch tygodni sama, w Bernie i lekarze nie wiedzą co jej jest!
Ja mówię, że po szczepieniu, a ty mówisz, że uciekam i kłamię o was. Nie kłąmię, Przeczytaj mój post dokładnie i ze zrozumieniem.
Nie mam siły. Może anioł kłezy jakiś urok na mnie rzucił. Na to wygląda po tych jej wpisach.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”