Apokalipsa św. Jana

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agneess
Posty: 647
Rejestracja: 21 maja 2006, 21:16
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Post autor: agneess »

:arrow: Ostatnia księga Biblii - Objawienie (grec. Apokalipsis), tj. "Objawienie Jezusa Chrystusa, które dał mu Bóg, aby ukazać sługom swoim to, co ma się stać wkrótce". Księga obejmuje cały okres łaski i mówi o nadchodzącej zmianie porządku wszystkich rzeczy tego świata w ich pierwotnym pięknie i harmonii Bożej oraz człowieczej. Zesłany na wyspę Patmos apostoł Jan widzi szereg symbolicznych widzeń losów światowego Kościoła i donosi o nich w formie listów do siedmiu zborów (siedem - liczba pełni). Prócz miejscowego, czasowego znaczenia, te listy do zborów Małej Azji mają znaczenie światowe, jako miara duchowego stanu całego Kościoła Chrystusowego w oczach Bożych; prorocze, jako objawienie następujących jedna za drugą widocznych zmian charakteru Kościoła, i osobiste, jako słowo, badające serce każdego poszczególnego chrześcijanina, który dąży do zwycięstwa nad instynktami swojej niższej natury. Przed duchowym wzrokiem jasnowidza objawiają się sądy Boże nad światem, który nie przyjął zbawienia, i nad niewiernym Chrystusowi zborem. Umiłowanemu uczniowi Pańskiemu, jednemu z dwóch "synów Gromu" (Mk.3:17), dano przeniknąć duchowym wzrokiem do nieba, do tronu chwały, i zasmakować nastanie tego błogosławionego czasu, kiedy "panowanie nad światem przypadło w udziale Panu naszemu i Pomazańcowi jego" (11:15). :!:
Potrafię być przyjacielem i najgorszym wrogiem
Lubię wszystko co jest tego warte
Biorę dużo i daję jeszcze więcej...

Gunther

Post autor: Gunther »

Księga obejmuje cały okres łaski i mówi o nadchodzącej zmianie porządku wszystkich rzeczy tego świata w ich pierwotnym pięknie i harmonii Bożej oraz człowieczej. Zesłany na wyspę Patmos apostoł Jan widzi szereg symbolicznych widzeń losów światowego Kościoła i donosi o nich w formie listów do siedmiu zborów (siedem - liczba pełni).
To jedna z interpretacji.
Jest też interpretacja historyczna: to prawdziwe 7 kosciołów funkcjonujących w czasach Jana (u schyłku I wieku). Odnajdziemy w tych Listach autentyczne problemy z jakimi te kościoły się borykały. Co więcej ich późniejsza historia (np. Laodycei) wskazuje, że ostrzeżenia Jezusa się wypełniły.
Podobnie cała księga: napisana głównie do chrześcijan w I wieku. Znajdujemy tu trapiące ich problemy: prześladowania ze strony Żydów i cesarstwa Rzymskiego, słabnięcie wiary, synkretyzm i wpływ pogańskiej kultury na Kościół. Oczywiście przy takiej interpretacji historycznej Księga nadal zachowuje aktualność. Opowiadając o wydarzeniach, które częściowo już miały miejsce (część, jak powrót Jezusa, czy Sąd Ostateczny nadal czeka na realizację) nadal jest Słowem Bożym i nauką dla nas, podobnie jak inne Księgi historyczne (choćby Ewangelie i Dzieje Apostolskie).
Tak więc na Objawienie można spojrzeć w sposób różnoraki.
Zapraszam do krótkiego artykułu dotyczącego apokaliptyki biblijnej:
http://www.scriptura.chrzescijanie.pl/apokalipsa.html
jest tam alternatywny plan dla całej księgi (nie wiem czy lepszy, mi pomaga) i kilka wskazówek pomagających w interpretacji Księgi.

