Księga Henocha

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Księga Henocha

Post autor: bartek212701 »

Księga Henocha albo 1 Księga Henocha − księga apokryficzna (pseudoepigraficzna) Starego Testamentu. Koptyjski Kościół Prawosławny jako jedyny włączył ją w swój kanon Pisma Świętego, jako natchnioną. Jest ona kompilacją tekstów powstałych między 170 r. przed Chr. i końcem I w. po Chr.[1].

Krótki urywek z 1 Księgi Henocha (1 Hen 1,9) cytowany jest w Nowym Testamencie (List Judy 1,14-15). Autorstwo cytowanych słów jest tam w sposób jednoznaczny przypisywane "Henochowi, siódmemu po Adamie" (1 Hen 60,8).

Opisuje ona podróże, wizje, sny i objawienia proroka Henocha w trakcie jego odwiedzin w niebie. Często występującym motywem jest grzech aniołów z córkami ludzkimi (Rdz 6,1)[1].
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99ga_Henocha

Mam kilka pytań,czy ktoś czytał tą księgę?Czy ktoś z was uznałby ją również za natchnioną,jeśli nie to dlaczego,czy dlatego,że są w niej sprzeczne informacje z innymi księgami Pisma Świętego?Mnie osobiście bardzo interesuje to zacytowanie księgi Henocha w liście Judy "9 Oto przychodzi On z dziesięcioma tysiącami świętych, aby dokonać sądu nad nimi i aby zniszczyć grzeszników, i aby złajać każdego, za to wszystko, co przeciwko Niemu uczynili grzesznicy i niegodziwcy."Z tego wynika,że Juda znał księgę Henocha?

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Post autor: Parmenides »

Czytać czytałem, nawet nie raz. Musze przyznać, że to trudna lektura. Po pierwsze dlatego, ze jest dosyć rozwlekła a po drugie chyba dwa tłumaczenia które znalazłem w sieci ( z tym , że to było ze dwa lata temu) są delikatnie mówiąc nienajlepsze, zwłaszcza raziło ubogie i "spłaszczone" słownictwo. To się czuje, jak równiez to, że były dokonane z angielskiego (wzglednie innego nowożytnego jęzeka). Jesli znasz angielski, nawet w stopniu średnim, to polecam lekturę w tym języku (angielski przekład też był w sieci). Czy można ja uznać za natchnione, nie czuję się kompetentny aby się w tej kwetii wypowiadać. Przede wszystkim porusza ona nie tyle sprzeczną, co inną tematykę, w tym "kosmiczną", przez co dziś wydaje sie bardzo atrakcyjna. Przeczytać na pewno warto, choć trzeba uzbroić sie w cierpliwość (bo długa) no i pewien krytyczny dystans. Juda chyba znał ją skoro cytował, nie ma powodów przypuszczać, aby było inaczej, w końcu tego rodzaju ksiąg nie było wówczas zbyt dużo, a osoby takie jak On, na pewno starały sie poznać ich jak najwięcej i najdokładniej; kwestia kanonu została przeciez ustalona później.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

dziękuje za wypowiedź[pomocną]
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Post autor: Hardi »

bartek212701, był kiedyś o tym temat, zacytuję tutaj swoje własne słowa na temat tej księgi:

Przeczytałem całą księgę Henocha i to bajki na dobranoc dla starszych dzieci. Półtora kilometrowi ludzio-anioły jedzące normalnych ludzi itd. A ich mamusie za karę, że współżyły z aniołami zostały zamienione w syreny :crazy: Aniołowie nauczyli ludzi jak wyrabiać miecze itd. nauczyli przetapiać metal itd., oraz pisać :crazy: No i to aniołowie zbudowali Arkę Noego, a potop był miedzy innymi dlatego, aby zniszczyć tych ludzio-aniołów i był też karą za to, że ludzie nauczyli się przetapiać metal i nauczyli się pisać piórem i atramentem na papierze :crazy: Autor tej bajki chyba nie wiedział kiedy zaczęto pisać piórem i atramentem na papierze :crazy: A tak po za tym to średniej jakości baśń :mrgreen:
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

