Księga Rodzaju

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Geneza, Genezis

Post autor: leszed »

Wątek zaczął od urwanej dyskusji, kwestii podwójnego opisu stworzenia. Ja bym zaczął od tego, że księga opisuje stworzenie, początek człowieka z całym otoczeniem związanym z jego życiem w zależności od Boga, który z początku jest nie poznany, ale objawia się i zaczyna wyjaśniać siebie. Kolejności w opisach są jak w pisaniu ksiąg, wstęp może być dodany później. Wstęp (1 opis stworzenia) wyjaśnia 2 opis z wzajemnością. Ktoś uszanował taki początek dzieła, i tak zostało do dzisiaj. Relacja Boga z człowiekiem- jak to było? Trudno powiedzieć do końca. To nie może mieć końca.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Wiesław
Posty: 243
Rejestracja: 15 kwie 2013, 18:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Wiesław »

Szkoda czasu na komentowanie tego wszystkiego co powyżej się znajduje. Jeden kombinuje, drugi się domyśla a trzeci snuje. Postawię kilka pytań, a poniżej zamieszczę odpowiedź. Do rzeczy zatem... 1. Jakie ważne zagadnienia omawia Księga Rodzaju?
2. Co znaczy nazwa Genesis? Pierwszą część jakiej całości stanowi ta księga biblijna?
3. (a) Kto jest Autorem Księgi Rodzaju, a kto ją spisał? (b) W jaki sposób Mojżesz mógł uzyskać informacje zamieszczone w tej księdze?
4. (a) Gdzie i kiedy Mojżesz zakończył spisywanie Księgi Rodzaju? (b) Jak mógł uzyskać wiadomości zawarte w jej końcowej części?
5. Jak sama Biblia poświadcza, że Księgę Rodzaju spisał Mojżesz?
6. Co przemawia za tym, że człowiek bardzo wcześnie posiadł umiejętność pisania?
7. Jak świeckie źródła potwierdzają słuszność biblijnego doniesienia o powszechnym potopie i o trzech gałęziach rodziny ludzkiej?
8. Co jeszcze potwierdza autentyczność Księgi Rodzaju?

Odpowiedzi:WYOBRAŹ sobie, że bierzesz do ręki książkę mającą zaledwie 50 krótkich rozdziałów i już na pierwszych kilku stronach znajdujesz jedyny dokładny opis najwcześniejszych dziejów ludzkości, a także informacje ukazujące pozycję człowieka względem jego Stwórcy, Boga, jak również względem ziemi wraz z niezliczonym mnóstwem żyjących na niej stworzeń. Ponadto dzięki tym kilku stronom zaczynasz lepiej rozumieć, dlaczego Bóg umieścił na ziemi człowieka. Czytając trochę dalej, dowiadujesz się, dlaczego człowiek umiera i z jakiego powodu sytuacja ludzkości jest teraz tak opłakana; poznajesz realną podstawę do żywienia wiary i nadziei, a także narzędzie, którym Bóg posłuży się do wyzwolenia — obiecane Potomstwo. Szczególną księgą zawierającą wszystkie te informacje jest Księga Rodzaju, pierwsza z 66 ksiąg Biblii.
2 Księga Rodzaju znana jest też jako 1 Mojżeszowa lub Genesis, co znaczy „pochodzenie, narodziny”. Tak brzmi jej tytuł w greckim przekładzie zwanym Septuagintą. W manuskryptach hebrajskich tytułem tej księgi jest jej pierwsze słowo: Bere’szít — „na początku” (po grecku: en archeí). Księga Rodzaju otwiera Pięcioksiąg, czyli Pentateuch (ten spolszczony wyraz grecki znaczy „pięć zwojów”). Początkowo najwidoczniej była to jedna księga, zwana Torą (Prawo) lub „Księgą Prawa Mojżeszowego”, później jednak dla wygody podzielono ją na pięć zwojów (Joz. 23:6; Ezd. 6:18).
3 Autorem Biblii jest Jehowa Bóg, ale do spisania Księgi Rodzaju natchnął On Mojżesza. Gdzie Mojżesz uzyskał informacje, które zawarł w tej księdze? Niektóre mógł otrzymać bezpośrednio od Boga poprzez objawienie, inne zaś mógł pod kierownictwem ducha świętego zaczerpnąć z przekazów ustnych. Niewykluczone, że Mojżesz posiadał też pisemne dokumenty, które jego przodkowie przechowywali jako drogocenne, wartościowe relacje o początkach rodu ludzkiego.
4 Mojżesz pod natchnieniem Bożym ukończył spisywanie Księgi Rodzaju prawdopodobnie na pustkowiu Synaj w roku 1513 p.n.e. (2 Tym. 3:16; Jana 5:39, 46, 47). Skąd uzyskał wiadomości podane w końcowych rozdziałach tej księgi? Opisane w nich szczegóły mogły być dobrze znane rodzinie Mojżesza, ponieważ jego pradziad Lewi był przyrodnim bratem Józefa. Przez jakiś czas Lewi mógł nawet żyć współcześnie z Amramem, ojcem Mojżesza. Ponadto nad prawidłowym zestawieniem tej części Pisma Świętego czuwał duch Jehowy (Wyjścia 6:16, 18, 20; Liczb 26:59).
5 Nie ma wątpliwości co do tego, kto spisał Księgę Rodzaju. Począwszy od czasów Jozuego, następcy Mojżesza, często pojawiają się wzmianki o „księdze Prawa Mojżeszowego” oraz podobne określenia dotyczące pierwszych pięciu ksiąg Biblii, do których należy Księga Rodzaju. A w 27 późniejszych księgach biblijnych około 200 razy wspomniano o Mojżeszu. Żydzi nigdy nie kwestionowali faktu, iż to on spisał Księgę Rodzaju. Chrześcijańskie Pisma Greckie często wskazują na Mojżesza jako pisarza „Prawa”, przy czym decydujące świadectwo pochodzi od samego Jezusa Chrystusa. Mojżesz pisał na bezpośredni rozkaz Jehowy i pod Jego natchnieniem (Wyjścia 17:14; 34:27; Joz. 8:31; Dan. 9:13; Łuk. 24:27, 44).
6 Niektórzy sceptycy pytają: Ale czy Mojżesz i jego poprzednicy w ogóle umieli pisać? Czy pisma nie wynaleziono dopiero później? Otóż pismo niewątpliwie pojawiło się w bardzo wczesnym okresie dziejów ludzkości, być może już przed potopem, który nastąpił za dni Noego w roku 2370 p.n.e. Czy jednak istnieją dowody, że człowiek umie pisać od bardzo dawna? Co prawda zdaniem archeologów niektóre odkopane przez nich tabliczki gliniane pochodzą sprzed roku 2370 p.n.e., ale są to tylko domniemania. Warto wszakże zauważyć, iż Biblia wyraźnie informuje, że już na długo przed potopem zaczęto budować miasta, wytwarzać instrumenty muzyczne i wykuwać metalowe narzędzia (Rodz. 4:17, 21, 22). Sam rozsądek podpowiada więc, iż człowiek mógł bez trudu posiąść umiejętność pisania.
7 Również pod wieloma innymi względami Księga Rodzaju okazała się zadziwiająco zgodna z dowiedzionymi faktami. Tylko ona podaje prawdziwą, autentyczną relację o potopie oraz o tym, kto wtedy ocalał, choć opisy takiego kataklizmu i przeżycia go przez ludzi (często na statku) można znaleźć w legendach wielu narodów. Księga ta podaje też, na jakich terenach początkowo mieszkali przedstawiciele poszczególnych gałęzi rodziny ludzkiej, wywodzących się od trzech synów Noego — Sema, Chama i Jafeta. Doktor Melvin G. Kyle z Xenia Theological Seminary w stanie Missouri (USA) twierdzi: „Nie ulega wątpliwości, że z centralnego punktu położonego gdzieś w Mezopotamii chamicka gałąź rodziny ludzkiej powędrowała na południowy zachód, gałąź jafetycka na północny zachód, a semicka — ‚na wschód’, do ‚ziemi Szinear’”.
8 O autentyczności Księgi Rodzaju jako części Boskiej kroniki świadczy także jej wewnętrzna harmonia oraz całkowita zgodność z resztą natchnionych Pism. Szczerość widoczna w tej księdze jest odbiciem osobowości jej pisarza, który bał się Jehowy, miłował prawdę i bez wahania mówił o grzechach zarówno całego Izraela, jak i wybitnych członków tego narodu. Ale szczególną cechą Księgi Rodzaju jako dzieła natchnionego przez Jehowę Boga jest niezwykła dokładność, z jaką się spełniły zawarte w niej proroctwa. Zostanie to wykazane w końcowej części niniejszego rozdziału (Rodz. 9:20-23; 37:18-35; Gal. 3:8, 16). Zachęcam do dokładnej lektury

