List do Hebrajczyków

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

CZEK0LADA

Post autor: CZEK0LADA »

wit pisze: Jeszcze warto podkreślić to co wspomniał powyżej Jacek, mianowicie list ten zawiera naukę o Nowym Przymierzu, więc studiowanie listów apostolskich należałoby zacząć właśnie od tej księgi.
To bardzo słuszna uwaga. Ilekroć czytam List do Hebrajczyków jestem nieustannie zbudowana i zachęcona aby trwać w wierze!

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

CZEK0LADA pisze: To bardzo słuszna uwaga. Ilekroć czytam List do Hebrajczyków jestem nieustannie zbudowana i zachęcona aby trwać w wierze!
Ja też tak mam. Dodam tylko, że w tej księdze jest chyba najlepszy fragment dla osób 'nowonarodzonych', jak i tych, które zamierzają się 'narodzić na nowo', oraz dla tych, którym się wydaje, iż są 'narodzone na nowo', mianowicie Hebrajczyków 5:11-14:

"O tym mamy wiele do powiedzenia, lecz trudno wam to wyłożyć, skoro staliście się ociężałymi w słuchaniu. Biorąc pod uwagę czas, powinniście być nauczycielami, tymczasem znowu potrzebujecie kogoś, kto by was nauczał pierwszych zasad nauki Bożej; staliście się takimi, iż wam potrzeba mleka, a nie pokarmu stałego. Każdy bowiem, który się karmi mlekiem, nie pojmuje jeszcze nauki o sprawiedliwości, bo jest niemowlęciem; pokarm zaś stały jest dla dorosłych, którzy przez długie używanie mają władze poznawcze wyćwiczone do rozróżniania dobrego i złego."

:-P
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Miłujący prawdę
Posty: 1123
Rejestracja: 28 cze 2006, 5:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Miłujący prawdę »

"Mamy o nim wiele do powiedzenia, lecz trudno to wyjaśnić, gdyż staliście się otępiali w słuchaniu. 12 Bo chociaż ze względu na czas doprawdy powinniście być nauczycielami, wy znowu potrzebujecie kogoś, kto by was od początku uczył elementarnych rzeczy ze świętych oświadczeń Bożych, i staliście się jak potrzebujący mleka, a nie stałego pokarmu. 13 Każdy bowiem, kto spożywa mleko, jest nie zaznajomiony ze słowem prawości, bo jest niemowlęciem. 14 Ale pokarm stały należy się ludziom dojrzałym, tym, którzy dzięki używaniu mają władze poznawcze wyćwiczone, aby odróżniać właściwe od niewłaściwego"(Hebr. 5:11-14).

Pomyśl. Oznacza to, że przede wszystkim musimy dokładać starań, by dokładnie poznać Boże mierniki postępowania zawarte w Jego Słowie, Biblii.
Nie oczekujemy, iż znajdziemy w niej listę nakazów i zakazów, określających, co nam wolno, a czego nie wolno. Biblia nie jest taką książką.
Paweł wyjaśnił przecież: “Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauczania, do upominania, do prostowania, do karcenia w prawości, aby człowiek Boży był w pełni umiejętny, całkowicie wyposażony do wszelkiego dobrego dzieła" (2 Tymoteusza 3:16, 17).
Aby odnieść pożytek z tego nauczania, upominania i karcenia, musimy korzystać ze swego umysłu i zdolności rozumowania.
Wymaga to wysiłku, ale skoro dzięki temu człowiek staje się “w pełni umiejętny, całkowicie wyposażony do wszelkiego dobrego dzieła", to warto się na niego zdobyć (Przysłów 2:3-6).
Czytasz wczesniej:
"Za dni swego ciała [Chrystus] z głośnymi okrzykami i ze łzami zanosił błagania oraz gorące prośby do Tego, który mógł go wybawić od śmierci, i ze względu na swą zbożną bojaźń został łaskawie wysłuchany. Chociaż byt Synem, nauczył się posłuszeństwa z tego, co wycierpiał, a gdy już został wydoskonalony, stał się odpowiedzialny za wiecznotrwałe wybawienie wszystkich, którzy są mu posłuszni, ponieważ został wyraźnie nazwany przez Boga arcykapłanem na sposób Melchizedeka"(Habr. 5:7-10).