Miłujący prawdę
Posty: 1123
Rejestracja: 28 cze 2006, 5:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Miłujący prawdę »

Według najstarszych świadectw Jan napisał Księgę Objawienia około roku 96, jakieś 26 lat po upadku Jerozolimy.
Dobiegało wtedy końca panowanie cesarza Domicjana.
Potwierdza to Ireneusz w swym dziele Przeciwko herezjom, w którym tak wypowiada się o Objawieniu: „Widział je bowiem niedawno temu, prawie za dni naszych, pod koniec panowania Domicjanowego”.
Zgadzają się z tym Euzebiusz i Hieronim. Domicjan był bratem Tytusa, dowódcy wojsk rzymskich, które zburzyły Jerozolimę, i został cesarzem po jego śmierci, 15 lat przed spisaniem Objawienia. Żądał, by oddawano mu cześć boską i przybrał tytuł dominus et deus noster (co znaczy „pan nasz i bóg”).¨
Kult cesarza nie przeszkadzał czcicielom fałszywych bogów, lecz był nie do przyjęcia dla pierwszych chrześcijan, którzy nie chcieli w ten sposób sprzeniewierzyć się swej wierze.
Toteż u schyłku rządów Domicjana (panował w latach 81-96) spadły na nich okrutne prześladowania.
Uważa się, że to właśnie on zesłał Jana na Patmos. Kiedy został w 96 roku zamordowany, władzę po nim objął bardziej tolerancyjny cesarz Nerwa i najwidoczniej uwolnił Jana. Podczas uwięzienia na wyspie Patmos apostoł otrzymał wizje, które następnie spisał.
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"

tessa

Post autor: tessa »

Jakiego okresu dotyczą te wizje?

Jak czytamy w Obj 1:10 ,dotyczą Dnia Pańskiego.


W natchnieniu znalazłem się w dniu Pańskim i usłyszałem za sobą silny głos jakby trąby, 11 mówiący: „Co widzisz, zapisz w zwoju i poślij do siedmiu zborów — w Efezie i w Smyrnie, i w Pergamonie, i w Tiatyrze, i w Sardes, i w Filadelfii, i w Laodycei”.

Dnia Pańskiego wyczekiwali chrześcijanie w I wieku.

1Koryntian 1:8

 On też utwierdzi was do końca, żebyście nie podlegali żadnemu oskarżeniu w dniu naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

Dzień ten jest także nazwany dniem obecności naszego Pana Jezusa Chrystusa.

1Tesaloniczan 5:23
Oby sam Bóg pokoju w pełni was uświęcił. A duch i dusza, i ciało wasze, bracia, zdrowe pod każdym względem, niech będą zachowane bez nagany podczas obecności naszego Pana, Jezusa Chrystusa


Zatem księga Objawienia odsłania wydarzenia rozgrywające się w przyszłości podczas obecności Jezusa.

Teraz żyjemy w tych czasach.
Zatem ważne jest abyśmy czytali i rozumieli tą księgę.

Obj 1:3

 Szczęśliwy ten, kto czyta na głos, oraz ci, którzy słuchają słów tego proroctwa i zachowują, co w nim napisano; bo wyznaczony czas jest bliski.

Lucyfer

Post autor: Lucyfer »

Zapowiedzi Apokalipsy spełnią się za naszych dni. To co widział Jan w Objawieniu my ujrzymy ja jawie, będą to straszne widoku i lęk bezradnych narodów wobec potęgi Bożej w osobie dwóch uczniów Jezusa którym nasz Pan Jezus przekaże ogromną moc nad światem. Wtedy cały świat usłyszy wieczną Ewangelię głoszoną przez aniołów w ludzkich ciałach.
Tych dwóch aniołów będzie głosić Ewangelię wszystkiemu stworzeniu i wyjaśni wszystkim ludziom trzymanym w ciemnościach Wielkiego Babilonu.
Obj. 14:6-8
6. I widziałem innego anioła, lecącego przez środek nieba, który miał ewangelię wieczną, aby ją zwiastować mieszkańcom ziemi i wszystkim narodom, i plemionom, i językom, i ludom, który mówił donośnym głosem:
7. Bójcie się Boga i oddajcie mu chwałę, gdyż nadeszła godzina sądu jego, i oddajcie pokłon temu, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i źródła wód.
8. A drugi anioł szedł za nim i mówił: Upadł, upadł wielki Babilon, który napoił wszystkie narody winem szaleńczej rozpusty,
(BW)