hehe dzięki Hardi
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Hardi pisze:Przeczytałem całą księgę Henocha i to bajki na dobranoc dla starszych dzieci.
Po tej "lekturze" doszedłem do podobnych wniosków.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Ja teraz trochę pobieżnie przeleciałam kilka wierszy. Szkoda czasu, to jest naprawdę bajka.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Przeczytałem całą księgę Henocha i to bajki na dobranoc dla starszych dzieci.
Jak cała Biblia.
Półtora kilometrowi ludzio-anioły jedzące normalnych ludzi itd.
W Biblii jest dość dużo wcale nie mniej śmieszniejszych rzeczy.
A ich mamusie za karę, że współżyły z aniołami zostały zamienione w syreny
A słyszałeś o czymś takim jak feniks? Równie fantastyczny i co najśmieszniejszy skopiowany przez Żydów z innych wierzeń. Poza tym żona Lota została zamieniona w słup, co jest równie zabawne. A Apokalipsę Jana jak czytasz?
Aniołowie nauczyli ludzi jak wyrabiać miecze itd. nauczyli przetapiać metal itd., oraz pisać :crazy: No i to aniołowie zbudowali Arkę Noego, a potop był miedzy innymi dlatego, aby zniszczyć tych ludzio-aniołów i był też karą za to, że ludzie nauczyli się przetapiać metal i nauczyli się pisać piórem i atramentem na papierze
Biblia nie przeczy temu, że przy budowie arki mogli pomagać aniołowie. Tak samo jak wytwarzanie różnych rzeczy. A to, że to było powodem potopu jest jak najbardziej biblijne, bo tak wierzyli ówcześni Żydzi, a więc i pierwsi chrześcijanie i najlepszym tego przykładem jest list Piotra, gdzie mówi o Jezusie który poszedł głosić nowinę duchom zamkniętym w więzieniu za dni Noego.
Autor tej bajki chyba nie wiedział kiedy zaczęto pisać piórem i atramentem na papierze
Wtedy cała biblia jest bajką, a apokalipsa Jana zwłaszcza. Oceniasz innych chrześcijan przez swoje własne widzimisie, nie jest to obiektywne spojrzenie, bo w ten sposób obraża się innych chrześcijan. Jakbyś się czuł ty, gdyby inny chrześcijanin powiedział, że twoje pisma to bajka, tylko dlatego, że on twoich pism nie uznaje. Znajdziesz jakiś dowód przeciw niemu? Żadnego. Tak samo Ty nie masz dowodu przeciw Księdzę Henocha, jak i nie masz nic na obronę ksiąg które sam uznajesz.
A tak po za tym to średniej jakości baśń
Zgadzam się, jak cała biblia wtedy.
Ja teraz trochę pobieżnie przeleciałam kilka wierszy. Szkoda czasu, to jest naprawdę bajka.
Jeśli czyjąś wiarę(Koptów Etiopskich) oceniacie jako bajkę, sama twoja wiara niczym się nie różni od wiary w bajki.
Mam kilka pytań,czy ktoś czytał tą księgę?Czy ktoś z was uznałby ją również za natchnioną,jeśli nie to dlaczego,czy dlatego,że są w niej sprzeczne informacje z innymi księgami Pisma Świętego?Mnie osobiście bardzo interesuje to zacytowanie księgi Henocha w liście Judy "9 Oto przychodzi On z dziesięcioma tysiącami świętych, aby dokonać sądu nad nimi i aby zniszczyć grzeszników, i aby złajać każdego, za to wszystko, co przeciwko Niemu uczynili grzesznicy i niegodziwcy."Z tego wynika,że Juda znał księgę Henocha?
Bartek, ja czytałem całą księgę Henocha. Nie ma w niej żadnych sprzeczności w księgami które uznajesz za natchnione. Pierwsi chrześcijanie uznawali ją za natchnioną, czego najlepszym przykładem jest twórca Listu Barnaby, czy nawet sam ojciec kościoła jak Tertulian.
Sam zobacz zasięg występowania księgi Henocha w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
Obrazek
- oczywiście jest to zarys ogólny. Może być co najwyżej troszkę mniejszy, lub dużo większy.

Poza tym poza tym co zacytowałeś to zaledwie niewielka część tego ile księgi Henocha jest w NT. Proszę:
Fragment Księgi Henocha 10, 4-6 jest też zacytowany w Mt 22,13, natomiast fragment 88 -90 tej samej Księgi Henocha posłużył jako literackie zaplecze dla przypowieści o dobrym pasterzu w Ewangelii Jana 9 -10 (za Apokryfy Starego Testamentu, Vocatio, str. 143). Reminescencje z Księgi Henocha znajdujemy również w Łk, Dz, J i w listach Pawła. Motywy tej apokryficznej księgi wykorzystano w Ap 20, 1-10; 1 P 3, 19; 2 P 2, 4 i Judy 6 (Stanisław Mędala, Wprowadzenie do literatury międzytestamentalnej, Kraków 1994, str. 135
LINK
- Księgi Henocha znajduje się więcej w Nowym Testamencie niż z ksiąg Starego Testamentu uznawanych za kanoniczne przez protestantów czy katolików; co jest bardzo zastanawiające.

