Apokalipsa św. Jana

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

wit, po prostu uczyłem się. Dziecko myśli inaczej niż dorosły.
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

nesto pisze:wit, po prostu uczyłem się. Dziecko myśli inaczej niż dorosły.
W takiej sytuacji wypada mi jedynie stwierdzić, że operujesz dziwną definicją nauczania, z tej racji, że uczyłeś się przez pewien okres życia, aby w pewnym momencie to wszystko czego się nauczyłeś zacząć niszczyć.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

wit pisze:
nesto pisze:wit, po prostu uczyłem się. Dziecko myśli inaczej niż dorosły.
W takiej sytuacji wypada mi jedynie stwierdzić, że operujesz dziwną definicją nauczania, z tej racji, że uczyłeś się przez pewien okres życia, aby w pewnym momencie to wszystko czego się nauczyłeś zacząć niszczyć.
Nie niszczę tego, czego się nauczyłem, ale w związku z tą nauką zmieniłem poglądy.
Twoje zarzuty o "niszczeniu" są zupełnie dziwne.
Podobne zarzuty można stawiać Kopernikowi. Był nauczony, że ziemia jest centrum świata, a doszedł do innego wniosku i zniszczył to, czego się wcześniej nauczył.
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Nieziem
Posty: 872
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Apokalipsa św. Jana

Post autor: Nieziem »

Najpierw apostoł Paweł napisał:
Ale choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba zwiastował wam ewangelię odmienną od tej, którą myśmy wam zwiastowali, niech będzie przeklęty!
(Gal.1,8)
Później autor Apokalipsy św. Jana napisał:
I zobaczyłem innego anioła lecącego środkiem nieba, który miał ewangelię wieczną, aby ją zwiastować mieszkańcom ziemi, wszystkim narodom, plemionom, językom i ludom. (Ap.14,6)

Czy apokaliptyczny anioł miał ewangelię wieczną odmienną od tej, którą głosił Paweł? Dziwne by było, gdyby tą samą, skoro ewangelia głoszona przez Pawła już prawie dwa tysiące lat jest zwiastowana, i co, znowu będzie? Natomiast jeśli nie tą samą, to anioł ...przeklęty?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Apokalipsa św. Jana

Post autor: Bobo »

Weź pod uwagę to że dobra nowina po śmierci apostołów została zniekształcona i 'wzbogacona' o pogańskie nauki.Dopiero w XX w. można było wrócić do korzeni.
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 872
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Apokalipsa św. Jana

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
08 sie 2022, 8:14
Weź pod uwagę to że dobra nowina po śmierci apostołów została zniekształcona i 'wzbogacona' o pogańskie nauki.Dopiero w XX w. można było wrócić do korzeni.
Biorę pod uwagę również to, że dobra nowina została zniekształcona przez apostołów, i tych, co Pisma pisali.

Pan Jezus powiedział do Piotra: "błogosławiony jesteś", ale to odnosiło się tylko do konkretnego wydarzenia, gdy Pan Jezus "docenił" to, że Piotr uwielbił Boga, wykonując Jego wolę. A ponieważ Piotr niedługo potem chciał doradzać Panu wbrew Bożej woli, wtedy usłyszał od Pana Jezusa jakże odmienne w znaczeniu słowa: "idź precz ode mnie szatanie, bo nie myślisz o tym co Boże". Podobnie Abraham, jak został pochwalony za uwierzenie, że będzie miał liczne potomstwo, za tą konkretną swoją postawę został wyróżniony, pomimo wcześniejszych i późniejszych licznych swoich upadków i bezecności.
Podobnie Mojżesz mógł otrzymać świadectwo, że był najmilszym z ludzi, ale było to świadectwo dotyczące nie całokształtu jego osobowości, co zaświadczają świadectwa Pisma.
Chcę przez to powiedzieć, że takie świadectwa nie legitymizują całego wachlarza innych zdarzeń, słów czy nauk przypisywanych czy to Piotrowi, Abrahamowi czy Mojżeszowi czy komukolwiek jeszcze.
I stąd jak czytam Pisma, to nie jak książkę kucharską ale jak elementarz do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy.
Gdy ostatnio przeczytałem Apokalipsę Jana, dysonans napotkałem dość znaczny, bo treść pasuje bardziej do nurtu starego testamentu niźli do nauk Pana Jezusa. Więc się zastanawiam, ile tutaj jest kąkolu pośród dobrej pszenicy.