Jeśli chcemy, by nasze decyzje zawsze były mądre, my również musimy być wyćwiczeni, ale pod względem duchowym. Przez cały czas powinniśmy w pełni kontrolować nasze zmysły i członki ciała.
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Miłujący_prawdę pisze: Pomyśl. Oznacza to, że przede wszystkim musimy dokładać starań, by dokładnie poznać Boże mierniki postępowania zawarte w Jego Słowie, Biblii.
Nie, no okej! Ja jednak miałem na myśli naukę o sprawiedliwości, która leży u podstaw Nowego Przymierza. Przecież treść Listu do Hebrajczyków dotyczy właśnie tego zagadnienia. Wystarczy przeczytać Hebrajczyków 7:11-14:

"Gdyby zaś doskonałość była osiągalna przez kapłaństwo lewickie, a wszak w oparciu o nie otrzymał lud zakon, to jaka jeszcze była potrzeba ustanawiać innego kapłana według porządku Melchisedeka, zamiast pozostać przy porządku Aarona? Skoro bowiem zmienia się kapłaństwo, musi też nastąpić zmiana zakonu. Bo ten, do którego odnosi się ta mowa, należał do innego plemienia, z którego nikt nie służył ołtarzowi. Wiadomo bowiem, że Pan nasz pochodził z plemienia Judy, o którym Mojżesz nic nie powiedział, co się tyczy kapłanów."

Dodam tylko, iż powyższy fragment warto szczegółowo rozważyć, bo zawiera ważną informację odnośnie Nowego Przymierza.

Pozdrawiam.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

Post autor: Miriam »

Obrazek

Wit napisał: -
Dodam tylko, iż powyższy fragment warto szczegółowo rozważyć, bo zawiera ważną informację odnośnie Nowego Przymierza.
Na czym polega Nowe Przymierze czytamy w Księdze Jeremiasza 31:31-34: -

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim Nowe Przymierze.
Nie takie Przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich
wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to Przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem
- mówi Pan - Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan:
Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".

Wit o jakim zakonie Bóg Ojciec mówi, że złoży we wnętrzu swego ludu i wypisze na ich sercu? :mysli:

Nastąpiła zmiana kapłaństwa, jaka więc musi nastąpić zmiana zakonu :?: Obrazek Obrazek

Pozdrawiam.
Obrazek
Miriam.
______________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

W tym wątku nie prowadzimy dyskusji o księdze Jeremiasza, ani o żadnej innej księdze Pisma Świętego, tylko o Liście do Hebrajczyków.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

Post autor: Miriam »

Obrazek

Wit napisał: -
W tym wątku nie prowadzimy dyskusji o księdze Jeremiasza, ani o żadnej innej księdze Pisma Świętego, tylko o Liście do Hebrajczyków.
Wit przecież sam napisałeś: -
Dodam tylko, iż powyższy fragment warto szczegółowo rozważyć, bo zawiera ważną informację odnośnie Nowego Przymierza.
A właśnie o tym Nowym Przymierzu czytamy w Księdze Jeremiasza 31:31-34.

W Liście do Hebrajczyków jest napisane: -

Skoro bowiem zmienia się kapłaństwo, musi też nastąpić zmiana zakonu.
List do Hebrajczyków 7:12.

I o tej zmianie zakonu możemy przeczytać w Księdze Jeremiasza. Bóg Ojciec mówi tam: -

Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę Mój zakon
w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu.
Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".
Księga Jeremiasza 31:34.

Gdy Pan Bóg wyprowadzał naród izraelski z niewoli egipskiej zawarł z Izraelem przymierze
na górze Synaj. I to przymierze Izraelici zerwali.


Na czym polegało to przymierze, które Izraelici zerwali czytamy w 5 Księdze Mojżeszowej 4:13: -

I oznajmił wam swe przymierze, które nakazał wam zachowywać:
dziesięć słów, które wypisał na dwóch kamiennych tablicach".

(Przekład Biblii Brytyjskiej).

Bóg Ojciec zapowiedział, że zawrze Nowe Przymierze. Polega ono na tym, że Stwórca składa
Swój zakon w naszym wnętrzu i wypisuje go na naszym sercu. On jest naszym Bogiem, a my Jego ludem.


