List do Hebrajczyków

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Powtarzam jeszcze raz. Nic nie pisałem o treści zakonu. Wspomniałem jedynie o rodzaju kapłaństwa. Rozróżnij proszę te dwie rzeczy. I skończmy już tą beznadziejną dyskusję.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

Post autor: Miriam »

Obrazek

Wit napisał: -

Nic nie pisałem o treści zakonu. Wspomniałem jedynie o rodzaju kapłaństwa. Rozróżnij proszę te dwie rzeczy.
Jeśli zmienia się kapłaństwo, musi też nastąpić zmiana zakonu. :idea: Obrazek
Czytamy o tym w Liście do Hebrajczyków 7:12: -

"Skoro bowiem zmienia się kapłaństwo, musi też nastąpić zmiana zakonu".

I o tej zmianie zakonu możemy już przeczytać w Księdze Jeremiasza 31:31-34. Bóg Ojciec mówi tam: -

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim Nowe Przymierze.
Nie takie Przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich
wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to Przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem
- mówi Pan -
Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon
w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".


Gdy Pan Bóg wyprowadzał naród izraelski z niewoli egipskiej zawarł z Izraelem przymierze na górze Synaj.
I to przymierze Izraelici zerwali.


Na czym polegało przymierze, które Izraelici zerwali czytamy w 5 Księdze Mojżeszowej 4:13: -

"I oznajmił wam swe przymierze, które nakazał wam zachowywać:
dziesięć słów, które wypisał na dwóch kamiennych tablicach".

(Przekład Biblii Brytyjskiej).

Bóg Ojciec zapowiedział, że zawrze Nowe Przymierze. Polega ono na tym, że Bóg składa swój zakon
w naszym wnętrzu i wypisuje go na sercu. On jest naszym Bogiem, a my Jego ludem.


Są to te same przykazania, ta sama treść, jednak z pewną zasadniczą różnicą,
bowiem to Nowe Przymierze wypisane zostaje Duchem Bożym bezpośrednio w sercu.


"Nie na kamiennych tablicach, lecz na żywych tablicach serc".
2 List do Koryntian 3:3.

W Księdze Ezechiela 36:26-27 czytamy: -

"I dam wam serce nowe, i ducha nowego dam do waszego wnętrza, i usunę z waszego ciała
serce kamienne, a dam wam serce mięsiste. Mojego Ducha dam do waszego wnętrza i uczynię,
że będziecie postępować według Moich przykazań, Moich praw będziecie przestrzegać i wykonywać je".


To Nowe Przymierze zawarł Pan Bóg z nami we Krwi Jezusa Chrystusa.

I lud Boży rzeczywiście przestrzega wszystkich przykazań Bożych,
a sobota jest znakiem między Bogiem a Jego ludem.
Obrazek

Prawo Nowego Przymierza nie jest już wyryte na kamieniu, lecz umieszczone w sercach dzieci Bożych.

Są to te same przykazania, ta sama treść, jednak z pewną zasadniczą różnicą,
bowiem to Nowe Przymierze wypisane zostaje Duchem Bożym bezpośrednio w sercu.


Podstawą Nowego Przymierza jest dar przebaczenia grzechów. Bóg Ojciec powiedział:

"odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał".
(Jeremiasza 31:34).

Bóg przebacza, usuwa grzechy wszystkim, z którymi zawarł Nowe Przymierze we Krwi Jezusa Chrystusa. :idea:

Pozdrawiam
Obrazek
Miriam.
______________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2007, 20:57 przez Miriam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Miriam

Po co w kółko piszesz to samo? Przecież wyraźnie zaznaczyłem, że Twoje posty mijają się z tematem. Oczywiście do Ciebie to niedociera, bo nie potrafisz przyznać się do błędu, gdy wykazano Tobie, iż piszesz nie na temat. Ty z uporem maniaka próbujesz wyjść z tego z twarzą, i dlatego też uprawiasz swoją krzykliwą propagandę. Widać jakiego ducha jesteś. Ostrzegam, że każdy Twój następny post, który minie się z celem, zostanie usunięty. Nie pomogą żadne tłumaczenia. Dziewczyno, weź się w garść, i głęboko zastanów się nad swoim postępowaniem.