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Wiesław pisze:Szkoda czasu na komentowanie tego wszystkiego co powyżej się znajduje. Jeden kombinuje, drugi się domyśla a trzeci snuje.
a czwarty?
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Wiesław
Posty: 243
Rejestracja: 15 kwie 2013, 18:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Wiesław »

leszed pisze:
Wiesław pisze:Szkoda czasu na komentowanie tego wszystkiego co powyżej się znajduje. Jeden kombinuje, drugi się domyśla a trzeci snuje.
a czwarty?

To wszystko co możesz dodać do mojego komentarza? Wydaje mi się, że zamiast cytować moje słowa, spróbuj racjonalnie odnieść się do tego co znajduje się poniżej tego co napisałem

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Post autor: Parmenides »

Wiesław pisze:
leszed pisze:
Wiesław pisze:Szkoda czasu na komentowanie tego wszystkiego co powyżej się znajduje. Jeden kombinuje, drugi się domyśla a trzeci snuje.
a czwarty?

To wszystko co możesz dodać do mojego komentarza? Wydaje mi się, że zamiast cytować moje słowa, spróbuj racjonalnie odnieść się do tego co znajduje się poniżej tego co napisałem
A moim zdaniem Leszed zamieścił bardzo racjonalny komentarz. Też bym niczego więcej nie dodał - zawiera już wszystko.

Wiesław
Posty: 243
Rejestracja: 15 kwie 2013, 18:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Wiesław »

Parmenides pisze:
Wiesław pisze:
leszed pisze:
Wiesław pisze:Szkoda czasu na komentowanie tego wszystkiego co powyżej się znajduje. Jeden kombinuje, drugi się domyśla a trzeci snuje.
a czwarty?

To wszystko co możesz dodać do mojego komentarza? Wydaje mi się, że zamiast cytować moje słowa, spróbuj racjonalnie odnieść się do tego co znajduje się poniżej tego co napisałem
A moim zdaniem Leszed zamieścił bardzo racjonalny komentarz. Też bym niczego więcej nie dodał - zawiera już wszystko.
Słusznie..Lepiej w tym miejscu zakończyć temat, jak bzdury pisać..

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

EMET:
Dla ew. zainteresowanych --

Ukazał się kolejny tom Edycji Biblia Hebraica Quinta
http://www.scholarly-bibles.com/product ... a-BHQ.html

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”