Ewangelia Barnaby

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Xboxx
Posty: 265
Rejestracja: 21 paź 2009, 8:35
Kontakt:

Ewangelia Barnaby

Post autor: Xboxx »

Witam

Na podstawie: ....ZAPOMNIANA EWANGELIA DROGĄ DO PRAWDZIWEJ RELIGII BOGA (http://ewangeliabarnaby.webpark.pl/)

...[...] Barnaba urodził się na Cyprze, był Żydem i nosił imię Józef. Należał do pierwszych, którzy uwierzyli Jezusowi w jego proroczą misję, zajmował też ważne miejsce wśród apostołów. Został obdarzony przydomkiem Barnaba, co oznacza „dający rady, zachęcający do dobra.” Uznany jest też przez świat chrześcijański za wielkiego świętego, który wraz z Pawłem uczestniczył w podróżach misyjnych. Każdego roku 11czerwca obchodzi się jego imieniny. Barnaba wszystko to, co usłyszał i nauczył się od św.Jezusa nie dokonując żadnych zmian spisał. Ta Ewangelia wraz z pozostałymi w pierwszych trzystu latach była rozpowszechniana i głoszona. W roku 325 na Ekumenicznym Konsylium w Nicei podjęto decyzję zniszczenia wszystkich Ewangelii w j.hebrajskim. Ewangelia Barnaby została również zniszczona, ponieważ wydano rozkaz, że ten, kto będzie posiadał lub czytał inną oprócz zezwolonych czterech Ewangelii (Marka, Mateusza, Jana, Łukasza) zostanie ukarany karą śmierci. Ewangelie te zostały przetłumaczone na j.łaciński. Ewangelia Barnaby nagle zniknęła. Jednak w roku 383 Papież Damasus stał się przypadkiem właścicielem jednego z pozostałych egzemplarzy Ewangelii Barnaby i schował ją w Bibliotece Papieskiej.W roku 993/1585 znalazł ją tam przyjaciel Papieża Sextusa Fra Marino. Ta Ewangelia zainteresowała go bardzo, ponieważ znany chrześcijański duchowny Ireneusz (130-200) najprawdopodobniej w roku 160 głosił, że „Bóg jest jeden i Jezus nie jest synem Boga” i uważał, że Paweł wprowadził do zasad wiary chrześcijańskiej błędne wierzenie w trójcę lub w trzech bogów pod wpływem rzymskiego wielobóstwa. W swojej krytyce jako świadectwo wskazywał Ewangelię Barnaby, która objawiała, że Bóg jest jeden. Wiedzący o tym Fra Marino przeczytał bardzo dokładnie Ewangelię Barnaby i najprawdopodobniej w latach 1585-1590 przetłumaczył ją na j.włoski. Ten rękopis po zmianie wielu właścicieli znalazł się w końcu w posiadaniu doradcy Króla Prusji Cramera. W roku 1120/1713 sprezentował on ten drogocenny rękopis Księciu Eugene de Savoie (1663-1736), który w owym czasie zyskał wielką popularność po pokonaniu Turków pod Zentą odbierając od nich Węgry i zdobywając twierdzę Belgrad. Po jego śmierci w roku 1738 Ewangelia Barnaby została przeniesiona wraz z prywatną biblioteką Księcia Eugene de Savoie do Królewskiej Biblioteki w Wiedniu (Hofbibliothek).
Po raz pierwszy w tej bibliotece włoskie tłumaczenie Ewangelii Barnaby znalazło dwóch Anglików, Pan i Pani Ragg. Przetłumaczyli je na j.angielski. W roku 1325/1907 w Oxfordzie to angielskie tłumaczenie zostało wydrukowane. Jednak i te tłumaczenia w tajemniczy sposób zniknęły. Z pozostałych dwóch tłumaczeń jedno znajduje się w Muzeum Brytyjskim, a drugie w Waszyngtońskiej Kongresowej Bibliotece w USA. Po wielu staraniach udało się w roku 1973 ponownie wydrukować to tłumaczenie w j.angielskim...[...]

Sama ewangelia Barnaby jest dość obszernym dziełem, dobrze znanym w świecie muzułmańskim. Na jednym z serwisów internetowych istnieje jej angielski przekład - http://barnabas.net/chapter_index.htm, natomiast polskiej wersji jeszcze nie ma, niemniej kogoś kto chciałby ją sobie przybliżyć, dosyć spore jej fragmenty możemy odszukać na stronach muzułmańskiej community. Natomiast według strony poświęconej tej ewangelii http://www.ipdirect.home.pl/kmp/publica ... arnaby.htm wynika że dokument ten był jednym z istotniejszych pism którymi posługiwał się np. Ireneusz. A oto fragment zamieszczonego tam opracowania:
.....Ewangelia Barnaby zaliczana była do kanonu ksiąg Nowego Testamentu przez Kościoły Aleksandrii do roku 325. Z pism Ireneusza (130-200), który popierał ideę Jedności Boga wiadomo, że krążyła ona w pierwszym i drugim wieku po narodzinach Jezusa. Ireneusz nie zgadzał się z Pawłem, którego oskarżał wprowadzenie elementów religii Rzymu i filozofii Platona do pierwotnej nauki Jezusa. Aby podeprzeć swoje poglądy, obszernie cytował Ewangelię Barnaby.....
Ewangelia ta wymieniana jest także w związku z kanonem w Kościele Koptyjskim i prawdopodobnie znana jest jako "Apokryf Barnaby" (nie mylić z listem Barnaby).....