Pozdrawiam.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
explorer
Posty: 54
Rejestracja: 22 maja 2006, 9:38

Re: List do Hebrajczyków

Post autor: explorer »

Paulina_____ pisze:To ze autorem nie jest Paweł wiadomo do dawana (...)
Cóż... dla chrześcijanina poważnie traktującego Słowo Boże
oczywistym jest pawłowe autorstwo Listu do Hebrajczyków.

Argumenty na rzecz pawłowego autorstwa podzieliłbym na trzy grupy:

A. Myśli apostoła Pawła wyrażane tak jak w innych jego listach:
- przeciwstawienie niebiańskiego Jeruzalemu - ziemskiemu
(Galacjan 4:21-31 a Hebrajczyków 12:18-29; 13:14)
- przykład pokolenia Mojżesza,
które chociaż Bóg wyprowadził z Egiptu, ale nie wprowadził do Kanaanu
(1 Koryntian 10:1-6 a Hebrajczyków 3 rozdział)
- używanie specyficznego dla Pawła określenia "cień przyszłych dóbr"
(Kolosan 2:17 a Hebrajczyków 10:1; 8:5)
- podkreślanie dążenia do doskonałości w Chrystusie
(Hebrajczyków 5:12-14; 7:11; 19:28; 10:14; 12:2
a Filipian 3:11-16; 1 Koryntian 3:1-3 9:24-27; Kolosan 1:27-29)
- charakterystyczne dla Pawła zakończenie Listu

B. Autor przebywał w Italii i był z nim związany Tymoteusz
(sekretarz apostoła Pawła - Hebrajczyków 13:23, 24)
- wskazuje to na autorstwo pawłowe

C. Pod koniec drugiego wieku Klemens Aleksandryjski
w swym siedmiotomowym komentarzu do ksiąg Nowego Testamentu
zapewniał, że Paweł napisał list do Hebrajczyków po hebrajsku,
a następnie Łukasz przetłumaczył go na grecki.

D. Pod koniec czwartego wieku Atanazy stworzył listę ksiąg NT
identyczną z obecną, przypisując list do Hebrajczyków Pawłowi.

---

Jako ciekawostkę potraktować można treść zaczerpniętą ze strony.
Tę myśl rozwinął też Apostoł w Liście do Hebrajczyków:
"W wierze pomarli oni wszyscy, nie osiągnąwszy tego, co im przyrzeczono,
lecz patrzyli na to z daleka i pozdrawiali, uznawszy siebie za gości i pielgrzymów"
(por. Ef 2, 19) na tej ziemi.
Co jest zgodne z orzeczeniem Papieskiej Komisji Biblijnej z 1914 roku,
która orzekła m. in.: "Święty Paweł jest autorem listu do Hebrajczyków".


--
explorer

Paulina_____
Posty: 122
Rejestracja: 26 lip 2006, 2:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paulina_____ »

To sprawdz co mowi na ten temat Vaticanus II

Awatar użytkownika
marcin.
Posty: 390
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:04
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: marcin. »

nie ma vaticanus II :) co mówi Vaticanum secundum o liście do Hebrajczyków?
Christe Eleison
Kyrie Eleison

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 2946
Rejestracja: 28 maja 2006, 13:01

Re: List do Hebrajczyków

Post autor: Petroniusz »

explorer pisze:
C. Pod koniec drugiego wieku Klemens Aleksandryjski
w swym siedmiotomowym komentarzu do ksiąg Nowego Testamentu
zapewniał, że Paweł napisał list do Hebrajczyków po hebrajsku,
a następnie Łukasz przetłumaczył go na grecki.