Są to te same przykazania, ta sama treść, jednak z pewną zasadniczą różnicą,
bowiem to Nowe Przymierze wypisane zostaje Duchem Bożym bezpośrednio w sercu.


"Nie na kamiennych tablicach, lecz na żywych tablicach serc".
2 List do Koryntian 3:3.

Gdy więc w Liście do Hebrajczyków 7:12 czytamy: -

"Skoro bowiem zmienia się kapłaństwo, musi też nastąpić zmiana zakonu".

To wiemy, że te przykazania, które kiedyś były wypisane na kamiennych tablicach,
w Nowym Przymierzu wypisuje Bóg Ojciec Swym Duchem Świętym na sercach Swego ludu.
:idea:

Podstawą Nowego Przymierza jest dar przebaczenia. Bóg powiedział:

"odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał".

(Księga Jeremiasza 31:34).

To Nowe Przymierze zawarł Pan Bóg z nami we Krwi Jezusa Chrystusa.


W Liście do Rzymian 3:31, apostoł Paweł pisze: -


„Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę, wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy”.

Wit, czy zgadzasz się z tym? :mysli:

Pozdrawiam
Obrazek
Miriam.
______________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2007, 3:58 przez Miriam, łącznie zmieniany 15 razy.

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Miriam

Moja uwaga dotycząca Nowego Przymierza odnosi się do indywidualnego przeanalizowania treści Listu do Hebrajczyków. Nie zamierzałem rozpoczynać niepotrzebnej dyskusji. Jeżeli powołałaś się na fragment księgi Jeremiasza, to można było na samym wstępie zaznaczyć, iż ten tekst zamieszczony jest w konkretnym miejscu Listu do Hebrajczyków.

Poza tym niepotrzebnie się natrudziłaś ze swoją wypowiedzią zmieniając jej treść aż 15 razy (sic!), bo na temat Nowego Przymierza można podyskutować w wielu miejscach tutejszego forum, i nie widzę potrzeby, aby w tym wątku powtarzać się po raz kolejny.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

Post autor: Miriam »

Obrazek

Wit, w Liście do Hebrajczyków 7:12, jest napisane: -

"Skoro bowiem zmienia się kapłaństwo, musi też nastąpić zmiana zakonu".
List do Hebrajczyków 7:12.

Ja napisałam Ci na czym ta zmiana zakonu polega.


Napisz mi czy się z tym zgadzasz? :mysli:


Miriam.
______________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2007, 18:15 przez Miriam, łącznie zmieniany 1 raz.

CZEK0LADA

Post autor: CZEK0LADA »

Miriam - infaltylne i nie na temat.
Nie ma konia w liście do Hebrajczykow. :crazy: :crazy: :crazy:

W tak zwanym "międzyczasie" kiedy pisałam TEN POST, ZMIENILAS OBRAZEK.
I tak nie ma tego w Liście do Hebrajczykow.

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

Post autor: Miriam »

Obrazek

CZEKOLADO, tutaj piszemy na temat Listu do Hebrajczyków.


Czyżbyś o tym zapomniała? :mysli:

Pamiętaj: Obrazek
Obrazek
Miriam.
_________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Miriam pisze:.

Ja napisałam Ci na czym ta zmiana zakonu polega.
Ależ ja nic nie pisałem o treści zakonu. Wspomniałem jedynie o rodzaju kapłaństwa. Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. :-?
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

Post autor: Miriam »

Obrazek

Wit napisałeś: -
"Gdyby zaś doskonałość była osiągalna przez kapłaństwo lewickie, a wszak w oparciu o nie otrzymał lud zakon, to jaka jeszcze była potrzeba ustanawiać innego kapłana według porządku Melchisedeka, zamiast pozostać przy porządku Aarona? Skoro bowiem zmienia się kapłaństwo, musi też nastąpić zmiana zakonu. Bo ten, do którego odnosi się ta mowa, należał do innego plemienia, z którego nikt nie służył ołtarzowi. Wiadomo bowiem, że Pan nasz pochodził z plemienia Judy, o którym Mojżesz nic nie powiedział, co się tyczy kapłanów."
W tym fragmencie Listu do Hebrajczyków 7:12, jest napisane: -

"Skoro bowiem zmienia się kapłaństwo, musi też nastąpić zmiana zakonu".
List do Hebrajczyków 7:12.