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Ze str.EWANGELIA BARNABY

Ewangelia Barnaby, rozdział 70.: „Jezus był bardzo zły na Piotra, który powiedział do niego, że jest on synem Boga. Skarcił go i powiedział mu: Idź precz, odsuń się ode mnie! Ty jesteś szatanem i chcesz mi uczynić zło. Potem zwrócił się do swoich Apostołów mówiąc: Szkoda tych, co do mnie w ten sposób się zwracają! Bóg nakazał mi ich przekląć.”

Osobiście uważam Jezusa jedynie za Syna Człowieczego,w którego wcielił się Syn Boży JA JESTEM.On był tego świadomy i nie mógł nauczać,że nie jest Synem Bożym.Na pewno istniała prawdziwa Ewangelia Barnaby,ale te teksty,które obecnie w niej są świadczą,że to nie jest oryginał.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
kansyheniek
Posty: 3041
Rejestracja: 22 wrz 2007, 18:55
Lokalizacja: Kleve,Niemcy

Post autor: kansyheniek »

angelo pisze:Osobiście uważam Jezusa jedynie za Syna Człowieczego,w którego wcielił się Syn Boży JA JESTEM.On był tego świadomy i nie mógł nauczać,że nie jest Synem Bożym.Na pewno istniała prawdziwa Ewangelia Barnaby,ale te teksty,które obecnie w niej są świadczą,że to nie jest oryginał.
A nawet gdyby był to co z tego?Wszyscy to tutaj odrzucą jako pismo bez natchnienia pisane...
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"

IzajaszSobotnik

Post autor: IzajaszSobotnik »

Ewangelię tę uznają muzułmanie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Re: Ewangelia Barnaby

Post autor: Dezerter »

Xboxx pisze: Natomiast według strony poświęconej tej ewangelii http://www.ipdirect.home.pl/kmp/publica ... arnaby.htm wynika że dokument ten był jednym z istotniejszych pism którymi posługiwał się np. Ireneusz. A oto fragment zamieszczonego tam opracowania:
.....Ewangelia Barnaby zaliczana była do kanonu ksiąg Nowego Testamentu przez Kościoły Aleksandrii do roku 325. Z pism Ireneusza (130-200), który popierał ideę Jedności Boga wiadomo, że krążyła ona w pierwszym i drugim wieku po narodzinach Jezusa. Ireneusz nie zgadzał się z Pawłem, którego oskarżał wprowadzenie elementów religii Rzymu i filozofii Platona do pierwotnej nauki Jezusa. Aby podeprzeć swoje poglądy, obszernie cytował Ewangelię Barnaby.....
Ewangelia ta wymieniana jest także w związku z kanonem w Kościele Koptyjskim i prawdopodobnie znana jest jako "Apokryf Barnaby" (nie mylić z listem Barnaby).....

Pozdrawiam
Że co? - jakieś żarty chyba? piszesz o tym:
Ewangelia Barnaby - apokryficzna ewangelia powstawała w środowisku muzułmańskim w XIV wieku, w rejonie wpływów Republiki Weneckiej (utwór pisany językiem starowłoskim, z silnymi naleciałościami dialektu weneckiego).

Ewangelia Barnaby opisuje życie Jezusa, jednak w zgodzie z kanonami islamu (zamiast Jezusa zostaje ukrzyżowany Judasz, zaś Jezus zapowiada nadejście Mahometa).
W jakim dziele Ireneusz potępia Pawła i cytuje czy choć wspomina Ewangelię Barnaby :shock: :xhehe:

Jedynym apokryfem Barnaby bo napisanym ok 130 roku i wspominanym przez ojców Kościoła jest List Barnaby i tylko on mógł być uznany za natchniony przez niektóre starożytne kościoły
List Barnaby (gr. Βαρναβα επιστολη , łac. Epistula Barnabae) - anonimowy tekst w języku greckim, dawniej przypisywany św. Barnabie. Do IV w. n.e. bywał zaliczany do ksiąg kanonicznych (Klemens Aleksandryjski, Orygenes, Kodeks Synaicki). Jego kanoniczność zakwestionowali dopiero Euzebiusz z Cezarei i Hieronim. Nie jest to list w sensie literackim, lecz rodzaj katechezy, jednak o dość osobistym charakterze. Powstał przed rokiem 200, gdyż wspomina go Klemens Aleksandryjski,
chociaż tu Wiki nieco koloryzuje bo Orygenes znał wprawdzie List, ale miał co do jego natchnioności sporo wątpliwości[/u]
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”