D. Pod koniec czwartego wieku Atanazy stworzył listę ksiąg NT
identyczną z obecną, przypisując list do Hebrajczyków Pawłowi.
W uzupelnieniu do argumentacji explorera:


Autorstwo ap.Pawla od poczatku uznawaly wschodnie koscioly, oraz niemal wszyscy Ojcowie piszacy po grecku:

Pawel pisal list do Hebrajczykow
(Orygenes, Hom.Wyj.)

"Pawel wyraznie wskazal na to samo, mowiac tak: [Hebr.12:4]"
(Fizjolog)


Apostola Pawla, jako autora Listu do Hebrajczykow, cytuje historyk koscielny Sokrates, czy tez Teodoret z Cyru.

Potwierdza takie stanowisko Augustyn:

"Napisane jest w liscie, tak zwanym do Zydow, o ktorym wielu twierdzi, ze jest przez Apostola Pawla napisany, inni jednakze przecza temu"
(Augustyn, Panstwo Boze)
Petroniusz Arbiter

Awatar użytkownika
Maja.
Posty: 2042
Rejestracja: 23 sie 2006, 0:23

Post autor: Maja. »

Bardzo wielu osobom przypisywano autorstwo Listu do Hebrajczyków:
wymieniano wiec Pawła, Łukasza, Barnabę, Apollosa, Sylasa, Piotra i wielu innych.

Luter, List do Hebrajczyków przypisywał raczej Apollosowi, natomiast inni teologowie Reformacji
w ogóle odrzucali w tym przypadku autorstwo Pawła.

Początkowo te wątpliwości nie były jeszcze zbyt silne. Dopiero od wystąpienia Johanna Davida Michaelisa (1738 r.) coraz mocniej utwierdzało się przekonanie, że Paweł w żadnym wypadku nie mógł był napisać tego dzieła.
Pogląd ten potwierdzają powszechnie liczni bibliści naszych czasów.

I dlatego powtórzmy tu stwierdzenie wielkiego teologa starożytności chrześcijańskiej, Orygenesa:
"O tym, kto był twórcą tego Listu, wie tylko jeden Bóg!" :-D

Obrazek

Awatar użytkownika
explorer
Posty: 54
Rejestracja: 22 maja 2006, 9:38

Re: List do Hebrajczyków

Post autor: explorer »

Maja. pisze:I dlatego powtórzmy tu stwierdzenie wielkiego teologa starożytności chrześcijańskiej, Orygenesa:
"O tym, kto był twórcą tego Listu, wie tylko jeden Bóg!"
Że też przytoczę to, co cytował Petroniusz:
"Pawel pisal list do Hebrajczykow (Orygenes, Hom.Wyj.)"

--
explorer

Miłujący prawdę
Posty: 1123
Rejestracja: 28 cze 2006, 5:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Miłujący prawdę »

Wysokie stanowisko Chrystusa (1:1 do 3:6).
Słowa wstępne kierują uwagi na Chrystusa: „Bóg, który dawno temu przy wielu okazjach i wieloma sposobami przemawiał do naszych praojców za pośrednictwem proroków, przy końcu tych dni przemówił do nas za pośrednictwem Syna”.

Syn ten został ustanowiony Dziedzicem wszystkiego i jest odbiciem chwały swego Ojca. Dokonawszy oczyszczenia za nasze grzechy, „zasiadł po prawicy Majestatu w miejscach wyniosłych” (1:1-3).
Paweł przytacza różne wersety na dowód, że Jezus stoi wyżej od aniołów.

Paweł pisze, iż „jest konieczne, byśmy zwracali niezwykłą uwagę”. Dlaczego? Skoro nieposłuszni „słowu wypowiedzianemu poprzez aniołów” otrzymali surową zapłatę - tłumaczy - „to jakże my ujdziemy, jeśli zaniedbamy tak wielkie wybawienie, o którym przecież zaczęto mówić poprzez naszego Pana”?