Ja napisałam Ci na czym ta zmiana zakonu polega.


Napisz mi czy się z tym zgadzasz? :mysli:

Pozdrawiam
Obrazek
Miriam.
______________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Miriam pisze: Napisz mi czy się z tym zgadzasz? :mysli:
Nie rozumiem, jak mam się zgodzić z Tobą, skoro rozmawiamy o czymś zupełnie innym.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2211
Rejestracja: 26 lip 2006, 16:15

Post autor: Miriam »

Obrazek

Wit napisałeś: -
Jeszcze warto podkreślić to co wspomniał powyżej Jacek, mianowicie list ten zawiera naukę o Nowym Przymierzu, więc studiowanie listów apostolskich należałoby zacząć właśnie od tej księgi.
A dalej piszesz:
Hebrajczyków 7:11-14:

"Gdyby zaś doskonałość była osiągalna przez kapłaństwo lewickie, a wszak w oparciu o nie otrzymał lud zakon, to jaka jeszcze była potrzeba ustanawiać innego kapłana według porządku Melchisedeka, zamiast pozostać przy porządku Aarona? Skoro bowiem zmienia się kapłaństwo, musi też nastąpić zmiana zakonu. Bo ten, do którego odnosi się ta mowa, należał do innego plemienia, z którego nikt nie służył ołtarzowi. Wiadomo bowiem, że Pan nasz pochodził z plemienia Judy, o którym Mojżesz nic nie powiedział, co się tyczy kapłanów."
Dodam tylko, iż powyższy fragment warto szczegółowo rozważyć, bo zawiera ważną informację odnośnie Nowego Przymierza.
Przypomniałam Ci, na czym polega Nowe Przymierze.

Czytamy o tym w Księdze Jeremiasza 31:31-34: -

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim Nowe Przymierze.
Nie takie Przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich
wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to Przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem
- mówi Pan - Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan:
Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".

W Liście do Hebrajczyków jest napisane: -

Skoro bowiem zmienia się kapłaństwo, musi też nastąpić zmiana zakonu.
List do Hebrajczyków 7:12.

I o tej zmianie zakonu możemy przeczytać w Księdze Jeremiasza. Bóg Ojciec mówi tam: -

Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę Mój zakon
w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu.
Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".
Księga Jeremiasza 31:34.

Gdy Pan Bóg wyprowadzał naród izraelski z niewoli egipskiej zawarł z Izraelem przymierze
na górze Synaj. I to przymierze Izraelici zerwali.


Na czym polegało to przymierze, które Izraelici zerwali czytamy w 5 Księdze Mojżeszowej 4:13: -

I oznajmił wam swe przymierze, które nakazał wam zachowywać:
dziesięć słów, które wypisał na dwóch kamiennych tablicach".

(Przekład Biblii Brytyjskiej).

Bóg Ojciec zapowiedział, że zawrze Nowe Przymierze. Polega ono na tym, że Stwórca składa
Swój zakon w naszym wnętrzu i wypisuje go na naszym sercu. On jest naszym Bogiem, a my Jego ludem.


Są to te same przykazania, ta sama treść, jednak z pewną zasadniczą różnicą,
bowiem to Nowe Przymierze wypisane zostaje Duchem Bożym bezpośrednio w sercu.


"Nie na kamiennych tablicach, lecz na żywych tablicach serc".
2 List do Koryntian 3:3.

Gdy więc w Liście do Hebrajczyków 7:12 czytamy: -

"Skoro bowiem zmienia się kapłaństwo, musi też nastąpić zmiana zakonu".

To wiemy, że te przykazania, które kiedyś były wypisane na kamiennych tablicach,
w Nowym Przymierzu wypisuje Bóg Ojciec Swym Duchem Świętym na sercach Swego ludu.
:idea:

Podstawą Nowego Przymierza jest dar przebaczenia. Bóg powiedział:

"odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał".

(Księga Jeremiasza 31:34).

To Nowe Przymierze zawarł Pan Bóg z nami we Krwi Jezusa Chrystusa.


W Liście do Rzymian 3:31, apostoł Paweł pisze: -


„Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę, wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy”.

Wit, czy zgadzasz się z tym? :mysli:

Pozdrawiam
Obrazek
Miriam.
______________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”