Cieszmy i radujmy się bo ta chwila nadeszła i jest tuż u waszych drzwi. Za chwilę do waszych drzwi zapukają świadkowie, wejdą przez okna, gdy ich nie wpuścicie i powiedzą wam co należy zrobić by ocalić życie. Po ich działalności nastąpi totalna zagłada.
Joel. 2:1-9
1. Zatrąbcie na rogu na Syjonie! Krzyczcie na mojej świętej górze! Niech zadrżą wszyscy mieszkańcy ziemi, gdyż nadchodzi dzień Pana, gdyż jest bliski!
2. Dzień ciemności i mroku, dzień pochmurny i mglisty. Jak zorza poranna kładzie się na góry, tak nadciąga lud wielki i potężny, któremu równego nie było od wieków i po nim już nie będzie aż do lat najdalszych pokoleń.

3. Przed nim ogień płonący, a po nim płomień gorejący. Przed nim kraj jest jak ogród Eden, a po nim jak step pusty. Nikt też przed nim nie ujdzie.
4. Wyglądają jak konie, a biegną jak rumaki.
5. Podskakują po wierzchołkach gór z turkotem wozów wojennych, z trzaskiem płomienia ognia, który pożera ściernisko, podobnie jak potężny lud, gotowy do bitwy.
6. Przed nim ze strachu drżą ludy, wszystkie twarze bledną.
7. Biegną naprzód jak bohaterowie, wdzierają się na mury jak wojownicy; każdy idzie prosto swoją drogą i nie zbacza ze swojej ścieżki.
8. Nie wypiera jeden drugiego, każdy idzie swoim torem, prą naprzód wśród pocisków, w ich szeregach nie ma przerw.
9. Uderzają na miasto, szturmem zdobywają mur, wpadają do domów i wdzierają się oknami jak złodzieje.
(BW)

Chcę wierzyć
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2011, 11:15
Kontakt:

Post autor: Chcę wierzyć »

Ciekawe komentarze tu czytam o Objawieniu. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z rysunkiem ukazującym jak zostały spisane wydarzenia Objawienia.

http://chcewierzyc.blogspot.com/p/diagram-proroctw.html

Rysunek przedstawia wypełnianie się proroctw Objawienia z punktu widzenia historycyzmu.
Wyjaśnienie proroctw Objawienia niestety pozostaje ciągle zamknięte prawdopodobnie po przez nie zrozumienie intencji autora księgi który już na samym początku oznajmia jakiego czasu dotyczyć będzie to widzenie. Tak samo poszczególne wydarzenia opisane w Objawieniu sugerują że jest tylko siedem okresów istnienia kościoła w czasie którego wypełniają się wszystkie proroctwa aż do zapowiadanego powtórnego przyjścia Pana Jezusa.

Diagram przedstawia także umiejscowienie proroctw dotyczących kościoła w obrazie świątyni gdzie kościół jest symbolizowany po przez siedmio ramienny świecznik. Myślę że jest to ciekawe, gdyż dowodzi to że czas kościoła został już ukazany w proroctwach starotestamentowych.

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

tessa pisze: Teraz żyjemy w tych czasach.
Być może tak, a może nie. Skąd ta pewność?

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

Lucyfer pisze:Zapowiedzi Apokalipsy spełnią się za naszych dni. To co widział Jan w Objawieniu my ujrzymy ja jawie, będą to straszne widoku i lęk bezradnych narodów wobec potęgi Bożej w osobie dwóch uczniów Jezusa którym nasz Pan Jezus przekaże ogromną moc nad światem.
Jak wyżej-skąd ta pewność. A gdzie zapowiedź, że mówić będą pokój i bezpieczeństwo....
Takiego czsu jeszcze nie było. I długo nie będzie.
Już w czasach Apostołów czekali,że lada dzień wszystko się skończy. Mówili nawet,że już Pan wrócił....Niektózy przestawali pracować,bo nie warto....
Listy do Tesaloniczn, o ile się nie mylę. Paweł też pisał,że "my będziemy porwani...itd", więc liczył,że za jego życia nastanie powrót Pana i koniec.
Przez 2 tysiące lat każde pokolenie mówi,że jest tym ostatnim i na pewno żyje w czasach apokaliptycznych.
Nie twierdzę,że tak nie może się stać, ale byłabym ostrożna z takim autorytatywnym wypowiadaniem się. To brzmi jak byś miał "pluskwę" podłożoną w niebie. ;-)