Bóg uczynił „syna człowieczego” niewiele niższym od aniołów, lecz teraz widzimy tego Jezusa „ukoronowanego chwałą i szacunkiem za wycierpienie śmierci, aby z racji niezasłużonej życzliwości Bożej zakosztował śmierci za każdego człowieka” (2:1-3,6,9).
W celu doprowadzenia wielu synów do chwały Bóg najpierw uczynił tego Naczelnego Pełnomocnika w sprawie ich wybawienia „doskonałym przez cierpienia”.
To właśnie on unicestwia Diabła i oswobadza „wszystkich, którzy wskutek strachu przed śmiercią przez całe życie podlegali niewoli”.
Jezus staje się więc „miłosiernym i wiernym arcykapłanem”.
A ponieważ sam cierpiał w próbie, „potrafi przyjść z pomocą tym, którzy są wystawiani na próbę” (2:10,15,17,18).
W rezultacie jest poczytywany za godnego większej chwały niż Mojżesz.
Ten argument dla Hebrajczyków ma istotne znaczenie.
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Ciekawostka w kontekście najnowszych odkryć rękopisów ksiąg nowotestamentowych.
Oprócz fragmentów Ewangelii Marka i Ewangelii Łukasza, znaleziono także pięć manuskryptów z II wieku. Cztery z nich zawierają fragmenty listów Apostoła Pawła i być może są najstarszymi znanymi nam kopiami pism Pawła. Ostatni, siódmy rękopis jest kazaniem opierającym się na 11. rozdziale Listu do Hebrajczyków. To ciekawe znalezisko, ponieważ – jak zauważa prof. Wallace – wskazuje ono, iż List do Hebrajczyków już w drugim wieku był uważany za autorytatywny na tyle, by pisano na jego podstawie kazania.
źródło
Jeżeli odkrycia zostaną potwierdzone będzie to dobra wiadomość tym samym zamykająca usta sceptykom będącym zwolennikami późnego włączenia Listu do Hebrajczyków do kanonu biblijnego.
TU całość artykułu zamieszczonego na łamach Tygodnika Powszechnego.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
bhakta Jezusa
Posty: 265
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:30
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bhakta Jezusa »

List do Hebrajczyków?! Najbardziej go lubię ze wszystkich ksiąg NT, oprócz Ewangelii, Dziejów i Apokalipsy. Jest zwięzły, jasny, treściwy. I wnosi wiele nowego do rodzącej się teologii pierwszych chrześcijan. Intuicyjnie czuję że był znany i akceptowany już w 1 poł. I wieku, i że słusznie jego autorstwo przypisywano apostołowi Pawłowi.
A jednak... a jednak jest w nim coś, co mnie strasznie gorszy i odstręcza od chrześcijaństwa.
Otóż rozdziały 6 i 10 donoszą o czymś, co sprzeczne jest z prawdziwym wizerunkiem Boga. Nie mogę pojąć, jako to Bóg który dotąd przebacza wszystkie grzechy, oto nagle nie przebacza niektórych grzechów wymienionych w tych rozdziałach. Autor Listu pisze tu, że nie przebacza takich grzechów jak porzucenie i odpadnięcie od nawrócenia. To jest nie do pojęcia że miłosierny Bóg nie może nie tylko przebaczyć odpadnięcia od wiary ale w ogóle czegokolwiek? Czy to jest aby prawdziwy obraz Boga? Bardzo w to watpię... !
Podobnie kontrowersyjne są wypowiedzi Jezusa, że Bóg nie przebaczy również bluźnierstw przeciwko Duchowi Świętemu. Nawet nieświadomych bluźnierstw?!
Zaczynam powoli dochodzić do wniosku, że Nowy Testament nie zupełnie dokładnie przekazuje obraz Boga, jako kogoś kto jest przecież miłosierny i sprawiedliwy. A nie przebaczanie czegokolwiek, co ma wspólnego z miłosierdziem i sprawiedliwością?!
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