Ap.2,23i26,27
Ja jestem ten... oddam każdemu z was według uczynków waszych, temu, kto do końca pełni uczynki moje, dam władzę nad poganami, i będzie nimi rządził łaską żelazną...
Ap.6,10
dusze zabite dla Słowa Bożego ...wołały donośnym głosem: kiedyż, Panie święty i prawdziwy, rozpoczniesz sąd i pomścisz nas na mieszkańcach ziemi?
Ap.6,16
i mówili do gór i skał: Padnijcie na nas, i zakryjcie nas przed obliczem tego, który siedzi na tronie, i przed gniewem Baranka...
Ap.7... opieczętowani z plemion Izraelskich...
Ap.11 wstań i zmierz świątynię Bożą, i ołtarz, i tych, którzy się w niej modlą...
Ap.14 inny anioł lecący przez środek nieba, który miał ewangelię wieczną...
Ap.15,3 i śpiewali pieśń Mojżesza, sługi Bożego, i pieśń Baranka...
Ap.20,12 księgi zostały otwarte...i osądzeni zostali umarli na podstawie tego, co zgodnie z ich uczynkami zostało zapisane w księgach...
Ap.21,12... dwanaście bram...wypisane imiona 12 plemion izraelskich...mur...12 kamieni wegielnych...wypisanych 12 imion apostołów Baranka...

Można w Apokalipsie przeczytać o sądzie, o Bożej zemście, o gniewnym Baranku, o świątyni z ołtarzem, o plemionach izraelskich, o aniele z ewangelią wieczną. To tak, jakby Pan Jezus wcześniej nie przyszedł, i nie zrobił tego, co zrobił. Nic się nie zmieniło, nadal jest naród wybrany Izraelski, nadal jest świątynia i ołtarz, nadal Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro nagradza, a za zło karze. Baranek jest gniewny, a nie ten co knota nie dogasi tlącego. W ogóle, ewangelia Pana Jezusa, zawarta w przypowieści o synu marnotrawnym, nie ma zastosowania. Więc ten anioł z ewangelią wieczną to musi być zwodzicielem, bo inaczej jak pogodzić zwycięstwo duchowe Pana Jezusa z oczekiwaniami ludzi, że to się dokona w fizycznej realności. Przecież tak nawet najbliżsi uczniowie Pana Jezusa w drodze do Emaus rozumowali: a myśmy się spodziewali...

Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi... (...) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.
J5,22
Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście. 1Kor.3
Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Gal.1

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Apokalipsa św. Jana

Post autor: radek »

Nieziem pisze:
08 sie 2022, 23:43
Biorę pod uwagę również to, że dobra nowina została zniekształcona przez apostołów, i tych, co Pisma pisali.
Niezwykle cenne zachowanie, szczególnie jeśli dzięki niemu Apostołowie zyskają zbawienie

Rz 12:10 BT5 "W miłości braterskiej nawzajem bądźcie sobie życzliwi. W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie."

1Tes 5:11 BT5 "Dlatego zachęcajcie się wzajemnie i budujcie jedni drugich, jak to zresztą czynicie."

Co do mojego rozumienia istoty Twojej wypowiedzi, to kierując się wiarą jesteśmy usprawiedliwieni, natomiast kierując się chęcią uczestnictwa w obietnicach Pisma wykazywalibyśmy, że jesteśmy podstępni, a nie pożyteczni

Rz 2:14 BT5 "Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem."

Rz 9:30 BT5 "Cóż więc powiemy? To, że poganie, nie zabiegając o usprawiedliwienie, osiągnęli usprawiedliwienie, mianowicie usprawiedliwienie dzięki wierze,"

Koran 3:51-55
51. Zaprawde, Bóg jest moim i waszym Panem! Przeto czcijcie Go! To jest
droga prosta!"
52. A kiedy Jezus poczul w nich niewiare, powiedzial: "Kto jest moim
pomocnikiem dla sprawy Boga?" Powiedzieli apostolowie: "My jestesmy
pomocnikami Boga. My w Niego uwierzylismy. Daj swiadectwo, iz jestesmy
ca&owicie poddani!
53. Panie nasz! Uwierzylismy w to, co zeslales, i poszlismy za
Poslancem. Zapisz nas wiec miedzy tymi, którzy daja swiadectwo!"
54. Oni knuli podstep
i Bóg knul podstep; a Bóg jest najlepszy sposród
knujacych podstepy.
55. Oto powiedzial Bóg: "O Jezusie! Oto Ja powolam ciebie i wyniose ku
Sobie, oczyszczajac cie od tych, którzy nie uwierzyli; i umieszcze
tych, którzy poszli za toba, ponad niewiernymi - az do Dnia
Zmartwychwstania. Nastepnie do Mnie powrócicie i wtedy rozstrzygne
miedzy wami, w czym sie rózniliscie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Apokalipsa św. Jana