Awatar użytkownika
informator
Posty: 53
Rejestracja: 28 wrz 2012, 17:56

Post autor: informator »

wiesia


http://trojanielskasluzba.org/start/wyk ... -pokolenia

polecam film, warto obejrzec do konca wszystkie czesci, mam nadzieje ze znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania kiedy beda czasy konca itp.

pozdrawiam cie = )
[center]Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu, jaki zadaje sobie pod słońcem?[/center]
[center]
Ujmując z ciała, dodajesz do ducha
[/center]

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Znacie jakieś proroctwo, które się wypełniło?

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

nesto pisze:Znacie jakieś proroctwo, które się wypełniło?
Trzeba sobie uświadomić iż Pismo Święte czyli cała Biblia została napisana dla WIERZĄCYCH. Myślę że taka świadomość może pomóc w zobaczeniu w jakim momencie dziejów ludzkości się znajdujemy. Apostoł Jan otrzymał takie polecenie : (19) Napisz więc, co widziałeś i co jest, i co się stanie potem. Ap 1
Jestem przekonany że siedem listów do siedmiu zborów tj. Efezu, Smyrny, Pergamonu, Tiatyry, Sardes. Filadelfii, Laodycei, są spełnieniem tego polecenia „co widziałeś i co jest,”
(10) W dzień Pański popadłem w zachwycenie i usłyszałem za sobą głos potężny, jakby trąby, który mówił: (11) To, co widzisz, zapisz w księdze i wyślij do siedmiu zborów: do Efezu i do Smyrny, i do Pergamonu, i do Tiatyry, i do Sardes, i do Filadelfii, i do Laodycei.
Ap 1
Myślę że (tak też uważa większość biblistów) jesteśmy w etapie zboru - kościoła laodycejskiego... :idea:
Natomiast to co dopiero się wypełni, jest przed nami. Myślę że ten oto wiersz mówi o tym : (1) Potem widziałem, a oto drzwi były otwarte w niebie, i głos poprzedni, który słyszałem, jakby głos trąby rozmawiającej ze mną, rzekł: Wstąp tutaj, a pokażę ci, co się ma stać potem.
Ap 4
Apostoł Jan postrzegany jest jako reprezentant całego Kościoła Jezusa Chrystusa.
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

krecik pisze: Potem widziałem, a oto drzwi były otwarte w niebie,
Gdzie są drzwi w niebie ?
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

RN pisze:
krecik pisze: Potem widziałem, a oto drzwi były otwarte w niebie,
Gdzie są drzwi w niebie ?
Toć to przenośnia.. :lol: .Z czym się kojarzą drzwi ? Apostoł Jan używał obrazów zrozumiałych dla ówczesnych mu oraz dla nas. Takich przenośni jest mnóstwo w wizji Jana.
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Po co On pisał o drzwiach. Mógł już napisać o bramie, wąskiej bramie.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

RN pisze:Po co On pisał o drzwiach. Mógł już napisać o bramie, wąskiej bramie.
Gdyby apostoł w tym opisie użył słowa „brama” zamiast „drzwi” byłoby to co najmniej dziwne...tak myślę. Należy też skojarzyć wejście do nieba z tym : (1) Niechaj się nie trwoży serce wasze; wierzcie w Boga i we mnie wierzcie! (2) W domu Ojca mego wiele jest mieszkań; gdyby było inaczej, byłbym wam powiedział. Idę przygotować wam miejsce. J 14
Natomiast w tekście o podążaniu do zbawienia w Mt 7, mowa jest o drodze i bramie. Byłoby dziwne gdyby w kontekście drogi powiedziane było o drzwiach. To chyba jest logiczne ?
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”