bhakta Jezusa pisze:List do Hebrajczyków?! Najbardziej go lubię ze wszystkich ksiąg NT, oprócz Ewangelii, Dziejów i Apokalipsy. Jest zwięzły, jasny, treściwy. I wnosi wiele nowego do rodzącej się teologii pierwszych chrześcijan. Intuicyjnie czuję że był znany i akceptowany już w 1 poł. I wieku, i że słusznie jego autorstwo przypisywano apostołowi Pawłowi.
A ja kiedyś wcale nie znałam Biblii, zawsze myślałam, że Bóg od kapłana się wiele nie różni, że jest takim samym męskim szowinistą dopóki nie przeczytała:

13Któż między wami jest mądry i wyćwiczony?. Niech przez dobre postępowanie pokaże uczynki swoje w skromnej mądrości.
14 Lecz jeśli gorzką zazdrość macie i spory są w sercach waszych, nie chciejcie się wynosić i być kłamcami przeciwko prawdzie.
15 Nie jest to bowiem mądrość z góry zstępująca, ale ziemska, cielesna, diabelska.
16 Gdzie bowiem zazdrość i spór, tam niestałość i wszelka zła sprawa.
17 Lecz mądrość, która jest z góry, najpierw z pewnością jest czysta, potem spokojna, skromna, ustępliwa, z dobrymi się zgadzająca, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, nie stronnicza, bez obłudy.
18 A owoc sprawiedliwości bywa siany w pokoju dla czyniących pokój.

i teraz wiem, że Bóg ma na względzie kobiety bardziej niż się wydaje wszystkim kapłanom.

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

bhakta Jezusa pisze:Podobnie kontrowersyjne są wypowiedzi Jezusa, że Bóg nie przebaczy również bluźnierstw przeciwko Duchowi Świętemu. Nawet nieświadomych bluźnierstw?!
Zaczynam powoli dochodzić do wniosku, że Nowy Testament nie zupełnie dokładnie przekazuje obraz Boga, jako kogoś kto jest przecież miłosierny i sprawiedliwy. A nie przebaczanie czegokolwiek, co ma wspólnego z miłosierdziem i sprawiedliwością?!
Z mojego punktu, bardzo ciekawy temat poruszyłeś. W jaki sposób z biblii wywieść właściwy obraz Boga? Na temat grzechu przeciwko D.Św. zostało już napisane wiele, ja napiszę, to co rozumiem. Grzech przeciwko D.Św. to taki stan rzeczy, kiedy człowiek nieprawdę autoryzuje wolą Boga. Prościej to jest tak, kiedy ludzie promują kłamstwo, mówiąc, że Bóg tak chce. W moim zrozumieniu jest to stan nagminny i rzeczywiście często nieświadomy. Ludzie kierują się swoimi interesami, swojego kościoła, swojej denominacji, czy religii, którą wyznają. Nie są zainteresowani prawdą i poznaniem Boga, tylko potrzebują w biblii znaleźć potwierdzenie swoich racji, czy też swojego interesu. To jest grzech przeciwko D. Św., kiedy ludzie potrzebują biblii i Boga do promowania własnych celów.
Qeza30 pisze:teraz wiem, że Bóg ma na względzie kobiety bardziej niż się wydaje wszystkim kapłanom.
Dobrze napisałaś. Patriarchat to patologia i dziedzictwo grzechu. Im prędzej kobiety przestaną się oglądać na mężczyzn i zaczną głośno mówić o swoich wartościach, tym prędzej przyjdzie uzdrowienie i oczyszczenie.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

RM pisze:Dobrze napisałaś. Patriarchat to patologia i dziedzictwo grzechu. Im prędzej kobiety przestaną się oglądać na mężczyzn i zaczną głośno mówić o swoich wartościach, tym prędzej przyjdzie uzdrowienie i oczyszczenie.
Rok 2012 zwiastuje powrót bogini Wenus, według kalendarza Majów:
http://www.vismaya-maitreya.pl/rok_2012 ... i_cz2.html

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”