Post autor: Bobo »

Nieziem pisze:Gdy ostatnio przeczytałem Apokalipsę Jana, dysonans napotkałem dość znaczny, bo treść pasuje bardziej do nurtu starego testamentu niźli do nauk Pana Jezusa.
A mnie nie dziwi ów 'dysonans'. Jeśli Biblia ma jednego autora to pewien sposób ujmowania myśli będzie się powtarzał.
Oczywiście autorem tym jest Bóg. Ludzie to tylko pisarze.
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 872
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Apokalipsa św. Jana

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
24 sie 2022, 17:09
Nieziem pisze:Gdy ostatnio przeczytałem Apokalipsę Jana, dysonans napotkałem dość znaczny, bo treść pasuje bardziej do nurtu starego testamentu niźli do nauk Pana Jezusa.
A mnie nie dziwi ów 'dysonans'. Jeśli Biblia ma jednego autora to pewien sposób ujmowania myśli będzie się powtarzał.
Oczywiście autorem tym jest Bóg. Ludzie to tylko pisarze.
Nie sposób ujmowania myśli mam na myśli ale mam ma myśli treść tych myśli zawartych w Objawieniu, które przywracają to co wydaje się zostało zakończone, jak pisałem wcześniej:
Nic się nie zmieniło, nadal jest naród wybrany Izraelski, nadal jest świątynia i ołtarz, nadal Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro nagradza, a za zło karze. Baranek jest gniewny, a nie ten co knota nie dogasi tlącego.
Inaczej to ujmując, Objawienie Jana pasuje jako księga do Testamentu Starego, a nie pasuje przekazem do Nowego.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Apokalipsa św. Jana

Post autor: Albertus »

Nieziem pisze:
10 wrz 2022, 14:07
Bobo pisze:
24 sie 2022, 17:09
Nieziem pisze:Gdy ostatnio przeczytałem Apokalipsę Jana, dysonans napotkałem dość znaczny, bo treść pasuje bardziej do nurtu starego testamentu niźli do nauk Pana Jezusa.
A mnie nie dziwi ów 'dysonans'. Jeśli Biblia ma jednego autora to pewien sposób ujmowania myśli będzie się powtarzał.
Oczywiście autorem tym jest Bóg. Ludzie to tylko pisarze.
Nie sposób ujmowania myśli mam na myśli ale mam ma myśli treść tych myśli zawartych w Objawieniu, które przywracają to co wydaje się zostało zakończone, jak pisałem wcześniej:
Nic się nie zmieniło, nadal jest naród wybrany Izraelski, nadal jest świątynia i ołtarz, nadal Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro nagradza, a za zło karze. Baranek jest gniewny, a nie ten co knota nie dogasi tlącego.
Inaczej to ujmując, Objawienie Jana pasuje jako księga do Testamentu Starego, a nie pasuje przekazem do Nowego.


Mt24:

45 Któż jest tym sługą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowił nad swoją służbą, żeby na czas rozdał jej żywność? 46 Szczęśliwy ów sługa, którego pan, gdy wróci, zastanie przy tej czynności. 47 Zaprawdę, powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. 48 Lecz jeśli taki zły sługa powie sobie w duszy: "Mój pan się ociąga", 49 i zacznie bić swoje współsługi, i będzie jadł i pił z pijakami, 50 to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna. 51 Każe go ćwiartować19 i z obłudnikami wyznaczy mu miejsce. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

Łk19:

11 Gdy słuchali tych rzeczy, dodał jeszcze przypowieść, dlatego że był blisko Jerozolimy, a oni myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi. 12 Mówił więc: «Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się w kraj daleki, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić. 13 Przywołał więc dziesięciu sług swoich, dał im dziesięć min i rzekł do nich: "Zarabiajcie nimi, aż wrócę". 14 Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: "Nie chcemy, żeby ten królował nad nami"3. 15 Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił, kazał przywołać do siebie te sługi, którym dał pieniądze, aby się dowiedzieć, co każdy zyskał. 16 Stawił się więc pierwszy i rzekł: "Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min". 17 Odpowiedział mu: "Dobrze, sługo dobry; ponieważ w drobnej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami!" 18 Także drugi przyszedł i rzekł: "Panie, twoja mina przyniosła pięć min". 19 Temu też powiedział: "I ty miej władzę nad pięciu miastami!" 20 Następny przyszedł i rzekł: "Panie, tu jest twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce. 21 Lękałem się bowiem ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: chcesz brać, czegoś nie położył, i żąć, czegoś nie posiał". 22 Odpowiedział mu: "Według słów twoich sądzę cię, zły sługo! Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: chcę brać, gdzie nie położyłem, i żąć, gdziem nie posiał. 23 Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał". 24 Do obecnych zaś rzekł: "Odbierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min". 25 Odpowiedzieli mu: "Panie, ma już dziesięć min". 26 "Powiadam wam: Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma4. 27 Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach"».