Poza tym pamiętaj Bartku, jak i wszyscy powinni pamiętać. Księga Henocha jest pismem apokaliptycznym, czyli takim samym dziełem jak Apokalipsa Jana; o czym wielu zapomina, a specjaliści dawno to widzą, że to pismo apokaliptyczne. Czy apokalipsę Jana czytasz w taki sposób jak ewangelie czy pisma historyczne ST? Czytanie apokalipsy Jana w taki sposób jak ewangelie czy pisma historyczne Starego Testamentu, daje wrażenie science-fiction(lub popularnie tutaj nazywanej: bajki). Tym samym jest księga Henocha, nie można jej czytać tak jak ewangelia czy pisma historyczne ST, gdyż obie te księgi są pismami apokaliptycznymi. Księga Henocha jest taką "Apokalipsą Jana" Starego Testamentu. Jeśli potrafisz przeczytać Apokalipsę Jana, odnaleźć jej prawdziwe znaczenie a nie branie wszystko dosłownie wprost; to tak samo powinieneś spojrzeć na Księgę Henocha; która jest właściwie Apokalipsą Henocha; tylko wielu ludzi o tym zapomina dlatego, że popularnie się przyjęło nazwę Księga a nie Apokalipsa; mimo, że jest to pismo apokaliptyczne.

Tutaj napisałem też dawno temu artykuł na temat Księgi Henocha, konfrontując ją z pismami kanonicznymi.
LINK
Ostatnio zmieniony 06 paź 2011, 19:39 przez BLyy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

BLyy, wielkie dzięki przeczytam jeszcze to co pisałeś w tamtym linku powyżej :-)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

bartek212701 pisze:BLyy, wielkie dzięki przeczytam jeszcze to co pisałeś w tamtym linku powyżej :-)
Konfrontuje to bardziej z pismami Starego Testamentu jakie mają katolicy; ale jest tam wymienionych kilka pism także w kanonie protestantów, w które uderzam. Pozdrawiam

Molden
Posty: 214
Rejestracja: 20 kwie 2011, 0:45

Post autor: Molden »

Księga Henocha jest fascynująca, ale pozostaje głęboko ukrytą tajemnicą. Można ją czytać dosłownie, jednak trzeba pamiętać że z perspektywy ogromnych połaci czasu, powinno się mieć świadomość, że to co było przez autora opisywane, być może jest tylko dalekim skojarzeniem z tym, co widział naprawdę. Dziwne postacie, niezwykłe zjawiska, nieziemskie wręcz, kosmiczne wizje... Jak ktoś miał do czynienia z jakąś metafizyczną poezją (Rimbaud, Rilke) to będzie mu dużo prościej do tej księgi się zabrać. Dla mnie pozostaje ona księgą natchnioną właśnie ze względu na tę niezwykłość.
"światła jeszcze mi nie gaście...".

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

Księgę Henocha uważacie za bajkę (może słusznie), ale czy apostołowie też w ten sposób do niej podchodzili ??? Przecież powoływali się na nią ???
Jud 1
Również o nich prorokował siódmy po Adamie /patriarcha/ Henoch, mówiąc: Oto przyszedł Pan z miriadami swoich świętych, (15) aby dokonać sądu nad wszystkimi i ukarać wszystkich bezbożników za wszystkie bezbożne uczynki, przez które okazywała się ich bezbożność, i za wszystkie twarde słowa, które wypowiadali przeciwko Niemu grzesznicy bezbożni. (16) Ci zawsze narzekają i są niezadowoleni ze swego losu, /choć/ postępują według swoich żądz. Usta ich głoszą słowa wyniosłe i dla korzyści mają wzgląd na osoby. (17) Wy zaś, umiłowani, przypomnijcie sobie te słowa, które były zapowiedziane przez Apostołów Pana naszego Jezusa Chrystusa, (18) gdy mówili do was, że w ostatnich czasach pojawią się szydercy, którzy będą postępowali według własnych pożądliwości.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Giganci..

Post autor: janwisniewski68 »

nike pisze:Ja teraz trochę pobieżnie przeleciałam kilka wierszy. Szkoda czasu, to jest naprawdę bajka.
http://www.youtube.com/watch?v=I4IevTzd ... e=relatedh
Obrazek
Obrazek

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Giganci..

Post autor: nike »

janwisniewski68 pisze:
nike pisze:Ja teraz trochę pobieżnie przeleciałam kilka wierszy. Szkoda czasu, to jest naprawdę bajka.
http://www.youtube.com/watch?v=I4IevTzd ... e=relatedh
I co mi chcesz przez ten film powiedzieć?

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Re: Giganci..

Post autor: janwisniewski68 »

nike pisze:
janwisniewski68 pisze:
nike pisze:Ja teraz trochę pobieżnie przeleciałam kilka wierszy. Szkoda czasu, to jest naprawdę bajka.
http://www.youtube.com/watch?v=I4IevTzd ... e=relatedh
I co mi chcesz przez ten film powiedzieć?
Nic u Henocha nie jest bajką święci nie kłamią !!!
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”