A to pasuje ci do Nowego Terstamentu?

Oba Testamenty są jednością.

Nieziem
Posty: 872
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Apokalipsa św. Jana

Post autor: Nieziem »

Albertus pisze:
10 wrz 2022, 15:01
A to pasuje ci do Nowego Terstamentu?

Oba Testamenty są jednością.
Uważam, że Testamenty nie są jednością, nie dopełniają się. O ile mogą być równoległe, to jeden jest szeroką drogą prowadzącą na zatracenia, drugi wąską ścieżką wiodącą do życia.
Stary i nowy. Śmierć i życie. Ciemność i światło.

Pan Jezus mówił przypowieściami, opisy Gedeona i pozostałych wspomnianych, którzy działali pod wpływem ducha Jehowy, są relacjami o ich faktycznych morderczych dokonaniach.

A tak konkretnie to pytałem o to, w jakim celu pojawia się w opisach Objawienia świątynia i ołtarz? Jakie ofiary, kto i komu zamierza składać? Chyba, że ten ołtarz to w innym celu, jak tak to w jakim?

Milala
Posty: 83
Rejestracja: 18 gru 2021, 21:43

Re: Apokalipsa św. Jana

Post autor: Milala »

Nieziem pisze:
10 wrz 2022, 22:46
Albertus pisze:
10 wrz 2022, 15:01
A to pasuje ci do Nowego Terstamentu?

Oba Testamenty są jednością.
Uważam, że Testamenty nie są jednością, nie dopełniają się. O ile mogą być równoległe, to jeden jest szeroką drogą prowadzącą na zatracenia, drugi wąską ścieżką wiodącą do życia.
Stary i nowy. Śmierć i życie. Ciemność i światło.

Pan Jezus mówił przypowieściami, opisy Gedeona i pozostałych wspomnianych, którzy działali pod wpływem ducha Jehowy, są relacjami o ich faktycznych morderczych dokonaniach.

A tak konkretnie to pytałem o to, w jakim celu pojawia się w opisach Objawienia świątynia i ołtarz? Jakie ofiary, kto i komu zamierza składać? Chyba, że ten ołtarz to w innym celu, jak tak to w jakim?
Pan Jezus złożył przecież ofiarę, raz na zawsze. Też nie rozumiem tej nauki, która w przyszłości znowu nakazuje składanie starotestamentowych ofiar. Zupełnie wbrew temu, co wynika z ostatecznej Ofiary Jezusa Chrystusa oraz z Jego nauk.
Dość dawno temu taki wykład odsłuchałam, że ten ołtarz i te ofiary to wyłącznie Żydów dotyczą, którzy kiedyś tam jako cały naród się nawrócą, ale mnie to nadal nie przekonuje.

roztropny
Posty: 6
Rejestracja: 28 wrz 2022, 22:00

Re: Apokalipsa św. Jana

Post autor: roztropny »

Zrozumieć Apokalipsę Św. Jana

Nierządnica - kobieta która może symbolizować cały naród

" a właśnie z powodu wszystkich cudzołóstw odrzuciłem odstępną żonę, Izraela"

Czy ta kobieta może symbolizować więcej niż jeden naród ?

"Wody, które widziałeś,gdzie Nierządnica ma siedzibę,to są ludy i tłumy, narody i języki"
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2022, 23:09 przez roztropny, łącznie zmieniany 1 raz.

roztropny
Posty: 6
Rejestracja: 28 wrz 2022, 22:00

Re: Apokalipsa św. Jana

Post autor: roztropny »

Moja teza nierządnicą z Apokalipsy św Jana jest ludzkość nierządem wszystkie światowe fałszywe kulty i religie. Bestiami są królestwa np Babilon - bestia może składać się z dwóch królestw ( Medo - Persja ) Ostatnia bestja na której siedzi nierządnica to kilka połączonych królestwa nad którymi władzę mają opisani królowie i obejmuje ona zasięgiem całą ziemię.
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2022, 23:11 przez roztropny, łącznie zmieniany 3 razy.

roztropny
Posty: 6
Rejestracja: 28 wrz 2022, 22:00

Re: Apokalipsa św. Jana

Post autor: roztropny »

Ostatnia bestia - połączone królestwa wraz z ich królami którzy znienawidzą ludzkość spustoszą ją i spalą ją w ogniu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”